test
Ana SayfaAffiliate MarketingMarkalaşmak Nedir ve Nasıl Olur? - 2022

Markalaşmak Nedir ve Nasıl Olur? – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Pazarlamada Markalaşma Nedir?

Markalaşma, logo, tasarım, misyon ve vizyon gibi unsurları ve tutarlı bir temayı tüm pazarlama iletişimleri boyunca birleştirerek müşterinin zihninde bir şirket, ürün veya hizmetleri hakkında güçlü, olumlu bir algı oluşturma sürecidir. Etkili markalaşma, şirketlerin kendilerini rakiplerinden ayırmalarına ve sadık bir müşteri tabanı oluşturmalarına yardımcı olur.

Zendesk tarafından yapılan bir ankette, tüketicilerin %87’si tüm çevrimiçi ve geleneksel platformlarda tutarlı markalaşmanın önemli olduğunu söyledi.

Bu, müşterilerin sizin kanallarınızı; e-posta, web siteniz, müşteri hizmetleri ve işletmenizdeki diğer tüm temas noktaları üzerinden aynı olmasını beklediği anlamına gelir. Yeniden markalaşıyorsanız logonuzu değiştirmeniz ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak her yerde aynı stil yapmanız gerekir. Müşterilerinizin çok kanallı varlığınızdan zevk alması için tutarlı bir marka oluşturduğunuzdan emin olun.

Mağazada markalaşma, çevrimiçi markalaşmadan çok farklı olabilir, bir müşterinin markanızı nasıl deneyimlediğini anlamanız için ürünlerin ve aksesuarların konumlandırılması konusunda çalışmanız gerekir. Mağazadaki markalaşma, insanlar etrafta dolaşıp bir şeyler alabildiği için daha deneyimseldir, oysa çevrimiçi müşteriler iki boyutlu bir sahne yaşarlar. Tabii ki bazı markalama unsurları hem çevrimiçi platformlarda hem de mağazada tutarlıdır. Bunlar tutarlı görüntüler ve logolar içerir.

Markalaşma Neden Önemlidir?

İyi bir marka, rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlayarak ve müşterileri çok daha düşük bir maliyetle edinmenize ve elde tutmanıza yardımcı olarak kârlılığınızda büyük bir etkiye sahip olabilir. Her geçen gün yeni şirketlerin (ve dolayısıyla yeni rakiplerin) ortaya çıktığı e-Ticarette, köklü bir marka müşteri getirmede ve kar elde etmede paha biçilmez bir varlık olabilir.

Zor bir marka oluşturmak için zaman ve çaba harcamanıza veya buna hiç dikkat etmemenize bakılmaksızın, işletmenizin hala bir markası vardır. Ancak, bu nasıl görünmek istediğinizden tamamen farklı olabilir.

Markanızı hikayeler, ilişkiler, pazarlama mesajları ve görsel varlıklar aracılığıyla dikkatlice inşa ederek, müşterilerinizin beklentilerini şekillendirme ve alım-satım ilişkisinin ötesine geçen benzersiz bir bağ oluşturma fırsatına sahip olursunuz.

İyi markalaşma stratejiktir, pazarlama ise taktikseldir. Daha yüksek hedefleri belirledikten ve marka vaadinizi açıkça tanımladığınızda, bu hedeflere ulaşmaya yönelik bir pazarlama planı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

E-Ticarette Markalaşmanın Önemi

Markalaşma, dikkatli planlama ve hesaplanmış adımlar gerektiren karmaşık bir süreçtir. İdeal olarak, mağazanızı müşteri beklentileriyle uyumlu bir şekilde inşa etmeye çalışmak için ve geriye doğru çabalamaktan kaçınmak için çevrimiçi mağazanızı başlatmadan önce marka stratejinizin iyi olup olmadığını tespit etmelisiniz. Çünkü güçlü bir marka ile ilişki kurmak kolaydır ve hedef kitleyle iyi bir şekilde harmanlanmış değerlerden yola çıkan değerler çizer. Bu bir e-ticaret mağazası için; güçlü bir marka, bir işletmeyi fiyat konusunda rekabet etmekten koruyan bir güvenlik ağı da olabilir.

Peki bir online mağaza için nasıl bir marka oluşturmaya devam edersiniz? E-ticaret markalamada önemli adımlar şunlardır:

 • Müşterilerinizi anlayın. Etkili bir şekilde iletişim kurmak için hedef müşterilerinizi etkileyen öğeleri tanımlamanız ve bunlardan yararlanmaya odaklanmanız gerekir. Müşterileriniz ne severler? Onları motive eden ve çeken nedir? Markanızın nelerini seviyorlar?
 • Marka kişiliğinizi tanımlayın. Marka kişiliği, müşteri deneyimleri sunacağınız işletmenizin kişiliğidir. Hedef müşterileriniz hakkında toplamayı başardığınız iç görülerden güçlü bir şekilde etkilenecektir. Bu kitleye hangi ses tonu uyacak? Ne tür bir dil en büyük etkiye sahip olacak? Hangi görüntüler dikkatlerini çekecek.
 • Marka vaadinizi ortaya çıkarın. Müşterilerinize verdiğin nihai söz nedir? Ürünleriniz/hizmetleriniz hayatını nasıl daha iyi hale getirecek? Bu sözü nasıl yerine getireceksiniz? Tüketicilerin %66’sı şeffaflığın bir markanın en çekici özelliklerinden biri olduğunu düşünüyor.
 • Görsel varlıklarınızı mükemmelleştirin. Çevrimiçi alışveriş yapanların satın aldıkları ürünlere dokunma ve hissetme lüksü yoktur, bu nedenle görsel deneyim son derece önemlidir. Bir markanın görsel varlıkları, web sitesi tasarımı, yazı tipleri ve tipografi, renk paleti, logo ve reklam tasarımlarının yanı sıra oluşturduğunuz paketleme ve kutu açma deneyimi gibi öne bakan tüm öğelerdir. Tüm farklı hareketli parçalar tutarlı olduğunda ve uyumlu bir şekilde çalıştığında zirveye ulaşan güçlü bir markalama aracıdır. Araştırmalar, unutulmaz bir imza rengine sahip olmanın müşterilerin markanızı tanıma şansını% 80 artıracağını göstermektedir.
 • Müşteri deneyimini iyileştirin. Müşterilerinizin markanız hakkında ne hissedeceği konusunda çok az kontrole sahip olsanız da, müşterilerinizle yaptığınız her etkileşimin ve temas noktasının marka vaadinizle uyumlu olduğundan ve marka yönergelerinize uyduğundan emin olmak için elinizden geleni yapmalısınız.
  Tüketicilerin %69’u markaların deneyimlerini geliştirmek için yapabilecekleri en önemli şeyin “onları tanımak” olduğunu söylüyor. Bu, iade politikalarınızdan kargo düzenlemelerine, e-posta pazarlama iletişimlerine ve daha fazlasına kadar her şeyi kapsayacaktır.
 • Müşterilerinizi özel hissettirmeyi unutmayın. Sadık müşterilerinize teşekkür etmek kadar basit olan bir şey, marka imajınızı güçlendirmede uzun bir yola denk gelebilir. Özel sadakat programları veya promosyonlar vererek, ara sıra ücretsiz hediyeler sunarak veya indirimleri uzatarak müşterilerinize minnettarlığınızı gösterin. Bu müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurmanın ve markanızı kişiselleştirmenin kesin bir yoludur.

Pazar Araştırması Nedir?

Pazar araştırması, bilgi toplama, analiz etme ve yorumlama sistematik bir süreçtir. Bilgiler hedef pazar, tüketiciler, rakipler ve bir bütün olarak sektör hakkında olabilir. Bu, başarılı bir şirketin temelidir. Araştırmanın yeni bir pazar belirlemekten yeni bir iş başlatmaya kadar bir dizi farklı amacı vardır.

Pazar araştırması, girişimcilerin iyi bilgilendirilmiş kararlar vermelerine yardımcı olur. İnovasyonun tahminlerini alabilir ve kaynakları en fazla potansiyeli elinde tutan fikirlere ve projelere aktarabilir. Büyümenin farklı aşamalarındaki işletmeler farklı nedenlerle pazar araştırması yürütürler. İşletmelerin pazar araştırmalarını nasıl kullanabileceğinin bir listesi vardır:

 • Yeni bir işletmenin fizibilitesini belirleyin. Pazar araştırması ürün veya hizmet için çok az talep olduğunu veya hiç talep olmadığını gösteriyorsa, işletmenin başarılı olması mümkün değildir.
 • Potansiyel yeni pazarları belirleyin ve geliştirin.
 • Pazarlama trendlerini yakından takip edin ve nasıl lider kalacağınız veya değişen pazar koşullarına nasıl uyum sağlayacağı konusunda stratejiler geliştirin.
 • Yeni ürün veya özelliklere olan talebi test edin.
 • Bir ürünün pazara nasıl, ne zaman ve nerede girmesi gerektiği gibi optimum ürün yerleştirmeyi sağlayın.
 • İşlerini geliştirin ve yenilikleri deneyin. Müşteri hizmetleri gibi belirli iş yönleriyle ilgili sorunları erken tanımlayabilirsiniz. Bu, şirketlerin daha sonra maliyetli aksaklıkların üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.
 • Tanıtım kampanyalarının başarısını artırın. İşletmeler, müşteri duyarlılığını ölçerek ve markalarının algısını anlayarak markalaşma ve pazarlama stratejilerini daha iyi şekillendirebilir.

Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

İki tür pazar araştırması verisi vardır: birincil bilgiler ve ikincil bilgiler.

Birincil bilgi, özgün kaynaklardan toplanan ilk elden verilerdir. Verileri kendiniz toplarsınız veya sizin için yapmak üzere birini işe alırsınız. Sonuç olarak, işlemi A’dan Z’ye kontrol edersiniz.

İkincil bilgiler, başkaları tarafından toplanan ve çevrimiçi veya çevrimdışı olarak herkese açık olan bilgi ve verilerdir. Bu, gazetelerde, raporlarda, dergilerde vb. bulunabilir. Dezavantajı, herkesin bu bilgilere erişimi olması ve toplama yöntemleri üzerinde hiçbir denetiminiz olmamasıdır.

Hem birincil hem de ikincil kaynaklar aracılığıyla toplanan bilgi türleri nitel veya nicel olabilir.

Nitel bilgiler, insanların belirli konular hakkında ne hissettiklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Onlara ne düşündüklerini ve nasıl /neden yaptıkları seçimleri nasıl yaptıklarını sorabilirsiniz. Nitel bilgi toplamak için en iyi kaynaklar arasında derinlemesine görüşmeler, odak grupları ve doğrudan gözlemler bulunur.

Nicel bilgi istatistiksel verilerdir ve daha yapılandırılmış olma eğilimindedir. Kapalı soru anketleri ve anketler bu tür bilgilere girer.

Birincil Pazar Araştırması Kaynakları

Birincil araştırma genellikle daha pahalı ve zaman alıcıdır. Ancak, işletmenizin ihtiyaç duyduğu bilgileri almanın en iyi yoludur. En popüler birincil araştırma araçları şunlardır:

 • Müşteri anketleri. Telefon yoluyla, şahsen, kağıt üzerinde veya SurveyMonkey gibi çevrimiçi bir anket yazılımı kullanılarak yapılan anketler son derece bilgilendiricidir. Bu, bir müşterinin ürününüz veya hizmetiniz, markanız ve sağladığınız deneyim hakkında nasıl hissettiği hakkında mümkün olan en iyi iç görüyü sağlayacak şekilde hazırlanmış soruların bir listesidir. İstediğiniz kadar geniş veya spesifik olabilir.
 • Derinlemesine röportajlar. Telefonla veya yüz yüze gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler, size daha fazla problem sorusu sorma fırsatı verir. Bunu tatmin edici cevaplar almak için gerekli olan her yerde bir görüşmeci ile de takip edebilirsiniz.
 • Odak grupları. Odak grubu, bazı ortak özellikleri paylaşan 6-8 kişilik bir grupla organize bir oturumdur. Bu özellikler yaş, konum, satın alma alışkanlıkları vb. Bir moderatör tarafından yönetilen önceden tanımlanmış bir konunun tartışmasına katılacaklar. Daha büyük ölçekli yükseltmeler, ürün özellikleri veya yeni ürünler hakkında geri bildirim almak için pahalı ama etkili bir yöntemdir.
 • Gözlem. Tüketicilerin bir ürün veya hizmetle nasıl etkileşimde bulunduğunu doğal bir ortamda izlemeyi veya video kaydetmeyi içerir. Zaman alıcı bir yöntem olmasına rağmen, tarafsız araştırma sağlama avantajına sahiptir. Bunun nedeni, tüketicilerin herhangi bir baskı altında olmaması ve doğal davranacak olmasıdır.

İkincil Pazar Araştırması Kaynakları

Genellikle ‘masa başı araştırma’ olarak adlandırılan ikincil pazar araştırması, pazar eğilimleri hakkında geniş içgörüler toplamak için en uygun olanıdır. Bu, mevcut durumu rekabet açısından tahmin etmeye ve analiz etmeye yardımcı olur. En popüler ikincil araştırma kaynakları şunlardır:

 • Devlet raporları ve çalışmaları
 • Ticarete veya sektöre özel dergiler, dergiler, gazeteler
 • Televizyon ve radyo
 • Akademik makaleler ve eğitim kaynakları
 • Literatür incelemeleri
 • Çevrimiçi makaleler ve vaka çalışmaları

Sizlerin bu konu hakkında deneyimleriniz var mı? Bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar