Ana SayfaNFTMetaverse veya Sanal Evren'i 5 Adımda Öğrenin - 2022

Metaverse veya Sanal Evren’i 5 Adımda Öğrenin – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

“Metaverse” teriminin ne kadar belirsiz ve karmaşık olabileceğine dair bir fikir edinmenize yardımcı olmak için, denemeniz gereken bir alıştırma: Bir cümlede “metaverse” ifadesini zihinsel olarak “siber alan” ile değiştirin.” Zamanın yüzde doksanı, anlam önemli ölçüde değişmeyecek.

Bunun nedeni, terimin belirli bir teknoloji türüne değil, teknolojiyle nasıl etkileşimde bulunduğumuzda geniş bir değişime işaret etmesidir. Sonunda bir kez tanımlanan, belirli bir teknoloji yaygın hale geldiği ve sadece eski haline gelecek dönem kendisi ve kesinlikle mümkün.

Genel olarak konuşursak, metaverse’i oluşturan teknolojiler, oynamadığınız zamanlarda bile var olmaya devam eden kalıcı sanal dünyalarla karakterize edilen sanal gerçekliği ve dijital ve fiziksel dünyaların yönlerini birleştiren artırılmış gerçekliği içerebilir.

Ancak, bu alanlara yalnızca VR veya AR aracılığıyla erişilmesini gerektirmez. Fortnite’ın PC’ler, oyun konsolları ve hatta telefonlar aracılığıyla erişilebilen yönleri gibi sanal bir dünya evrensel olabilir.

Ayrıca, kullanıcıların mal oluşturabileceği, satın alabileceği ve satabileceği dijital bir ekonomiye de dönüşür. Ve metaverse’in daha idealist vizyonlarında, kıyafetler veya arabalar gibi sanal öğeleri bir platformdan diğerine götürmenize izin veren birlikte çalışabilir.

Gerçek dünyada, alışveriş merkezinden bir gömlek satın alabilir ve daha sonra bir sinemaya giyebilirsiniz.

 1-‘Metaverse’ Ne Anlama Geliyor?

Şu anda, çoğu platformun yalnızca bir platforma bağlı sanal kimlikleri, avatarları ve envanterleri vardır, ancak bir metaverse, profil resminizi bir sosyal ağdan diğerine kopyalayabildiğiniz kadar kolay bir şekilde her yere götürebileceğiniz bir kişi oluşturmanıza izin verebilir.

Bütün bunların ne anlama geldiğini ayrıştırmak zordur, çünkü yukarıdaki gibi açıklamaları duyduğunuzda, anlaşılabilir bir cevap, “Bekle, bu zaten mevcut değil mi?” Örneğin World of Warcraft, oyuncuların mal alıp satabileceği kalıcı bir sanal dünyadır. Fortnite, konserler ve Rick Sanchez’in MLK Jr. hakkında bilgi edinebileceği bir sergi gibi sanal deneyimlere sahiptir. Bir Oculus kulaklığı takabilir ve kendi kişisel sanal evinizde olabilirsiniz. “Metaverse” in anlamı gerçekten bu mu? Sadece yeni tür video oyunları mı?

Evet ve hayır. Fortnite’ın “metaverse” olduğunu söylemek, Google’ın “internet” olduğunu söylemek gibi bir şey olurdu.” Teorik olarak Fortnite’da sosyalleşmek, bir şeyler satın almak, öğrenmek ve oyun oynamak için büyük miktarda zaman harcayabilseniz bile, bu mutlaka metaverse’in tüm kapsamını kapsadığı anlamına gelmez.

Öte yandan, Google’ın internet’in parçalarını — fiziksel veri merkezlerinden güvenlik katmanlarına kadar — oluşturduğunu söylemek doğru olacağı gibi, Fortnite yaratıcısı Epic Games’in metaverse’in parçalarını oluşturduğunu söylemek de aynı şekilde doğrudur. Ve bunu yapan tek şirket bu değil.

Bu çalışmaların bir kısmı Microsoft ve Facebook gibi teknoloji devleri tarafından yapılacak — ikincisi bu çalışmayı yansıtmak için yakın zamanda Meta’ya yeniden markalandı, ancak hala isme alışkın değiliz. Nvıdıa, Unity, Roblox ve hatta Snap dahil olmak üzere birçok farklı şirket, metaverse olabilecek altyapıyı oluşturmak için çalışıyor.

Bu noktada, metaverse’in neyi gerektirdiği konusundaki tartışmaların çoğu durmaya başlıyor. Şu anda metaverse olarak adlandırabileceğimiz şeylerin ne olduğuna dair belirsiz bir fikrimiz var ve hangi şirketlerin bu fikre yatırım yaptığını biliyoruz, ancak bunun ne olduğunu hala bilmiyoruz.

Facebook – üzgünüm, Meta, hala anlamıyor — tüm arkadaşlarınızı takılmaya davet edebileceğiniz sahte evleri içereceğini düşünüyor. Microsoft, yeni işe alımları eğitmek veya uzaktaki iş arkadaşlarınızla sohbet etmek için sanal toplantı odaları içerebileceğini düşünüyor gibi görünüyor.

Video daha sonra kadının Avengers tarzı bir hologramda göründüğü konsere gidiyor. Fiziksel olarak orada olan arkadaşıyla göz teması kurabiliyor, ikisi de konseri duyabiliyor ve sahnenin üzerinde gezinen kayan metni görebiliyorlar. Bu harika görünüyor, ancak gerçek bir ürünün veya hatta gelecekteki olası bir ürünün reklamını yapmıyor. Aslında, bizi “metaverse” ile ilgili en büyük soruna getiriyor.”

2-Nft’lerin Metaverse’deki Rolü Nedir?

İki sıcak konu, işletmeler için büyük potansiyele sahip iki alan. Nft’ler ve metaverse bu şekilde tanımlanabilir. Bu kavramlar çok fazla medya vızıltısı, manşet ve ilgi uyandırırken, aynı derecede çok soru yarattılar.

Birçok işletme hala bu şeylerin ne anlama geldiğini ve rollerinin ne olduğunu anlamaya çalışırken, şirketimin bu tür çözümler oluşturma konusundaki deneyimlerine dayanarak size en düşük seviyeyi sunmak için buradayım. İçinde NFTs ve kutuları, ilginç ve umut verici dünya gezinmek için hazırlamak ve kayış.

3-Terminolojinin Açıklanması

İki kavramın sağlam bir şekilde kavranması, güçlü yönlerinden yararlanmak için çok önemlidir.

* Metaverse. Bu, sanal gerçeklik kulaklığıyla girdiğiniz dijital 3 boyutlu dünyanın teorik bir kavramıdır. Bu sanal dünyada, özelleştirebileceğiniz bir “beden” (avatar), beğendiğiniz şeylerle doldurulacak bir ev ve ziyaret edilecek yüzlerce alanınız var. Diğer kullanıcılarla etkileşime girebilir, iş yapabilir, oyun oynayabilir ve temel olarak günlük yaşamda yaptığınız etkinliklerin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz.

Metaverse faydalıdır çünkü seyahat etme ve fiziksel kaynakları kullanma ihtiyacımızı büyük ölçüde azaltır. 3 Boyutlu bir dünyada, fazla çaba ve zaman harcamadan herhangi bir nesneyi görselleştirebilir ve etkileşime girebiliriz. Basit bir hareketle etkinlikler, sohbetler, konumlar ve veriler arasında geçiş yapabiliriz. Uygulamalar ve bir web tarayıcısı arasında geçiş yapmak yerine, bu dijital dünyada her şey birbirine bağlı ve erişilebilir.

* Nft’ler. Bunlar değiştirilemez belirteçlerdir -% 100 benzersiz olan belirteçlerdir. Bunları blockchain’de var olan sahiplik sertifikaları olarak düşünebilirsiniz. Dijital bir dosya (genellikle bir görüntü, video veya GIF) basıldığında oluşturulurlar. Bu, bir sahiplik ve özgünlük sertifikasının kripto para birimi (genellikle Ethereum) aracılığıyla üretildiği ve yeni sahibine satıldığı / verildiği anlamına gelir.

Nft’ler kullanışlıdır çünkü dijital sanat ve varlıkların çalınması ve kopyalanması kolay olduğu için ünlüdür. Nft’ler birinin dijital varlıkları çalmasını engelleyemezken, belirlenen mal sahibinin tarafsız ve tarafsız bir onayını sağlarlar. Nft’lerin telif hakkı yasasına entegre olduğunu görürsek, dijital malların kötüye kullanılmasına karşı kanıt olarak da hizmet edebilirler.

4-Metaverse’de NFT Kullanımları

Nft’ler genellikle web tarayıcıları aracılığıyla gerçekleşen web siteleri ve işlemlerle ilişkilendirildiğinden ve metaverse çoğunlukla VR tabanlı olduğundan, ortak zeminlerinin ne olduğu ve ilk etapta olup olmadığı konusunda bazı karışıklıklar olabilir. Neyse ki, her iki kavramın göreceli yeniliğine rağmen, birkaç şirket her ikisini de aynı anda kullanmanın yaratıcı ve verimli yollarını buldu.

1. Sanal pazar. VRChat gibi uygulamalarla, sanal gerçeklikteki iletişim alanları zaten gelişiyor ve bu alanların NFT’LER için verimli bir ticaret alanı olarak da hizmet edebileceğini varsaymak büyük bir sıçrama değil. Satıcılar, web’deki varlıklara veya mint varlıklarına doğrudan sanal gerçeklik ortamında kolayca bağlantılar ve önizlemeler sağlayabilir.

VR ve NFT pazarları çeşitli sektörlerdeki birçok markaya hitap edebilir ve Nike buna iyi bir örnektir. Zaten kendi sanal “Nikeland” ile ayak parmaklarını metaverse içine daldırıyor ve şimdi NFT ürünleri yapmak için bilinen bir stüdyo (RTFKT) satın aldı. Belki de bu iki kavramın “Nikeworld” de buluştuğunu görmemiz an meselesidir.”

2. Sanat galerisi. Sanal gerçeklik, sanatı izlemek için belki de mümkün olan en iyi platformdur (gerçek bir tuğla ve harç binasından kısa). Her ayrıntıyla ve her açıdan yakından görebilirsiniz. Bu tür bir çözüm bir pazardan farklıdır çünkü fiyatlar zaten belirlenmiş (ve müzakere edilmemiştir), varlıkların hepsi bir türdür (sanat kompozisyonları) ve atmosfer çok daha rahattır.

Örneğin, birçok müze şu anda Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen Kriptovokseller gibi metaverlere NFT sanat eserleri yerleştiriyor. Sanat Gazetesine göre, Cryptovoxels “San Francisco Modern Sanat Müzesi ve FC Francisco Carolinum Linz, Avusturya da dahil olmak üzere sanat galerilerine ve müzelere ev sahipliği yapıyor.”

3. Yeni sınırlar. Gayrimenkul, fiziksel dünyada çalışmak için oldukça kazançlı bir endüstri olabilir ve aynısı metaverse için de geçerli olabilir. Dijital olarak satılan gerçek evleri değil, daha fazla kullanıcı gelişimi için kısmen veya tamamen satılan dijital arazileri ve bölgeleri kastediyoruz.

Bu durum bir örnekle daha kolay gösterilmiştir. Decentraland, arazilerin NFTS olarak satılabildiği sanal bir bölgedir ve her şey 3-D’de temsil edilmektedir. Bu “ülke” nin kendi kripto para birimi vardır ve 2022’de daha sonra metaverse’e (dünyayı VR kullanıcıları için erişilebilir kılmak) girmesi planlanmaktadır.

5-Nft’lerle Bir Metaverse Nasıl Uygulanır

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, metaverse hala oldukça yeni bir konsepttir ve sadece bir avuç şirket bu alanda NFT’LERİ uygulayan gerçek çözümler üretmiştir. Bu nedenle, işletmenizdeki kombinasyon için bir kullanım durumu görürseniz ve bunu gerçekleştirecek kaynaklara sahipseniz, sektörünüzde bu iki eğilimden yararlanan ilk şirketlerden biri olabilirsiniz.

Çoğu şirketin maaş bordrosunda tam zamanlı çalışan herhangi bir VR geliştiricisi bulunmadığından, sürükleyici uygulamalar oluşturma konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir şirketle çalışmayı önerebiliriz. Şirketler, birkaç yerel geliştiriciye sahip olsalar bile, Unity ve Unreal ile inşa etmek veya hareket izlemeyi uygulamak gibi platforma özgü VR yazılımı bilgisinden yoksun olabilecekleri için bu yoldan gitmeyi düşünebilirler. Bu teknik yönleri kendiniz ele almak istemediğiniz sürece blockchain ve NFT basımı bilgisi de yararlı olacaktır.

Umarım, şimdi iki kavramın arkasındaki ana fikirleri biliyorsunuz ve pazarın nereye gittiğine dair bir fikriniz var. İşinizde metaverse ve NFT’LERİ benimsemeyi seçerseniz, rakiplerinizden kopmak ve işinizi geleceğe yönelik olarak boyamak için büyük bir şans olabilir.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar