Ana SayfaUncategorizedSanal Asistanlık ile Para Kazanabilirsiniz: 7 Adımda Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık ile Para Kazanabilirsiniz: 7 Adımda Sanal Asistanlık

Yazar

Tarih

Kategori

Sanal asistanlık ile evden para kazanabilirsiniz. Virtual Assistant (Sanal Asistanlık) tam size göre.

Sanal asistan olarak çalışmak, çevrimiçi para kazanmanın pratik ve potansiyel olarak kazançlı yollarından biridir.

E- posta, anlık mesajlaşma, telefon ve video konferans yolu ile istemcilerle iletişim kurarak evinizden çalışabilirsiniz.

Sanal asistan olarak ne kadar kazanç sağlayacağınızı belirleyen çeşitli faktörler vardır. Bunlardan bazılarını yetenekleriniz, uzmanlık alanlarınız, deneyimleriniz ve müşterilerle kazandığınız değer belirler.

Bu faktörlere bağlı olarak sanal asistanların saatlik en düşük ücretleri 100 tl dir.Ve muhtemelen uzman ve deneyimli olan asistanlar daha fazlasını kazanabilmektedirler.

Sanal asistanların iki farklı kategorileri vardır. Bunlar genel asistanlar  ve uzmanlardır.

7 Adımda Sanal Asistanlık
7 Adımda Sanal Asistanlık

Genel asistanlar:

Genel asistan olarak çalışanlar genellikle saatlik ücretlerle çalışırlar ve veri girişi, raporları biçimlendirme, araştırma, zamanlama, e-postalara yanıt verme, randevu ayarlama, telefon görüşmesi yapma ve belge oluşturma gibi çeşitli idari görevleri yerine getirirler.

Genel asistanlar herhangi bir özel beceri gerektiren işleri yapmadıkları için uzmanlardan daha az kazanır  ve daha sert bir rekabetle karşılaşırlar.

Genel asistan olarak çalışmak için web sitelerinde bir çok ilanlar ve fırsatlar bulunmaktadır.

Uzman asistanlar:

Genel asistanlar kendilerini sanal asistan olarak adlandırırken, uzmanlar kendilerini, uzmanlıklarını tanımlayan daha spesifik bir başlık ile tanımlayabilirler. Uzman sanal yardımcı rollerinden bazıları şunlardır;

  • Sosyal medya uzmanları ilgi çekici sosyal medya yayınları hazırlarlar. Müşteri adına diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunur ve sosyal medya reklam kampanyaları oluşturur.
  • İnternet pazarlama uzmanları sosyal medyada çok fazla iş yapmanın yanı sıra ilgi çekici pazarlama e-postaları hazırlar, blog yazıları yazar, Seo araştırması yapar ve açılış sayfası kopyası oluşturur.
  • Tıbbi sanal asistanların transkripsiyon hizmeti sağladıkları, belgeler oluşturdukları ve randevuları belirledikleri için tıbbi terminoloji ve en iyi uygulamaları güçlü bir şekilde kavramaları gerekmektedir.
  • Yasal sanal asistanlar tıbbi sanal asistanlarla aynı hizmetlerin bir çoğunu sağlar,yalnızca hukuk firmalarına sunar ve bu nedenle yasal terminoloji ve yasal işlemlere aşina olmaları gerekir.
  • Web sitesi yöneticilerinin rutin güncellemelerini gerçekleştirmek, yeni içerik yayınlamak ve web yöneticisi tarafından sağlanan diğer talimatları takip etmek için gerekli teknik uzmanlığa sahip olması gerekmektedir.
  • Grafik tasarım, video düzenleme, podcast üretimi ve web semineri düzenleme gibi diğer teknik hizmetler, doğru uzmanlığa sahip bir sanal asistanın sunabileceği hizmetlere örnektir.
7 Adımda Sanal Asistanlık
7 Adımda Sanal Asistanlık

Başlangıç

1. Uzmanlık alanını hedefleyin.

Genel uzmanlar için daha fazla fırsat bulmanıza rağmen sanal asistan olarak bir uzmanlık alanı seçerseniz daha fazla para kazanacak ve daha az rekabetle karşılaşacaksınız.Mevcut becerinizi düşünün.

Bir çok insanın yapamayacağı hangi görevleri gerçekleştirebilirsiniz? Becerilerinize ve deneyiminize uygun fırsatları takip etmeyi unutmayın

2. Araştırma

Uzmanlık alanınızla ilgili olduğu için sanal asistan pazarını araştırmaya biraz daha fazla zaman ayırmanızda fayda var. Tipik ücretler hakkında bir fikir edinin ve potansiyel müşterileri aramak için kullanabileceğiniz bir müşteri profili oluşturun.

Ayrıca rekabete göz atmak da harika bir fikir. Uzmanlığınızdaki diğer yardımcılar ne yapıyor? Bir web sitesi var mı? Blog mu yapıyorlar?

Uzmanlık alanınızda öne çıkabilkmenin yollarını düşünün.

3. Çevrimiçi olun.

Sanal asistan olarak çevrimiçi bulunmanız gerekir.En azından uzmanlığınızı iletmek ve ideal müşterinizi çekmek için hazırlanmış bir web sitesi oluşturmalısınız. Buna ek olarak sosyal medyayı kullanmayı başlamak iyi bir fikirdir.

Linkedin‘e gidin ve müşterilerinizin aktif olabileceği gruplarla halinde siz de aktif olun. Twitter’ da müşterilerinizin takip ettiği hesapları takip edin ve bu hesaplarla etkileşime geçin. Facebook’ ta mesleğinizle ilgili ve potansiyel müşterilerin yararlı bulabileceği harika içerikler paylaşın.

7 Adımda Sanal Asistanlık
7 Adımda Sanal Asistanlık

4. Çalışma alanınızı ayarlayın.

Dikkatiniz dağılmadan çalışabileceğiniz evde sakin bir yere ihtiyacınız olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Güvenilir internet hizmetinizin ve çalışma saatlerinde öncelikle iş amaçlı kullanım için ayarlayabileceğiniz bir telefonun olduğundan emin olun.

5. Doğru hızı ayarlayın.

Araştırma aşamasında öğrendiklerinizin ışığında, doğru oranı ayarlayın. Ücretinizi yüksek olarak ayarlayın, işletmecileri bulabilirsiniz. Kazandığınız orandan memnun olduğunuz, anacak uzmanlığınızda hala rekabet edebileceğiniz mutlu bir yol bulun.

6. İş olanakları arayın.

Sanal asistan olarak iş bulmanın üç ana yolu vardır. Her birini düşünün ve uzmanlığınız için en anlamlı olanlardan  yararlanın.

  • Serbest çalışan web siteleri, sanal asistanlar gibi serbest çalışanları, hizmetlerini arayan müşterilerle eşleştirir.
  • Kişisel veya profesyonel ağınız üzerinden müşteri bulmak, daha az rekabetle karşılaşabileceğiniz, sizi zaten tanıyan ve uzmanlığınızı bilen müşterilerle çalışabileceğiniz için en kazançlı yöntem olabilir.
  • Potansiyel müşterilere doğrudan ulaşmak son derece uzmanlaşmış sanal asistanların iş bulabilmelerinin bir yoludur. Yeteneklerinizin belirli müşteriler veya belirli işletmeler tarafından yüksek talep gördüğünü biliyorsanız, hizmetlerinizi sunmak için bu müşterileri takip edebilir ve onlara doğrudan ulaşabilirsiniz.
7 Adımda Sanal Asistanlık
7 Adımda Sanal Asistanlık

7. En iyi olun.

Müşteri memnuniyeti sağlayarak olağanüstü işler gerçekleştirin. Memnun müşteriler geri döner ve sizi meslektaşlarına yönlendirirler.

Şimdiden iyi çalışmalar.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar