Ana SayfaAffiliate MarketingÜcretli Pazarlamanın 3 Temel Anahtarı

Ücretli Pazarlamanın 3 Temel Anahtarı

Yazar

Tarih

Kategori

Ücretli pazarlama, potansiyel müşterilerin markanızı ve tekliflerinizi keşfetmesine yardımcı olmanın en hızlı yollarından biridir. Ücretli pazarlama ile sizi organik olarak bulmalarını beklemek yerine, hedef kitleleri özel olarak hedeflemenizi sağlayan reklamlar satın alırsınız.

Genellikle ücretli pazarlama, arama motoru sonuç sayfalarında ve sosyal medya kanallarında görüntülenir. Ücretli pazarlama reklamları oluştururken, Google Reklamları veya Facebook gibi belirli bir kanalı seçer ve ardından hedef müşteriyi konum, arama terimleri, ilgi alanları, demografik bilgiler, önceki satın alımlar ve ziyaret edilen diğer sayfalardan oluşan ölçütlere göre tanımlarsınız.

Ücretli pazarlama bu tür iki tıklatma başına ödeme vardır, biri tıkladığında sadece ödeme anlamına gelir. Genellikle en fazla 500 ABD doları gibi bir bütçe belirlersiniz ve bütçeniz tükenene kadar reklam yayınlanır.

Birçok işletme için ücretli pazarlama, pazarlama bedeli için en yüksek yatırım getirilerinden (ROI) birini getirir. Bir Google Ekonomik Etki Raporu, işletmelerin Google Reklamlarına harcadıkları her 1 ABD Doları için ortalama 2 ABD Doları gelir elde ettiğini ortaya koydu.

Özellikle yerel işletmeler, konum amaçlı sorgularla yüksek bir yatırım getirisi görerek, web sitelerini en üst sıralarda tıklama oranındaki en yüksek artışa getiriyor. Pazarlamacıların% 76’sı çevrimiçi hedefleme için davranış verilerini kullanmadığından, bu adımı atan işletmeler yeni müşterilere maruz kalmalarını artırabilir.

Ücretli pazarlama kullanırken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Hem ayrıntılı özellikler (ilgi alanları, konum ve demografik özellikler) hem de davranışa dayalı hedefleme (arama geçmişi, satın alma geçmişi, sık ziyaret edilen web siteleri) dahil olmak üzere geniş bir hedefleme yelpazesi kullandığınızdan emin olun.

Ücretli pazarlamayı ilk kez kullanırken, hangi tür mesajların ve reklamların potansiyel müşterilerle en çok rezonansa girdiğini test etmek için daha küçük kampanyalarla başlayın.

Bir müşteri şirketinizle organik olarak etkileşime girdiğinde yeniden hedeflemeyi kullanın. Bir müşteri web sitenizi satın almadan terk ettiğinde, ziyaret ettiği ürün ve hizmetlere göre kişiselleştirilmiş mesajlaşmayı görüntülemek için ücretli pazarlamayı kullanabilirsiniz.

Gelecekteki ücretli pazarlama kampanyalarının sonuçlarını izlemek için analitiği kullanın. Popüler analiz araçları arasında Google Analytics, Branch, Crazy Egg ve SEMrush bulunur.

Hedef kitlenize göre sosyal medya kanalınızı seçin. Örneğin, işletmeler için ürün satıyorsanız, LinkedIn kullanmak için harika bir kanaldır. Ancak, Gen Z müşteri tabanınızı büyütmek için sponsorlu bir TikTok reklamı oluşturun.

Bütçenizi ayırırken ve kanalınızı, mesajlaşmanızı ve harekete geçirici mesajınızı seçerken ücretli pazarlama kampanyanızın amacını göz önünde bulundurun.

Ücretli pazarlama ile hedeflerinize nasıl ulaşırsınız?

Ücretli pazarlamanızın amacı, kampanya boyunca verdiğiniz kararların çoğunu yönlendirir. Belirli bir hedefe sahip olarak kampanyanızın etkinliğini artırabilirsiniz. İşte dört ortak hedef ve her birine ulaşmak için ücretli pazarlamanın nasıl kullanılacağı.

Ürünleri doğrudan reklamdan satma

Tüm şirketlerin amacı satışları artırmak olsa da, bazı kampanyaların amacı ürünleri doğrudan reklamdan satmaktır. Ücretli pazarlamanın gücünden tam olarak yararlanabilmeniz için bunu diğer hedeflerle birleştirin.

Alışveriş yapılabilir sosyal medya yayınları oluşturun. İnstagram alışveriş yapılabilir gönderileri kullanarak, müşterilerin gönderinizden satın almalarını mümkün olduğunca kolaylaştırabilirsiniz.

Ürünü mümkün olduğunca olumlu göstermek için yüksek kaliteli görüntüler kullanın. Ürünü merkez parçası haline getirin ve mümkün olduğunda en popüler özellikleri sergileyin. Bahçe aletleri satıyorsanız, güzel bir bahçenin yanındaki bahçe aletleriyle bir görüntü kullanabilirsiniz. Görüntüler için profesyonel bir fotoğrafçı tutmayı veya yüksek kaliteli bir kameraya yatırım yapmayı düşünün.

Sektörünüzdeki en iyi etkileyicileri bulun ve içeriğinizi paylaşmaları için onlara ödeme teklif edin. Etkilendiği ağı ile ürün paylaşmak için bu ulaşmak ve güvenilirlik artar. Ücretli influencer programları, yeni bir hedef kitleye taşınırken veya yeni ürünler eklerken iyi çalışır. Marka değerleri ile uyum kimin etkilendiği için bak ve kimin takipçileri ürününüzü ister. Oldukça büyük bir takipçisi olan bir etkileyiciye ihtiyacınız olsa da, müşteri türünüzü daha çok hedefleyen daha küçük, daha meşgul bir takip, daha yüksek yatırım getirisine neden olabilir.

Belirli bir demografiye göre değerlendirmeyi artırın

İşletmenizin büyümesini sağlamak için müşteri tabanınızı büyütmek ve daha fazla kişinin ürünlerinizin veya hizmetlerinizin değerini anlamasına yardımcı olmak isteyeceksiniz. Yüksek ses seviyesinde satın almayan bir müşteri türüne odaklanmak ve mesajlaşmanızı ihtiyaçlarına göre uyarlamak istiyorsunuz. Veya daha önce pazarlamadığınız bir müşteri türüne bakın, bu da potansiyel müşteri sayısını artırır.

Müşteri türünü belirledikten sonra, mesajlaşmanızı doğrudan hedef müşterilerinize ulaştırmak için ücretli pazarlamayı kullanabilirsiniz.

Belirli ilgi alanlarını ve davranışları hedeflemek için Facebook’u düşünün. Sosyal medya platformu, kullanımı kolay ve derinlemesine hedefleme seçenekleri sunar.

Facebook ayrıca, belirli reklam mesajlarının yanı sıra belirli demografik özellikleri hedeflemenizi sağlayan ilgi alanına dayalı hedefleme de sunar. Örneğin, koşu ayakkabısı satıyorsanız, köpeğinizle koşmakla ilgili bir reklamı Facebook kullanıcılarına ilgi alanı olarak hem koşan hem de köpeklerle hedefleyebilirsiniz.

Belirli kitleniz için çalışan mesajlaşmaya odaklanın. Reklamı yazın ve potansiyel müşteriye göre görüntüleri seçin. Sallanan sandalyeler satıyorsanız, genç anneleri hedef alan bir reklam yazabilir ve bu yaşam boyu bir kez anlar hakkında nostaljik bir mesaj kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, emekliler için bir reklam sandalyenin rahatlığına ve desteğine odaklanabilir.

Yeni müşteriler bul

Birçok işletme, arama motoru pazarlamasına odaklanmanın müşteri kazanmak için en yüksek yatırım getirisine sahip olduğunu düşünüyor.

Arama motoru pazarlamasında, belirli anahtar kelimeleri seçer ve birisi anahtar kelimeyi aradığında serp’de görüntülenecek bir reklam oluşturursunuz. Bir çalışmada 99firms, kullanıcıların% 63’ünün Google’da ücretli bir arama reklamını tıklayacağını ve yüksek bir yatırım getirisi yaratacağını tespit etti.

Ücretli pazarlama ile amacınız sonuç almak ve mümkün olduğunca az harcama yapmaktır.

Doğru yapmak için, dikkat etmeniz gereken 3 temel ücretli pazarlama ayağı vardır:

1-HEDEF KİTLE

Hedef kitle, ulaşmak istediğiniz kişilerdir. Farklı platformların insanları hedeflemenin farklı yolları vardır. Örneğin, Google’da aramayı temel alarak hedeflersiniz. Ve Facebook’ta bir kişinin ilgisine göre hedeflersiniz. Hedef kitlenizi zaman harcıyor nerede ama bu platform ne olursa olsun, git.

2-REKLAM ÖĞESİ

Reklam öğesi, reklamınızın gerçekte nasıl göründüğüyle ilgilidir. Metin, resim ve hatta video olabilir.

Reklam öğesi; bir web sayfası, uygulama veya başka bir dijital ortamdaki kullanıcılara yayınlanan reklamdır. Reklam öğeleri, kullanıcılara yayınlanan resim, video, işitsel içerik ve diğer biçimler olabilir. Reklam öğeleri, reklam yayınlayabilmek için satır öğelerine eklenmelidir. Bunlar, daha sonra bir satır öğesiyle ilişkilendirilmek üzere reklam öğesi kitaplığına da eklenebilir.

Reklam öğeleri, her zaman bir reklam verenle ilişkilendirilir. 

3-BÜTÇE


Bütçe, ne kadar harcamak istediğinizdir. Reklamlarınızı başlatmak için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Facebook öğrenmek için harika bir platformdur. Günde sadece 5 ABD Doları karşılığında reklam testleri yapabilirsiniz.
Reklam yayınlamaya başladığınızda şu basit kurallara uyun:

Reklam platformuna optimizasyon yapma fırsatı vermek için en az 2 hafta boyunca bazı düşük maliyetli reklamlar yayınlayın.

Tıklama oranına ve satın alımlara dikkat edin. Bu, bir reklamın saklanmaya, daha fazla yatırım yapmaya veya ölçeklendirmeye değip değmeyeceğine dair bir fikir verecektir.

Sinyalleri oku. Siz ve platform hedef kitleniz için hedeflemeyi nasıl optimize edeceğinizi öğrendikten sonra, bu 2 haftalık deneme aşaması 3 günlük bir deneme kadar hızlı olabilir.

Ek Olarak:

Tüm pazarlama çabalarınızı izlemek için Google Analytics kullanıyorsanız,

  • PPC (tıklama başına ödeme),
  • EBM (satın alma başına maliyet),
  • BGBM (mille başına maliyet),
  • CPV (görüntüleme başına maliyet) veya
  • CPP (puan başına maliyet) gibi kelimeler içeren bir ortam kullanmayı düşünün.

Bu, Google’ın bu trafiğin ücretli bir ortamdan geldiğini anlamasına yardımcı olur.

Yazımızda Ücretli Pazarlamanın 3 Temel Anahtarı‘nı sizlere aktardık.

Daha fazla para kazanma odaklı fikirleri edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir kazanç yolu olan NFT’lerle ilgili NFT REHBERİ serimizin önceki yazılarına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NFT REHBERİ 1 | Yeni Kazanç Yolu: NFT
NFT REHBERİ 2 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?
NFT REHBERİ 3 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?
NFT REHBERİ 4 | Nasıl NFT Üreticisi Olunur?
NFT REHBERİ 5 | NFT Pazarlaması İçin Uygun Dijital Dağıtım Platformları
NFT REHBERİ 6 | Etkili NFT Pazarlama Yöntemleri
NFT REHBERİ 7 | NFT Satarken Para Kaybetmemek İçin Bilinmesi Gereken 7 Şey
NFT REHBERİ 8 | NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar
NFT REHBERİ 9 | 11 Adımda OpenSea İle NFT Satışı

Sizce aralarındaki en önemli adım hangisidir?
Yorumlara yazabilirsiniz.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar