Free Porn
Ana SayfaAffiliate MarketingPodcast Üreterek Para Kazanmak - 5 Yolu

Podcast Üreterek Para Kazanmak – 5 Yolu

Yazar

Tarih

Kategori

Yeni podcast içerik üreticileri işe başlamadan önce hep aynı soruyu soruyorlar: “Podcast üreticileri ne kadar para kazanabiliyor?” Zamanlarını ve enerjilerini bir podcast kitlesini büyütmeye yatırmadan önce ödülün ne olacağını bilmek istiyorlar.

Peki podcasterlar ne kadar para kazanabiliyor? Dürüst olmak gerekirse, çoğu 0 dolar kazanıyor. Aslında, birçok podcast negatif nakit akışına sahiptir, çünkü tek bir dolar kazanmadan önce ekipman satın almak ve barındırma ücretleri ödemek için para harcarlar.

Podcast gibi yaratıcı çalışmalar, insanlar sizi izlemeyi seçene kadar para kazandırmaz. Dinleyicilerin değeriniz olduğuna karar vermesi zaman alır. Bu nedenle, bu hafta bir maaş çekine ihtiyacınız olduğu için bir podcast başlatmak istiyorsanız, gelir elde etmenin başka bir yolunu bulmalısınız.

Ancak inanılmaz içerikler oluşturmak, sürekli olarak yeni bölümler yayınlamak ve izleyicilerinizle etkileşime geçmek için çalışma yaparsanız, sonunda her bölümde para tırmıklayan bir dizi oluşturursunuz. Her gün birkaç saat podcast üzerinde çalışarak çok rahat yaşayan birçok insan var.

Bu yazıda podcast’lerin nasıl para kazandırdığını açıklayacağız, en çok kazanan podcaster’ların gelirlerini nasıl elde ettiklerine bakacağız ve ardından ortalama bir podcaster’ın ne yaptığı hakkında konuşacağız.

Podcast’ler Nasıl Para Kazanıyor?

Aslında bir podcast’den para kazanmanın birçok yolu vardır. En başarılı podcast’ler birkaç para kazanma stratejisi kullanır, bu nedenle birçok farklı yerden para gelir.

Gelirinizi neden çeşitlendirmelisiniz? Güvenlik için. Tüm gelirinizin podcast’inizi YouTube’da yayınlamaktan geldiğini, ancak bir gün YouTube’un kanalınızı yasakladığını düşünün. Her şeyini kaybedersin! Bu nedenle, birden fazla gelir akışı oluşturmak en iyisidir.

Podcast para kazanma makalemizde podcast’inizin para kazanabileceği tüm yollarına dalıyoruz, ancak burada ilk dört yöntemin üzerinden geçiyoruz: Sponsorluklar, premium içerik dahil doğrudan destek, satış ortağı satışları ve tamamlayıcı ürünler.

1. Sponsorluklar

Sponsorluklar podcaster’ların para kazanmalarının en yaygın yoludur. Bu, podcast’in gösteri sırasında sponsoru tanıttığındadır. Muhtemelen en sevdiğiniz programların reklam verenlerini her bölümde birkaç kez söylediğini, yayınladığını duyarsınız.

Bir sponsordan ne kadar kazandığınız, bölümlerinizin kazandığı indirme sayısına bağlıdır. Sponsorlar mille bazında bir maliyetle ödeme yapar (mille Latince “bin” içindir). Fiyatlar $ 18 ila $ 50 CPM arasında değişmektedir, ancak son derece popüler podcast’ler çok daha fazlasını çekebilir.

Reklamlarınızı bölümünüze yerleştirdiğiniz yere bağlı olarak farklı fiyatlayabilirsiniz. Rulo öncesi reklamlar, genellikle yaklaşık 15-30 saniye boyunca şovun başında yayınlar. Rulo sonrası reklamlar gösterinin sonunda 15-30 saniye boyunca yayınlar. Reklam verenler için de aynı değerdedirler.

Orta seviye reklamlar daha değerlidir, çünkü hedef kitle o sırada belirsizdir. Bazen sponsor size okumanız için bir senaryo verir. Diğer zamanlarda sponsor size daha fazla esneklik sağlayacaktır.

Reklam vermeye ilk başladığınızda, yayın öncesi ve sonrası reklamlar için 15 USD ve orta seviye reklamlar için 20 USD istemenizi öneririz. Reklamlar için ne kadar ücret talep edebileceğinizi öğrenmek için Podcast Sponsorluğu Hesaplayıcısı’na göz atın.

2. Premium içerik dahil doğrudan destek

Doğrudan destek, hayranlarınızdan gösterinizi desteklemek için size para göndermelerini istemenizdir. İçeriğiniz ve kişiliğiniz iyiyse, bölümler üretmeye devam edebilmeniz için size birkaç dolar seve seve atacak birçok insan vardır.

Bu, programlarından para kazanmak isteyen podcast’çilere önerdiğimiz ilk çözümlerden biridir, çünkü kurulumu kolaydır. En iyi yöntem, bir Patreon hesabı oluşturmak ve neden desteği hak ettiğinizi açıklayan bir sayfa oluşturmak ve para toplamaktır.

Patreon’ı kullanmak istemiyorsanız, PayPal düğmesi ekleyebilir veya bir Strip hesabı açabilir ve sitenize bir bağış formu ekleyebilirsiniz.

Hedef kitlenizin sizi desteklemesini sağlamak için harika bir yol, bunları premium içerikle telafi etmektir. Bölümlere, bonus bölümlere, indirilebilir kaynaklara, canlı sohbetlere veya bültenlere ve Facebook gruplarına erken erişim için ücret talep edebilirsiniz.

3. Satış ortağı kazanımları

Satış ortağı satışları sponsorluklara benzer, ancak indirme tarafından ödeme almak yerine, başka bir şirket için sattıklarına göre ödeme alırsınız. Diğer şirket her satış için size bir komisyon öder.

Audible, birçok podcaster ve YouTuber’ın yararlandığı popüler bir ortaklık programına sahiptir. Audible size tanıtmak için özel bir satış ortağı bağlantısı verir. Birisi bağlantınızı kullandığında, satış için kredi alır ve 15 $ kazanırsınız.

Satış ortağı satışlarından para kazanıyorsanız, şirketin size söylemeniz ve dinleyicilerinizin anlaması kolay basit bir bağlantı verdiğinden emin olun.

4. Tamamlayıcı ürünler

Bir podcast’den para kazanmanın dördüncü yaygın yolu tamamlayıcı ürünler satmaktır. Bu, malları, kursları, danışmanlık hizmetlerini, kitapları veya canlı etkinliklere erişimi içerebilir.

Kendi ürünlerinizi satmaya gelince, aslında kendi karşılama merkezinizi işletmek zorunda değilsiniz. Müşterilerinize sipariş göndermek için bir bırakma kargo hizmeti veya isteğe bağlı yazdırma hizmeti kullanabilirsiniz. Sipariş verebilmeleri için web sitenizde bir yere ihtiyacınız vardır.

Podcast sponsorluklarının şovların para kazanmanın en kazançlı yolu olduğuna şüphe yok. Ayrıca, sponsorla bir anlaşma yaptıktan sonra en kolay gelir akışlarından biridir. Tek yapmanız gereken, podcast kaydınızdaki reklamlarınızı sözleşmenize göre okumaktır.

Aslında, sponsorluklar podcast’inizden para kazanmanın en kazançlı yoludur. IAB ve PwC’ye göre, reklam verenler 2019’da 678 milyon dolar harcadı ve 2020’de bir milyardan fazla harcayacak.

Sponsorluk fırsatlarını nereden bulursunuz? Herhangi bir sponsorla bir anlaşma yapabilirsiniz, ancak çoğu yeni podcaster bir komisyoncudan geçerek sponsorluklarla başlar. Sponsorluk fırsatları bulabileceğin birkaç yer şunlardır:

Başlangıçta, kendi fiyatlarınızı talep etmek için bir kaldıraç olmayacaktır. Ancak, gerçekten performans sergilemeye başladığınızda, sponsorlar size ulaşmaya başlayacak ve elde ettiğiniz şey üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

En Çok Kazanan Podcast’lerden Bazıları

Kazançları herkese açık olmadığı için bir podcast’in ne yaptığını asla bilemeyeceğimizi akılda tutmak önemlidir. Sadece bize ne söylediklerini ve neleri anlayabileceğimizi biliyoruz. Sadece podcast sahipleri şovlarının tam olarak ne kazandığını bilir.

Ayrıca, her işletme gibi podcast’lerin de giderleri vardır. Podcast sahiplerinin sadece şovlarını yürütmek için ne ödediğini bilmiyoruz, bu yüzden gerçekten önemsediğimiz sayıyı hesaplamak zor: kar.

Podcast A, 2.000 $ / ay harcamalarla ayda 10.000 $ kazanıyorsa ve podcast B 8.000 $ / ay harcamalarla ayda 12.000 $ kazanıyorsa, A’nın teknik olarak daha fazla para kazandırdığını gösterin, ancak bunlar çok farklı finansal durumlardır. Karlarını (ev sahiplerinin aslında eve ne aldığını) yıkmak isteriz, ancak bu bilgiye sahip değiliz.

Bunu göz önünde bulundurarak, neyin mümkün olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için en yüksek kazançlı podcast’lerden bazıları hakkında bazı veri noktaları.

 • Joe Rogan Deneyimi bölüm başına yaklaşık 800.000 dolar kazanıyor. Haftada üç bölümde, şovu ayda 9.6 milyon dolar kazanıyor. YouTube’da ayda 16.500 ila 264.000 dolar daha kazanıyor.
 • Chapo Trap House’un 32.874 müşterisi var ve bu da ayda 147.262 dolara eşit.
 • Pat Flynn’in Akıllı Pasif Geliri’nin iki podcast’i vardır. En popüler podcast’i reklam satmıyor, ancak birlikte ayda 100.000 dolardan fazla ortaklık geliri elde ediyorlar.
 • Last Podcast On The Left’ın 11.290’ı var ve bu da ayda 53.958 dolara eşit.
 • Tiny Meat Gang’ın 10.638 müşterisi var, bu da ayda 51.199 dolara eşit.
 • Reklamlar, YouTube geliri ve Twitch geliri arasında H3 Podcast ayda 500.000 doların biraz altında kazanıyor.
 • The Ringer podcast reklamlarından 15 milyon dolardan fazla kazanıyor.

Ortalama Podcast’ler Ne Kadar Para Kazanıyor?

Ne zaman birisi bize “Podcast’çiler ne kadar para kazanabilir?” diye sorsa, asıl kastettikleri şey “Ortalama bir podcaster ne kadar kazanabilir?” 10.000 milyon indirme ile popüler bir şov çalıştırmayı düşünebilirsiniz, ancak bu biraz zaman alacaktır. O zaman pratik rakamlardan bahsedelim.

İlk olarak, birkaç makul varsayımda bulunalım.

 • Her bölüme üç reklam koyarsınız: bir ön rulo, bir orta rulo ve bir rulo sonrası reklam.
 • Patreon’da sizi destekleyen kitlenizin %2’si. Ayda 5 $ (en yaygın bağış miktarı) bağışlarlar.
 • Hedef kitlenizin %1’i her ay satış ortağı bağlantınızı kullanarak ürün satın alacaktır. Her komisyonun değeri 15 $’dır.
 • Hedef kitlenizin %0,05’i her ay çevrimiçi bir kurs satın alıyor. Kursun fiyatı 99 dolar.
 • Ayda dört bölüm yayınlırsın. Teknik olarak bir ayda 4.3 hafta var, ama işleri basit tutmak için yuvarlak sayılar kullanıyoruz.

Bu varsayımlara dayanarak bölüm başına 1.000 indirmeniz var, sponsorlar henüz şovunuzla ilgilenmiyor, ancak yine de biraz para kazanabilirsiniz.

 • Patreon desteğinde 100/ay
 • satış ortağı satışlarında $150/ay
 • kurs satışlarında $495/ay
 • Toplam = $745/ay

Bölüm başına 5.000 indirmeniz varsa sponsorluklar yapmaya başlarsınız. Reklamlar için yaklaşık 20 $ BGBM ücretlendirmeniz gerekir.

 • reklamlarda $1,200/ay
 • $500/ay Patreon desteği
 • iştirak satışlarında $750/ay
 • kurs satışlarında $2,475/ay
 • Toplam = 4.925 USD/ay

Bölüm başına 10.000 indirmeniz varsa, insanlar dizinizi gerçekten fark etmeye başlayacaktır. Reklamlar için yaklaşık 50 $ BGBM ücretlendirmeniz gerekir.

 • reklamlarda $6,000/ay
 • $1,000/ay Patreon desteği
 • iştirak satışlarında $1,500/ay
 • kurs satışlarında $4,950/ay
 • Toplam = $13,450/ay

Bu sayıların yukarıda listelediğimiz varsayımlara dayandığını unutmayın. Podcast’in her gelir akışından ne kadar yaptığı farklı olabilir. Çevrimiçi bir kursa hazır olarak podcast’lere başlayamayabilirsiniz. Kitleniz kendi BGBM’leriyle uğraştığı için size daha yüksek bir BGBM ödeyecek bir sponsor bulabilirsiniz. Ya da Patreon’da seni desteklemeyi unutmayan daha derin cepleri olan bir kitlen olabilir.

Peki Podcast’çiler Ne Kadar Para Kazanabilir?

“Podcast’çiler ne kadar para kazanabilir” sorusunu her zaman duyuyoruz. Gördüğünüz gibi, büyük bir menzil var. Çoğu podcaster başlangıçta çok az şey yaparken, podcast ve buna bağlı kalırsanız, kitlenizle etkileşime girerseniz ve sürekli olarak kaliteli içerik oluşturursanız kazançlı bir kariyer olabilir.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar