Free Porn
Ana SayfaBorsaYeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?

Yeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?

Yazar

Tarih

Kategori

Günümüzdeki pasif gelir elde etmek için başvurulacak en karlı yollardan biri olan sanal ortam varlıklarının nasıl yapıldığını merak mı ediyorsunuz?

Yazımda bir NFT‘nin hangi süreçlerle var olduğunu sizlere aktaracağım.

NFT‘lere girmek isteyip istemediğiniz kendi NFT‘lerini yapmak isteyen bir yatırımcı veya sanatçı olarak, üzerinde çalışmanız için gerekli konuları bu makalede bulabilirsiniz.


Yeni Kazanç Yolu: NFT yazımda da belirttiğim gibi “Dünyadaki herkes NFT yapabilir.” Bunu yapabilmek için dijital bir cüzdana sahip olmak gerekir. Belirli miktarda Ethereum satın alarak NFT pazar bağlantısı sayesinde istenilen dosya, NFT dosyasına dönüştürülebilir.

Kısaca “NFT Nasıl Yapılır?” sorusunun yanıtlarını sıralamak gerekirse şu şekildedir:

  1. Online ortamdaki bir eseri dijital bir eser olan NFT‘ye dönüştürmek için ilk olarak eseri blok zincir ağına kayıt etmek gereklidir.
  2. NFT‘ye dönüştürülmesi istenilen dosya için NFT pazarında bir oturum açılması gereklidir.
  3. Ardından NFT basılması adı verilen dosyaların yüklemesi yapılmalıdır.
  4. Seçilen NFT‘nin değiştirilemez parametreleri belirlenir.
  5. Kaç tane üretileceği, bir sonraki satıştan ne kadar kar payı ödeneceği gibi özellikler NFT için belirlenir.
  6. Ethereum işlem ağı ücreti ödenir ve NFT üretilmiş olur.

Yazımızda bu aşamaların detaylarını bulabileceksiniz.

1. Öğenizi seçin

En temel bilgilerle başlayalım. Henüz yapmadıysanız, hangi benzersiz dijital varlığı nft’ye dönüştürmek istediğinizi belirlemeniz gerekir.

Bu seçim özel bir resim, fotoğraf, müzik, video oyunu koleksiyonu, meme, GIF veya hatta bir tweet olabilir.

Bir NFT, tek sahibi olan benzersiz bir dijital öğedir. Bu nadirlik bir NFT değeri verir.

Önemli bir nokta ise şudur: Bir NFT‘ye dönüştürmek istediğiniz öğenin fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunuzdan emin olun. Sahip olmadığınız bir dijital varlık için bir NFT oluşturmak sizi yasal sorunlarla karşılaştırabilir.

2. Blok zincirinizi seçin

Blok zinciri, kriptografi kullanılarak bağlanan ve güvenli hale getirilen, bloklar adı verilen, sürekli büyüyen bir kayıt listesidir. Benzersiz dijital varlığınızı seçtikten sonra, onu bir nft’ye basma işlemine başlamak için bu teknolojideki zinciri belirlemek ikinci adımınız olacaktır.

NFT sanatçıları ve yaratıcıları arasında en popüler olanı Ethereum’dur. Diğer popüler seçenekler arasında Tezos, Polkadot, Cosmos ve Binance Akıllı Zinciri yer alıyor.

3. Dijital cüzdanınızı kurun

Halihazırda bir dijital cüzdanınız bulunmuyorsa, ilk yatırımınızı finanse etmek için bir miktar kripto para birimine ihtiyacınız olacağından, NFT’nizi oluşturmak için bir tane açmalısınız. Cüzdan, dijital varlıklarınıza erişmenizi sağlayacaktır. En iyi NFT cüzdanları arasında Metamask, Math Wallet, AlphaWallet, Trust Wallet ve Coinbase Wallet bulunur.

Dijital cüzdanınızı kurduktan sonra, bir miktar kripto para birimi satın almak isteyeceksiniz. Çoğu NFT platformu, Ethereum blockchain platformunun kripto para birimi olan Ether’i kabul eder. Başka bir yerde zaten bir kripto para biriminiz varsa, onu dijital cüzdanınıza bağlamak isteyeceksiniz, böylece NFT oluşturmak ve satmak için kullanabilirsiniz.

4. NFT pazarınızı seçin

Dijital bir cüzdanınız ve bir miktar kripto para biriminiz olduğunda, nft’nizi oluşturmaya (ve umarım satmaya) başlamanın zamanı geldi. Bunun için bir NFT pazarı seçmeniz gerekecek.

En iyi NFT pazarları; OpenSea, Axie Marketplace, Larva Labs / CryptoPunks, NBA Top Shot Marketplace, Rarible, SuperRare, Foundation, Nifty Gateway, Mintable ve Thetadrop‘u içerir.

Nft’nize uygun bir platform bulmak için her NFT pazarını araştırmanız gerekir. Örneğin, Axie Marketplace, en iyi NFT oyunu Axie Infinity için çevrimiçi mağazadır. Bu arada, NBA Top Shot basketbol odaklı bir pazardır. Bazı pazarların kendi kripto para birimine ihtiyaç duyduğuna dikkat etmek de önemlidir. Örneğin Rarible, Rarible (Rari) gerektirir.

OpenSea genellikle başlamak için iyi bir yerdir. Kendi nft’nizi darp etmenize izin verir ve NFT satışlarında liderdir. NFT pazarı sadece Ağustos 2021’de 3.4 milyar dolar değerinde NFT sattı.

NFT pazaryerinizi seçtikten sonra dijital cüzdanınıza bağlamanız gerekir. Bu, NFT’nizi tescillemek ve herhangi bir satış geliri elde etmek için gerekli ücretleri ödemenize izin verecektir.

5. Dosyanızı yükleyin

Artık nihayet NFT‘nizi satmaya hazırsınız. Seçtiğiniz NFT pazaryerine dijital dosyanızı yüklemek için adım adım bir kılavuzu olmalıdır. Bu işlem, dijital dosyanızı (PNG, GIF, MP3 veya başka bir dosya türü) pazarlanabilir bir NFT‘ye dönüştürmenizi sağlayacaktır.

6. Satış sürecini ayarlama

NFT darp sürecindeki son aşama, NFT’nizden nasıl para kazanmak istediğinize karar vermektir. Platforma bağlı olarak şunları yapabilirsiniz:

  • Sabit bir fiyata sat: Sabit bir fiyat belirleyerek, bu fiyatı karşılamak isteyen ilk kişinin nft’nizi satın almasına izin verirsiniz.
  • Zamanlanmış bir açık artırma ayarlayın: Zamanlanmış bir açık artırma, nft’nizle ilgilenenlere son tekliflerini sunmaları için bir zaman sınırı verecektir.

  • Sınırsız açık artırma başlatma: Sınırsız açık artırma bir zaman sınırı belirlemez. Bunun yerine, açık artırmayı istediğiniz zaman sona erdirme denetiminiz vardır.
  • Minimum fiyatı (bir açık artırma ayarlarsanız) belirlemeniz, ikincil piyasada satılırsa nft’nizde para kazanmaya devam etmek için telif ücretlerinizi ve açık artırmanın ne kadar süreyle tutulacağını (zamanlanmışsa) belirlemeniz gerekir. Minimum fiyatı belirlerken ücretleri aklınızda bulundurun, çünkü fiyatı çok düşük ayarlarsanız NFT satışınızdan para kaybedebilirsiniz.

Ne yazık ki, bir nft’yi hazırlama ve satma ücretleri maliyetli ve kafa karıştırıcı olabilir. Platforma ve fiyatlandırmaya bağlı olarak, alıcının cüzdanından sizinkine para aktarmak için bir liste ücreti, bir NFT darp ücreti, satış komisyonu ve bir işlem ücreti ödeyebilirsiniz.

Kripto para birimi fiyatlandırmasındaki oynaklık nedeniyle ücretler de dalgalanabilir. Bu nedenle, minte ödemek zorunda kalacağınız maliyetlere yakından bakmak ve değerli olduklarından emin olmak için NFT‘nizi satmak önemlidir.

NFT yapmak karlı bir yatırım olabilir

Nft’lerin satış fiyatları popülerlik kazandıkça artıyor. Sonuç olarak, NFT yaratıcıları çok para kazanabilir. Bununla birlikte, tüm NFT‘lerin basılması ve satılmasıyla ilgili tüm ücretler göz önüne alındığında, maliyetler nedeniyle, NFT oluşturma işleminizde para kaybetme olasılığına hazırlanmanız gerekir.

Herhangi bir kayıptan kaçınmanın en iyi yolu, başkalarının değerli bulacağı bir NFT sattığınızdan ve ilişkili ücretleri telafi etmekten daha fazlasını sağlayacak minimum bir fiyat belirlediğinizden emin olmaktır.

Yukarıda görmüş olduğunuz NFT’ye (basit bir taş resmine) 400 ether, yani yaklaşık 1,3 milyon dolar (14 Ocak tarihindeki dolar kuruna göre; 17.554.628,00 Türk Lirası) ödendi.

Siz de EtherRock‘da olduğu gibi basit bir fikirle kazanç elde edebilirsiniz.


etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek NFT‘lerle alakalı bilgiler edinebilirsiniz.


Bir sonraki yazımıza kadar hoşça kalın.

Kaynak: 1

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar