test
Ana SayfaAffiliate MarketingYouTube’da Reklam Vermek İçin Kılavuz 2 – 2022

YouTube’da Reklam Vermek İçin Kılavuz 2 – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Video pazarlamasının müthiş gücünden nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, ilk yayınladığımız kılavuzun tekrarı olan bu makale tam size göre. İlk kılavuzumuza ulaşmak için;

İlk olarak, YouTube reklamlarının ne olduğunu ve 2022’de kullanılabilen farklı YouTube reklam türlerini öğreneceğiz. Yayınlayacağımız diğer yazılarda ise bu reklamları yaratıcı bir şekilde nasıl parlayabiliriz sorusuna cevaplar arayacağız.

İlk kampanyanızı oluşturmaya başlamadan önce her YouTube reklam türünü anlamanız önemlidir. Bu şekilde, reklamınızı kullanmayı planladığınız biçime göre uyarlayabilirsiniz.

Her birini bu kılavuzda öğreneceğiz. O halde başlayalım!

YouTube TrueView Reklamı nedir?

TrueView reklam türü; YouTube’daki ana reklam formatıdır ve bundan dolayı bu türü diğerlerinden daha fazla derinlemesine ele alacağız.

TrueView reklamları, izleyicilere gördükleri reklamlar üzerinde en fazla kontrolü veren yapıdır. Bu nedenle Google, her on izleyiciden sekizinin TrueView’i diğer yayın içi video reklam formatlarına göre daha fazla tercih ettiğini bildiriyor.

Reklam verenler TrueView reklamları için kullanıcılar en az 30 saniye izlediğinde, kısa videonun tamamını izlediğinde veya bir reklamla eylem çağrısına tıklama gibi bir şekilde etkileşimde bulunduğu zaman sizden ödeme alır.

İzleyiciler izlemek istedikleri reklamları seçip izlemedikleri reklamları atlayabildiğinden, reklam verenler paradan tasarruf ederken aynı zamanda daha ilgili bir kitleye ulaşır.

YouTube, TrueView video reklamın olabileceği maksimum uzunluğun 6 dakika, minimum uzunluğunun ise 12 saniye olduğunu belirtir.

İki ana TrueView reklamı türü vardır: yayın içi reklamlar ve keşif reklamları. Her birine daha yakından bakalım.

TrueView Yayın Dışı Reklamlar

TrueView yayın içi reklamlar, izleyicinin seçtiği videodan önce oynatılır.

Aşağıdaki resimde Unbounce’dan bir TrueView yayın içi reklamı bulunmaktadır:

Yayın içi reklamlarda ayrıca küçük bir geri sayım sayacı ve ekranın sol alt kısmında reklamı yapılan siteye bir bağlantı bulunur.

Dahası, TrueView yayın içi reklamlarında önerilen videolar listesinin sağ kenar çubuğunda görüntülenen bir yardımcı banner reklamı vardır.

Pazarlamacılar TrueView yayın içi reklamları harekete geçirilme çağrıları ve metin yer paylaşımlarıyla özelleştirebilir.

Bir diğer TrueView reklam türü;

TrueView Keşif Reklamları

TrueView Discovery reklamları Youtube arama sonuçlarında ve önerilen videolar listesinin üstündeki izleme sayfalarının sağ kenar çubuğunda görünür.

Reklamlar bir resim küçük resminden ve en fazla üç satır metinden oluşur.

Aşağıdaki resimde, organik YouTube arama sonuçlarının üzerinde görüntülenen bir film fragmanı için TrueView keşif reklamı gösterilmiştir:

Keşif reklamlarına tıkladığınızda, kullanıcıları videoyu görüntülemek için YouTube izleme sayfasına veya ilgili kanal sayfasına gidersiniz.

YouTube TrueView Reklamlarını Neden Kullanmalısınız?

TrueView reklamları hedef pazarınıza ulaşmanın harika bir yoludur. Peki neden tercih etmeliyiz?

  • İlk olarak, düşük risklilerdir. Yalnızca izleyiciler reklamınızın tamamını izlemeyi, en az 30 saniye görüntülemeyi veya reklamla bir şekilde etkileşimde bulunmayı tercih ettiğinde ücret ödersiniz. Bu harika bir şeydir. Çünkü tüketicilerin %76’sı refleks olarak bu reklamları atlasa da, en azından bütçenizin ilgilenen izleyicilere harcandığından emin olabilirsiniz.
  • İkincisi, TrueView reklamları kullanıcılar tarafından değişkenlik gösterdiğinden, zaman sınırlarıyla sınırlı değildir. Bu, ürün demoları, referanslar veya nasıl olunır videoları gibi farklı yaratıcı formatlarla denemeler yapabileceğiniz anlamına gelir.

Örneğin Grammarly, TrueView reklamlarında referansları ve ürün demolarını büyük etki yaratmak için kullanmıştır. Aslında, sosyal medya trafiğinin büyük bir% 54.4’ü siteden gelmektedir.

Dahası, Google’a göre, markalar TrueView’i kullandıklarında, mevcut içeriklerin görünümlerinin %500’e kadar arttığını görebilirler.

Şimdi, YouTube reklamlarının diğer formatlarını inceleyelim.

YouTube Non-Skippable In-Stream (Atlanamayan Yayın içi) Reklam Nedir?

Atlanamayan yayın içi reklamlarizleyicilerin bunları atlayamaması dışında TrueView yayın içi reklamla aynıdır . İzleyiciler bu reklamlar üzerinde daha az kontrole sahip olduğundan, bunlar “TrueView” olarak kabul edilir.

Atlanamayan reklamlar popüler olarak kullanılmamaktadır.

Aslında, YouTube geçen yıl 30 saniyelik unskippable reklam formatını değiştirdi. Bugün, artık atlanamayan reklamlar 15 ila 20 saniye arasında değişmektedir.

Aşağıdaki görselde Apple’ın atlanamayan bir YouTube reklamı gösterilebilir:

Atlanamayan yayın içi reklamlar sadece videolardan önce oynatılmaz. Bunun yanında 10 dakika veya daha uzun olan videoların ortasında atlanamayan YouTube reklamları da vardır – bunlar atlanamayan YouTube reklamları olarak da bilinir.

TrueView reklamlarının aksine, reklamverenler atlanamayan YouTube reklamları için BGBM bazında ödeme yapar. “BGBM”, milyonda bir maliyet anlamına gelir, bu da reklamverenlerin bin görüntüleme başına bir ücret ödediği anlamına gelir.

Bu nedenle, oluşturduğunuz reklam bütçesini tercih edilmeyen formatlar için harcamamak reklam hedeflemenizi geliştirmeniz çok önemlidir.

BGBM reklamcılığının işlevini akılda tutulması da önemlidir.

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı potansiyel müşterileri potansiyel müşterilere dönüştürmek için idealken , milyon başına maliyet (BGBM) reklamcılığı, yukarıdaki Apple örneği gibi büyük pozlama elde etmek için tasarlanmış marka kampanyaları için daha uygundur.

YouTube Bumper Reklamı Nedir?

Bumper YouTube reklamları, pazarlamacıların kullanabileceği üçüncü YouTube video reklamı türüdür. Bu atlanamayan video reklamlar, izleyicinin seçtiği videodan önce oynatılır ve 6 saniyeden kısa olmalıdır.

Atlanamayan YouTube reklamları gibi reklam verenler de bumper reklamları için BGBM bazında ödeme yapar.

Birçok marka bunları diğer reklam biçimlerini içeren daha büyük bir YouTube reklam kampanyasının bir parçası olarak kullanır.

Aşağıdaki resimde HostGator’dan bir bumper reklamı bulunmaktadır:

Açıkçası, bumper reklamları hikayeler, referanslar veya ürün demoları için ideal bir format değildir. Ancak 6 saniyelik zaman sınırı yaratıcılık için harika bir katalizör olabilir.

Örneğin, Mercedes’in bu bumper reklamına göz atın:

Daha fazla ilham almak için dünyanın dört bir yanından en iyi 20 tampon reklamı sergileyen YouTube reklamları skor tablosu: Bumper reklam sürümüne göz atabilirsiniz.

YouTube Sponsored Card (Sponsorlu Kart) Reklamı Nedir?

YouTube sponsorlu kartları videolarda küçük eylem çağrısı (CTA) açılır pencereleri olarak görünür.

Sponsorlu kartlar, YouTube reklamcılığının çok göze çarpmayan bir şeklidir. Videonun sağ üst köşesinde küçük bir ‘i’ simgesi belirir ve bir izleyici üzerine tıkladığında kart genişler.

Aşağıdaki resimde, okla gösterilen simgenin üzerine tıkladığınızda kartları görebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde, simgeye tıkladıktan sonra sponsorlu kartlar gösterilmiş:

YouTube sponsorluğundaki kartlar, Google Shopping aracılığıyla diğer YouTube videolarını ve ürünlerini sergileyebilir.

Google, kartları kullanarak bir alışveriş kampanyası oluşturmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir kılavuz yayınlamış, inceleyebilirsiniz.

YouTube Overlay (Yer Paylaşımı) Reklamı Nedir?

Yer paylaşımı reklamları belki de YouTube reklamcılığının en basit şeklidir. Bunlar, videoların alt kısmında görünen banner reklamlardır.

Aşağıdaki örnekte Hawkers’ın banner reklamı gösterilmiştir:

Yer paylaşımı reklamları aşağıdaki örnekteki gibi metin tabanlı da olabilir:

Overlay YouTube reklamları hakkında daha fazla bilgi için Google’ın yararlı kılavuzuna göz atın.

YouTube Display (Görüntülü) Reklam Nedir?

Görüntülü reklamlar başka bir basit YouTube reklam formatıdır. Bu reklamlar bir süredir vardır ve önerilen videolar listesinin üstündeki sağ kenar çubuğunda görünür.

Aşağıdaki görselde Deeply’den bir YouTube Görüntülü Reklam Videosu reklamı gösterilir:

Bu reklamlar, Mapfre’nin aşağıda gösterilen reklamı gibi farklı boyutlarda da gösterilebilir :

Artık farklı YouTube reklam biçimlerini öğrendiğinize göre, ilk kampanyanızı nasıl kuracağınızı gözden geçirelim.

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir?

Beklentilerinize bağlı olarak YouTube’da nasıl reklam vereceğiniz farklı olacaktır. YouTube reklamları, marka bilinirliği oluşturmak, satın alma kararını etkilemek, satışları artırmak veya marka sadakatini artırmak için kullanılabilir. YouTube’daki video reklamlar, bu hedefleri aşağıdaki şekillerde yönlendirmek için kullanılabilir:

  • Marka Bilinirliği Oluşturun

Ürününüzü henüz bu konuda çok fazla şey veya başka bir şey bilmeyen kişilere tanıtın. Benzer ürünler ve alanlarla ilgilenen kişileri hedefleyip, böylece ortak noktalarda buluştuğunuzu fark ettirebilirsiniz.

  • Alıcı Kararını Etkileme

Ürününüzün neden müşteriniz için en iyi seçenek olduğunu haklı gösteren videolar, bunu destekleyecek kesin kanıtlar da dahil olmak üzere, en iyisini dönüştürerek bundan yararlanın.

  • Satışları Büyütün

Daha önce hiç hedeflemediğiniz kitlelere benzemek için dallanıp budaklanın ve yeni taktikleri test edin. Ürününüzü başkalarına satmanın ve satışları büyütmeye başlamanın yollarını araştırın.

  • Marka Sadakatini Artırın

Müşterilerinizi videolarınızda ürününüz hakkında konuşmaya davet edin ve işletmedeki en iyi ürün ve hizmetleri sağladığınız beklentilerini gösterin.

Kılavuzumuz umarım sizin için faydalı olmuştur, bir sonraki yazımız YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? için beklemede kalın. 🙂

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar