test
Ana SayfaBlogE-POSTA PAZARLAMA STRATEJİSİ TEMELLERİ: BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY - 2022

E-POSTA PAZARLAMA STRATEJİSİ TEMELLERİ: BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

E-postanın ölü ve unutulmuş bir kanal olduğu iddialarını duymuş olabilirsiniz. Belki de kendinizi “E-posta pazarlama kampanyaları artık işe yarıyor mu? Pazarlamak için zahmet bile etmeyeyim” diyor olabilirsiniz.

Fakat durum tam tersidir. E-mail pazarlaması kesinlikle vakit ayrılması gereken bir durum ve bunu kesinlikle yapmalısın.

Çalışmalar sürekli olarak, gerçekten çalışan bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmayı öğrendiğinizde, inanılmaz yatırım getirisi görebileceğinizi göstermektedir.

Bir eMarketer çalışması, e-postanın % 122’lik bir yatırım getirisi olduğunu gösterdi… Bu oran sosyal medya, doğrudan posta ve ücretli arama gibi diğer taktiklerin yatırım getirisinin 4 katından fazla.

Shopify Plus İş Ortağı ve Resmi Olmayan Shopify Podcast’in sunucusu Kurt Elster, e-posta pazarlamasının sadece yararlı olmadığına inanıyor – bunun gerekli olduğuna inanıyor.

Bir e-posta pazarlama stratejisine sahip olmamak, küçük işletme sahiplerinin yaptığı en büyük hatadır ve onları günümüz dünyasında büyük bir dezavantaja sokar.

E-posta pazarlaması, markanızı, e-postalarını günlük olarak, genellikle gün boyunca birkaç kez kontrol eden ortalama bir tüketiciyle ilk sırada tutar. Aldığımız e-posta hacmi nedeniyle, başarılı e-posta pazarlamasının anahtarı bu oranda saklıdır.

Günümüzün e-posta araçları mükemmel pazarlama otomasyonu kullanarak kullanabilirsiniz. Müşterilerin ne yaptığına veya satın almadığına veya ne zaman satın alıp almadıklarına bağlı olarak otomatik olarak tetiklenen e-postalar göndererek, her müşterinin doğru zamanda doğru mesajı almasını sağlarsınız ve bu da daha sık satışla sonuçlanır.

Bu yüzden, açıkçası, e-posta pazarlamasının öldüğünü söyleyenlerin sadece yanlış yaptığını söyleyebiliriz.

Bizde bu makalemizde, sizi e posta pazarlamasını doğru yapan girişimcilerden biri olmanız için elimizden geleni yapacağız.

Jargon tanımlarından temel en iyi e-posta uygulamalarına ve adım adım nasıl-to’lara kadar, markanızı büyüten ve satışlarınızı artıran bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturma hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

 • E-posta pazarlamasının tanımı
 • E-posta pazarlama kampanyasının 3 temel aşaması
 • Aklınızda bulundurmanız gereken yasalar ve düzenlemeler

Hadi başlayalım!

E-posta Pazarlaması Nedir?

Bu soruyu yanıtlamak istediğinizde, birkaç e-posta pazarlama tanımıyla karşılaşırsınız. Bunun nedeni, e-posta pazarlamanın birçok farklı fikri ve etkinliği kapsayan geniş bir terim olmasıdır.

Temel olarak, e-posta pazarlaması, e-posta kullanan bir işletmeyi içeren internet pazarlamasının (dijital pazarlama olarak da adlandırılır) bir alt kümesidir:

 • Ürünlerini ve/veya hizmetleri tanıtmak
 • Belirli öğeleri tanıtma ve/veya satmak
 • Potansiyel veya mevcut müşterilerle ilişkiler kurmak ve yetiştirmek

21. yüzyıl için doğrudan posta olarak düşünebilirsiniz. Tüm bu kağıtları boşa harcamak ve geleneksel salyangoz postalarının fiziksel posta kutularına ulaşmasını beklemek yerine, doğrudan e-posta gelen kutularına posta gönderiyorsunuz.

E-posta Pazarlama Stratejisinin Faydaları

Sektörünüze ve hedef kitlenize gerçekten hitap eden bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmaya odaklandığınızda, bazı ciddi faydalar elde edebilirsiniz.

Kaynak

 • Düşük maliyetler. Ücretli reklamlar gibi diğer promosyon taktiklerine kıyasla, bir e-posta kampanyası yayınlamak en iyi düşük bütçeli pazarlama seçeneklerinden biridir.
 • Büyük erişim ve hedeflenen müşteri adayları. E-posta pazarlamasının doğası ve kolaylığı, yalnızca “Gönder” düğmesine tıklayarak yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca yüksek kaliteli müşteri adayına ulaşabileceğiniz anlamına gelir.
 • Yüksek hedef. Özellikle listenize gönüllü olarak katılan kişilere gönderdiğinizde, markanızla ilgilenen kişilere doğrudan mesajlar gönderiyorsunuz. Bu e-posta pazarlama iletişim stratejisi, kaliteli etkileşim almak için altındır.
 • Yüksek satışlar, dönüşümler ve yatırım getirisi. Alıcılarınız zaten sizinle ilgilendiğinden ve onlara hedefli mesajlar ve teklifler gönderdiğinizden, satın alma olasılığı daha yüksektir.
 • Uygulaması kolaydır. Herhangi bir kodlama uzmanlığı olmadan bir e-posta pazarlama kampanyası geliştirmenize, oluşturmanıza ve başlatmanıza yardımcı olabilecek birçok araç ve platform vardır.
 • Entegrasyonu kolaydır. E-posta pazarlama stratejinizi sosyal medya ve içerik pazarlaması gibi diğer çabalarla entegre etmek için sadece birkaç ekstra tıklama gerekir.
 • Ölçülecek kadar kolay. İzleme ve ölçüm işlevselliğini kullanıyorsanız, her e-postanın tam olarak nasıl performans gösterdiğini bilebilirsiniz. Birçok e-posta pazarlama kampanyası aracı ve platformu bu özelliğe sahiptir.
 • Yatırım getirisini takip etmek kolaydır. KPI’larınızı ve e-posta pazarlama stratejinizin her bir öğesine ne kadar yatırım yaptığınızı öğrendikten sonra, farklı taktikleri ve elde ettikleri geliri bağlamak kolaydır.

E-posta Pazarlama Kampanyaları Nasıl Çalışır?

E-posta Pazarlama Stratejisi

Genellikle, e-posta pazarlama stratejilerinin işe yarayan 5 temel unsuru vardır:

 1. Oluşturmadan önce her kampanyanın ve e-postanın amacını ve ayrıntılarını tanımlamak
 2. Kesinleşmiş e-postalarınızın amaçlandığı gibi görüntülendiğinden emin olmak için test etmek
 3. E-posta listenize e-posta göndermek
 4. Doğru e-posta pazarlama KPI’larını kullanarak performansı ölçmek
 5. Güçlü, zayıf yönleri ve iyileştirme alanlarını görmek için sonuçlarınızı raporlama ve analiz etmek

E-posta Pazarlama Kampanyasının Aşamaları

E-posta pazarlama kampanyası yaşam döngüsünü 3 ana aşamaya veya segmente bölmeyi seviyorum: potansiyel müşteriler, ilk kez alıcılar ve yinelenen müşteriler için e-postalar.

İlk kez alıcı veya yinelenen müşteri bir süre satın alma işlemi yapmazsa, bu alıcının gecikmeli olduğu kabul edilir (boşta veya gizli olarak da adlandırılır).

Etkinlik temel alınarak gönderilebilen e-posta türlerinin bir görseli aşağıda açıklanarak açıklanabilir:

e-posta pazarlama kampanyasının aşamaları

Bu geniş segmentler ve bunlara karşılık gelen e-postalar, e-ticaret için bir e-posta pazarlama stratejisi için en iyi şekilde geçerlidir. Ancak alışveriş unsurunu çıkardığınızda, diğer işletme türleri için de geçerli olabilir.

Her birinin üzerinden kısaca geçelim.

Potansiyel

Bunlar, web sitenizi keşfeden ancak henüz bir satın alma işlemi yapmamış (veya bir e-ticaret markası değilseniz işletmenizin müşterisi olmamış kişilerdir).

Nihai hedef, potansiyel müşterileri aşağıdaki gibi e-postaları içerebilen ilk kez alıcılara dönüştürmektir:

 • Terk edilmeye göz atın: Web sitenize göz atarken ancak satın alma işlemi yapmadan durduklarında ve ayrıldıklarında hareketleri inceleyin.
 • Yeni abone: Posta listenize yeni katılan kişiler için “Hoş geldiniz e-postaları” atın.
 • Sepet terk etme: Alışveriş sepetinde ürünleri olduğunda ancak satın almak için takip etmediklerinde iletişime geçin.

Bir sonraki aşamaya dönüş noktası: Bir müşteri satın alma işlemi yaptığında ilk kez alıcı olur. Bir ilişki kurmak için bir e-posta karşılama serisi başlatmak isteyebilirsiniz.

İlk Kez Alıcılar

İlk alışverişlerini yaptıktan sonra resmen ilk kez alıcı oluyorlar. Yaşasın!

İdeal olarak, bu müşteriler sizden düzenli olarak satın almaya devam edecek ve tekrar eden veya sadık müşteriler olacaktır. Ancak, bazı durumlarda, gecikmiş müşteriler haline gelecekler.

Buradaki amaç, ilk kez alıcıları aşağıdaki gibi e-postaları içerebilen tekrarlanan müşterilere dönüştürmektir:

 • Çapraz satış ve normal satış: Satın almalarına göre onlara farklı ürünler önermek.
 • Geri bildirim inceleme isteği: Onlar ve gelecekteki müşteriler için geliştirebilmeniz için deneyimleri hakkında giriş istemek – ilk elden geri bildirim inanılmaz derecede değerlidir, bu yüzden mümkün olduğunda alın.
 • Yenileme: Şampuan veya vitaminler gibi düzenli olarak yenilenmesi gereken öğeleri geri almalarını hatırlatmak.

Bir sonraki aşamaya dönüş noktası: Bir müşteri ikinci satın alımını yaptığında, tekrarlanan bir müşteri haline gelir.

Müşterileri Yinele

Satışları devam ettir! İkinci bir satın alma yapan bir müşterinin kamburunu aştıktan sonra, “aktif tekrar” müşterisi, diğer adıyla sadık bir müşteri olmak için burada kalabilecekleri harika bir işarettir.

İlk kez alıcı aşamasında olduğu gibi, onların da gecikmiş bir müşteri olma riskine dikkat etmek isteyeceksiniz.

Buradaki amaç, ilk kez alıcılara gönderdiğiniz e-posta türleri aracılığıyla gerçekleştirilebilecek kalıcılığı ömür boyu tutmaktır:

 • VIP: Yaşam boyu değeri yüksek olan müşteriler için özel avantajlar, teklifler ve takdir mailleri atabilirsiniz.

İlk kez alıcıdan veya tekrar eden bir müşteriden (örneğin, 6 ay) son satın alma işleminden sonra belirli bir süre geçtiğinde, o müşteri zaman aşımına uğramış demektir.

Gecikmiş Müşteriler

Bir müşterinin ne zaman zaman aşımına uğratılabilir bunu belirlemek size kalmıştır. İşletmeler genellikle 3 aydan bir yıla kadar değişen pencereleri seçerler.

Ayrıca, farklı “gecikme seviyeleri” için farklı e-postalar oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu, 3 aydır alışveriş yapmamış herhangi bir müşteri için bir e-posta, 6 ay olduğunda başka bir e-posta ve bir yıl veya daha uzun olduğunda başka bir e-posta olarak gönderilebilir.

Gecikmiş müşterilere gönderilecek e-postalar şunları içerebilir:

 • Stok yenileme: Geçmiş öğeleri geri almalarını hatırlatma
 • Geri kazanma: Özel bir teklif veya hatırlatma gibi sitenize geri dönmeleri için onları ikna etme

Geri Dönen Müşterinin Gücü

Bunun gibi e-posta pazarlama kampanyası segmentasyonu, iyi bir strateji için% 100 zorunludur. Yalnızca iletişiminizi kişiselleştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda markanız için en değerli müşterileri belirlemenize de yardımcı olur.

Yeni müşterileri kazanmak için A oyununuza sahip olmanız gerekirken, mevcut müşterilerinize telif hakkı gibi davranmalısınız.

Araştırmalar, işletmelerin tüm kaynaklarını ve zamanlarını yenilerini bulmak için harcamanın aksine mevcut müşterileri tatmin ederek çok daha fazla para kazanabileceğini defalarca göstermektedir.

Dönüşüm oranları mevcut müşteriler için %60-70 arasında, yeni müşteriler için %1-3’e kadar çıkabilir.

Bu aşamada güçlü bir e-posta pazarlama stratejisi, şirketinizin kârlılığında büyük bir fark yaratabilir.

Artık temel bir e-posta pazarlama stratejisi kontrol listeniz olduğuna göre, izlemeniz gereken bazı yasal sorunları tartışalım.

E-posta pazarlama stratejisi

Dikkat Etmesi Gereken Kanun ve Yönetmelikler

E-posta pazarlama stratejiniz ve taktiklerinizle pervasızlaşmaya başlarsanız, önemli müşterileri ve kişileri rahatsız ederek (ve potansiyel olarak kaybederek) – ayrıca yasal sorunlara da girebilirsiniz.

Bu özellikle Avrupa Birliği’nin (AB) Mayıs 2018’de Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) yürürlüğe koymasının ardından geçerliliğe koyulmuştur.

Bunların önüne geçmek için işte 7 gereklilik:

1. Okuyucularınıza e-postanın kimden geldiğini söyleyin.

Yönlendirme bilgilerinize ve “From”, “To” ve “Reply to” etiketlerinize adınızı veya işletme adınızı eklemelisiniz. Web sitenizin alan adı ve e-posta adresi de doğru olmalıdır.

Örneğin, e-posta pazarlama bülteni kampanyalarında Coinbase gönderen olarak “The Coinbase Team” yazar ve e-postayı [email protected] gönderir.

Bunda kafa karışıklığı yoktur.

e-posta adresine web sitesi etki alanı dahil

Bu yasal olarak sorun olmasa da, “reply@ olmayan” e-posta adresini atmanızı öneririm. Gönderenin aboneleri ve müşterileri ile etkileşim kurmak yerine tek yönlü bir konuşma yapmak istediğini öne sürüyor. Bonus puanlar için, e-postalarınızı ekibinizdeki birinin hesabından, tercihen müşteri desteğinden gönderin. Bu şekilde, alıcılar soruları veya yorumları seslendirebilir ve ilişkiyi güçlendirmek için yıldız müşteri hizmetlerinizi gösterebilirsiniz. Kazan-kazan.

2. Aldatıcı konu satırlarından kaçının.

Konu satırlarınızın e-postanın gerçekte ne içerdiğinin doğru bir önizlemesi olduğundan emin olun. “Sadece Bugün Satıştan% 50 İndirim” yazan bir konu satırına sahip olamazsınız ve ardından e-postanın gövdesi sadece yeni ürün hattınızdan bahsediyor satıştan bahsedilmiyorsa bu yanlıştır.

Coinbase örneğine bağlı kalarak, konu satırı açıkça mesajın amacı ile ilgilidir: yeni başlayanların kripto para birimini öğrenmelerine yardımcı olmak.

e-posta konu satırı en iyi uygulama

3. Mesajınızın bir reklam olduğunu kabul edin.

Kanun burada çok rahatlık sağlıyor. Ancak genel olarak konuşursak, mesajınız bir reklamsa, reklamın tanımlanması kolay açık bir şekilde bir reklam olduğunu açıklamanız gerekir. Mesele şu ki, okuyucular bunun kız kardeşlerinden gelen kişisel bir e-posta değil, bir reklam olduğunu kolayca görebilirler.

Coinbase’in burada yaptığı gibi basit tutabilirsiniz:

e-postanız bir reklam mı?

4. Okuyuculara vazgeçmenin kolay bir yolunu verin.

En iyi yol, e-postanın altındaki bir “abonelikten çık” düğmesi veya bağlantısıdır, ancak devre dışı kalmak için sizinle iletişim kurmak için kullanabilecekleri bir e-posta adresini listelemekle de kurtulabilirsiniz. Bunun biraz gölgeli olduğunu düşünüyorum ve kolay devre dışı etme düğmesini öneririm.

e-posta devre dışı seçeneği

5. Okuyucularınıza işletmenizin nerede olduğunu söyleyin.

Şirketinizin geçerli fiziksel posta adresini eklemelisiniz. Kişisel adresiniz, Türkiye’de kayıtlı bir posta kutusu veya ticari bir posta alma ajansına kayıtlı özel bir posta kutusu (Posta Hizmeti yönetmeliklerini izleyen) olabilir.

e-posta iş adresini içerir

6. Her bir vazgeçme talebini derhal yerine getirin

Bunları 10 iş günü içinde devre dışı bırakıp, her e-posta gönderildikten sonra 30 gün boyunca vazgeçme isteklerini işleyebilmeniz gerekir. E-posta pazarlama kampanyası yaşam döngüsünden vazgeçmeyi seçerlerse, ücret ödemelerini veya size ek bilgi vermelerini gerektiremezsiniz. Ayrıca, CAN-SPAM Yasası’na uymanıza yardımcı olmak için kiraladığınız bir işletme dışında e-posta adreslerini kimseye satamaz veya aktaramazsınız.

7. Başka birini işe alsanız bile hala sorumlusunuz.

E-posta pazarlama stratejinizi devralması için bir kişi veya şirket kiraladıysanız ne yaptığını izleyin. E-postaları kendiniz yazıp göndermeseniz bile tüm eylemlerinden yasal olarak sorumlusunuz!

AB GDPR

Nisan 2018 civarında, gelen kutunuzun e-posta adresinizi verdiğiniz hemen hemen her uluslararası işletmeden gizlilik politikası değişiklikleriyle dolup taştığı bir veya iki aylık bir dönemi hatırlayabilirsiniz.

Evet. Bunun nedeni GDPR’ydi.

GDPR’nin temel amacı AB vatandaşlarının veri gizliliğini korumaktır. Özetle, bir müşterinin özel verilerinin “sahipliğini” alır ve müşterinin eline geri kaydırır – ve bu sadece temel e-posta pazarlama stratejisiyle ilgili değildir. Kişisel verilerin herhangi bir kullanımıyla ilgilidir.

Bu politikayı ihlal eden işletmeler, hangisi daha yüksekse, 20 milyon € veya yıllık gelirlerinin% 4’üne kadar para cezasına çarptırılabilir.

Tabii ki, GDPR AB vatandaşlarına hizmet veren AB işletmeleri için tasarlanmıştır.

Ancak mesele şu ki: İşletmeniz, verilerini topladığınızda Avrupa’da bulunan tek bir Avrupa vatandaşına hizmet veriyorsa, GDPR gereksinimlerine tabi tutulursunuz.

Bu yüzden bilgi sahibi kalmanızı ve güvenli tarafta oynamanızı öneririm. Yalnızca yasal olarak sizi kapsamakla kalmaz, aynı zamanda verilerinizi sizin ve müşterileriniz için daha güvenli hale getirmeye de yardımcı olur.

E-posta pazarlamasının yasal tarafıKaynak

Oldukça karmaşık bir dizi düzenleme olduğundan, toplu e-posta pazarlama stratejisiyle ilgili olarak birkaç temel öğenin üzerinden geçeceğiz.

Esasen, işletmeler şunları yapmalıdır:

 • Birine pazarlama e-postası göndermeden önce açık onay alma

Bu, veriyle ilgili en büyük önerilerimden biridir: kimseyi istenmeyen bir e-posta pazarlama kampanyasına kaydetmeyin.

 • Bir bireyin haklarını korumak, şunları içerir:
  • “Silme Hakkı” veya bir şirket tarafından “Unutulma Hakkı” – tüm bilgilerinin sonsuza kadar silinme hakkı
  • “Bilgilenme Hakkı” ya da bilgilerini kimin topladığını ve ne için kullanacaklarını bilmek
 • Ortalama bir kişinin veri politikalarını okuyup anlayabildiğinden ve zaten kimsenin okumadığı yasal para cezası baskısında gizlenmediğinden emin olun
 • Uymalarına yardımcı olmak için bir Veri Koruma Görevlisi kiralayın
 • Müşteri verilerini işleyen herhangi bir tüzel kişiliğin belirli gereksinimlere uyduğundan emin olun (GDPR’den önceki yasalar gibi yalnızca verileri kontrol eden kuruluşlar değil)
 • Yüksek riskli faaliyetlere bakmak için “Veri Koruma Etki Değerlendirmesi” gerçekleştirin

Not: Bu hiçbir şekilde kapsamlı bir liste değildir ve yukarıda listelediğimiz hususlar ve istisnalar vardır. GDPR hakkında kapsamlı bilgi için Avrupa Komisyonu’nun web sitesini ziyaret edin. Think GDPR ve AB GDPR Portalı gibi resmi olmayan kaynaklara da göz atabilirsiniz.

Son

Şüphesiz, e-posta müşterilerinize ulaşmak için kullanmak için hala inanılmaz derecede güçlü bir araçtır.

Hedefteki kişilere, tam olarak doğru zamanda, gelen kutularına teslim edilen kişiselleştirilmiş mesajlarla ulaşabilirsiniz.

Artık e-posta pazarlamasının temellerini anladığınız için, daha fazla müşteri yakalayacak güçlü e-posta kampanyaları oluşturmaya hazır olun.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar