test
Ana SayfaletgoLetgo’dan Para Kazanmak İçin 5 İpucu 2022

Letgo’dan Para Kazanmak İçin 5 İpucu 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Evinde kullanmadığın satacak bir şeyin mi var?

Eşyalarınızı satmaya ve fazladan para kazanmaya hazırsanız, size nasıl yapılacağını göstermeye hazırız. İşte Letgo’da para kazanmak için 5 ipucunuz.

Daha önce değindiğimiz Letgo’dan nasıl para kazanılır konulu yazımızı okumak için tıklayın.

2015 yılında kurulan Letgo ile para kazanmanız mümkün. Sadece ipuçlarını takip edin.

1.Eşyalarını Satarken Liste Fotoğraflarını Kullanmayın, Kendiniz Çekin.

İş önce Appleve Android cihazlarda kullanılabilen letgo uygulamasını indirip açarak başlayın.
Uygulamanın altındaki “Eşyalarını Sat” düğmesine dokunun.


Kamera açılacak. (Letgo’ya kameranıza ve fotoğraf kitaplığınıza erişim izni verdiğinizden emin olun!) Kamera rulonuzdan bir fotoğraf seçin veya öğenizin yeni bir fotoğrafını çekin. “Gönderi” ye basmadan önce, görüntünüzün net, odakta ve iyi aydınlatılmış olduğunu iki kez kontrol edin, böylece potansiyel alıcılar ne satın almak üzere olduklarına dair doğru bir fikir edinirler.


Fiyat alanının hemen altındaki geçiş düğmesini kullanarak makul bir fiyat belirleyin veya öğenizi ücretsiz olarak vermeyi tercih edin. Hazır olduğunuzda, “bitti” ye dokunun.”
Öğeniz için doğru kategoriyi seçin.


Bir keresinde “Tebrikler! Listeniz gönderildi“ ekranında, üzerinde çalıştığınız öğeye ”Başka bir öğe gönder“ veya ”Daha fazla ayrıntı ekle” yi seçebilirsiniz.

”Ürünü Düzenle” ekranında, öğenizin en fazla 5 fotoğrafını ekleyebilirsiniz. Ürünü farklı açılardan veya gerekli detay çekimlerinden göstermek için bunları kullanın.

Bu aynı zamanda listenize kategori, başlık ve açıklama dahil olmak üzere ek bilgiler ekleyebileceğiniz yerdir. Listenizin başlığını düzenlememeyi seçerseniz, uygulama görüntü tanıma yazılımımızı kullanarak sizin için otomatik olarak bir tane oluşturacaktır.

Ürün açıklamasında telefon numaraları, e-posta adresleri, posta adresleri veya web URL’leri gibi kişisel bilgiler bulunamayacağını lütfen unutmayın.

İşiniz bittiğinde, ekranın altındaki “Değişiklikleri kaydet” e dokunun.
Başardın! İstediğiniz gibi yıkayın ve tekrar olarak birçok kez. Kaç öğe gönderebileceğinize dair bir sınır yoktur.
Öğelerinizi daha hızlı satmanıza yardımcı olabilecek bonus ipuçları:

 • Öğenizle ilgili sorulara hızlı yanıtlar verdiğinizden emin olun.
 • Öğenizin net, iyi aydınlatılmış fotoğraflarını çekin. Çerçevede başka öğeler bulundurmaktan kaçının.
 • Listenizin başlığının doğru ve net olduğundan emin olun.
 • Ürünün açıklamasında marka, durum, boyut vb. Alakalı anahtar kelimeler kullanın.
 • Fiyatınızın adil olduğundan emin olmak için benzer ürünlere göz atın.
 • Ürün sayfasındaki ”Şimdi daha hızlı sat” düğmesiyle öğenizi göstererek daha fazla alıcı çekin.
 • Daha fazla görünürlük sağlamak için listenizi sosyal ağlarınızda paylaşmak için bir dakikanızı ayırın.

2.Ürün Hakkında Açıklamayı Net Yapın

Ürünü sattıran şeyin önce fotoğraf sonra açıklama olduğunu unutmayın. Her kategorideki ürün için açıklama önemlidir. Ürüne dair teknik özellikler ürünün alt kısmında, her biri görsellerle temsil edilmiş bir şekilde kısa ve kolayca anlaşılır bir şekilde açıklanmalıdır.

Teknik Bilgiler ve Özellikleri Sıralayın

Bir tüketicinin bir ürünü satın almadan önce araştıracağı ilk şey genellikle ürünün teknik özellikleridir. Bu nedenle, bu özelliklerin tamamının ürün açıklamasına dahil edilmesi gerekir. Ancak, her ürünün açıklamasında teknik özelliklere ağırlık vermek gerekli olmayabilir.

Örneğin; ürününüz beyaz bir t-shirt ise, ürün açıklamasında kumaş özellikleri ve yıkama bilgileri dışında bir özelliğe gerek vermeniz gerekmez. Burada dikkat çekici görseller kullanmak, tüketiciyi satın almaya yöneltmede daha başarılı olacaktır.

Buna kıyasla; bilgisayar, telefon ve tablet gibi elektronik ürünlerin tüketicileri, alacağı ürünün teknik özelliklerine çok daha fazla önem verir. Bu noktada da ürün açıklamasında teknik özelliklerin öne çıkması gerekir.

Ancak, ürün açıklamasında teknik özelliklere yer verilirken okunabilirlik de göz ardı edilmemelidir. Potansiyel bir tüketici, ürün açıklamasında bir kelime yığınıyla karşı karşıya kalırsa okumaya ve devamında satın almaya eğimli olmayacaktır. Bu sebeple, listeleme yapılarak metin daha okunabilir hâle getirilebilir.

Ürün Kullanım Alanları ve Avantajları Listeleyin

Çekici bir ürün açıklaması oluşturmak için, sadece teknik özellikleri listelemek yeterli olmaz. Potansiyel müşterilerinizin ürününüzle bir ilişki kurmasını sağlamanız gerekir. Bunu, metne ürünün özellikleriyle beraber kullanım alanlarını ve avantajlarını dahil ederek başarabilirsiniz.

Örneğin; sattığınız ürün bir ayakkabıysa, sadece “memory foam tabanlı” özelliğini yazıp bir sonraki satıra geçmeyin. “Memory foam tabanıyla tüm gün rahatlık sağlar.” yazmayı deneyin. Böylece, ürününüzün özelliklerinin tüketicilerinizin hayatlarına ne gibi bir katkıda bulunacağını da belirtmiş olursunuz.

Ürün açıklaması kısmına, “Sıkça Sorulan Sorular” bölümü eklemeyi de düşünebilirsiniz. Örneğin, sattığınız ürün bir giysi ise “Nasıl yıkanır?” veya ürününüz bir sabun ise “Bebeklerde kullanımı uygun mudur?” gibi soruları açıklamanıza ekleyerek, potansiyel müşterilerinizin aklında hiçbir soru kalmamasını sağlayabilirsiniz. Böylece, ürün nitelikleri ve kullanımı konusunda tüketicilerle bir güven ilişkisi kurabilirsiniz.

Bir Hikaye Anlatın, İnsanların Duygusal Bağ Kurmasını Sağlayın

Ürününüzün özel ve farklı olduğunu ifade etmenin en iyi yollarından biri, ürün hakkında bir hikaye anlatmaktır. Ürününüzü oluştururken neleri hedeflediğinizi, üretime nasıl bir bakış açısıyla yaklaştığınızı, ürünün tüketicinin hayatında alacağı yerin neden önemli olduğunu anlatın ve bunu yaparken özellikle hedef kitlenizin kimliğini aklınızda tutun.

Hedeflediğiniz tüketici ne istiyor, nelere önem veriyor? Bu sorular, özellikle yeni müşterilerin dikkatini çeken bir hikaye oluştururken size çok yardımcı olacaktır.

3.Ürün Fiyatını Pazar Araştırması Yaparak Belirleyin

İnternetten para kazanmak istiyorsanız iş her ne olursa olsun pazar araştırması çok önemlidir. İş dünyasının olmazsa olmazı pazar araştırmasını yapmadan ürüne fiyat biçmemelisiniz.

 • Müşterilerin ihtiyaçları nedir?
 • Hangi ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz?
 • Rakip ürünler hangi fiyat satılıyor?

Pazar hakkında yeterince bilgi edindikten sonra stratejinizi bu yönde devam ettirin.

Pazara girdik ve bitti diye bir şey yok. Güncellemeler yaparak satış oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

Hangi pazara giriş yapıyorsanız o pazara ait gözlemler yapmalısınız. Güvenilir kaynakları takip edip pazar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Rakip ürünleri inceledikten sonra fiyatı belirlemek daha doğru olacaktır.

4.İyi Pazarlık Yapın

Birini ikna etmek pazarlığın en temel kuralı olabilir. Samimi ve net olun. Alternatifi olup olmadığını bilemediğiniz için rest çekmeyin. Ürününüz pazardaki tek ürün ise bu değişebilir.

Öncelikle sizin bir satıcı değil bir iş birlikçi, ortak olarak hissetmeleri için çabalayın.

Müşterilerinize nazik ve çözüm odaklı giderseniz sizden sürekli alışveriş yapmak isteyeceklerdir. Satacağınız ürünlerle alakalı eksiksiz bilgi verip kalitesini vurgulayın.

Ürününüz ne olur ise olsun onu önemli ve anlamlı bir konumda göstermelisiniz. Böylece pazarlığı minimum seviyede tutup ürünün hak ettiği değerde satılmasını sağlayabilirsiniz.

5.Hızlı Satılacak Ürünleri Tercih Edin

Letgoda hızlı satılan ürünlerin ne olduğunu güncel şekilde takip edin. Enstrümanlar, dijital aletler ve ayakkabı olabilir. Güncel takip edip uygulama içerisinde vakit geçirerek analiz edebilirsiniz.

 • Elektronik
 • Oyun
 • Mobilya
 • Bebek Ürünleri

En çok satış yapan kategorilerdir.

Letgo Ücretli Mi?

Letgo uygulaması normal ilanlar için bir ücret talep etmezken ilanları ön plana çıkarmak için ücretlidir.

Eğer büyükşehirde yaşıyorsanız Letgo üzerinden satış yapma ihtimaliniz fazlasıyla artar. Facebook Marketplace gibi platformlara benzer olan Letgo Türkiye’de ikinci el için oldukça önemli bir platformdur.

Letgo, ikinci el eşya alım satımı için akla gelen ilk yer konumunda diyebiliriz.

Daha fazla internetten para kazanma odaklı yazılar için bizi takip edin.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar