test
Ana SayfaDijitalGerçekten Çalışan Farklı Para Kazanma Yöntemleri: Solucan Gübreciliği

Gerçekten Çalışan Farklı Para Kazanma Yöntemleri: Solucan Gübreciliği

Yazar

Tarih

Kategori

Solucan gübresi üretimini hobi olarak da evinizde yapıp kazanç sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Başlangıçta evde yapabileceğiniz gibi bununla birlikte ilerleyen sürede artan kırmızı kaliforniya solucanı sayısı ve elde edilen organik gübrenin çoğalması sizi bir üretim tesisi kurmaya yönetecektir.

Organik solucan gübreciliği yapmak istiyorsanız doğru ortam şartlarını sağlıyor olmanız gereklidir ki solucan sayısında artış olsun.

Hal böyle olunca da üretim hacmini artması, elde ettiğiniz gübrelerin depolanması, artan kırmızı Kaliforniya solucanı sayısı ile yeni üretim alanlarını oluşturma ihtiyacınızı da beraberinde getirecektir.

Bu üretim modeline yönelmek kısa sürede bir tesis kurmanızı zorunlu hale getirecektir. Üretim tesisi amacı ile bu işe başlayacaksınız eğer en az 10 bin adet kırmızı Kaliforniya solucanı almanız önerilmektedir.

Bu solucanların size ortalama maliyeti de 2.000 tl ile 2.500 tl arasındadır.Bu söylediğim minimum değerlerdir. Eğer üretim kapasitenizin hızla büyümesini istiyorsanız daha fazla solucanla üretime başlamalısınız.

Eğer 10 bin adet solucan ile başlamaya karar verdiyseniz, solucanların barınmalarını sağlamak için 1 ton kapasiteli IBC su tankı temin etmeniz gerekmektedir. Çünkü solucanlarınızı bu tankın içinde besleyeceksiniz.

Ve bu su tankına önceden hazırladığınız kompostu eklemeniz onları beslemeniz için yeterli olacaktır. Bu kompostu hazır olarak satan yerler mevcut fakat kendinizde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. 10 bin adet solucan için ortalama 500- 600 kilo komposta ihtiyaç duyacaksınız.

solucan gübreciliği yaparak para kazanmak
solucan gübreciliği yaparak para kazanmak

Solucanlar dünyanın atıklarını alır, parçalara ayırır ve bitkilerin tüketmesi için biyoyararlanımı sağlar.

Üretime başladığınızda solucanlarına doğru ortam şartları altında bakarsanız 3 ay sonra solucan sayınız 20 bin adede yükselecektir. Bununla birlikte 3 ay sonra bir adet daha su tankı almanız gerekecektir.

Üretim sisteminizi her 3 ayda bir büyütmeniz gerekecektir. Bu 3 ay içerisinde 10 bin adet solucandan ortalama  300- 400 kg gübre elde etmiş olacaksınız. 300 kilo gübrenin herhangi bir işlemden geçmeden satış fiyatı 300 tl civarı olacaktır.

Üretiminizi çoğaltarak ve genişleterek devam ettiğinizde elde ettiğiniz gübrenin de miktarı artacaktır.

Başlangıçta düşük maliyetle girdiğiniz solucan gübresi üretimi, 1 sene içerisinde orta ölçekli bir işletme boyutuna geliyor. Artık sıra yasal adımlar ile işletmenizi kurup, kazanç elde etmenize geliyor.

Hatta kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitime başlayıp, buradan girişimci sertifikası alarak şirket kurup, projenizi hazırlayıp kosgeb desteğinden de yararlanabilirsiniz.

Şimdi en çok sorulardan birisine geleyim.

Solucanları nerede satacağım?

Bu sektöre giren girişimciler üretim aşamasını anlayıp, kavradıktan sonra bu ürünü nasıl pazarlayacaklarını düşünürler.

Üretim, paketleme ve pazarlama sektörü bu sektörde de kesinlikle mevcuttur. Üretim ve paketleme kısmı çözülse bile işin pazarlama kısmına gelindiğinde üreticiler zorluklarla karşılaşıyorlar. Elimden geldiğince açıklayalım.

1- İlk etapta solucan sayısını fazla tutmayın. Burada odaklamanız gereken şey küçük sermaye ile işe başlamanız ve üretim sürecini zamana yaymanız. Eğer sermayeniz varsa biraz daha cesur davranıp fazla solucan alıp bu süreci kısaltabilmek tabiki sizin elinizdedir.

2- Öncelikle bir pazar araştırması yapmalısınız. Sektörde var olan solucan gübresi üretimi yapan şirketleri inceleyin.

Hatta zamanınız varsa tesisleri ziyaret edin. Hangi müşteriye nasıl ulaştıklarını öğrenin, ne tür müşteri yelpazeleri olduğunu araştırın. Ürettiğiniz solucan gübrelerinden numune paketler hazırlayıp seracılara, fidancılara deneme yapmaları için onlara verin ve kendi reklamınızı yapın.

Ve kesinlikle bir web sitesi oluşturun. Bu sizin kurumsal bir görünüme girmenizi sağlayacaktır. Sermayeniz ne ise buna göre reklam yolları denemelisiniz. Pazarlama sektörü çok geniş çaplı bir yelpazedir ve günümüzde sosyal medyanın da gücü bu konuda çok fazladır.

Sonuçta güzel bir para kazanma ve gelir elde etme tekniği. Unutmayın bu işi bir kez kuruyorsunuz. Sonrasında ise belirli bir personel gideri işinizi daha da büyütebilirsiniz.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar