test
Ana SayfaAmazonAmazon Mechanical Turk ile İnternetten Para Kazanmak

Amazon Mechanical Turk ile İnternetten Para Kazanmak

Yazar

Tarih

Kategori

MTurk şeklinde kısaltılan Amazon Mechanical Turk, bireylerin ve işletmelerin işlerini sanal olarak gerçekleştirebilecekleri bir kitle pazarıdır.

Veri doğrulama, araştırma yapmak, ankete katılmak, içerik denetimi gibi görevleri içeren bu sistemde, becerilerinizi kullanarak kazanç sağlayabilirsiniz.

2005 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan bu sistem, soru-cevap hizmeti olarak faaliyetlerine başlamıştır. İsmini “satranç oynayan Türk otomatı” olarak bilinen otomatik makinelerden almaktadır. İnsan zekasını gizleyerek benzer bir akıllı sistem yanılgısı yaratmaktadır.

Bir soruya cevap talep eden kullanıcılar, Mechanical Turk’e insan zekası için görevler yollar. Bu görevler, bilgisayar için zor olsa da insanlar için son derece kolaydır.

Bir bilgisayara iki fotoğraf gösterip hangisinin daha güzel olduğunu cevaplamasını bekleyemezsiniz; ama insanlar buna diledikleri gibi cevap verebilirler. Amazon Mechanical Turk de böyle çalışmaktadır.

Yapabileceğinize inandığınız görevleri seçeceğiniz sistemde, sorulara cevap vererek belli bir gelir elde edebilirsiniz.

Tamamladığınız görevler karşılığında kazancınız Amazon hesabınıza geçmeye başlar. Bu sayede boş zamanlarınızı bu sorulara cevap vererek geçirmiş ve kazanmış olursunuz.

Amazon Mechanical Turk ile İnternetten Para Kazanmak
Amazon Mechanical Turk ile İnternetten Para Kazanmak

Amazon Mechanical Turk ne kadar para kazandırır?

Herhangi bir sermaye gerektirmeyen bu uygulama ile ne kadar para kazanacağınız tamamen sizin elinizde. Yapacağınız göreve göre günde 1 dolar da kazanabilirsiniz 10 dolar da. Göreve başvurular sınırlı sayıda kabul edimektedir. Bundan dolayı başvuru yaparken yapabileceğiniz ne varsa yazın.

Amazon Mechanical Turk Türkiye’ye nasıl başvurabilirim?

Bu linke tıklayarak “worker” (işçi) seçeneğini seçtikten sonra bilgilerinizi girmeniz istenecektir ve bilgilerinizi girdikten sonra da yaklaşık bir haftalık bir süre üyelik onaylama işlemi için de sizi bekletecekler. Ardından eğer ki üyeliğiniz onaylanırsa ya da onaylanmazsa duruma göre size bilgilendirme için elektronik posta göndereceklerdir.

Amazon MTurk İngilizce Görevlerin Anlamları

MTurk‘de size verilen görevler ve görevlerin açıklamaları veya tanımları İngilizce olduğu için bazı görevlerde dil problemi yaşayanlar oluyor. Anlamadığınız bir görev, tanım veya ifade olduğunda çok karmaşık cümle yapısına sahip olmadığı sürece Ingilizce Türkçe çeviri sitelerinden çeviri yapabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise çok karmaşık yapılarla karşılaşılmakta ve öyle olduğunda da işin içinden çıkmak zor olmaktadır. Bu nedenle yabancı dil öğrenmek veya bilmek yine büyük önem taşımaktadır.

Google ile translate artık eskisinden çok daha iyi İngilizce-Türkçe çeviri yapabiliyor. Google Translate kullanarak görevlerin çoğunun üstesinden gelebilirsiniz.

Amazon Mechanical Turk Üyelik Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Türkiye’den “worker” (işçi) alma oranları çok düşük olduğu için başvururken dikkatli başvurun ve yapabileceğiniz ve yaptığınız ne iş varsa bunları da başvuru yaparken yazmayı unutmayın.

Eğer ki Amerika da yaşıyorsanız sizin Amazon Mechanical Turk sistemine giriş yapıp işçi (worker) olmamanız için neredeyse hiçbir sebep yoktur. Hesabınız çok çabuk onaylanır. Ya da eğer Amerikan Bankalarında hesabınız varsa ülkeyi USA seçerek daha çabuk onay alabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu durumda para transferi (money transfer) sistemine aşina olmanız gerekmektedir. Ama unutmayın eğer yaşadığınız ülkeyi seçmezseniz bu sizin için gelecekte sıkıntı çıkarabilir ve hatta kazandığınız paraları bile alamamanıza yani ödeme (payment) yapmamasına ve zamanınızı boşa harcamanıza sebep olabilir.

Yaşadığınız ülkeyi seçmediğiniz durumda Amazon Mechanichal Turk para çekme konusunda da sıkıntı çıkarabilmektedir. O nedenle bu konuda çok dikkat etmeniz gerekir. Herkese çok bol kazançlar dileriz.

Amazon MTurk Ödeme

Amazon Mechanical Türk Ödeme sisteminden ödemenizi almak için öncelikle belirlenen miktarda para kazanmanız gerekmektedir. Miktar belirlemesi kullanıcıya ve yaptıkları görevlere göre değişim göstermektedir.

Bu miktara ulaştıktan sonra ise yapmanız gereken Ödeme sayfasına girip “kredi kartı” veya “hesap” seçeneğinden birini seçmektir. Seçiminizi yaptıktan sonra ise ücreti girmeniz gerekmektedir. Para çekme miktarını girdikten sonra paranız en kısa sürede hesabınıza geçecektir.

Anlayamadığınız ya da öğrenmek istediğiniz başka bir şey olursa bize sormaktan çekinmeyin. Bu ve benzeri internetten para kazanma yöntemi için buraya tıklayınız.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar