Free Porn
Ana SayfaDijitalÇevrimiçi Para Kazanmanın 15 Yolu - 2022

Çevrimiçi Para Kazanmanın 15 Yolu – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Gerçek şu ki, çevrimiçi para kazanmanın gerçek yolları var – her gün milyonlarca insan bunu araştırıp, uyguluyor. Serbest dijital göçebeler yani freelancerdan bilgili pazarlamacılara ve yükselen girişimcilere kadar, dizüstü bilgisayarınızı ve sağlam bir internet bağlantısını kullanarak evde deneyebileceğiniz birçok iş fikri vardır.

Öyleyse bu yazımızda çevrimiçi nasıl para kazanılacağına bir bakalım.

1. Dropshipping’ Başlayın.

Listemize çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biriyle başlayalım. Google Trends’e göre, dropshipping’in popülaritesi hızla artıyor ve çevrimiçi para kazanmanın bir yolu olarak uygulanabilirliğini vurguluyor.

Bir girişimcinin sekiz haftada nasıl 6.667 dolar kazandırdığı veya bir mağaza sahibinin sadece bir ürün satarak altı rakamlara ulaşabildiğini hakkında başarı hikayeleriyle, dropshipping’in çevrimiçi para kazanmanın gerçek bir yolu olduğuna dair birçok kanıt var.

Dropshipping’in ne olduğunu bilmiyorsanız: dropshipping, bir ürünü müşteriye sattığınız, ancak tedarikçinin ürünü sizin adınıza müşterilerinize depoladığı, paketlediği ve gemiye aldığı bir iş modelidir. Shopify dropshipping ile mağazanıza ekleyebileceğiniz milyonlarca ürüne erişebilirsiniz. Bazı Shopify dropshipping uygulamaları, ürün görsellerinizi elle seçmenize, öğe açıklamalarını düzenlemenize ve işletmenize kişiselleştirilmiş bir hava vermenize olanak tanır, böylece insanlar sizden alışveriş yapmayı sever.

Çevrimiçi dropshipping para kazanmanın en iyi yolu mudur? Çoğu girişimci birkaç pazarlama stratejisine odaklanmıştır: Facebook reklamları yayınlamak, etkileyicilerin ürünlerinizi tanıtması ve sosyal medyadaki potansiyel müşterilere Doğrudan Mesajlar (DM) göndermesi.

Not: İlk dropshipping mağazanızı inşa etmek istiyorsanız Dropshipping ve Shopify ile alakalı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

2. İsteğe Bağlı Baskılar Oluşturun

İsteğe bağlı baskı da popüler bir seçenek olduğunu kanıtlıyor. Grafik tasarımcılar, sanatlarından daha iyi para kazanmak için tasarımlarını giyim ve diğer ürünler üzerinde satmak için iş modeline yöneliyor. Benzersiz tasarımları ile işletmeleri için tutarlı ve köklü bir marka oluşturabilirler.

İsteğe bağlı baskı, envanter taşımanıza veya müşterilere kendiniz ürün göndermenize gerek kalmaması anlamında dropshipping’e benzer. Yine de iki küçük fark vardır.

İlk olarak, paketlerin üzerine markalı etiketler ekleyebilirsiniz, bu da marka bilinirliği için mükemmeldir.

İkincisi, nakliye maliyetleri oldukça pahalıdır, bu da daha yüksek fiyatlar talep etmediğiniz veya daha yüksek miktarlarda satmadığınız sürece sürdürülebilir bir işletme oluşturmayı zorlaştırır.

Ancak hemen başlamak ve kendi giyim hattınızı oluşturma hayalinize ulaşmak için Printify veya Printful gibi ABD, Kanada veya Avrupa’da harika tedarikçileri olan firmalara bakabilirsiniz.

İsteğe bağlı baskı işinizle para kazanmanın en iyi yolu nedir? Ücretsiz pazarlama kanallarıdır. En iyi şansınız, ürünlerinizi Instagram, Pinterest veya hedef kitlelerini iyi dönüştüren Instagram influencerlarına ücretsiz olarak tanıtmak olacaktır.

Toptancılık adına Ted ile her iş modelinin artıları ve eksileri hakkında sağlıklı bir tartışmaya girmeyi düşünerek talep baskısı ve dropshipping’e tam bir genel bakış elde edebilirsiniz.

3. Satış Ortaklığı Pazarlaması ile Para Kazanın

Satış ortaklığı pazarlaması, çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biridir. Yıllar boyunca, popülaritesi inişli çıkışlı oldu, ancak çevrimiçi para kazanmanın istikrarlı bir yolu olduğunu kanıtlamaya devam ediyor.

Satış ortağı pazarlamasının en iyi yanı, Shopify’dan Amazon’a, Uber’den FabFitFun’a kadar hemen hemen her şirket için bir bağlı kuruluş olabilmenizdir.

Satış ortaklığı pazarlaması, diğer markaları tanıtarak para kazanmanızı sağlar. Bilgili bir pazarlamacıysanız perakende ürünleri, yazılımları, uygulamaları ve daha fazlasını tanıtarak satışlardan komisyon kazanabilirsiniz.

Komisyon kazanmak küçük görünse de, birkaç marka için bir bağlı kuruluş olabileceğini ve tek bir blog gönderisinde birkaç bağlı kuruluş bağlantısı içerebileceğinizi unutmayın.

Satış ortağı pazarlaması yaparak çevrimiçi para kazanmak istiyorsanız, en iyi şansınız içerik pazarlamasına odaklanmaktır. Birkaç sayfalık yüksek kaliteli içeriğe sahip bir blog oluşturarak, esasen kendi varlığınızı adlandırabileceğiniz bir varlık oluşturursunuz.

İçerik pazarlamasına odaklanmanın en iyi yanı, bir satış ortağı programı kapanırsa, yan koşuşturma gelirinizi olumsuz etkilemeden satış ortağı bağlantısını bir rakibe geçirebilmenizdir.

4. YouTube Kanalı Oluşturma

Başkaları YouTube’dan para kazanabiliyorsa, siz de kazanabilirsiniz. En çok kazanan YouTuber, 2018’de 22 milyon dolar kazanan YouTube kanalında oyuncakları inceleyen 7 yaşındaki Ryan.

Bir diğer yüksek kazanan, YouTube’da 18 milyon dolardan fazla kazanan ve yılda yaklaşık 100 milyon dolarlık ürün satan bir kozmetik markasına sahip olan Jeffree Star.

YouTube (ve Myspace) şöhreti, YouTube kazancının ötesinde çevrimiçi para kazanmak için nüfuzunu kullanmasına yardımcı oldu.

YouTube kanalınız tek bir nişe odaklanmalıdır, böylece güçlü ve sadık bir kitle oluşturabilirsiniz. Örneğin, makyaj eğitimleri oluşturabilir, video oyunları yayınlayabilir, ürünleri inceleyebilir, becerileri öğretebilir, şaka videoları oluşturabilir veya hedef kitle olacağını düşündüğünüz herhangi bir şey oluşturabilirsiniz.

YouTube’da para kazanmanın sırrı , insanların eğiten veya eğlendiren içerikler oluşturmaktır. İnsanları izlemeye ikna etmek için esprili bir başlık kullanabilir veya YouTube araması için optimize edilmiş anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. 1.000 abone kilometre taşına ulaştıktan sonra YouTube reklamlarıyla kanalınızdan resmi olarak para kazanabilirsiniz.

5. Influencer Olun

Kişisel bir marka oluşturmak da çevrimiçi para kazanmanıza yardımcı olabilir. 2019’da Cristiano Ronaldo’nun sponsorlu her Instagram gönderisi için 975.000 dolar kazandığını ve onu en çok kazanan etkileyici yaptığını biliyor muydunuz?

Influencer yıldızları, şarkıcılar ve sporcular en büyük etkileyiciler gibi görünse de, daha küçük ölçekli etkileyicilerin bile bugün birkaç yıl öncesine göre daha fazla para kazanabileceğini unutmayın.

Bir etkileyici olmak için sağlıklı bir takipçi oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için en kolay platformlar: YouTube ve Instagram. Ünlü olmayan en büyük etkileyicilerden bazıları genellikle bu platformlarda ilk maruz kalma tatlarını elde ettiler. Büyük bir Instagram kitlesi oluşturmak istiyorsanız daha fazla Instagram takipçisi edinmeyi kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bir influencer olarak para kazanmak için sponsorlu gönderiler, konuşma konserleri için ücret alabilir, kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturabilir ve ürün satabilir, biyografinize satış bağlantıları ekleyebilir, fotoğraflarınızı satabilir, kendi podcast’inizde reklam satabilir, marka elçisi olarak ödeme alabilir, bir kitap oluşturabilir, etkinliklerde görünmesi için para alabilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

6. Çevrimiçi Kurs Oluşturun

Bilgi paylaşmak, çevrimiçi para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Bir konuda uzmansanız, çevrimiçi kurslar oluşturarak bilginizden para kazanabilirsiniz. Kursunuzu Udemy’de veya zaten kendi kitleniz varsa kendi web sitenizde satabilirsiniz. Bazı girişimciler çevrimiçi kurslarla ayda 5.000 $ kadar kazanıyor.

Popüler ve başarılı bir kurs oluşturmak için en iyi seçeneğiniz konunuzla ilgili diğer kursları izlemektir. O zaman değerlendirmelere bakabilirsin.

İnsanların övdükleri yönler nelerdir ve insanların nefret ettiği şeyler nelerdir? Daha önce oluşturulmuş olandan daha iyi bir şeyi nasıl oluşturabilirsiniz? İnsanların övgüyle bahsettiği olumlu yönleri taklit ederken en büyük şikayetleri çözen içerik oluşturmaya odaklanın.

Kursunuzu sattığınız platform, en iyi nasıl para kazanabileceğinizi belirleyecektir. Kursunuzu Udemy’de satıyorsanız, tanıtmak için fazla bir şey yapmanıza gerek yok.

Neredeyse kurup unutabilirsin. Belki bazı bloglara veya kendi web sitenize tanıtabilirsiniz. Ancak kurs kendi web sitenizde barındırılıyorsa kursu tanıtmak için reklam yayınlamak isteyebilirsiniz. Gelecekteki kursları aynı kitleye tanıtmaya devam edebilmeniz için bir e-posta listesi de oluşturabilirsiniz.

7. Bir E-kitap Yayınlayın

Amazon KDP ile bir e-kitap yayınlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Tek yapmanız gereken e-kitabı yazmak, biçimlendirmek, bir e-kitap kapağı oluşturmak, yayınlamak ve tanıtmaktır.

E-kitabınız için bir yazar, kapağı tasarlamak için bir grafik tasarımcı veya içine koymanız gereken işi en aza indirmenize yardımcı olmak için e-kitabı biçimlendirmek için serbest çalışan birini işe almayı seçebilirsiniz.

Amazon’daki popüler aramalara dayalı anahtar kelimelere odaklanmanız en iyisidir. Genellikle, insanların arama yaparken kullandıkları kelimeleri bulmanızı sağlayan Anahtar Kelime Aracı’nı kullanabilirsiniz, böylece başlığınızı etrafında oluşturabilirsiniz.

E-kitap satarak çevrimiçi para kazanmak için çeşitli şekillerde pazarlayabilirsiniz. E-kitabınızı birkaç gün boyunca ücretsiz olarak verebilirsiniz. Bu, bir süredir arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanıza ve bazı yorumlar almanıza yardımcı olur, bu da ücretli listelemeler için daha iyi sıralamanıza yardımcı olur.

Ayrıca, Pinterest’te e-kitap kapağını bir pim olarak yerleştirmek yerine “Pinterest stiline” uyan özel grafikler oluşturmayı denebilirsiniz. Bu, Pinterest’ten e-kitabıma bazı tıklamalar almanıza yardımcı olabilir.

8. Blog Oluşturun

Blog yazmak, çevrimiçi para kazanmak için en eski yöntemlerden biridir. Yazmayı seven insanlar blogları niş bir odakla başlatma eğilimindedir. Örneğin, erteleme, arabalar, dropshipping, oyuncaklar vb. hakkında bir blog genellikle yeterince dar bir odaktır, böylece sadık bir takipçi oluşturabilirsiniz, ancak çok fazla zemini kaplayacak kadar büyük bir nişe odaklanmamak iyi olacaktır.

Shopify’dan (ödeme özelliğini kaldırın, böylece oluştururken bir abonelik ödemek zorunda kalmamanız için) WordPress’e kadar çeşitli platformlarda bir blog başlatabilirsiniz.

Blogunuza yazmaya başladığınızda, sıkı bir odakla çok özel anahtar kelimelere odaklanın ve büyüdükçe ve yeni alanlara hakim oldukça diğer ancak ilgili kategorilere genişlemeye devam edin. Bu, zaman içinde büyük bir blog oluşturmanıza izin verecektir. Tasarımın ziyaretçiler üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmak için de önemli olduğunu unutmayın. İşte blogunuzu başlatmanıza yardımcı olacak 20 blog tasarımı ilhamı.

Blog yazarak para kazanmanın birkaç yolu vardır. Gönderilerinize satış ortağı bağlantıları ekleyebilirsiniz (feragatnameyi unutmayın). Web sitenize stratejik olarak reklam yerleştirerek AdSense ile para kazanabilirsiniz. Sponsorlu gönderiler belirli markalardan para kazanmanıza yardımcı olabilir – bu inceleme blog yazarları arasında popülerdir.

Blog yazarları ayrıca web sitelerinde dijital veya fiziksel ürünler satabilirler. Ayrıca, sonunda konuşma konserleri, televizyon anlaşmaları veya müşterilerden büyük sözleşmeler alabilmeniz için yetki oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

9. Freelancer Olmayı Düşünün

Çevrimiçi para kazanmanın en kolay yolu, mevcut işinizi 9 ila 5 rolünüzde almak ve bunun yerine çevrimiçi yapmaktır. Örneğin, yazar, yönetici asistanı, grafik tasarımcı, öğretmen, geliştirici vb.

Serbest işlerin her sektörü için hiç bitmeyen bir web sitesi listesi de vardır. Örneğin, serbest yazarlar belirli çevrimiçi yazma iş panolarında işler için başvurabilir, aynı zamanda Fiverr, FreelancerUpwork ve diğerleri gibi genel serbest web siteleri için de başvurabilirler.

İşinizin doğrudan çevrimiçi para kazanma gelir akışlarına sahip olmadığını bulursanız, sahip olabileceğiniz diğer aktarılabilir becerileri arayabilirsiniz.

Serbest çalışan olarak çevrimiçi para kazanmak için, güçlü bir portföy oluşturarak başlamanız gerekir. Bu, başlamak için bazı saygın orta seviye markalarla ücretsiz iş yapmak anlamına gelebilir. Güçlü bir portföy kazandıktan sonra, çevrimiçi olarak daha fazla para kazanmak için potansiyel büyük müşterilere ulaşmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın, freelancing bir sayı oyunudur: ne kadar kişiselleştirilmiş e-postalar ve uygulamalar doldurursanız, o kadar fazla yanıt alma olasılığınız artar.

10. Uygulama Oluşturma

Geliştirici değilseniz, muhtemelen başka para kazanma fikirlerine bakıyorsunuz ve biraz sıkışmış hissediyorsunuz. Neyse ki, herhangi bir programlama becerisi içermeyen bir uygulama yapmanın bir yolu vardır.

Bu günlerde pazarlamacılar, kendileri için uygulamalar oluşturmak için uygun fiyatlı geliştiriciler bulmak için serbest platformları kullanıyor.

Uygulamanızda para kazanmak söz konusu olduğunda, en iyi şansınız Google Play ve App Store’a eklemek olacaktır. Ve mantıksız görünse de, ücretsiz bir uygulamaya sahip olmak ücretli bir uygulamadan daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabilir.

Ücretsiz bir uygulama ile para kazanmanıza yardımcı olacak reklamlar veya premium özellikler ekleyebilirsiniz. Ücretsiz uygulama daha yüksek hacimli insanları çekeceğinden, onları satmak sizin için daha kolay olacaktır.

11. Yazar Olun

İçerik pazarlamasına artan ilgiyle, daha fazla marka içerik oluşturmak için harika yazarlar arıyor. Bir yazar olarak başarılı etmenin sırrı, bir nişte uzman olmaktır. Birçok yazar, yemekten teknolojiye kadar çok çeşitli kategoriler için yazarak general olmaya çalışır. Ancak, bir yazar olarak niş bir odaklara sahip olmak, daha iyi içerik yazmanızı sağlar.

Niş deneyiminiz olduğunda, bir içerik parçasına farklı bir bakış açısı ekleyebilirsiniz. Bu, çevrimiçi olarak diğer makaleler gibi aynı şeyi söylemediğiniz anlamına gelir. Ve markaların gerçekten ödemek istediği şey budur – düşünceleriniz, deneyimleriniz ve iç bilgilerinizin nişi.

Birisi pazarlama yazma örneği isterse, pazarlama yazma örneklerini gönderin. Finans makalesi göndermeyin. Ya da fitness yazısı. Bir işe alma yöneticisinin, ilgili bir yazma örneğini göremiyorlarsa niş endüstrisini ne kadar iyi anladığınızı bilmesi zordur. Becerilerinize ve deneyiminize uygun fırsatlara başvurun. Ayrıca, perdenizde örnek yazmaya yönelik bağlantıların bir listesi yoksa, bu göz ardı edilebilir.

Bu gibi sitelerde çevrimiçi para kazanabilirsiniz:

12. Yan İşler Oluşturun

Yan işler, tam zamanlı işinizi devam ettirirken çevrimiçi para kazanmanıza yardımcı olabilir. Ayda fazladan birkaç yüz dolar kazanmak istiyorsanız, bu harika bir fikirdir. İş her zaman uzun süreli sürmez, ama olabilir.

Yan işler oluşturmak için Fiverr gibi platformları kullanabilirsiniz. Fiverr’da yeni olduğunuzda, ilk incelemenizi alabilmeniz için düşük bir fiyat sunmaya odaklanmak isteyeceksiniz. Daha hızlı başlayabilmeniz için ilk incelemenizden ayrılmak için bir arkadaşınızın işinizi satın almasını öneririm. Arkadaşınıza bir müşteri gibi davranın ve portföyünüzdeki platformda öne sunabileceğiniz bitmiş bir ürün sunun.

Fiverr’ın olayı aynı zamanda bir sayı oyunu olması. En iyi Fiverr kullanıcılarına bakarsanız, birden fazla alanları olduğunu görürsünüz. Ne kadar çok işiniz olursa, bulunma olasılığınız o kadar artar.

Fiverr fiyatları almak istemiyorsanız, yan işler bulmak için FlexJobs gibi platformlara başvurabilirsiniz. İşleri bölümünde, sözleşme veya evden çalışma fırsatlarını arayabilirsiniz. FlexJobs’taki evden çalışma fırsatlarının en güzel yanı, dünyanın herhangi bir şehrinde başvurabilmenizdir.

FlexJobs yazma, iş, tasarım, muhasebe ve daha birçok yan iş çeşitli vardır. Bu nedenle, yetenekleriniz bu para kazanma fikirleri listesindeki başka bir şeyle eşleşmezse, FlexJobs’tan bir yan iş denemek ve çevrimiçi para kazanmaya başlamak isteyebilirsiniz. Birkaç küçük yan iş indirmek için birden fazla fırsata başvurun.

13. Çeviri Çalışması Yapın

Şimdi para kazanmanız gerekiyorsa, çeviri işi oldukça az hak edilen bir niştir. Bunu başarıyla yapmak için en az iki dilde akıcı olmanız gerekir. Bu nedenle, iki dil biliyorsanız veya okulda popüler bir dilde okuyorsanız, bu denemeniz için harika bir para kazanma fikri olabilir.

Çevirme yeteneğinizin kanıtını göstermeniz gerekecektir. Dil dereceniz veya metin çevirme deneyiminiz varsa, portföyünüzün örneklerini gösterdiğinizden emin olun. Çoğu şirket çeviri testi gerektirecektir. Çevirmen olmak için başvurduğunuz dilleri akıcı bir şekilde bilmeniz gerektiğini unutmayın. Yani çeviri araçlarını kullanamazsınız.

Çevrimiçi para kazanabileceğiniz siteler şunlardır:

Foreign Language

14. Eşyalarınızı Satın

Şimdi para kazanmak için umutsuz olduğunuzda, bazen tek seçenek eşyalarınızı satmaktır. İşsizseniz ve iş bulmakta zorlanıyorsanız, eşyalarınızı satmak hızlı para kazanmanın harika bir yoludur.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak çevrimiçi para kazanabilir veya bir rehin dükkanına gidebilirsiniz. Çevrimiçi satışla ilişkili kargo maliyetlerini unutmayın. Ürünleri uluslararası olarak gönderiyorsanız alıcıdan ücret talep ettiğinizden emin olun.

Çoğu insan hemen kitap, DVD ve CD gibi ıvır zıvırlarını satmayı düşünür. Ama çoğu insan bunları satın almak istemez. 2022’deyiz – gerçekten bir CD satın alacak mısınız? Muhtemelen hayır. Bu yüzden zamanını satmaya çalışarak harcama.

Hızlı para kazanmanın nasıl sağlandığında dizüstü bilgisayarlar, TV’ler, telefonlar, mobilyalar, tasarımcı çantaları veya kıyafetler gibi değerli ürünlere odaklanın.

Aynı öğeleri birden fazla platformda satmayı deneyin. Örneğin, ürününüzü yalnızca bir tane yerine Facebook gruplarında ve Instagram’da satmayı deneyebilirsiniz. Eşyalarını her yere satarsan, birinin onu bulma ihtimali vardır.

Harika fotoğraflar çektiğinizden ve düzenlediğinizden emin olun. Çevrimiçi bir perakendeci resmi olduğu gibi yüklemez. Harika fotoğraflar çekmek için bir fotoğrafçı tutarlar. Görüntüler geliştirilmiştir. Arka plan genellikle kaldırılır.

Ürün gönderinize çevrimiçi bir perakendeci gibi yaklaşın. Masalarda ürünlerin fotoğraflarını çekmekten kaçının. Bir ürün bir masadaysa, beyaz olması için arka planı kaldırın. Üst düzey fotoğrafçılık ekipmanınız yoksa, süslü ekipmanlar olmadan çarpıcı ürün fotoğrafları çekmeyi öğrenmek için bu ürün fotoğrafçılığı çevrimiçi kursuna katılabilirsiniz.

Çevrimiçi satacak bir şeyler bulduktan sonra Shopify’ı kullanarak kendi çevrimiçi mağazanızı kurun. Çevrimiçi bir perakendeci olmak için gerekenlere sahip olduğunuzu kanıtladınız. Artık evden para kazanmaya başlayabilirsin.

15. Çevrimiçi Öğretmen Olun

Çevrimiçi olarak çok para kazanabilir ve çevrimiçi bir öğretmen olarak kendi saatlerinizi seçebilirsiniz. Studenomics’e göre Bohdan özel dersten 2100 dolar kazandı. İlginç olan, müşteri tabanını ağızdan ağıza, görünürlükle ve harika grup oranlarıyla inşa edilmiş olmasıdır.

Bilimler ve matematik genellikle özel ders pozisyonlarına yüksek talep olsa da, İngilizce’yi uluslararası kitleler arasında da popüler bulacaksınız. Bir konuda uzmansanız, hızlı para kazanmanız için özel ders vermek doğru platform olabilir.

Bir dilde dereceye veya deneyime sahip olmak bu tür bir iş için gereklidir, bu nedenle derecenizi, bir kurstaki yüksek not ortalamanızı veya bu konuya özel ders vermeye uygun olduğunuzun başka bir kanıtını sergileyin.

Öğretmenlik dereceniz varsa, özel ders verme pozisyonunu alma olasılığınız daha yüksek olabilir. Bir konferansta veya etkinlikte konu hakkında konuştuysanız, çevrimiçi bir özel ders, öğretim veya mentorluk pozisyonu için de düşünülebilirsiniz. Uzmanlık alanınızda özel ders vermeye odaklanın. En iyisi değilseniz, muhtemelen bu konuda ders vermemelisiniz.

Sizin aklınıza gelen diğer seçenekleri de bizimle paylaşmayı unutmayın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar