test
Ana SayfaBorsaNFT ile Kazanan İsimler & Firmalar

NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar

Yazar

Tarih

Kategori

Alışagelmiş internet dünyasında, görsellerini sağa tıklayıp kopyasını edindiğimiz NFT‘ler resmiyette yalnızca bir kişiye ait.

“Bu ne yahu?!” deyip geçtiğimiz çalışmaların milyon dolarlara satıldığını duyduğumuz bu günlerde, NFT içerikli haberleri artık daha sık duymaya başladık.

Sanat tarihinde bir eserin değerini anlatmak görecelidir. Öncü eserleri ayırt etmek için teknikler ele alınır. Grafik tasarımın doğuşunu ele alacak olursak daha soyut, evrensel bir dil karşımıza çıkar.

Tarihi bir eseri hikayesi için alırsınız. Duvarınıza asınca farklı hissettirdiğinden, o eserin bizim olduğunu bilmek için, yani sahip olma güdümüz için alırız. Dijital sanat dünyasında da bu sahip olma güdüsü günümüzde çarpıcı bir şekilde var olmaya başladı.

NFT Yeni Bir Sanat Çağı mı?

NFT‘lerde eserin kendisiyle ilgili konuşulan az şey var. “Kim almış, kaça almış, biz de yapabilir miyiz?” sorularını daha çok konuşuyoruz.

Sanat insanın vazgeçemediği bir uğraş olduğu gibi her zaman bir değere tekabul ediyor. Bu anlamda değerlendirilirse NFT, dijital bir şeyin kendine has olan bir sembolünü edinmenizi sağlıyor.


NFT’ler son yıllarda önem kazansa da aslında dijital sanat camiası 2022’de başlamış değil. Çok daha eskilere dayanıyor. Hatta 2018’de yapay zeka ile yapılan bir eser 432.500 dolara satılmıştı.

Aşağıdaki tweette yer alan GAN tabanlı yapay zeka sanatına ait ilk örnek, Fransız sanatçı kolektifi Obvious tarafından üretilen ‘Edmond de Belamy’nin Portesi‘ adlı eserdir.

14. ve 20. yüzyıl arasındaki 15.000 farklı portreyi referans alarak üretilen bu eser, Ekim 2018’de New York Christie’s müzayede evinde açık artırmaya çıkan 10 baskıdan biriydi ve 432.500 dolara satılarak müzayede evinde satışa çıkarılan ilk AI sanat eseri oldu.


Önceden Türkiye’de yaşayan bir sanatçı eserlerini dijital ortam yokken piyasaya tam anlamıyla gösteremiyordu. Şimdi ise dünyanın her bir yerinden eserine alıcı bulabilir konuma erişti.

Ayrıca satışı sanatçıya avantajlı hale getiren NFT‘ler, sanatçıya eserinin her bir işleminde kazanç sağlatıyor. Önceden eseri alan yeni sahibi sanatçıya tek seferde bir bedel ödüyorken şimdi bu şekilde değil.

Eser yaratıcısını unutmayarak her satışın belli bir kısmını yaratıcısına geri ödüyor.

Sahte eserler olabilir mi?

Elbette diğer eserlerde olduğu gibi NFT’lerde de sahte eserler olabilir.

NFT dünyası her geçen gün büyüyor ve bu büyüme devam edecek gibi görünüyor.

Esasında eseri alan da yapan da ne olduğunu bilmiyor. Bir şeyler olacak bunu biliyoruz ama anlatmak çok kolay değil. Bu yeni dünya çok spekülatif ve çok hızlı değişiyor.

Bu noktada bizler çok abartılı beklentiler içinde olmamalıyız. İşin ucundan tutmak istiyor isek yapmamız gereken tek şey sabretmek ve öğrenmek olacaktır.

NFT REHBERİ serimize göz atıp daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar

FEWOCiOUS

FEWOCiOUS NFT Collection sahibi olan, şimdi Seattle’da yaşayan FEWOCiOUS, ilk olarak memleketi Las Vegas’ta 13 yaşında sanat yaratmaya başladı. Dijital sanata girmesi bir sığınak ve kaçış olarak doğdu.


FEWOCiOUS ilk resmini 17 yaşında sattı. Şimdi 18 yaşında olan sanatçı Twitter’da 103 bini Instagramda 44 bin takipçi ile dünyanın en fazla kazanan NFT sanatçıları arasında.
Transseksüel bir genç olan FEWOCiOUS’un yaptığı işleri sitesinden inceleyebilirsiniz. Kendisini ise aşağıdaki videoyu izleyerek görmeniz mümkün.

BEEPLE

Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz sanatçı dünyanın en çok bilinen NFT sanatçısı olarak geçiyor.

BLAKE KATHRYN

GIANT SWAN

HASHMASKS

JOHN ORIAN YOUNG (JOY)

MAD DOG JONES

JOSÉ DELBO

SLIMESUNDAY

TREVOR JONES

HACKATAO

REFİK ANADOL

PAK

Refik Anadol ve Murat Pak üzere isimler de kripto sanat dünyasında isminden kelam ettiren iki Türkiyeli sanatçı.

GREG MIKE

BOSSLOGIC

SULTAN GUSTAF EL GOZALİ

Endonezyalı üniversite öğrencisi Sultan Gustaf el Gozali, 5 yıl boyunca çektiği selfie’leri NFT’ye dönüştürüp satışa çıkardı. Gocali’nin koleksiyonu 1 milyon dolara satıldı.

BENYAMIN AHMED

12 yaşında olan Ahmed, iki aydan kısa bir sürede 400.000 doların üzerinde NFT satışı yaptı.

TARIK TOLUNAY

İstanbul’un tarihini ve bugününü yansıtan ‘yaşayan’ haritaların yaratıcısı çizer Tarık Tolunay, yapıtlarını NFT dünyasında sattı.

Tarık Tolunay’ın karantina sürecinde tamamladığı ve Eminönü, Tarihi Galata Köprüsü ve Karaköy’ü resmeden ‘Pandemi’ yapıtı geçtiğimiz günlerde yaklaşık 36.000 dolara (yaklaşık 260.000 TL) İranlı bir koleksiyonere satıldı.

Tolunay; “Ben hala kendimi kentçizer olarak tabir ediyorum. Bir NFT artisti değilim, kentçizerim. NFT bir maksat değil bir araç olmalı. Ben ilkel çağlarda yaşasam mağara duvarına fotoğraf çizerdim, Ortaçağ’da olsam yağlıboya fotoğraf yapardım. 1800’lerde yaşasaydım matbaa ile yapıtlarımı insanlara ulaştırmaya çabalardım. Bu çağda yaşıyorum ve bugün yeni bir araç çıktı, bunu da kullanıyorum. Bunların hepsi bir araçtır. Üzerine fotoğraf çizildiğinde duvar bir araçtı, artık de NFT de bir araç. Gaye para kazanmak da değil, hedef iletişim” diyor.


WALMART

SOROS FON YÖNETİMİ

Liste daha çok uzamaya devam edecek gibi görünüyor.

NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar‘ı sizin için bugünkü yazımızda ele aldık.

NFT’ler hakkında güncel güncellemeler arayan bir dijital sanatçıysanız, etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek NFT‘lerle alakalı bilgiler edinebilirsiniz.


Bir sonraki yazımıza kadar hoşça kalın.
Kaynaklar: 1, 2, 3

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar