test
Ana SayfaPazarlama SözlüğüBenzersiz Satış Teklifi (USP) - 2022

Benzersiz Satış Teklifi (USP) – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Merhabalar blogumuzda “Pazarlama Sözlüğü” adı altında oluşturduğumuz yepyeni bir alanda karşınızdayız. Bu alanda sizlere Pazarlama, Marketing alanında sıkça kullanılan kavramların anlamlarını öğreteceğiz.

İlk kelimemiz USP.

O zaman hadi başlayalım!

Benzersiz Satış Teklifi (USP) nedir?

İngilizce açılımı Unique Selling Proposition olan benzersiz satış teklifi veya benzersiz satış noktası (USP), bir nesnenin veya hizmetin rekabetten ayıran herhangi bir faktörünü veya yönünü ifade eden ve tüketicilere benzersiz faydalarını vurgulayan bir pazarlama konseptidir.

Bir USP, “ürününüz rakiplerinizden nasıl daha iyi olabilir?” sorusunu yanıtlar.

Benzersiz Bir Satış Teklifi Neden Önemlidir?

Açıkça ifade edilmiş bir USP, markanızı ve ürünlerinizi rekabetinizden başarıyla çıkmak için pazarlama hedeflerinizi şekillendirmenize ve odaklamanıza yardımcı olacak etkili bir araç olabilir. Tüketicilere benzersiz faydalar sağlamayı çabalayan bir USP, genellikle bir şirketin unutulmaz kalmasına ve tüketicinin gözünde olumlu bir izlenim oluşturmasına yardımcı olan marka stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Ürünlerinizi ve işletmenizi rekabetinizden ayıran şeyi biliyorsanız, ancak oluşturduğunuz tüm pazarlama teknikleri aracılığıyla beklentilerinize bu kadar net bir şekilde iletmezseniz, bu durum bir fark yaratmayacaktır.

Güçlü Bir Benzersiz Satış Teklifi Nasıl Geliştirilir?

USP’nin bir slogan olmadığını unutmayın. Ancak iyi bir slogan, tam USP’yi etkili ve anlaşılır hale getirmek için tek bir cümlede etkili bir şekilde özetleyecektir.

Bir USP’nin amacı şu soruyu yanıtlamaktır: “Potansiyel bir müşteri neden sizden satın almalı?”. Başarılı bir benzersiz satış teklifi sadece birkaç kelime (slogan gibi) veya tam bir paragraf olabilir, müşterilerinize sizi farklı ve arzu edilir kılan sözü yakaladığınız ve açıkça ifade ettiğiniz sürece kelime sayısı önemli değildir.

USP’nizi tam olarak belirlemek kapsamlı pazar araştırmalarıyla başlar. Müşterilerinizle güçlü bir bağlantı kurmanın ilk adımı, satın alma kararlarını neyin motive ettiğini ve neleri önemsediklerini bulmaktır.

Müşterilerinizin kararlarını etkileyebilecek ve onları geri dönmeye ikna edebilecek kolaylık, kalite, samimiyet, güvenilirlik, temizlik, müşteri hizmetleri vb. Bu bilgiler olmadan, hedef kitleniz için neyin önemli olduğunu anlamak ve pazarlama materyallerinizde buna odaklanmak imkansız olacaktır.

Mevcut müşterilerinizin markanızı neden rekabetinize tercih ettiğini öğrenmek için pazar araştırması yapmalısınız. Yeni başlıyorsanız ve size böyle bir içgörü sağlayabilecek müşterileriniz yoksa, rakiplerinizi araştırın ve geliştirebileceğiniz ve yenilik yapabileceğiniz alanlar arayın.

Şirketinizi en başından beri neyin özel kıldığını net bir şekilde anlamak, daha fazla müşterinin sizden satın alacağı ve daha iyi bir marka yaratacağı için sizin daha hızlı büyümenize yardımcı olacaktır.

USP’ler genellikle aşağıdaki kategorilere göre gruplandırilir: fiyat, kalite, hizmet, hız, seçim, kolaylık, garanti, özelleştirme, özgünlük ve uzmanlık. Sözünün eri olacak birini seçin ve çalışmaya başlayın.

Benzersiz güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmak ve iletmek için kendinize şu soruları sorun:

 • Ürünüm/hizmetim hangi sorunu çözüyor?
 • Rakiplerimin müşteriye sunmadığı ne öneriyorum?
 • Rakiplerim için bunu anlamak ne kadar kolay?
 • Bu anlam kolayca iletilebilir mi?

Etkili USP Örnekleri

 • Domino’s Pizza: “30 dakika veya daha kısa sürede kapınıza taze, sıcak pizza teslim edilir, yoksa ücretsiz olur.”
 • Target: “Daha Fazlasını Alıp. Daha Az Ödeyin.”
 • DeBeers: “Bir elmas sonsuza dek sürer.”
 • TOMS Shoes: “Satın alacağınız her çiftle TOMS, ihtiyacı olan bir çocuğa bir çift yeni ayakkabı verecek. Bire Bir”
 • Colgate: “İki hafta içinde ağız sağlığını iyileştirin”
 • Zappos: “Şimdiye kadarki en iyi geri dönüş politikası. İnternetten satın alma ve uymayabilecek ayakkabılar satın alma korkusunu ortadan kaldıran bir iade politikası.”
 • Dropbox: “Dropbox dosyalarınızı güvende, senkronize ve paylaşması kolay tutar. Fotoğraflarınızı, belgelerinizi ve videolarınızı herhangi bir yere getirin ve bir daha asla dosya kaybetmeyin.”
 • Head & Shoulders: “Kepeği azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır.”
 • FedEx: “Kesinlikle, olumlu bir gecede orada olmak zorunda.”
 • M&ms: “Sütlü çikolata ağzında erir, elinde değil.”

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar