Free Porn
Ana SayfaBorsaYeni Kazanç Yolu: NFT

Yeni Kazanç Yolu: NFT

Yazar

Tarih

Kategori

Son zamanlarda dünyanın en çok konuşulan konularından biri olan kripto sektörünün yeni göz bebeği NFT birçok ünlünün ve tasarımcının yeni gündemi. Google’da arama rekorları kıran, milyon dolar fiyatlarla “Dijital varlık” olan NFT’leri kimi satın alıyor, kimi tasarlıyor.

 “NFT’ye Giriş” gibi derslerin üniversitelerimizde var olmaya başlayacağının haberlerinin yapıldığı bu günlerde hem ülkemizde hem dünyada NFT’nin oldukça önem kazandığının göstergesi.

NFT’nin anlamı, NFT’nin özellikleri nelerdir, Nft’ler nasıl satın alınır? gibi soruların yanıtlarıyla beraber, yeni kurulacak NFT Ajansları‘na dair bilgilere erişeceğiniz yazımı okumaya devam edebilirsiniz.

NFT Ne Anlama Geliyor?

 • Klasikleşmiş kripto paralardan çok daha farklı bir uygulamaya sahip olan NFT’ler, dijital ortamda ürettiğiniz pek çok eseri ilgilendirebilecek bir kavram.
 • NFT’nin açılımı ‘Non Fungible Token’.

 • Yani Türkçe karşılığı ile “Değiştirilemeyen, takas edilemeyen Token” ya da “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak dilimize çevirebiliriz.

 • NFT, genel anlamda bakıldığında bir kripto para birimidir. Fakat bu tanımda söz konusu para, temel tanımıyla değişim aracı. Bildiğimiz tanımlardan farklı olarak değerli olan herhangi bir varlık olabilir. Yani NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlık.

 • NFT‘ler, bir blok zincirinde bulunan ve kopyalanamayan benzersiz şifreleme belirteçleridir.

 • NFT‘ler, sanat eseri ve emlak gibi gerçek dünya öğelerini temsil etmek için kullanılabilir.

 • Bu gerçek dünyadaki maddi varlıkların ‘tokenleştirilmesi‘, dolandırıcılık olasılığını azaltırken daha verimli bir şekilde satın alınmalarına, satılmalarına ve işlem görmelerine olanak tanır.

 • NFT‘ler aynı zamanda sahibi olan bireylerin kimliklerini, mülkiyet haklarını ve daha fazlasını temsil etmek için de kullanılabilirler.

 • Gerekli imkanlara sahip olan dünyadaki herkes NFT yapabilir.

Yeni NFT Ajansları Kuruluyor

Yazımızdaki gerekçelere ve dünyadaki gelişmelere dayanarak NFT’nin artık kalıcı olarak hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. Bu noktaya yatırım yapmak açısından Türkiye’de de dünyada da NFT sektörü için yeni ajanslar kuruluyor.

Capital Block dünyada NFT, kripto para ve blockchain olarak pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiren ilk ajanslardan biri olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de ofis açacak olan Capital Block’un Kurucu ve CEO’su Tim Mangnall:

“Her marka, NFT dünyasının bir parçası olmayı düşünmeli ve düşünecektir. Farklı örnekleri de çok büyük kuruluşlardan görmekteyiz; PepsiCo bunlardan bir tanesi. Her spor kulübü, mutlaka bir kit ya da ürün lansmanında NFT’yi bunun bir parçası haline getirmeyi düşünmeli.

NFT’nin bir başka güzel özelliği ise; bağış gerçekleştirebilmek için şirketlerin, kendilerine yakın buldukları amacı/varoluş sebebini destekleyebilmek adına dernek ya da vakıflara, kâr amacı gütmeyen STK’lara bağış yapılabilmesini çok şeffaf bir şekilde mümkün kılması.

Gelecekte NFT’nin büyüme alanlarından en çok öne çıkacak olanı ise ‘gaming’ sektörü, çok ciddi ivme kazandı. NFT için zaten spesifik bir büyüme alanı belirtmek çok zor, sınırsız bir etki alanı var.” diyor.

Nft’ler Nasıl Satın Alınır?

Esasen, herhangi bir dijital görüntü bir NFT olarak satın alınabilir. Eğer bu konuda acemi iseniz dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır.

 • Hangi pazardan satın alacağınıza,
 • Saklamak için ne tür bir dijital cüzdanın gerekli olduğuna ve
 • Satışı tamamlamak için ne tür bir kripto para birimine ihtiyacınız olacağına karar vermeniz gerekir.

Her geçen gün daha da popülerleşen NFT’ler, blok zinciri teknolojisiyle depolanan fotoğraf video, tweet gibi verilerin dijital varlık olarak sertifikalandırılıyor. Yaşadığımız küresel dünyada, sanatı ve dijital evreni demokratikleştirdiği düşünülüyor.

Son yıllarda ortaya çıkan ve özellikle son aylarda gündemden düşmeyen NFT’leri, dünyayı demokratikleştirmesi bir yana eşitsizliğin günümüzdeki bir göstergesi olarak nitelendirebiliriz.


Türkiye’de NFT

Dünya’da artık pek çok insan yatırımlarını dijital varlıklara yöneltiyor. Ülkemizde de Acun Ilıcalı’dan Cem Yılmaz’a, pek çok kişi bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl, komedyen Cem Yılmaz, dijital ortamda yaptığı çizimleri NFT olarak satışa sundu.

Acun Ilıcalı, yakın zamanda Polygon altyapısını kullanarak tasarladıkları NFT platformu Eneftio’yu tanıttı.

Ayrıca Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “İçinde blok zinciri tarihi tarihsel gelişimi olacak, bütün bu blok zincir teknolojisiyle ilgili hem tarihsel hem de nereye gidilebileceğine dair dersler olacak, NFT’nin tarihçesi olacak” bir ders hazırladıklarını açıkladı.


Dünyada NFT

Eminem, Jimmy Fallon, Steph Curry, Snoop Dogg.


Sizce bu ünlülerin ortak noktası nedir?

Hepsi farklı özellik ve özelliklere sahip 10.000 maymun avatarı NFT’den oluşan prestijli bir koleksiyon olan Bored Ape Yacht Club‘ın üyeleridir.

Yatırımlarını NFT’lere çeviren Amerikalı Rapçi Eminem, Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonundan 450.000 $ (13 Ocak verileriyle 134,18 Ethereum) değerindeki #9055 numaralı NFT’yi satın aldı.

Peki bu noktada biz nasıl bu Yeni Kazanç Yolu‘ndan istifade edeceğiz? dediğinizi duyar gibiyim. Blogumuzu takip ederek bir sonraki yazılarımızda bilgilere detaylı erişim sağlayabilirsiniz.


Kaynaklar: 1, 2

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar