test
Ana SayfaBlog2022'de Evden Kazandıran 9 Editörlük Hizmeti

2022’de Evden Kazandıran 9 Editörlük Hizmeti

Yazar

Tarih

Kategori

Evden çalışma denilince akla gelen ilk mesleklerden biri yazmaktır. Genellikle daha yalnız bir görev olan yazma, uzaktan çalışmaya mükemmel bir şekilde uygundur ve gerçekten her yerden yapılabilen esnek bir iştir.

Ve yazmak sadece ideal bir uzak pozisyon değil, aynı zamanda çok çeşitli sektörleri ve konuları kapsayan bir kariyer türüdür, bu nedenle uzmanlığınız ne olursa olsun çevrimiçi bir yazma işi bulmak elinizin altında.

Eğitim ve sağlıktan finans ve hukuka (ve aradaki sonsuz konulara) bir yazma işinin faydalarından biri, neredeyse her şey hakkında yazabilmenizdir. Yani yazma becerilerinizi her yerden yapabileceğiniz bir işte kullanmayı hayal ediyorsanız, uzaktan yazma işi tam da aradığınız şey olabilir.

Yakın zamanda uzaktan yazma işleri yayınlayan 12 şirketin bir listesini derledik. Hayallerinizdeki esnek yazma kariyerini başlatmanıza yardımcı oluyoruz.

İşte evinizde oturduğunuz yerden sunabileceğiniz editörlük hizmetleri:

1-Düzenleme

Düzenleme olmadan bir yazının yayıma hazır hale gelmesi çok nadirdir. Bu noktada gramer hataları, yazım hataları gibi hatalar düzeltilir.

Editörlük dışında da kendimizi doğru bir dille anlatmak sözlü olduğu kadar yazılı olarak da çok önemlidir. Bir derdiniz olduğunda bunu yazıya dökme ihtiyacı duyuyorsanız belirli kuralları da göz önünde tutmanız gerekmektedir. Sonuçta doğru yazım doğru dert anlatımını sağlar.

2-Redaksiyon

Yazılmış bir metni dil, anlatım, içerik vb. yönlerinden gözden geçirip düzelterek yayıma hazır duruma getirme asnlamına gelen bu kelime editörlükte önemlidir.

Bitmiş bir işin son durağı burasıdır. Redaktörün işi, düzenleme kısmında yapılan değişikliklerin düzgün yapılıp yapılmadığı ve yeni hatalar ortaya çıkarıp çıkarmadığı kontrol edilir.

3-Gelişimsel editörlük

Gelişimsel editörün işi, büyük resme bakarak organizasyon ya da içerik sorunlarını tespit etmektir. Sadece yazım kuralları değil, içeriğin bütününü ele alırlar.

Eksikleri tespit edip, genel anlamda düzenlemeler yaparlar.

4-Kitap doktorluğu

Bu hizmet uzmanlar tarafından yazılan yazılar üzerine verilen bir editörlük hizmetidir. Uzmanlar ellerinden gelen en iyi yazıyı oluşturur ve kitap doktorları bu yazıyı yayınlanabilir hale getirir.

Alanında iyi olan kimselere verilen doktorluk unvanı burada da geçerlidir.

5-Hayalet yazarlık

Bir hayalet yazar olarak, gerekli araştırmayı yapar ve kitabı yazarsın fakat üzerinde yazar olarak başka birisinin ismi olur. Günümüzde sosyal medya pazarlamasında oldukça kullanılan bu yazarlık türü kendimizi arka plana atarak yalnızca iş odaklı yapılabilir.

6-Reklam yazarlığı

Aynı zamanda işyeri yazarlığı olarak da bilinir. Bir ürünü ya da hizmeti tanıtan yazılar yazarlar. Tanıtıma dair bilgi edinmiş iseniz bu yazarlık size göre.

Reklam üzerine senaryolar, pazarlama metinleri gibi işleri kapsar.

7-Kitap yazmak

Finans ya da modern dekorasyon gibi herhangi bir konuda bir uzmanlığınız mı var?

Ya da kişisel olarak teknoloji ile mi ilgileniyorsunuz?

Neden bunun hakkında bir kitap yazmıyorsunuz? Günümüzde dijital medyanın getirdiği fırsatlarla kitaplarını yazıp pdf olarak satan birçok kişi olduğunu biliyor musunuz?

8-Dergilere makale yazma

Koca bir kitap yazmak gibi gözünüzü korkutabilen bir işe girişmeden önce, dergi ve gazeteler yazılarınızı yayınlamanın iyi bir yolu olabilir.

Dergileri daha özel nitelikli eserlerdendir. Dergilerin kendi içerisinde özel bir yapısı ve amacı bulunmaktadır. Bu nedenle dergi editörleri sıkı bir çalışma hayatına sahiptir. Yazarlardan gelen içerikler ayrıntılı şekilde incelenir ve derginin ilgili sayısına yetiştirilmeye çalışılır.

Yazım hatası, yanlış sözcük kullanımı, hatalı bilgi bulunması, uzun ya da kısa olması gibi her türlü eleştiri editörler tarafından dile getirilebilir.

9-Web sayfası içerik oluşturucusu

Bir web sayfası için içerik oluşturmak, yazarlıktan para kazanabilmenin iyi bir yoludur.

Dünyada milyonlarca internet sitesi mevcuttur. Kişisel blog sitelerinde genellikle ayrıdan bir editör bulunmaz çünkü site sahipleri içerikleri kendileri belirleyip yayınlar. Birden fazla yazarın çalıştığı kapsamlı internet sitelerinde ise editörler önemli bir konumdadır.

Sağlık, spor, haber, eğitim gibi çeşitli konularda açılan internet sitelerinde yazan kişiler, hazırladıkları içerikleri site editörüne gönderir. Site editörü içerikleri kontrol ederek internet sitesinin yayın politikasına göre yorumlar ve dil bilgisi açısından inceler. Yabancı dil seviyeleri uygunsa Almanca, Arapça ya da İngilizce tercüme yaparlar.

Editörün yazı içeriğini onaylamasının ardından yazı yayına sokulur. Site editörleri beğenmedikleri, eksik gördükleri, hatalı buldukları yerlerde yazarı bilgilendirir ve içerikte düzenleme yapılmasını isteyebilir. Haber sitesinde çalışan ya da genel nitelikli bir sitenin haber bölümünü yönetenler haber editörü, spor bölümünü yönetenler spor editörü olarak adlandırılır.

Daha önceki yazılarımızdaki bilgilere göz atıp nasıl yapılacağını öğrenin:

Serbest yazarlık, evden para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Deneyime veya dereceye ihtiyacınız yok, fırsatlar bol ve başlamak için bir web sitesine bile ihtiyacınız yok. İyi yazılmış, ilgi çekici içerik sağlayabildiğiniz sürece, iyi miktarda para kazanabilirsiniz.

Serbest yazar ne yapar?

Serbest çalışan bir yazar, farklı sektörlerdeki çok çeşitli müşteriler için farklı içerik türleri üretebilir. Bazı serbest yazarlar belirli bir alanda uzmanlaşırken, diğerleri kurgu ve kurgu dışı dahil olmak üzere çeşitli kategorilerde yazabilir.

Genellikle yerinde çalışmak zorunda kalmazlar, bu nedenle serbest yazarlar müşterilerle telefon, e-posta veya video konferans yoluyla iletişim kurar. Çoğu yazar, bağımsız yükleniciler olarak kendi başlarına uzaktan çalışır, ancak bazıları diğer serbest çalışanlar ve tam zamanlı, şirket içi profesyonellerle işbirliği içinde çalışabilir.

Serbest yazar nasıl olunur?

Serbest yazar olmakla ilgileniyorsanız, atabileceğiniz adımlar şunlardır:

1. Serbest yazarlık endüstrisini araştırın. Serbest yazar olarak yazmaya başlamadan önce, sektör hakkında bulabileceğiniz her şeyi bulmanız çok önemlidir. “Nasıl serbest yazar olunur” diye arattıysanız ve bu makaleye denk geldiyseniz, belki de bu adımı çoktan başlatmışsınızdır.

Yerleşik serbest yazarların web sitelerini ziyaret edin ve biyografilerini, makalelerini, bloglarını ve diğer içeriklerini okuyun. Birçok yazar, serbest yazar olmak için gerekenler, yazı işlerini nasıl yönettikleri, yazma süreçlerinin neler olduğu, nerede iş aradıkları ve ücretlerini nasıl belirledikleri hakkında faydalı bilgiler paylaşıyor.

Serbest yazarlığa nasıl girileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için serbest yazarlık iş panolarındaki fırsatlara göz atabilirsiniz. Bu size ne tür işlerin mevcut olduğu, işverenlerin ne beklediği ve mevcut piyasa ücretlerinin nasıl göründüğü hakkında bir fikir verecektir.

2. Gerekli iş becerilerini geliştirin. Serbest yazarlık bir iştir ve serbest çalışan olarak başarılı olmak için iyi organizasyon ve zaman yönetimi becerilerine ihtiyacınız vardır.

Projeleriniz üzerinde çalışmak için bir dizi yazma rutini uygulamalı ve devam eden, tamamlanmış ve bekleyen projeleri takip etmek için net bir sisteme sahip olmalısınız.

Ek olarak, gönderilen ve bekleyen faturaları, alınan ödemeleri, satış konuşmalarını, iş başvurularını ve müşteri yanıtlarını takip etmelisiniz.

Birçok yazar aynı zamanda, hakkında yazacak konuların asla tükenmemesi için, giderek artan bir yazma fikirleri listesi tutar.

3. Ticaretin araçlarına sahip olduğunuzdan emin olun. Serbest yazarlar genellikle içeriklerine görsel eklemek zorunda olduklarından, bir yazma programı, görev yönetimi programı ve fotoğraf düzenleme yazılımı ile donatılmış bir dizüstü veya masaüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Yazma örneklerinizi, bir iş e-posta hesabını, bir telefonu ve bir video konferans hesabını sergilemek için bir web sitesi kurmak önemlidir. Ayrıca müşterilerinizden ücret almak için bir banka hesabına ve çevrimiçi ödeme hizmeti hesabına ihtiyacınız olacak.

4. Mevcut yazma kurallarını anlayın. Farklı yazı türleri için izlenecek farklı kurallar vardır. Örneğin, çevrimiçi yazarken, içeriği kolayca taranabilir hale getirmek için diğer makalelere yardımcı bağlantılar eklemek ve başlıklar ve kısa paragraflar kullanmak tipik bir durumdur.

Bir blogu yazma ve biçimlendirme şekliniz, akademik bir makaleyi yazma ve sunma şeklinizden farklıdır. Bir dizi konuyu nasıl araştıracağınızı ve kaynaklarınızdan nasıl alıntı yapacağınızı bilmeniz gerekecek. Okuyucunun dikkatini çekmeyi bilmek ve onları sonuna kadar okumaya devam edecek bir üslupla yazmak da önemlidir.

Nasıl Harika Editör Olunursunuz?

  • Editörlük kurslarına katılın ve sertifikalarınızı alın.
  • Yabancı dil eğitimi alın ve dilinizi mutlaka geliştirin.
  • Güvenebileceğiniz bir İngilizce tercüme bürosu bulun.
  • Dilin inceliklerine ve yazım kurallarına hâkim olun.
  • Okuyucuların beklentilerini analiz etmeyi öğrenin.
  • Sürekli güncel yayınları ve haberleri takip edin.
  • Kitap okuyun, film izleyin ve gezilere katılın.
  • İşinizi sevin ve işlerinizi zamanında teslim edin.

Yazımızda 2022’de Evden Kazandıran 9 Editörlük Hizmeti‘ni sizlere aktardık.

Daha fazla para kazanma odaklı fikirleri edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar