Free Porn
Ana SayfaDijitalYouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Yazar

Tarih

Kategori

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

İnternetten para kazanmanın en popüler yollarından biri olan yotube’dan para kazanma konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Sizlerden gelen yoğun talep üzerine yotube’dan para kazanma ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz.

Bu yazımızda, sizler için en çok sormuş olduğunuz “YouTube’dan ne kadar para kazanabilirim?” sorusunu irdeleyeceğiz.

Öncelikle bu soruya net bir cevap vermek doğru değildir. Her 1,000 görüntülenme için 1 dolar kazanabileceğiniz gibi 3-4 dolar da kazanabilirsiniz. Gerçek şu ki, görüntülenme sayınıza göre sabit bir para kazanmazsınız. İnsanların reklamla ilişki kurmasına bağlı olarak para kazanırsınız. Buradaki ilişki reklamın tıklanması veya 30 saniyeden fazla izlenmesidir. YouTube reklamcılık Adwords platformundan yönetilir. Reklamcılar tıklama başına maliyet veya izlenme başına maliyet reklamlarını seçerler.

Reklam türleri

Tıklama başına maliyet

Tıklama başına maliyette reklamcılar tıklama başına ödeme yapar. Yani eğer belirli bir anahtar kelimenin tıklama başına maliyeti 3 dolarsa ve birisi bu reklama tıklarsa reklamcı 3 dolar öder. Bu metin reklamları ekranın aşağı tarafında birden belirir ve aynı zamanda kare banner olarak kanalınızın sağ tarafında görünür.

İzlenme başına maliyet

İzlenme başına maliyette reklamcılar izlenme başına ödeme yapar. Reklamcı için izlenme birisinin reklamı en az 30 saniye izlemsidir veya reklamın yarısını izlemesidir. Bu kişi reklama 50 kere tıklarsa bile para kazanamazsınız çünkü reklamcı tıklama için değil izlenme için ödeme yapar.

TrueView: yayın öncesi, arama ve yayın içi reklamlar

Yayın öncesi reklamlar, video başlamadan önce gösterilir ve 5 saniye sonra atlanır.

Arama reklamları, arama sonuçlarında çıkar ve açık sarı kutu ile çevrilidir.

Yayın içi reklamlar YouTube’un önerilen video alanının sağ tarafında gösterilir.

Dikkat nereye kayarsa reklamlar oraya gider

Reklam verenler sadece reklama tıklandığında veya bir reklamı 30 saniye izlediğinde ödeme yaparlar. İşte bu nedenle sadece görüntülenmeye göre para kazanamazsınız. Videonuz on milyon kere görüntülense bile kimse reklamları izlemezse veya reklamlara tıklamazsa para kazanamazsınız. Reklamcılar kendilerini belirli ve hedeflenmiş izleyicilerin önüne çıkaranlara büyük paralar öderler.

YouTube kanallarımdan birinde belirli bir hedef kitleye uygun video içerikleri sunuyorum. Bu kanal işletme sahiplerine mali durumlarını nasıl organize edeceklerini, giderlerini nasıl takip edeceklerini ve vergilerden nasıl tasarruf edeceklerini öğretiyor. İşletme sahiplerine ulaşmak isteyen herhangi bir şirket bu kanala reklam yerleştirmek istiyor çünkü aynı hedef kitleyi hedefliyoruz. Benim kanalımı görüntüleyenler onların potansiyel müşterileri.

YouTube kanalından daha fazla para kazanmanın yolları

Youtube’dan daha fazla para kazanmanızı sağlayacak ve şimdiden uygulamaya başlayabileceğiniz birkaç yol vardır. Bunlar:

1 – Sniper yaklaşımını benimseyin

Reklamcılar tanımlı hedef kitleleri olan hedeflenmiş YouTube kanallarını isterler. Reklamlarını rastgele kullanıcılar yerine belirli türdeki kullanıcıların kanallarına koyarlar.

Videolarınızı belirli insan türlerine göre hazırlayın. Bu temel reklamcılıktır; hedef kitlenizi tanımlayın. Hedef kitlenizin 21-55 yaş arasındaki kadınlar olduğunu söylemeyin. Bu fazla genel ve belirsiz olan  “shotgun” yaklaşımıdır. 21 yaşındaki bir kızla 55 yaşındaki bir kadınla konuşur gibi konuşur musunuz? Tabii ki hayır. Hedef kitlenizi tanımlayın ve onları hedefleyen videolar hazırlayın.

2 – Tıklama başına maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri hedefleyin

Belirli anahtar kelimelerin diğerlerine göre daha çok kazandırdığını aklınızdan çıkarmayın. Reklamcılar “ev kredisi” (  tıklama başına maliyeti 17.63 dolar) kelimesine “ucuz telefon kılıfları” ( tıklama başına maliyeti 1.38 dolar ) kelimesine göre daha çok ödeme yaparlar çünkü dönüş daha yüksektir. Ev kredileri 5,000+ dolarken ucuz telefon kılıfları sadece 5-10 dolardır. Tıklanma oranı %0.01 olan ve bir milyon görüntülenmesi olan telefon kılıfını videosundan mı kazanç sağlarsınız, yoksa tıklanma oranı %0.08 olan ve sadece 10,000 kez izlenmiş ev kredisi videosundan mı?

Aşağıdaki senaryoları gözden geçirin:

Senaryo 1

Yeni iPhone ile ilgili hazırladığınız videonun reklam tıklama oranı  % 0.1 olduğunu ve 1,000,000 kez görüntülendiğini varsayalım. Yani 1,000 kişi reklama tıklamış olacaktır. Tıklama başına maliyet 1.38 dolarsa toplam kazancınız 1,380 dolar olur. Google %45’ini aldığından net kazancınız 759 dolar olur. Yani 1,317 görüntülenmede 1 dolar kazanırsınız.

Senaryo 2

Ev kredileri ile ilgili hazırladığınız videonun reklam izlenme oranı  % 0.8 ve 10,000 kez görüntülendiğini varsayalım. Yani 80 kişi reklama tıkladı. Tıklama başına maliyet 17.63 dolarsa 1,410 dolar olur. Google %45’ini aldığından net kazancınız 776 dolar olur. Yani 13 görüntülenmede 1 dolar kazanırsınız.

Not: Bu senaryolardaki rakamlar, konunun net anlaşılması için varsayım üzerine oluşturulmuştur.

Sonuç: Bu örnek senaryolar, youtube’dan ne kadar para kazanacağınızın; videolarınızın içeriğine, görüntülenme sayısına ve reklamların tıklanmasına bağlı olarak değişeceğini gözler önüne sermektedir . Tıklama başına maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri içeren nişleri hedeflerseniz para kazanmak için milyonlarca görüntülenme almanıza gerek yoktur.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. İnternetten para kazanmak isteyenlere özel hazırladığımız en güvenilir ve kanıtlanmış para kazanma yollarını paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar