test
Ana SayfaAffiliate MarketingPinterest İş İçin Nasıl Kullanılır: 8 Strateji - 2022

Pinterest İş İçin Nasıl Kullanılır: 8 Strateji – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Pinterest sadece bir sosyal ağ değil, aynı zamanda görsel bir arama motoru ve üretkenlik aracıdır. Bu yazımızda Pinterest’i iş için nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Şu anda sadece hayalinizdeki tatili planlamak veya evde denemek için lezzetli görünümlü unlu mamuller bulmak için Pinterest’i mi kullanıyorsunuz – yoksa pinterest’i iş için mi kullanıyorsunuz? Henüz ikincisini yapmıyorsanız, markanızı bu görsel platforma taşımayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Pinterest, her ölçekten işletmeye kendilerini pazarlamanın benzersiz bir yolunu sunar – görsel bir arama motoru olarak Pinterest, yeni potansiyel müşterileri markanıza maruz bırakmak için mükemmeldir.

Çünkü Pinterest kullanıcıları platforma ilham almak için geliyorlar. Yeni şeyler denemek, yeni fikirler keşfetmek, harika tarifler bulmak ve genellikle bir sonraki satın alımlarını yapmak için ilham almak istiyorlar.

Bu makale, aşağıdakiler de dahil olmak üzere Pinterest pazarlamasına başlamanız için tüm temellerini kapsayacaktır:

 • Pinterest pazarlaması nedir?
 • Pinterest’i işletme için kullanma
 • Pinterest işletme hesabı nasıl kurulur?

Hadi başlayalım.

Pinterest pazarlaması nedir?

Pinterest pazarlaması, yeni kitlelere ulaşmak, markalarınız ve ürünleriniz için farkındalığı artırmak için kullanılır. İşletmenizi daha büyük sosyal medya pazarlama stratejisine dahil eden bir dizi taktiktir.

Pinterest Business’a göre, sosyal medya pazarlamacıları aşağıdakilerden dolayı platforma yöneliyor:

 • Yeni bir kitleye ulaşmak ve çevrimiçi varlıklarını büyütmek için,
 • İşletmenin web sitesine veya çevrimiçi mağazasına daha fazla trafik yönlendirmek,
 • Bülten kaydı, bilet satışı veya satın alma gibi dönüşümleri teşvik etmek için.

Başka bir deyişle, Pinterest’i iş için kullanmak markanızın birçok kişiye ulaşmasına ve para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Pinterest, 2021 yılı itibarıyla her ay 459 milyon aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük 14. platformudur.

dünyanın en çok kullanılan sosyal platformları

Kaynak: Dijitalin Küresel Durumu 2021

Ve reklam erişimi etkileyici:

Pinterest reklam kitlesine genel bakış

Kaynak: Dijitalin Küresel Durumu 2021

Aslında, haftalık Pinners’ın% 80’i Pinterest’te yeni bir marka veya ürün keşfetti. Pinterest istatistikleri, hem pinners hem de oluşturulan panoların sayısının yıldan yıla arttığını gösteriyor.

İşletmeniz Pinterest’i seven ve kullanan aynı demografiyi hedefliyorsa, bu platform özellikle yararlı olabilir. Platform tarihsel olarak alışveriş yapmak veya yeni bir projeye başlamak isteyen kadınları ve insanları cezbetmiştir. 2021 itibariyle, erkekler ve Gen Z arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Pinterest işletme kitlesi demografik istatistikleri

Kaynak: Pinterest Business

Pinterest, olumlu ilham arayan insanlar arasında da popülerdir – FOMO veya tartışmaların olduğu bir platform değildir.

Artık Pinterest pazarlamasının ne olduğunu bildiğinize göre, işletmenizi Pinterest’te nasıl pazarlayabilirsiniz bölümüne geçmenin zamanı geldi. 8 eyleme geçilebilir ipucu için okumaya devam edin.

Pinterest’i iş için kullanma: 8 ipucu ve püf noktası

1. Pinterest pazarlama stratejisi oluşturma

Diğer sosyal medya kanallarında yaptığınız gibi, Pinterest için bir sosyal medya stratejisi çizerek başlayın – sadece hemen işe başlamayın.

Pinterest pazarlama stratejisi oluşturmak şu anlama gelir:

 • SMART hedeflerini belirleme (Belirli, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili ve Zamana Bağlı). Pinterest’te bir takip kazanmanın da yanına ek olarak, platformun web sitenize trafik çekmesini, belirli bir ürünün satışlarını artırmasını veya bir etkinlik için kaydolmalarını sağlamasını umuyor musunuz?
 • Genel Pinterest kitlesi ve bu kanalı kullanma olasılığı en muhtemel demografik kitle hakkında bilgi nedir?
 • Markanızın belirli Pinterest hedef kitlesi hakkında bilgiye sahip misiniz?
 • Rakiplerinizin bu sosyal medya platformunda neler yaptığını da göz önünde bulundurarak.
 • Tüm bu sorulara yanıt bulduktan sonra Pinterest için marka içi içeriği planlama ve sosyal medya içerik takviminize ekleyebilirsiniz.

Net bir strateji belirledikten sonra hedeflerinize doğru çalışmaya başlayabilirsiniz.

2. İlgi çekici, büyüleyici içeriği sabitle

Pinterest görsel bir platformdur, bu nedenle iş için etkili bir şekilde kullanmak, paylaşmak için yüksek kaliteli, ilgi çekici görsel içerik üretmek anlamına gelir.

Peki, büyüleyici bir Pin nasıl olur?

 • Dikey görüntüler. Veriler, kullanıcıların %82’sinin pinterest’e mobil cihazlarda göz atarak göz atarak kullandırım gösterdiğini gösteriyor. Garip bir şekilde kırpılmış görüntülerle sonuçlanmamak için 2:3 en boy oranını ayarlayın.
 • Görüntü ve video kalitenizi göz önünde bulundurun. Piksellenmeyi önlemek istiyorsanız, Pinterest’in önerdiği en yüksek kalitede görüntü ve videoyu hedefleyin.
 • Açıklayıcı yazı. İyi açıklamalar SEO’yu geliştirmenize, resimlerinize bağlantı eklemenize ve kullanıcıları bağlantılara tıklamaya teşvik etmenize yardımcı olabilir.
 • Metin paylaşımı. Görsel mesajınızı güçlendiren bir başlık dahil etmeyi düşünün.
 • Zevkli markalaşma. Markanız için mantıklıysa ve Pinterest pazarlama stratejinize karşılık geliyorsa, markanızın pinler karışıklığında kaybolmaması için logonuzu Pinlerinize dahil edin.
 • Bağlantılarınızın çalıştığından emin olun. Bozuk bağlantılar markanıza yardımcı olmaz! Pin’inizle olan bağlantının 404’e gitmediğinden ve Pinners’a en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun.

Son olarak, tutarlı olun! Tutarlı, günlük Sabitleme, bir akış oluşturmaktan ve aynı anda sayfanızı doldurmaktan daha etkilidir. Ve Sabitleme düzenli olarak içeriğinizin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar.

Pinleri planlamak için Hootsuite’i kullanmak, markanızın içerik takviminizin üst kısmında kalmasına yardımcı olacaktır.

3. Farklı Pin formatlarını deneyin

Pinterest bir görüntü paylaşım platformudur, ancak sadece fotoğraflarla ilgili değildir.

Karıştır ve yaratıcı ol! Pinners’ı e-ticaret mağazanızdan alışveriş yapmaya teşvik eden bir video sabitle veya kaydırmalı görsel oluşturmak için Pin’e birden fazla fotoğraf eklemeyi deneyin.

Örneğin, Nike ürünlerini tanıtmak için video kullanır.

Ve bir Pin’de çeşitli ürünler göstermek için kaydırmalı post atar:

Nike Pinterest Atlıkarınca

Ancak Pinners’ın %80’i Pinterest’te yeni bir marka veya ürün keşfetse de, alışverişin ve markanızı açıkça tanıtmanın ötesinde düşünmeniz gerekir.

Pinners ayrıca ilham almak için platforma geliyor ve Pinners’ın% 85’i yeni bir projeye başlamak için Pinterest’e geldiklerini söylüyor. Hedef kitlenize eğlenceli ve değerli içerik sağlamak için nasıl yapılır Pinleri veya ilham panoları göndermeyi de düşünün.

Örneğin, Nespresso, Pinner’ları markasıyla etkileşime sokmak için adım adım içeriği sabitler.

4. Panolarınızı dikkatlice planlayın

Pinterest aramalarının %97’si markasız olduğundan, markanızın panoları belirli konularla ilgilenen veya belirli şeyleri öğrenen yeni Pinners’a ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, Oreo’nun panoları, Ürkütücü Tatlı Cadılar Bayramı panosu ve Oreo panosu ile Tatiller gibi yaklaşan mevsimsel tatiller için ilham kaynağı pinlerin yanı sıra Oreo Cupcakes ve Oreo Cookie Balls panosu gibi tarif fikirlerini de içerir.

Başka bir deyişle, marka yararlı, ilgi çekici ve ilham verici içerik panolarını daha tanıtımcı panolarla ustaca karıştırır. Ve Aveeno’nun kendi ürünleri için tahtaları vardır, Aveeno Body ve Sun Care panoları gibi.

Ancak markanın, kitlelerinin neye değer verdiğini ve desteklediğini anlarken dolaylı olarak markayı sergileyen Pinleri içeren Earth Day panosu gibi başka panoları da vardır.

5. Pinlerinizi SEO için optimize edin

Pinterest bir arama motorudur, bu nedenle işletmenizin Pinlerini bir aramada bulmanın kolay olduğundan emin olun! Pinlerinizin açıklamalarına, panolara ve hashtag’lere anahtar kelimeler ekleyip paylaşın.

Yinelenen içeriklerden kaçınırken işletmenizin web sitesinden yeni içerikleri sabitlemek için tasarlanan Zengin Pinler, markanızın Pinterest SEO’sunu da artıracaktır.

Bu makalede daha fazla SEO ipucu ve en iyi 100 Pinterest anahtar kelimelerini bulabilirsiniz.

6. Farklı Pinterest reklamlarını deneyin

İşletmenizi Pinterest’te pazarlamanın bir başka etkili yolu da reklamlarladır. Pinterest, reklam verenlerin reklamları anahtar kelimeler, ilgi alanları, konum, yaş ve diğer metrikler ve kategoriler etrafında hedeflemesine olanak tanır.

Ayrıntılı hedef kitle amacı, reklam verenlerin belirli Pinterest kullanıcı gruplarına ulaşmasını sağlar:

 • Web sitenizi ziyaret eden kişiler.
 • Pinlerinizle etkileşime giren kişiler.
 • Platformda benzer içeriklerle etkileşimde bulunan kişiler.
 • Bülten aboneleriniz gibi özel bir liste.

Video reklamlardan koleksiyonlara ve tanıtılan Pinlere kadar Pinterest’te çeşitli reklam türleri mevcuttur. 

7. Ölçümleri izleyin

Başarılı bir Pinterest pazarlama stratejisi veri odaklıdır. Başka bir deyişle, temel Pinterest ölçümlerini ve hedef kitle davranışlarını izlemek, ölçmek ve analiz etmek, sosyal medya yöneticilerinin hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini ve hangi içeriğin biraz daha az ilgi çekici olduğunu görmesine yardımcı olur.

Hangi ölçümleri izlemeniz gerektiğini ve bunları izlemek için hangi araçları kullanabileceğinizi size ilerleyen yazılarımızda öğreteceğiz.

8. Pinterest profilinizi tanıtın

Son olarak, diğer platformlardaki sadık takipçilerinizin Pinterest’te de aktif olduğunuzu bildiğinden emin olun. Pinterest profilinizi tanıtın:

 • Şirket web sitenizdeki Pinterest profilinize bağlanarak.
 • E-posta imzanızdaki bağlantıya ekleyerek.
 • Pinterest işletme hesabınızı işletmenizin diğer sosyal kanallarında çapraz tanıtım yaparak.
 • Pinterest profilinin haberlerini bir şirket bülteninde paylaşarak yapabilirsiniz.

Pinterest’i daha önce hiç kullanmadıysanız nasıl hesap açılır?

Adım 1: Yeni bir hesap oluşturarak başlayın

pinterest.com gidin ve Kaydol’a tıklayın.

Pinterest Business hesabına kaydolun

Adım 2: Açılır pencerenin altına gidip

Ve buradan başlayın’a tıklayın!

Açılır pencere düğmesinde Buradan Başla'ya tıklayın

Adım 3: Bilgilerinizi doldurun

Profesyonel e-postanızı ve yaşınızı ekleyin ve güvenli bir şifre oluşturun. Eklediğiniz e-postanın başka bir Pinterest hesabına bağlı olmadığından emin olun. Ardından Hesap oluştur’u tıklatın.

e-posta parolası ve yaş gibi ayrıntıları doldurma

Adım 4: İşletme profilinizi oluşturmak için alanları doldurun

İşletmenizin adını, dilini ve konumunu eklemeniz istenir. Ardından İleri’yi tıklatın.

Adım 5: İşletmenizi açıklayın

İşletmenizin yaptıklarına en uygun açıklamayı seçin ve web sitenize bir bağlantı ekleyin.

işletme adı ekleme ve işletme türünü açıklama

web sitesine bağlantı

Artık reklamları sabitlemeye ve yayınlamaya başlamaya hazırsınız!

Özel bir Pinterest profiliniz varsa hesap oluşturma

Adım 1: Kişisel Pinterest hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar’a gidin

Sağ üst menüdeki son düğmeye (basit bir ok simgesi) tıklayarak buraya gel. Bu bir açılır menü açar. Ardından Ayarlar’ı tıklatın.

kişisel Pinterest hesap ayarları

Adım 2: Sol menüden Hesap Ayarları’nı seçin

hesap ayarları sol menüsü

Adım 3: Hesap Değişikliklerine gidin

Ve İşletme hesabına dönüştür bölümünün altındaki Hesabı dönüştür’e tıklayın.

hesap değişiklikleri hesabı dönüştürüyor

Adım 4: İşletme bilgilerinizi doldurun

İşletmenizin adını, dilini ve konumunu eklemeniz istenir. Ayrıca işletmenizin yaptıklarına en uygun açıklamayı seçecek ve web sitenize bir bağlantı ekleyeceksiniz.

Başka bir seçenek de bir Pinterest işletme hesabını zaten mevcut olan kişisel hesabınıza bağlamaktır. Bunu yapmak için, kişisel hesabınıza giriş yaparken ayarlara girdikten sonra hesap ekle’ye tıklamanız yeterlidir:

kişisel hesaptaki ayarlar altında hesap ekleme

Ücretsiz işletme hesabı oluştur’un altında Oluştur’a tıklayın:

ücretsiz işletme hesabı oluşturma altında oluştur düğmesi

Bağlantılı bir Pinterest işletme hesabı oluşturduktan sonra, yukarıdaki adımları izleyin: işletmenizin adını, dilini, konumunu, işletme açıklamasını ve web sitenize bir bağlantı ekleyin.

Markanız için hangi yöntem uygunsa, bir Pinterest işletme hesabı oluşturduktan sonra Pinterest’te pazarlama yapmaya hazırsınız!

Bilmeniz gereken iş terimleri için önemli Pinterest

Her sosyal medya sitesi gibi Pinterest’in de kendinizi başarıya ayarlamak için aşina olmanız gereken kendi dili vardır. Size yardımcı olması açısından işte birkaç sözcük:

Pinler ve Pin biçimleri

Pinner

LinkedIn’in üyeleri var. Snapchat kullanıcıları Snapchat kullanıcılarıdır. Pinterest’te de pinners vardır. Başka bir deyişle, Pinner Pinterest kullanan bir kişi için markalı bir terimdir.

Pins

Pin, Pinterest’te yayınlanan birincil bir gönderidir. Pinler resimler veya videolar içerir ve bir web sitesi yer işareti gibi orijinal bir kaynağa geri bağlanabilir.

Tanıtılan Pinler bir tür Pinterest reklamıdır. Daha fazla Pinners’ın onları görmesi için şirketlerin tanıtmak için ödediği Pinlerdir. Bu Pinler ana akışta, kategori akışında ve arama sonuçlarında görünür ve “Yükseltilen” etiketi içerir.

Tanıtılan video Pinleri, kaydırmalı linkler ve uygulama Pinleri de mevcuttur.

Repins

Bir Repin’i Facebook’ta bir paylaşım veya Twitter’da bir Retweet olarak düşünün. Repin, birinin beğendiği (ancak oluşturmadığı) bir gönderiyi panolarından birine sabitlediğinde olur.

Rich Pins

Zengin Pinler, web sitenizden Pin’e otomatik olarak daha fazla bilgi çeker. Amaç, ürün kullanılabilirliği ve güncel fiyatlandırma gibi daha fazla bilgi sağlamaktır. Zengin Pinler üç formatta mevcuttur: Ürün Zengini PinlerTarif Zengin Pinleri ve Makale Zengin Pinleri.

Video Pinleri

Bunlar normal Pinlere çok benziyor, ancak statik bir fotoğraf yerine döngüye alan bir videoya sahiptirler.

Kaydırmalı Pimler sadece bir görüntü yerine birden fazla görüntüye sahiptir. Atlıkarınca Pimine en fazla beş resim eklenebilir.

Koleksiyon Pimleri

Bu Pin formatı, Pinners’ın benzer ürünler için alışveriş yapmasını kolaylaştırır. Bir Pinner, Koleksiyonlar Pininin sağ alt köşesindeki büyütece tıkladığında beyaz noktalar görünecektir.

Fikir Pimleri

Bu, henüz yaygın olarak bulunmayan yeni bir Pin formatıdır. Fikir Pinleri, Pin’inizdeki renkleri ve yazı tiplerini özelleştirerek, adım adım kılavuzlar oluşturarak veya koleksiyonları düzenleyerek markanızı yeni bir şekilde tanıtmak için kullanılabilir.

Ürün Pinlerini deneyin

Bu, henüz yaygın olarak bulunmayan başka bir yeni Pin formatıdır. Pinleri deneyin Artırılmış gerçeklik (AR filtreleri) kullanarak Pinners’ın Pinterest Lens’i kullanarak Pinterest’te gördükleri ürünleri neredeyse “denemesine” izin verin.

Panolar ve Pano türleri

Boards

Pinterest panolarını dijital ruh hali panoları olarak düşünün. Pinlerinizi kaydetmek, toplamak ve düzenlemek için panoları kullanın. Birçoğu Pinleri belirli bir temaya veya konuya göre gruplamak için panoları kullanır. Örneğin, bir ürün lansman etkinliğinin planlanması, mevsimsel içerik veya düğün ilhamı için bir pano oluşturabilirsiniz.

Grup panoları

Grup panoları normal panolar ile aynıdır, ancak birden fazla kişi içerik ekleyebilir. Bu format, herkesin katkıda bulunabileceği gibi, fikirlerini veya planlarını ekibiyle paylaşmak isteyen pazarlamacılar için idealdir.

Gizli panolar

Gizli bir pano yalnızca yaratıcısı ve davetli işbirlikçileri tarafından görülebilir. Bir tane oluşturduğunuzda, pano adının yanında bir kilit simgesi görürsünüz. Bunlar herkese açık olmak istemediğiniz planlama için kullanışlıdır – gizli panolar ev akışında, aramada veya Pinterest’te herkese açık herhangi bir yerde görünmez.

Korumalı panolar

Gizli panolara benzer şekilde, korumalı panolar Pinterest profilinizin altında yaşar ve bunları yalnızca siz görebilirsiniz. Ancak, bir Pinner’ın doğrudan bir bağlantısı varsa, bu korumalı panolardaki Pinler Pinterest’te görülebilir.

Genel Pinterest şartları

Hedef Kitle İstatistikleri

Pinterest işletme hesapları, Audience Insights aracılığıyla önemli ölçümlere ve analizlere erişebilir. 

Pinterest Lens

Bu artırılmış gerçeklik aracı yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilir. Pinterest Lens, kullanıcıların ürün veya Pincode gibi bir şeyin fotoğrafını çekmelerini ve ardından Pinterest’te ilgili içeriği bulabilmesini sağlayan bir kamera aracıdır.

Pin kodları

Pinkodlar esasen QR kodlarıdır. Bu kodlar pazarlama materyallerinin basılı kopyalarına (kartvizit veya basın bülteni gibi) yerleştirilecek ve Pinterest Lens kullanılarak taranabilir – kodlar daha sonra bir Pinterest panosuna veya profiline geri bağlanabilir.

Siz Pinterest’i hangi amaç için kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin 🙂

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar