Ana SayfaPazarlama SözlüğüAğızdan Ağıza Pazarlama (WOM Marketing)

Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOM Marketing)

Yazar

Tarih

Kategori

Merhabalar blogumuzda “Pazarlama Sözlüğü” adı altında oluşturduğumuz yepyeni bir alanda karşınızdayız. Bu alanda sizlere Pazarlama, Marketing alanında sıkça kullanılan kavramların anlamlarını öğreteceğiz.

İlk kelimemiz USP olmuştu. Ne olduğunu öğrenmek adına aşağıya tıklayabilirsiniz.

Sıradaki pazarlama terimi ise “Ağızdan Ağıza Pazarlama (WOM Marketing)” olacak. GElin hep birlikte öğrenelim.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?


Ağızdan ağıza pazarlama (WOM marketing), bir tüketicinin bir şirketin ürününe veya hizmetine olan ilgisinin günlük diyaloglarına yansıtıldığı zamandır.

Esasen, müşteri deneyimleri tarafından tetiklenen ücretsiz reklamcılıktır — ve genellikle beklediklerinin ötesine geçen bir şeydir.

Ağızdan ağıza pazarlama, şirketler tarafından oluşturulan farklı tanıtım faaliyetleriyle veya tüketiciden tüketiciye ve tüketiciden pazarlamacıya iletişimi teşvik etme fırsatlarına sahip olarak teşvik edilebilir.

“Ağızdan ağıza reklam” olarak da adlandırılan WOM pazarlama, vızıltı, viral, blog, duygusal ve sosyal medya pazarlamasını içerir.

Fatma teyze C markası çok güzel dediğinde siz Z markasını bırakıp C markasını alıyorsanız ortada başarılı bir “womm” örneği vardır denilebilir.


Ağızdan ağıza pazarlama (WOM marketing), tüketiciler bir şirketin ürün veya hizmeti hakkında arkadaşlarına, ailelerine ve yakın ilişkileri olan diğer kişilere konuştuklarında gerçekleşir.
Tüketicilerin% 92’si geleneksel medya üzerinden arkadaşlarına güvendiği için WOM marketing en güçlü reklam biçimlerinden biridir.


Şirketler, bir ürünle ilgili beklentileri aşarak, iyi müşteri hizmeti sunarak ve tüketicilere özel bilgiler vererek WOM pazarlamasını teşvik edebilir.


Ağızdan Ağıza Pazarlamayı Anlama


Ağızdan ağıza pazarlama, bir şirketin ürünlerine ve hizmetlerine yapılan doğal ağızdan ağıza referanslardan, bir şirketin “tohumlama” olarak bilinen bir tanıtım, teşvik veya başka bir etkisinin sonucu olarak nasıl ortaya çıkabileceğinden farklıdır.” Bir lokantanın bir restoranda harika bir zaman geçirmesi, beklentilerinin aşılması ve daha sonra tweet’lere anlatması ya da birisinin bir ürünü yeni bir şekilde kullanma konusunda harika bir deneyime sahip olması ve bildiği herkese anlatması durumunda, bunlar ağızdan ağıza pazarlamanın örnekleridir. Ayrıca, ağızdan ağıza pazarlama ilk etkileşimde durmaz; bir dizi takip etkileşimine yol açma eğilimindedir.

Bir şirketin teşviki çeşitli biçimlerden birini alabilir. En iyi yol, onlara beklentileri aşma veya içeriden bilgi edinme becerileri veya bir ürün hakkında bilgi sağlama gibi konuşmaları için bir neden vermektir. Diğer stratejiler arasında tüketicilere bir şirketin ürün ve hizmetleri hakkında bilgi paylaşmanın yeni yollarını sunmak ve örnek müşteri hizmetleri gibi tüketiciyle etkileşimde bulunmak ve etkileşimde bulunmak yer alır. Bu, kesintisiz paylaşım ve tanıtım sağlayan sosyal medya tabanlı müşteri hizmetleri ile özellikle değerlidir.

Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Avantajları


Nielsen’e göre, dünyanın dört bir yanındaki insanların% 92’si, diğer tüm reklam biçimlerinin üstünde arkadaşlarından ve ailesinden (kazanılmış medya) gelen tavsiyelere güvendiklerini söyledi.

Tüketiciler, şirket tarafından dinlendiklerini hissettiklerinde bir şirkete daha duygusal olarak bağlanırlar. Bu nedenle birçok şirket, satış temsilcilerine ürünlerini ve hizmetlerini tüketicilerle kişisel olarak veya bir geri bildirim telefon hattı aracılığıyla tartışmalarını sağlayacaktır. Promosyon etkinliklerinin yanı sıra bu tür bir etkileşim, bir şirketin ürünüyle ilgili konuşmaları teşvik edebilir.

Word-of-ağız pazarlama imal etmek için önemli bir yöntem haline gelmiştir. Buna göre, Ağızdan Ağıza Pazarlama Derneği (WOMMA) endüstri için bir etik kurallar hazırlamıştır, ağızdan ağıza en iyi pazarlama stratejileri “güvenilir, sosyal, tekrarlanabilir, ölçülebilir ve saygılı” dır ve sahtekarlık için mazeret yoktur. WOM pazarlama uzmanı Andy Sernovitz, sorunları önlemek için Womma’nın etik kurallarını üç temel kural haline getirdi:

  • Kimi temsil ettiğinizi söyleyin (her zaman bir ilişkiyi açıklayın)
  • Sadece inandığınızı söyleyin (bir görüşe karşı dürüst olun)
  • Kim olduğun hakkında asla yalan söyleme (kimliğin hakkında dürüst ol)
  • 100.000 $ ‘lık Sanal Nakit ile Risksiz Yarışın
  • Binlerce Investopedia tüccarıyla rekabet ederek ticaret becerilerinizi test edin ve zirveye çıkın! Kendi paranızı riske atmadan önce işlemleri sanal ortamda gönderin. böylece gerçek pazara girmeye hazır olduğunuzda, ihtiyacınız olan uygulamaya sahip olursunuz.


İlgili Terimler


Viral Pazarlama Nedir?


Viral pazarlama, bir ürün veya hizmet hakkındaki bilgileri ağızdan ağıza veya internet veya e-posta yoluyla paylaşarak kişiden kişiye yaymayı amaçlar.


Sosyal Ağ Nedir?


Sosyal ağ, arkadaşlarınızla, ailenizle, iş arkadaşlarınızla veya müşterilerinizle bağlantı kurmak için internet tabanlı sosyal medya programlarının kullanılmasıdır.


Dijital Pazarlama


Dijital pazarlama, tüketicilere ulaşmak için internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları, görüntülü reklamcılık ve diğer kanalların kullanılmasıdır.


Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?


Sosyal medya pazarlaması (SMM), bir şirketin ürün ve hizmetlerini pazarlamak için sosyal medya web sitelerinin ve sosyal ağların kullanılmasıdır.


İyi bir satış Lideri Bulma


Satış bir kurşun bir müşteri olabilir bir varlık anlamına gelir. Terim aynı zamanda bir ürün veya hizmetin potansiyel alıcısını tanımlayan veriler anlamına da gelir.


Etkileşimli Medya Nedir?


İnteraktif medya çıktılarına kullanıcı girişlerine bağlıdır sayede iletişim yöntemi ve kullanıcının giriş çıkışlarını etkiler.

Bu terimlere hakim olup e ticaret ve internetten para kazanma ile alakalı metinlere daha aşina olabilirsiniz.

Daha fazla internetten para kazanma odaklı fikirleri edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir kazanç yolu olan NFT’lerle ilgili NFT REHBERİ serimizin önceki yazılarına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NFT REHBERİ 1 | Yeni Kazanç Yolu: NFT
NFT REHBERİ 2 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?
NFT REHBERİ 3 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?
NFT REHBERİ 4 | Nasıl NFT Üreticisi Olunur?
NFT REHBERİ 5 | NFT Pazarlaması İçin Uygun Dijital Dağıtım Platformları
NFT REHBERİ 6 | Etkili NFT Pazarlama Yöntemleri
NFT REHBERİ 7 | NFT Satarken Para Kaybetmemek İçin Bilinmesi Gereken 7 Şey
NFT REHBERİ 8 | NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar
NFT REHBERİ 9 | 11 Adımda OpenSea İle NFT Satışı

Kaynak: 1

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar