test
Ana SayfaBlogPinterest Reklamları: Başlangıçtan Profesyonelliğe - 2022

Pinterest Reklamları: Başlangıçtan Profesyonelliğe – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Şimdiye kadar sizlerle:

Twitter Reklamcılığıyla alakalı;

Twitter Reklamları İçin Kılavuz 1 – 2022

Twitter Reklamı Oluşturmak İçin 9 Adım – 2022

Twitter Reklamları İçin Kılavuz 2 – 2022

Başarılı Twitter Reklamları İçin 9 Fikir – 2022

YouTube Reklamcılığıyla alakalı;

YouTube’da Reklam Vermek İçin Kılavuz 1 – 2022

YouTube’da Reklam Vermek İçin Kılavuz 2 – 2022

İlham alacağınız ve uygulayacağınız içerikler hazırladık.

Bu yazımızda da Pinterest reklam türleri ve biçimlerinden etkili bir kampanyanın nasıl yürütüleceğine kadar 2022 için güncellenen Pinterest reklamları hakkında bilmeniz gereken her şeyle alakalı konuları ele alacağız.

Reklamlara geçmeden önce Pinterest Kullanımı için hazırladığımız yazıyı mutlaka okumanızı öneririm.

Pinterest İş İçin Nasıl Kullanılır: 8 Strateji – 2022

O zaman başlayalım!

3d illustration of two large red push pins lying in front of the scripted Pinterest logo

Pinterest kullanıcılarının Pinners olmayanlara kıyasla her ay iki kat daha fazla alışveriş yaptığını biliyor muydunuz? 

Pinterest sosyal platformlar arasında benzersizdir, çünkü kullanıcıları büyük ölçüde yeni ürünler keşfetmek için uygulamayı kullanmaktadır ve reklamlara iyi yanıt vermektedir.

Pinterest, ücretsiz ve ücretli reklam araçlarının bir karışımını sunar ve her ikisini birleştirmek, reklam harcamanızda tek başına ücretli reklamlara karşılık 3 kat daha fazla dönüşüm ve iki kat yatırım getirisi sağlayabilir.

Ayrıca, Pinterest sosyal medya reklamcılığındaki en düşük CPC’lerden birine sahiptir.

Kulağa harika geliyor, değil mi? Pinterest reklamları hakkında bilmeniz gereken reklam biçimlerinden ve teknik özelliklere, size ilham verecek yaratıcı reklam örneklerine kadar bilmeniz gereken her şeye doğru yol alırken kemerlerinizi bağlayın.

İçindekiler Tablosu

Pinterest reklamcılığının avantajları nelerdir?

Pinterest reklam türleri

Pinterest reklam verme amaçları

Pinterest reklam boyutları

Pinterest reklamlarının fiyatı ne kadardır?

Size ilham verecek 4 Pinterest reklam kampanyası örneği

Pinterest reklamcılığının avantajları nelerdir?

Keşfet Pinterest’in kalbinde yer alan bir yerdir. Kullanıcılar, Pinterest platformunda arkadaşlarıyla ilgili yeniliklere bakar.

Pinterest kullanıcıları yeni ürünler, markalar ve projeler keşfetmek istiyor. Pinterest reklamları da kesintiye uğratmadığı için doğal olarak daha çok tercih ediliyor. Kullanıcılar bu amaçla da keşif duygusuna katkıda bulunuyorlar.

Pinners alışveriş yapmak istediği için, reklamları diğer platformlardan daha fazla takdir etme olasılıkları daha yüksektir. Pinterest reklamları, diğer sosyal medya platformlarına kıyasla dönüşüm başına 2,3 kat daha ucuz maliyetle reklam harcamalarında ortalama 2 kat daha yüksek bir getiri elde eder. Bu çok büyük bir şey!

Ama bu Pinterest kullanıcıları kimdir?

Pinterest yıldan yıla büyümeye devam ediyor. 2019’da yaklaşık 250 milyon olan 444 milyon aktif aylık kullanıcı vardı. Bu, Birleşik Devletler nüfusundan daha fazladır. Ve dışarıda birçok erkek ve kadın olmayan Pinner olsa da, Pinterest’in reklam kitlesinin% 44’ünden fazlası 25-44 yaş arası kadınlardan oluşur bu birçok endüstri için önemli bir demografidir.

Pinterest'in reklam kitlesinin profili

Ancak, Facebook’un şu anda 2,8 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı var, bu yüzden neden Facebook yerine Pinterest’e reklam vermelisiniz?

Bunu göz önünde bulundurun:

Pinterest’te reklam vermek, yalnızca alışveriş merkezine giden bir otobüste reklam yayınlamak gibidir. Gemideki herkes alışverişe hazır. Sadece markanızı önlerine düşürmeniz gerekiyor.

Pinterest’in bunu yapmanıza yardımcı olacak birkaç reklam biçimi ve kampanya türü vardır, bu yüzden bunlara bir bakalım.

Pinterest Reklam Türleri

2022 için yenilikler: Fikir Pimleri

Fikir Pinleri (bazen hikaye pimleri olarak da adlandırılır), Pinners’ı sürükleyici eğitim içeriğiyle dikkat çekmek için tasarlanmış kısa video segmentleri veya 20’ye kadar grafik serisidir. Genellikle kısa nasıl yap videoları veya gösteriler için kullanılırlar.

Cilt tonu fikir piminiz için Usha Woodard makyaj

Kaynak: Pinterest

Format açısından, Instagram Stories’e benzerler. Standart video veya grafik Pinlerine karşı dönüştürmenin daha fazla yolunu verirler, örneğin:

 • Kullanıcı etiketleme
 • İnteraktif çıkartmalar ve konu hashtag’leri
 • Metin ve grafik kaplamaları
 • İsteğe bağlı seslendirmeler
 • Gerekli adımların veya malzemelerin listesi gibi ayrıntı sayfaları ekleme seçeneği
 • Doğrudan telefonunuzdan bir “TikTok-ey” oluşturma süreci

Bu ilgi çekici yeni format, normal Pinlerden 9 kat daha fazla yorum alır. Pinner’lar Pinterest’te yeni beceriler öğrenmek ve markaları keşfetmek istediklerinden, Fikir Pinleri adım adım DIY’leri iletmenin veya bir marka hikayesi anlatmanın yaratıcı bir yolu olarak buna mükemmel bir şekilde etkileşim vermektedir.

Şu anda, -bu yalnızca organik bir formattır- ancak Pinterest şu anda ABD’de sponsorlu Fikir Pinlerini test ediyor ve Fikir Pini reklamlarını 2022’nin sonlarında herkese sunmayı planlıyor – bu yüzden şimdiden hazırlanmaya başlayın!

2022 için yenilikler: Ürün Pinlerini deneyin

Pinterest’te sanal bir “montaj odası” deneyimi oluşturmak için ürün Pinlerini deneyin, içeriğinizi artırılmış gerçeklikle birleştirin. Bu şahanedir.

Özellikle güzellik ve aksesuar markaları için güçlü olan bu ürün, kullanıcıların telefonlarının kamerasını kullanarak bir ürünün üzerlerinde nasıl görüneceğini görmelerini sağlar.

Pinterest Maya Mavi Göz Farı ürün pimi

Kaynak: Pinterest

Pinleri deneyin fakat bunlar henüz tüm ülkelerde mevcut değildir ve bir Pinterest Business hesabına yüklenen bir ürün kataloğuna ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, Pin’de Deneme oluşturmak şu anda yalnızca bir Pinterest hesap yöneticisiyle çalışarak mümkündür.

Ancak bir e-ticaret işi yürütüyorsanız, bunları düşünmeye başlamalısınız. Umarım, bu formatın markaların 2022’nin sonlarında da reklam olarak kullanması için daha herkese açık hale geldiğini göreceğiz. Şu anda, yalnızca uygulamaya göre kullanılabilirler.

Pinterest koleksiyon reklamları

Koleksiyon reklamları yalnızca mobil kullanıcılara gösterilir, bu da tüm kullanıcıların% 82’sine denk gelmektedir.

Koleksiyon reklamı, bir büyük, öne çıkan video veya görsel ile 3 destekleyici görselden oluşur. Bir kullanıcı reklamınıza dokunursa reklam ayrıntı sayfasında en fazla 24 destekleyici resim gösterebilirsiniz.

mutfak eşyaları koleksiyonu reklamı

Kaynak: Pinterest

Bu tür reklamlar, özellikle moda, ev dekorasyonu ve güzellik segmentlerinde e-ticaret markaları için mükemmel bir şekilde uygundur. Ancak, herkes doğru yaratıcı strateji ile yararlanabilir.

Video ve ürün veya yaşam tarzı görüntülerini birleştirmek özellikle güçlüdür. Örneğin, öne çıkan varlık için bir editoryal, yaşam tarzı videosu kullanın ve ikincil varlıklar için ürün ve ayrıntı çekimleriyle bunu destekleyin.

Koleksiyon reklamlarının güzel bir yanı daha var. Pinterest, ürün kataloğunuzdan ilgili ürünleri seçmeniz de dahil olmak üzere bunları sizin için otomatik olarak oluşturabilirGüzel.

Dönen reklamlar tam olarak organik Pinlere benziyor, ancak kullanıcıların mobil veya masaüstünde kaydırabileceği bir grup resim içeriyor. Resmin altındaki küçük noktalardan bunun bir dönen reklam olduğunu anlayabilirsiniz.

Daha da önemlisi, bir kullanıcı onu kaydettiğinde, tüm dönen reklamları kendi panosuna kaydeder. Dönen reklam başına 2-5 görsele sahip olabilirsiniz.

Pinterest atlıkarınca reklamları, aynı öğenin farklı açılarını göstermek veya ilgili aksesuarları veya öğeleri veya kullanımda olan ürünün yaşam tarzı çekimlerini göstermek için mükemmeldir.

Bunlar Pinterest’te yayınlanacak en basit reklam türü çünkü mevcut bir Pin’i “öne” çıkarıyorsunuz. Tanıtılan Pinler, ana akışta görünen tek bir görüntü veya videodur. Onları organik Pinlerden ayıran tek şey küçük bir “Tarafından tanıtıldı” etiketidir.

Bir kullanıcı organik bir Pin’i tıklatladığında Pin ayrıntı sayfasını görür. Yükseltilen Pinler ile doğrudan belirttiğiniz URL’ye alınırlar.

Rogers Communications tarafından yükseltilen pin

Tanıtılan Pinler basit olabilir, ancak özellikle otomatik teklif verme ile birleştirildiğinde de çok etkilidir (bu makalenin ilerleyen bölümlerinde ele alınmıştır!).

Alışveriş reklamları

Alışveriş reklamları, ürün kataloğunuzdan çekilen koleksiyon Pinlerine benzer. Shopify gibi birçok platform bu reklam için Pinterest ile doğrudan bağlantı sunar.

Koleksiyon reklamlarının aksine, bu özellikler yalnızca bir resim veya videoya sahiptir.

Bu reklamların en güzel yanı ne kadar kolay olduklarıdır. Herkes birkaç dakika içinde kurabilir. Pinterest, Alışveriş reklamlarını otomatik olarak en çok ilgilenen kitleye hedeflemek için ürün bilgilerinizdeki ve sektörünüzdeki verileri kullanır.

Kendi hedefleme ve gelişmiş hedef kitle yeniden hedefleme seçeneklerinizi de ayarlayabilirsiniz, ancak bu en “ayarla ve unut” dostu reklam türlerinden biridir.

Ve en etkilisidir. Moda etiketi Scotch & Soda, Pinterest Shopping reklamlarını ilk kez denedi ve 800.000’den fazla yeni kullanıcı ve reklam harcamalarında başka yerlerdeki önceki kampanyalara göre 7 kat daha yüksek bir getiri getirdi.

Alışveriş reklamları e-ticaret için mükemmel olsa da, tuğla ve harç işletmeleri için de iyi çalışabilir. Döşeme perakendecisi Floor &decor çevrimiçi satış yapmaz, ancak otomatik yüklenen Pinterest Shopping reklam kampanyasıyla %300 satış artışı elde ettiler.

Bazen en etkili reklamlar görünüşte en basit, ancak en iyi hedeflenen reklamlardır ve Alışveriş reklamları gerçekten orada parlar.

Zemin ve Dekor önde gelen özel perakendeci

Kaynak: Pinterest

Bonus (gerçekten reklamı olmayan) format: Ürün Zengini Pinler

Zengin Pinler, standart Pinlerden çok daha ayrıntılı bilgiler eklemenizi sağlar. Herkes Zengin Pinleri kullanabilir, ancak önce web sitenize bazı kodlar eklemeniz gerekir.

Üç tür vardır: Ürün, Tarif ve Makale, ancak bu yazıda Ürün Zengini Pimlere odaklanacağız.

Ürün Zengini Pin’inin görünümü şöyledir. Fiyat ve stok kullanılabilirliğinin yanı sıra web sitenizdeki başlığı ve açıklamayı gösterir. Ayrıca, web sitenizin içeriği değişirse fiyat da dahil olmak üzere bu bilgileri günceller.

Best Buy permasteel sert taraflı veranda soğutucu

Kaynak: Pinterest

Tamam, harika, ama en iyi kısmı bu değil. Ürün Zengini Pinleri Pinterest arama sonuçlarında özel bir bölümde görünüyor: Mağaza sekmesi.

Pinterest Shop sekmesi

Kaynak: Pinterest

Yukarıdaki örnekte Tanıtılan Pinleri mi merak ediyorsunuz? Ürün Zengini Pinini tanıtmak için ödeme yapamazsınız, ancak Alışveriş reklamlarınız da burada gösterilir.

Tek gereken, ürünlerinizi burada listeleyip ücretsiz olarak otomatik güncelleme bilgileriyle sitenize biraz kod eklemektir. Hemen yapabilirsiniz.

Pinterest’te reklam verme amaçları

Pinterest’in Reklam Yöneticisi’nin aralarından seçim yapabileceğiniz beş reklam verme amacı vardır:

Marka bilinirliği

Bu, şirketiniz veya belirli bir ürün lansmanı için adınızı oraya çıkarmak içindir. Bu, reklamcılık hedeflerinin zanaat parıltısıdır: Önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca (internetin) her köşesinde ve kuytularında herkes tarafından her yerde keşfedilin.

Önerilen Pinterest reklam türleri: Tanıtılan Pinler, Alışveriş reklamları

Video görüntülemeleri

İçeriğinizde mümkün olan en fazla etkileşimi elde etmek için basit bir hedeftir. Bu, belirli ürün tanıtımları veya marka hikayenizle ilgili genel videolar da dahil olmak üzere her türlü video Pin’i için çalışır.

Önerilen Pinterest reklam türleri: Video Pinleri

Etkileşim

Bu amaç tamamen Pininize tıklama almakla ilgilidir. Başka bir deyişle, web trafiği. Bu hedef, sizden zaten haberdar olan ve onları dönüşüm huninizin(funnel) daha derinlerine taşımak istediğiniz kişiler içindir.

Önerilen Pinterest reklam türleri: Koleksiyon reklamları, Dönen reklamlar

Dönüşüm

Dönüşüm kampanyaları, ister satış, ister etkinlik kaydolma veya diğer katılım türü etkinliği olsun, belirli bir sonuç elde etmeye odaklanır. Bunlar, kampanyayı geçmiş performansa göre otomatik olarak ayarlamak için web sitenizde bir izleme kodu kullanır.

Pinterest, kampanyanızı herhangi bir ayarlama yapmadan önce 3-5 gün içinde iyi bir şekilde paylaşmanızı önerir, böylece yeterli veri topladıktan sonra kampanya hedeflemesini ve hedeflerini otomatik olarak ayarlamak için izleme kodunuzu kullanabilir.

Önerilen Pinterest reklam türleri: Alışveriş reklamları, Koleksiyon reklamları, Fikir Pinleri

Katalog satışları

E-ticarete özgü olan bu reklamlar, belirli bir dönüşüm türü kazanmakla ilgilidir: bir ürün satışı. Tek alışveriş reklamları veya Koleksiyon reklamları bu amaca ulaşabilir.

Önerilen Pinterest reklam türleri: Alışveriş Pinleri, Koleksiyon reklamları (hatta ücretsiz Ürün Zengini Pinleri!)

Pinterest reklam boyutları

Idea Pinleri reklam özellikleri:

 • En boy oranı: 9:16 (minimum boyut 1080×1920)
 • Format: Video (H.264 veya H.265, . MP4, . MOV veya . M4V) veya görüntü (. BMP. JPG, . PNG, . TIFF. WEBP). Görüntü başına maksimum 20MB veya video başına 100MB.
 • Uzunluk: Video klip başına 3-60 saniye, Fikir Pini başına en fazla 20 klip
 • Açıklama: Başlık için en fazla 100 karakter ve metin kutusunda slayt başına 250 karakter.
 • Güvenli bölge: Metnin ve diğer öğelerin tüm cihazlarda görüntülenebilir olmasını sağlamak için önemli içeriği 1080×1920 görüntü veya videonuzun sınırlarından bu kadar uzak tutun:
  • Üst: 270 px
  • Sol: 65 px
  • Sağ: 195 px
  • Alt: 440 px

Koleksiyon reklamı özellikleri:

 • Seçenek 1: Kişi/öne çıkan resim: . JPG veya . PNG, 1:1 veya 2:3 en boy oranı ile 10mb veya daha az
 • Seçenek 2: Kişi/ öne çıkan video: . MP4, . M4V veya . MOV H.264 veya H.265 biçimi. Maksimum 2GB. En az 4 saniye uzunluğunda, en fazla 15 dakika. Önerilen en boy oranları: 1:1 veya 2:3.
 • İkincil görüntü varlıkları: . JPG veya . PNG, 10mb veya daha az. En az 3 resim ve en fazla 24. Önerilen en boy oranı 1:1, ancak 2:3 kullanabilir, ancak 1:1 olarak gösterilir.
 • Açıklama uzunluğu: Başlık için en fazla 100 karakter ve açıklama için 500 karaktere kadar. Açıklama yalnızca organik koleksiyon Pinlerinde gösterilir, reklamlarda değil.

Dönen reklam özellikleri:

 • En boy oranı: 1:1 veya 2:3
 • Biçim:. JPG veya .PNG, görüntü başına maksimum boyut 32MB
 • Miktar: Dönen reklamı başına 2-5 resim
 • Açıklama Başlık için en fazla 100 karakter ve açıklama için 500 karaktere kadar.

Tanıtılan Pin reklamı özellikleri:

 • En boy oranı: 2:3 önerilir, 1000 x 1500 piksel
 • Format: 1 resim (. PNG veya . JPG)
 • Açıklama: Başlık için en fazla 100 karakter ve açıklama için 500 karaktere kadar.
 • Ek gereksinimler: Sahip olduğunuz bir genel kurula yüklenmeli, üçüncü taraf materyalleri içermemeli, belirtilen bir URL’ye sahip olmalı ve açıklama alanında kısaltılmış bir URL içermemelidir.

Video pin reklam özellikleri:

Standart video reklamlar:

 • En boy oranı: 1:1, 2:3 veya 9:16 önerilir.
 • Biçim:. MP4, . MOV veya . M4V, H.264 veya H.265 kodlama, maksimum 2GB
 • Uzunluk: En az 4 saniye, en fazla 15 dakika.
 • Açıkalama: Başlık için en fazla 100 karakter ve açıklama için 500 karakter.

Maksimum genişlikte video reklamlar (yalnızca mobil):

 • Yukarıdakiyle aynıdır, ancak en boy oranı 1:1 veya 16:9 olmalıdır.
 • Yalnızca mobil kullanıcılara gösterilir.

Pinterest reklamlarının fiyatı ne kadardır?

Her kampanya ve reklam formatı farklılık gösterirken, Pinterest reklamlarının 2021’deki ortalama maliyeti tıklama başına 1,50 USD oldu.

Ekim 2021 itibarıyla dünya çapında seçili sosyal medya platformlarındaki reklamların tıklama başına maliyeti (TBM)

Kaynak: Statista

Pinterest reklamları sadece Instagram ve YouTube’dan çok daha ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda son derece etkilidir.

BT Cosmetics, reklam harcamalarından 5 kat daha yüksek getiri sağlayan ve kullandıkları diğer platformlara göre %89 daha uygun maliyetli olan Alışveriş reklamlarıyla markasız arama terimlerinden yararlandı.

Pinterest reklam kampanyalarınız için maksimum günlük bütçe belirleyebilirsiniz. Reklam grubu teklifi için iki seçenek de vardır:

1. Özel teklifler

Her kampanyadaki her eylem için ödenecek maksimum tutarı ayarlarsınız. Reklam biçimine ve rekabete göre değişen minimum teklifler vardır, ancak maksimum teklifin kontrolü sizdedir.

Örneğin, bir tıklama için minimum teklif 0,25 USD ise, maksimum teklifinizi 2,00 USD olarak ayarlayabilirsiniz. Ancak, bir kullanıcı reklamınızı tıklayıp 0,75 USD ise yalnızca 0,75 USD harcarsınız.

2. Otomatik teklif verme

2020’de başlatılan otomatik teklifler reklam harcamanızı düşürür ve sonuçları artırır. Pinterest, paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için tekliflerinizi gün boyunca, her gün otomatik olarak ayarlar. Kendi kişisel reklam yöneticinize sahip olmak gibi.

Otomatik teklif verme, mobilya perakendecisi MADE.COM TBM’lerini %80 düşürmesine yardımcı olurken, tıklamaları %400 artırdı.

tıklama başına maliyette yüzde 80'lik MADE.COM düşüş

Kaynak: Pinterest

Ayrıca, tekliflerinizi manuel olarak ayarlamak için bilgisayarınıza 7/24 yapıştırmanız gerekmez. Yani, evet, otomatik reklam teklifi vermek robotların devralmasıyla hepimizin sorun olmadığı bir alan, değil mi?

Size ilham verecek 4 Pinterest reklam kampanyası örneği

Bu makale boyunca örneklere ek olarak, öğrenmek için daha etkili Pinterest reklamları:

Artırılmış gerçeklik gibi hissettiren video reklamlar

Craft markası Michaels, tipik video reklamlara benzersiz bir dokunuş ekleyerek 360 derecelik bir oda turuna benzeyen Pinler oluşturdu. Sürükleyici Pinterest kampanyaları, tatil sezonunda mağaza içi trafiğe %8’lik bir artış sağladı.

Michaels Silver ve Snow koleksiyonu video reklamı

Kaynak: Pinterest

Küçük bir bütçeyle göz alıcı video reklamlar

Yukarıdaki Michaels örneğinde olduğu gibi, Wallsauce’un bu basit ama etkili video reklamı duvar kağıdını değiştirerek Pinners’ın dikkatini çekiyor. Video reklamlar her zaman gerçek bir video çekmek ve bununla ilişkili maliyetler anlamına gelmez. Yaratıcı olun!

Wallsauce duvar kağıdı video reklamı

Idea Pin reklamlarına etkileşimli lezzet ekleme

Netflix, bu Idea Pin reklamına dokunacak beş kare içeren bir etkileşim unsuru ekler. Tüm Fikir Pinleri bu şekilde çalışırken, reklam izleyiciden ilgilendikleri şov türüne ulaşmak için belirli sayıda dokunmasını isteyerek kontrol yanılsaması verir. Hızlı, zeki ve göze çarpıyor.

Netflix tıklama fikri pin reklamı

Kaynak: Pinterest

Basit ve yaşam tarzı odaklı statik Hedefli Pimler

Video ve Fikir Pinleri harikadır, ancak basit tek resimli Tanıtılan Pimler hala süper etkilidir. Volvo burada yaşam tarzı içeriğinde çalışmak ve kopyalarını minimumda tutmak için güzel bir iş çıkarıyor, böylece Pin’in hedefi net olarak iletiliyor.

Volvo yaşam tarzı fikir pin reklamı

Kaynak: Pinterest

Yazımızın sonuna geldik, reklamınız ve kazancınız bol olsun! 🙂

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar