Ana SayfaPazarlama SözlüğüDönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? - 2022

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu nedir?

İngilizcesi; Conversion Rate Optimization olan Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, ister bir kayıt formunu doldurun, ister bir e-kitap indirin veya bir satın alma işlemi gerçekleştirin, sayfada istediğiniz işlemi yapan ziyaretçilerin yüzdesidir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), belirli bir eylemde bulunan ve dönüştüren ziyaretçilerin yüzdesini artırmak için veriye dayalı bir işlemdir. Dönüşüm oranı optimizasyonu, dönüşüm yapan kişi sayısının, işlem yapması istenen kişi sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Temel olarak, çevrimiçi bir işletmeyi büyütmenin iki yolu vardır: satışları artırmak veya dönüşüm oranını iyileştirmek ve mevcut trafiği ödeme yapan müşterilere dönüştürmek umuduyla bir web sitesine daha fazla trafik çekmek. Web sitenizde sıkı denemeler yapmak ve dönüşümleri iyileştirmek için bu verilerden yararlanmak, gelecekte satış üretmeye devam edecek çok daha ucuz ve etkili bir stratejidir. Dönüşüm oranınızı optimize etmek aynı zamanda yeni kullanıcılar edinme maliyetini önemli ölçüde azalttığınız anlamına gelir, bu da kârlılığınızı olumlu yönde etkiler ve pazarlama harcamanızdaki yatırım getirisini artırır.

Özellikle e-ticarette, bir web sitesinin belirli bir bölümünün hizmet verdiği amaca bağlı oldukları için, dönüşümler müşterinin satın alma yolculuğunun her aşamasında gerçekleşir. Örneğin, bir müşterinin bir ürün görselini tıklatması dönüşümdür, çünkü onu funneldan aşağı iter ve satın almaya daha yakındır. Sürtünmeyi ortadan kaldırarak ve dönüşüm yollarını daha kısa ve sorunsuz hale getirerek daha fazla satış fırsatı yaratıyor ve satış sürecini hızlandırıyorsunuz.

Zaten sahip olduğunuz trafiğin değerini en üst düzeye çıkarmak için sürekli test, deneme ve aktif dinlemeye girmeniz ve daha yüksek dönüşümler için E-Ticaret web sitenizin her yönüne ince ayar yapmanız gerekir.

Dönüşüm Oranı Nasıl Optimize Edilir?

Dönüşüm oranı optimizasyonu, genellikle A/B testi ile yürütülen uzun bir titiz deneme sürecidir. Herhangi bir şeyi test etmeye başlamadan önce ilk adım, web sitenizin satış hunisini incelemek ve daha yüksek dönüşümler elde etmek için geliştirilebilecek sürtünme noktalarını belirlemektir. Bu tür verileri toplamanın en iyi yolu, insanların sitenizde nasıl hareket ettiğini görmek ve nereye etkileşim verdiklerini belirlemek için Google Analytics hesabınıza bakmak ve dönüşüm raporlarını incelemektir. Kaynak eşlemlerini kullanan ve kullanıcı eylemlerini yerinde kaydeden Hotjar, veri toplamak için başka bir harika araçtır.

Verileri toplayıp potansiyel dönüşüm sorunlarını belirledikten sonra, web sitenizin hangi yönleri üzerinde denemeler çalıştırmak istediğinize karar vermeye devam edersiniz. Bu, optimize ettiğiniz dönüşüm hedefine bağlı olacaktır. Google Analytics’te hedefler, ziyaretçilerin belirli bir görevi nasıl tamamladıklarını ve bir web sitesinde nasıl gezindiğini ölçmek için kullanılır. Bir hedefe örnek olarak bülten aboneliği, doğrudan sorgulama, rezervasyon veya satın alma verilebilir. Her şey işletmeniz için önemli olan metriklere ve giriş noktasından son dönüşüme kadar ziyaretçileriniz için haritaladığınız ideal dönüşüm yoluna kadar uzanır.

Web Sitesi Dönüşümleri

Test etmek istediğiniz belirli öğeleri (CTA, sayfa renkleri, düzen, kopyalama vb.), hedef kitleyi (organik trafik, mevcut müşteriler, müşteri adayları vb.) ve web sitenizdeki belirli bir sayfayı (ana sayfa, ürün sayfası, açılış sayfası vb.) tanımlayarak bir hipotez oluşturabilir ve her deneme için bir hedef oluşturabilirsiniz. Tüm bunlar yapıldıktan sonra A/B testine geçebilirsiniz. Optimize ve vwo deneyebileceğiniz en iyi A / B test araçlarından bazılarıdır.

E-Ticaret mağazanızın dönüşüm oranlarını iyileştirmek için test sonuçlarını analiz etmeniz ve elde ettiğiniz yanıtlara göre değişiklikler yapmanız gerekir.

Genel Olarak Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonunun güzelliği, yeni ziyaretçiler edinmeye çalışmak yerine mevcut ziyaretçileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmede daha iyi bir iş çıkarmaya odaklanmasıdır. Mevcut ziyaretçileri dönüştürme işlemi, sitenize trafik çekmek için daha fazla para atmaktan daha uygun maliyetli olduğundan, dönüşüm oranı optimizasyonu, bütçenizi en iyi sonuçları elde eden kanallara yönlendirerek mevcut yatırımlarınızdan en iyi şekilde elde etmenizi sağlar.

Bunun anlamı, doğru kişileri doğru mesajlaşmayla hedeflediğinizden emin olmak için sitenize giden trafiği yönlendiren tüm kanalları (e-posta, ücretli arama, sosyal) optimize etmek için zaman harcamanız gerektiğidir, bu nedenle sitenize indiklerinde, yanıltıcı teklifler veya karşılanmayan beklentilerin bir sonucu olarak zıplama olasılığı çok düşüktür. Farklı kanallar farklı optimizasyon tekniklerini çağırır, ancak A/B testi hepsini çalıştıran iş parçacığıdır. Bülten konu satırlarından Facebook reklam kopyasına ve AdWords CTA’ya kadar her şeyi test edebilirsiniz.

Her gün ortaya çıkan yeni müşteri davranışı içgörüleri ve optimizasyon taktikleri ile dönüşüm oranı optimizasyonu hiçbir zaman tamamen bitmez – bu, benimsemeniz ve sık sık gerçekleştirmeniz gereken sürekli ve devam eden bir süreçtir.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar