test
Ana SayfaAnketFreelance Yazarlık: 2020'de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak

Freelance Yazarlık: 2020’de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak

Yazar

Tarih

Kategori

Ahh! HER kişinin serbest yazmaya başlamayı düşünürken ilgilendiği tek soru:

Nasıl para kazanıyorsunuz?

Birçok başarılı serbest yazar tam zamanlı yazardır (benim gibi). Serbest çalışan bir yazma (ya da artan bir gelir) yapıyorlar ve müşteri bulmak ya da proje almakta zorlanmıyorlar.

Ancak, çıkmaz işlerinin yerini almak için yeterli para kazanmayan daha fazla yazar var. Mücadele ediyorlar ve boktan serbest yazarlık projelerinden nasıl kurtulacakları hakkında hiçbir fikirleri yok .

Para için yazmak, düşünmek ve yapmak isteyebileceğiniz bir şeydir.

Size söyleyeyim – o yazarlardan biriydim.

Sıkışmıştım.

Ne yaptığım hakkında hiçbir fikrim yoktu ve bir içerik değirmeni konserine düştüm. Evet, o yazarlardan biriydim… ..

Ancak, tüm bunları değiştirdim ve serbest yazarların yepyeni bir dünyasını keşfettim. Müşteri çeken yazarlar olduğunu gördüm  . Her zaman konser veren yazarlar ve yüksek bir ödeme oranı talep eden yazarlar .

Ah be!… O yazarlardan biri olmalıydım.

Ve biliyor musun? Ben o başarılı yazarlardan biriyim . Artık aylık gelirim için endişelenmiyorum. Kocam ve ben bir mini yolculuğa gitmek için haftanın herhangi bir günü çıkarabilir.

#freelancelife

Bunu da isterseniz, bir yazar olarak nasıl para kazanabilirsiniz.

Freelance Yazarlık: 2020'de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak
Freelance Yazarlık: 2020’de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak

Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

1. Bir Blog başlatın

Evet. Zengin bir serbest yazar olmak istiyorsanız bir bloga ihtiyacınız var. Bir blog, yazar olarak para kazanmanıza yardımcı olmak için portföyün yanı sıra birçok şey sunabilir .

 • Yazı yazmanın bir yolu
 • Olası satış yaratma stratejisi oluşturun (bu, müşterileri size çekmek anlamına gelir)
 • Para kazanma stratejileriyle para kazanmanıza yardımcı olun
 • Senin oluşturun niş içinde güvenilirliğini
 • Size yazar olarak güven verin
 • Yaratıcılığınız için bir çıkışınız olsun (çünkü biz yaratıcıyız !!)

Bir blog, bir iş kurmak isteyen herkes için mükemmeldir. İster koçluk işi ister grafik tasarım veya yazma olsun, bir blog işiniz için bir platform görevi görebilir.

Ve biliyor musun? Bu günlerde bir blog başlatmak zor değil . Servis tabanlı bir iş blogu başlatmak için kişisel olarak Bluehost’u seviyorum. 

Serbest yazı blogunuza sahip olduğunuzda, sitenizi hizmet tabanlı bir site olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, sitenizde belirli sayfaların (menü öğeleriniz) bulunması anlamına gelir. Bu kesinlikle para yazmanıza yardımcı olabilir.

Benim önerim:

 • Beni İşe Al sayfası – potansiyel müşterilere ne yaptığınızı ve neden sizi işe almaları gerektiğini söyler
 • Portföy sayfası – örneklerinizi ve çalışmalarınızı listeleyin
 • Hakkımda sayfası – hakkınızda bir bulanıklık yapın ve müşterinize nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi verin
 • Görüşler sayfası – bu isteğe bağlıdır. Referanslarınızı diğer sayfalara yerleştirebilirsiniz.
 • İletişim sayfası – bir iletişim formu veya sosyal medya profillerinize, Skype ve / veya e-postalarınıza bağlantı yoluyla sizinle iletişime geçmenin bir yolu var.
 • Blog – blog rulonuzun bağlantısı.

Bir blogunuz olduğunda para kazanarak para kazanabilirsiniz. Bu, reklamlara, sponsorlu yayınlara sahip olabileceğiniz veya bağlı kuruluş pazarlaması yapabileceğiniz anlamına gelir.

Ve bu, yeniyseniz nakit yazmanın harika bir yoludur.

Siteniz yeniyse satış ortaklığı pazarlamasını öneriyorum. Diğer yollar daha fazla trafiğe ve bağlantıya ihtiyaç duyar.

Bu blog’dan bazı bağlı kuruluş bağlantıları ile para kazanıyorum ve benim için güzel bir yan acele.

Blogunuzda nasıl para kazanabileceğinize başlamak için, kullandığınız veya bildiğiniz bir araç veya hizmet seçmenizi öneririz. Bir satış ortağı programı sunuyorsa bir kursu tanıtmayı da seçebilirsiniz.

Bir ürün veya hizmetin satış ortağı programı varsa Google’da arama yapabilirsiniz.

Bu nedenle, blogunuzdaki örneklerle portföyünüzü oluştururken , yayınlarınıza satış ortağı bağlantıları yerleştirerek birkaç dolar kazanmayı da deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, bağlı kuruluş ürününüze dayalı bir öğretici tabanlı yayın oluşturmanızı öneririm. Bu, çok daha yüksek bir dönüşüm oranına sahiptir.

Flipside, blogunuz yazar web sitenizin bir parçası olduğunda potansiyel müşteriler çekebilir. Web sitemi yazma konserlerini çekmek için kurşun nesil taktiği olarak kullanıyorum!

Beklentiler Hakkında sayfam ve Beni İşe Al sayfasına gidip hizmetimle ilgili her şeyi okuyun. Sonra benimle iletişime geçtiler! Hatta bazıları ne yaptığımı ve ilgi çekici bir yazarım ya da takipçilerim olup olmadığını görmek için blogumu ziyaret ediyor.

Yani, bir blogun olup olmadığını tartışıyorsanız, diyorum ki! Bugün bir blog başlatın !

Freelance Yazarlık: 2020'de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak
Freelance Yazarlık: 2020’de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak

2. Karlı Bir Niş veya Yazma Hizmeti Bulun

Tamam, işte dürüst gerçek:

Her niş yüksek ücretli bir niş değildir ve sunduğunuz her yazma hizmeti yüksek ücretli değildir . Ancak, iyi para ödeyen ve para yazma konusunda size yardımcı olan birçok niş var.

Örneğin, ebeveynlik nişi (aşırı doymuş bir niş olmasına rağmen) iyi ödeme yapabilir. Sadece nereye bakacağını bilmen gerek. Carrie Madormo dergilere (ve tıbbi yayınlara) ebeveynlik yapmak için serbest yazar ve ondan geçimini sağlıyor! Yeni Yazarlar için 20 Ebeveynlik Yayını konusundaki mıknatısına göz atın !

Çok iyi ödenen dergilerde ebeveyn olmak hakkında yazmanın bir yolunu buldu.

Bu yüksek ücretli nişi bulmak zaman alır . Bir niş konuya göre hangi ürünlerin orada olduğunu düşünmeniz gerekir.

Örneğin, dini çalışmalara bakalım.

Bu konuyla ilgili ürün ve hizmetler sunan başarılı bir iş görmek benim için zor. Ancak bu, dini araştırmalar konusunda eğitim kurumları için yazar olamayacağınız anlamına gelmez.

İşte başka bir örnek: at çalışmaları.

Bu çoğunlukla hobi tabanlı bir konudur, ancak atlar ve binmeyi öğrenmek için birçok ürün vardır. Bundan, bunun karlı bir niş olduğunu belirleyebilirim.

Bu nedenle nişinizi belirlerken, sadece ne hakkında yazmayı sevdiğinizi, tutkularınız veya hobinizi değil, aynı zamanda para kazanabileceğinizi de düşünün, böylece hızlı para kazanabilirsiniz.

3. İdeal Müşterinizin Ne İstediğini Anlayın

Şimdi, bu karlı niş ile el ele gider. Müşteriniz nişinizin yüksek ücret alıp almayacağını belirleyebilir.

Bunu görmene yardım edeyim.

Serbest yazar olarak ilk başladığımda, kendimi bir sağlık yazarı ve veli yazarı olarak pazarladım. Ben bir yazı 25 $ için bir sağlık yazma konser indi.

Yeni olduğumdan beri konseri aldım. Satıldı ve portföyümü oluşturmaya devam edebildim. Birkaç ay sonra, başka bir sağlık konserine indim. Bir gönderi 85 dolar kazandım.

Bu gönderilerin her ikisi de aynı kelime sayısıdır (500-700 kelime). Her iki görev de sağlıkla ilgili konularla ilgiliydi. Peki, ikinci proje neden bana daha fazla para kazandırdı?

Müşteri.

İlk konser bir başlangıç ​​işi içindi. Yepyeni bir şirketti ve yerel müşteriler için ürün ve pazarlama materyallerine, blog müşterileri ve çevrimiçi müşteriler için potansiyel müşteri yaratma taktiklerinden çok daha fazla odaklandı.

İkinci müşterinin tüm işi çevrimiçiydi. Yarattıkları bir sağlık ürünü vardı ve ürünlerini daha fazla göz önünde tutmak için yardıma ihtiyaçları vardı.

Bu, blogların bir gelen pazarlama stratejisi oluşturmanın bir yolu olarak önemini anladıkları anlamına geliyordu. Bu aynı zamanda içeriğimin ilk sıradaki sağlık müşterimden çok daha değerli olduğu anlamına geliyordu.

Freelance Yazarlık: 2020'de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak
Freelance Yazarlık: 2020’de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak

Ve bu bir yazar ve daha fazlası olarak para kazanmak anlamına geliyordu.

İdeal müşterinizi anlamak size kalmış . Aşağıdakilerle çalışmak ister misiniz:

 • Start-up
 • Teknoloji şirketleri
 • Yazarlar
 • B2B şirketleri
 • Doktorlar
 • Aktörler
 • Küçük işletmeler
 • Online işletmeler
 • Markalar
 • Dergiler
 • Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar
 • Avukatlar
 • vb…

Benim için B2B pazarında dijital yerli markalara bağlı kalmaya çalışıyorum .

Bu online para yazma yapmak için harika bir pazar.

4. Niş Konularınız Etrafında Yazma Örnekleri Oluşturun

Yazma örneklerime ilk başladığımda niş konularıyla ilgili olmadıklarını söyleyerek bu ipucunu önceden yazmalıyım. Ben hala konser arazi edebilecektir .

Bu yüzden, konserleri indirebilmeme rağmen, niş konulara dayalı örnekler yazmamın çok daha kolay olacağını hissediyorum.

Günümüzde kaliteli serbest yazma işleri gerçekten bir niş konuda deneyimli bir yazar istiyor. Ama sen yeni bir yazarsın ve bu da nişini gerçekten bilmediğin anlamına geliyor.

Bu yüzden yeni yazarlara, ödeme yapan nişinizi keşfetmenize yardımcı olacak birkaç yazı niş konusu seçmelerini söylüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi, niş konular olarak sağlık ve ebeveynliği seçtim. Peki, ödeme yaptığım niş nedir? Dijital Pazarlama.

Bu yazı nişini keşfetmek zorunda kaldım. Benim için, kendi serbest yazı işim için pazarlama hakkında bilgi edinmek hoşuma gitti. Daha sonra sosyal medya pazarlaması hakkında yazmak istedim ve bağlandım.

Oradan, bloglama hakkında bir bloglama konseri indim.

Ve sonra e-posta pazarlama.

Sonra kurşun üretimi.

Bu yazı nişini o kadar çok seviyorum ki, anne blogum Twins Mommy’i evde anne olmak için bloglamadan anne blogcuların annelik yapmasına yardım etmeye kadar sonlandırdım.

Konularım, Pinterest’ten nasıl para kazanabileceğinize veya yeni Facebook grubunuzu nasıl tanıtacağınıza kadar evden çalışmaya kadar zorluklardan geçti .

Yazı nişinizi bulduktan sonra, bu niş konunun etrafında örnekler oluşturmaya başlayın . Ücretli nişimi anlaması biraz zaman aldığı için, niş konusumda örnekler oluşturmak biraz zamanımı aldı!

Yani, ne kadar çabuk anlarsanız, o kadar çabuk para kazanabilirsiniz!

Freelance Yazarlık: 2020'de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak
Freelance Yazarlık: 2020’de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak

5. Sosyal Medya Varlığınızı Büyütün

Abonelerimden sosyal medyada olmadıklarını söyleyen birçok e-posta alıyorum. Ya da sosyal medya onları korkutuyor.

Altı yıldır serbest yazarım ve sosyal medyada olmanın ne kadar güçlü olduğunu görebiliyorum. Ne kadar çok “çevrimiçi” olursanız, gelecekteki müşterileriniz sizi o kadar çok görür.

Sosyal medya yayınınızı Twitter’da görebilir veya LinkedIn profilinize bakabilirler. Belki bir editör PIN’inizi gördü ve sizi içeriği için işe almak istiyor (bu bana oldu).

Sosyal medyada olmak, serbest yazma gelirimi artırmama yardımcı oldu ve sosyal medyada olma konusunda yeterince söyleyemem.

Para için makaleler yazdığım birçok konserle sonuçlandı.

Peki, fazla bir şey bilmiyorsanız veya korkuyorsanız nasıl başlayabilirsiniz?

1. Adım: Küçük Başlayın

Tüm sosyal medya platformlarında olmaya çalışarak kendinizi bunaltmayın. Küçük başlayın ve sadece iki tane seçin. Twitter ve LinkedIn’i öneririm .

Bu iki platform bana en fazla işi verdi.

Twitter.com ve LinkedIn.com’a gidin ve bir hesap oluşturun.

2. Adım: Kopyanız Üzerinde Çalışın

Biyografinizi ve açıklamanızı girin ve kopyanızı iyi hale getirin. Unutmayın, serbest yazı işinizi pazarlamaya ve müşteri çekmeye çalışıyorsunuz.

Bu nedenle, “serbest yazar”, “metin yazarı” veya “beyaz kağıt yazar” gibi anahtar kelimeler kullanmanız gerekir.

3. Adım: Markanızı Temsil Etmek İçin Güzel Bir Headshot Bulun

Sosyal medyada imajınız sizi satabilir. Düz bir arka plan ve iyi bir aydınlatma ile profesyonel bir görüntü seçin veya Headshot (iPhone’unuzu kullanabilirsiniz).

Blogunuzda ve tüm sosyal medya profillerinizde bu resmi kullanın. İlk başladığımda ikizlerimle doğum günümde aldığım bir resim kullandım.

Bir yıl veya biraz sonra doğal bir temayla dışarıda daha profesyonel fotoğraflar çektim.

Bunları markamın bir parçası olduğu için bir süre kullanabiliyorum.

Bu nedenle, serbest yazı işinizi kurarken, kendinizi nasıl tasvir etmek istediğinize bakmanız gerekir. Eğlenceli ve yaratıcı olan mı yoksa ciddi olan mı olmak istiyorsunuz? Çevrimiçi ortamda nasıl görünmek istediğinizi keşfedin ve bunu kafa vuruşunuzda gösterin.

Ve oluşturacağınız marka, para yazma becerilerinizi ve “iş” te öğrendiğiniz bilgili pazarlama becerilerini göstereceği için nasıl para kazanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Freelance Yazarlık: 2020’de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak

4. Adım: Biraz Kişisel Olun ve Paylaşın

Yeni serbest yazarların sahip olduğu en zor şeylerden biri çevrimiçi bazı kişisel şeyleri paylaşmaktır. Birisinin onları izlemesinden ve hassas bilgileri çalmasından korkuyorlar. Bu olsa da, oldukça ( çok ) olası değildir.

Güvende kalmak için çevrimiçi ortamda kendinizi koruyabilirsiniz.

Ancak yüzlerini ve hikayelerini paylaşan binlerce ve muhtemelen milyonlarca blogcu çevrimiçi. Farklı olmamalısın . Müşterilerinizle bağlantı kurmak istiyorsanız, sizi bilgilendirmeleri ve sizi görmeleri gerekir.

Bu, sizin ve beceri seviyeniz hakkında bir hikaye anlatmak anlamına gelir. Ayrıca yazmanızla ilgili olmayan başka bir tarafınızı da gösteriyor.

Kişiliğinizi blogunuz, yazı sesiniz ve resimlerinizle de gösterebilirsiniz.

5. Adım: Markanızı ve Çevrimiçi Kimliğinizi Oluşturun

Kim olduğunuzu ve nasıl yazdığınızı göstermek resimlerinizde ve markanızda temsil edilebilir. Kullandığınız renklerden kullandığınız yazı tipine, kullandığınız görüntülere, serbest yazar web siteniz veya blogunuz veya blog görüntüleriniz sizi bir yazar olarak temsil etmelidir.

Birkaç blogum var – Elna Cain, Twins Mommy ve Freelancer SSS . Her birinin kendi renkleri ve görüntüleri ile benzersiz bir marka kimliği vardır.

Markamı büyütmek ve hepsini anlamak için çok zaman harcadım. Başlangıçta marka imajınız yoksa sorun değil. Sesinizle başlayabilirsiniz.

İçeriğinizi kişiliğiniz ve hislerinizle nasıl damgalarsınız?

Edatlarla bitiyor musun?

Gerçekten meta mısın?

Belirli kelimelere veya yazma tarzına bağlı mısınız?

Tüm bunlar sizi bir yazar olarak temsil eder ve bir müşteri içeriğinizi okur ve içeriğinizin bu yönünden hoşlanırsa, içeriği için sizi çok işe alabilir . Bu para yazmanıza yardımcı olabilir.

Adım 6: Nişinizde Başkalarını Takip Etmeye Başlayın

Sosyal medyada, nişinizdeki diğer yazarları takip etmeye başlayın. Ayrıca hayran olduğunuz, takip ettiğiniz veya yazmak istediğiniz markaları, işletmeleri ve etkileyicileri takip edin.

Bu işte ağ oluşturmak önemlidir. Neden? Çünkü bildiğiniz kişi başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Yaptığım işlerin çoğu yönlendirmelerden geliyor. Müşterilerim beni arkadaşlarına ve meslektaşlarına yönlendiriyorlar. Yazarlar bile beni yönlendiriyor!

Freelance Yazarlık: 2020'de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak
Freelance Yazarlık: 2020’de Serbest Yazar Olarak Para Kazanmak

7. Adım: Paylaşmaya Başlayın

Başkalarını takip etmeye başladığınızda, şimdi içeriklerini paylaşmanın zamanı geldi. İster Twitter’da ister LinkedIn’de olsun, diğer blog yazarının içeriğini paylaşın.

Şahsen, yaptığım ilk olarak bu yayınlara yorum yapmak ve sonra bunları sosyal medya takipçilerimle paylaşmak. Yalnızca okuduğum içeriği paylaşıyorum ve takipçilerime yardımcı olacağını hissediyorum.

Başkalarıyla ne kadar bağlı olursanız, içerik yazarına ihtiyaç duyan insanlardan bilgi alma ve bulma olasılığınız o kadar artar.

Bütün bunlar işe ve paraya yol açar 🙂

6. Doğru Yazma İşlerine ve Şirketlere Satış Konuşması

Bir süredir aktif olarak serbest yazı işleri yapmaya başladım, ancak bir şey biliyorum: Adım atmak için doğru işleri bulmanız gerekiyor . Bu, önce şirketi araştırmak anlamına gelebilir. Veya, reklama bakmak ve iyi bir konser gösterip göstermediğini bulmak anlamına gelebilir.

Örneğin, ProBlogger’da yeni bir iş ilanı . Ve işte not ettiğim “kırmızı bayraklar”, bunu uygulamak için uygun olmayan bir konser (en azından benim için).

Bir konser, içeriği hızlı ve haftada çok fazla yayınlamanızı istediğinde (yüksek ücretli müşterilerim için, daha büyük gönderiler için bir hafta veya ayda bir posta gönderirim), o zaman düşük ücret alır.

Bunun yerine soğuk satış yapmaya karar verirseniz, satış yapmak için doğru şirketleri bulmanız gerekir.

Örneğin, Angel List’e gidebilir ve niş konularınıza göre iş arayabilirsiniz.

Öncelikle sosyal medya profilinize dayanarak profilinizi oluşturmanız gerekir (bu nedenle bu anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun).

Oradan Angel List işleri sosyal medya profilinizden bildiklerine göre dolduracak.

Buradan ilgileniyorum’u tıklayabilir ve neden bu konserle ilgilendiğime dair küçük bir asansör aralığı yazabilirim.

Melek Listesi profilimi oluşturmadan önce, LinkedIn profilimi PDF olarak indirmem istendi. Bu şirketler için iyi bir uyum olup olmadığımı görmek için kullanılabilir.

Gösterilecek konserleri bulmanın birçok yolu var , bu yüzden zamanınızın büyük kısmını bu yerleri veya şirketleri bulmak için harcadığınızdan emin olun.

7. Gelirinizi Çeşitlendirin

Bu yazıyı bir blog başlatmak ve bağlı kuruluş pazarlama yaparak para kazanma hakkında konuşmaya başladım. Bu, gelirinizi çeşitlendirmenin ve yazınızla para kazanmanıza yardımcı olmanın bir yoludur.

Serbest yazma bir roller coaster olabileceğinden bu adımı yapmak isteyeceksiniz. Yavaş mevsimler var, bu da ödeme yapmanız için daha az içerik anlamına geliyor.

Bu olduğunda, geliriniz azalır. Bundan kaçınmak için, çevrimiçi para yaratmanın başka yollarını denemenizi öneririz. Örneğin:

 • Yeni bir hizmet sunun (resim grafikleri, VA, sosyal medya yönetimi)
 • Hizmetlerinizi bir araya getirin (“anlaşma” gibi görünmesini sağlayın)
 • Blogunuzda satış ortaklığı pazarlaması yapın
 • EKitap veya kurs gibi bir ürün oluşturma

Serbest yazar ve anne olarak bloglarım ve gelirimle tutarlı bir iş kurdum .

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar