Ana SayfaAmazonAmazon FBA ve FBM İşletmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Amazon FBA ve FBM İşletmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar

Tarih

Kategori

Amazon’da satış yapmak için başlangıçta ne kadar bütçe gerekli? bunu öğrenelim!

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazonda satış yapmanız için öncelikle süreci iyi bilmeniz gerekmektedir.

Amazon.com.tr’de satış yapabilmeniz 2 şekilde gerçekleşmektedir.

Birinci Bireysel hesap açarak satış yapabilirsiniz. Ayda ortalama 40 adet civarında bir ürün satmayı düşünüyorsanız Bireysel hesap açarak satış yapabilirsiniz. Bireysel hesap kullandığınızda Amazon sizden aylık bir ücret talep etmez. Sattığınız ürün başına bir komisyon almaktadır. Bu işi ek gelir elde etmek için düşünüyorsanız Bireysel hesap açarak ticaretinizi büyütmeniz zor olacaktır. Bireysel hesaplarda Amazon.com’un Profesyonel Satıcı Hesabı açanlara tanıdığın PPC reklamları,raporlar ve bir çok avantajı kullanamazsınız.

İkinci olarak Profesyonel Hesap açarak işlem yapabilirsiniz. Amazonda satış yapmak sizin için ek gelirelde etmek ise mutlaka Profesyonel Hesap açmanız gerekmektedir. Profesyonel hesapta kullanabileceğiniz 2 yöntem bulunmaktadır.

Birinci Yöntem Amazon FBM ( Fullfilment by Merchant). Bu yöntemde Amazon satışı yaparken satıcılar müşterilerine kendi depolarından ürünlerini göndermektedir. Amazon.com’da satışını yaptığı ürünleri sipariş geldikten sonra kendi imkanlarıyla kargo yaparak Amazon müşterisine ulaştırmakla yükümlüdür.

Bu satış yönteminde Amazon satıcısının Buy Box alabilmesi için Amazon.com’da geçmişte yaptığı işlemler baz alınmaktadır. İlk defa ürün listeliyorsanız Amazon Buy Box ilerleyen dönemlerde alabilirsiniz. Ayrıca FBM yönteminde Amazonda PPC reklam açmanıza da müsaade edilmemektedir. Bu yöntemde Amazon.com’da satış yaparak Türkiye’den ürün gönderebilirsiniz. İade ve diğer koşullar için Amazon.com’un belirlediği politikaları dikkatle incelemeniz gerekmektedir.

İkinci Yöntem Amazom FBA ( Fullfilment by Amazon). Bu yöntemi genellikle ek gelir elde etmek isteyen ve yaptığı ticareti her geçen gün büyütmek isteyen satıcılar tercih etmektedir. Amazon FBA satıcı Amazonun tüm avantajlarından faydalanmaktadır. Amazon.com içinde olan PPC reklamları, raporlar ve birçok özelliği kullanarak müşterilerine ulaşmaktadır.

Amazon FBA satıcısı satmış olduğu ürünleri Amazon depolarına gönderdikten sonra satılan ürünler bu depolardan sevk edilmektedir. Amazon müşterileri genellikle FBA yani Amazonun kendi deposundan çıkan ürünleri tercih etmektedir. Amazon Prime müşterileri siparişlerinin en hızlı sürede kendilerine ulaşmasını istemektedir. Bunu içinde Amazon.com’a her ay ekstra bir ücret ödemektedirler. Amazon.com’un kaliteli müşteri ağındaki kişiler Amazon FBA satıcılarını tercih etmektedirler.

Hangi yöntemle satışa karar verdiğinizde an bütçenizi ona göre belirleyebilirsiniz. Amazon FBM yöntemi ile satış yapmak istiyorsanız stok tutmak için bir maliyete katlanmanıza gerek yoktur.

Listelediğiniz ürünü Amazona bildirdiğiniz süre içinde müşterinize kargo yapmanız yeterli olacaktır. Amazon komisyonlarını listelediğiniz zaman satış hesabınızdan görebilirsiniz. Amazon.com, Amazon FBM satıcılardan ürünleri ile ilgili listeleme yaparken de ekstra evraklar isteyebilir ya da ürün siparişi aldığında da isteyebilir. Satacağınız ürünle ilgili mutlaka önceden araştırma yapmanız gerekmektedir.

Marka olan veya üreticisi olduğunuz ürünlerin evraklarının tam olması gerekmektedir. Aksi halde istenilen evrakları temin edemezseniz Amazon hesabınızı askıya alabilir ve o evraklar tamamlanana kadar hesabınız kapalı kalabilir. Esas olarak bu yöntemi kullanan satıcıların da Amazon FBA satıcıları kadar sorumluluğu vardır.

Amazon FBA profesyonel satış hesabı açtığınızda Amazon.com sizden alık 39 USD bir üyelik ücreti almaktadır. İlk kayıt esnasında vermiş olduğunuz kredi kartından bu ücreti almaktadır. Hesabınızı açtınız fakat ilgili ay satış yapmadınız o zaman Amazon Müşteri Hizmetlerine mail atarak ilk ay kestikleri 39 USD abonelik ücretini geri almak için talepte bulunabilirsiniz.

Seçtiğiniz ürünle ilgili maliyet hesapları yaparken Amazon.com Satış Hesabı kullanıcıları Amazon FBA Calculator kullanarak satacağı ürünlerden Amazonun ne kadar komisyon alacağını öğrenebilmektedir. Maliyetlerinizi oluştururken mutlaka reklam ve promosyon giderlerinizi eklemeniz gerekmektedir. Satıcıların en büyük yaptığı hata bu durumdan dolayı kaynaklanmaktadır.

Ürününüzün rekabetine göre veya hedeflediğiniz satış adetlerine göre reklam maliyetlerinizi iyi belirmeniz gerekmektedir. Aksi halde gün sonunda elinizde hiçbir şey kalmayacaktır. Genellikle Alibaba.com’da ki tedarikçilerden nakliye ve gümrük vergileri dahil fiyat almanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Aldığınız DDP veya DDU price sizin ürününüzün maliyeti olacaktır. Bunun üzerine Amazon komisyonlarını,PPC reklam ve promosyon giderlerinizi ve elde etmek istediğiniz kazancı eklemeniz gerekmektedir.

Ayrıca bütçenizi hesaplarken stok yenilemeyi de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İkinci siparişini çok iyi ayarlamalısınız aksi halde stoklarınız tükendiğinizde listeniz stok yoka düşecek ve satış kaybına yol açacaktır.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar