Ana SayfaAffiliate MarketingBİR E-TİCARET MAĞAZASIYLA NE KADAR PARA KAZANABİLİRSİNİZ? - 2022

BİR E-TİCARET MAĞAZASIYLA NE KADAR PARA KAZANABİLİRSİNİZ? – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Yeni e-ticaret girişimcilerine “Bir e-ticaret mağazasıyla ne kadar para kazanabilirim?” diye sorduklarında cevap vermek her zaman zordur.

Bunun nedeni basittir: Para kazanma garantisi olmasa da, kazanabileceğiniz para miktarının da bir sınırı yoktur. Her ay 10.000 $ + kazanmak isteyip istemediğiniz veya zor günler için ekstra para biriktirmeye çalışmanız önemli değildir. E-ticaret işinizi etkin bir şekilde yürüttüğünüz sürece, kendiniz için belirlediğiniz finansal hedeflere sizi ulaştırır.

Bu makaleyi, e-ticaret işletmenizle birlikte nasıl satış yapmaya başlayacağınızı göstermek için oluşturduk ve mali durumunuzu yönetmenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı ücretsiz araçlara yer verdik. Bu makalenin sonunda, kendi e-ticaret mağazanız için para kazanmak için e-ticaret fikirleriyle dolu olacaksınız.

Hadi başlayalım.

Başarılı Bir E-ticaret Mağazası İçin Trafik Oluşturmak Şart

Web Sitesi Trafiği Oluşturma

Çevrimiçi mağazanıza büyük miktarda trafik oluşturmanız çok önemlidir. E-ticaret işletmeniz yüksek düzeyde trafiğe sahip olduğunda, bu mağazanızı ziyaret eden ve ürünlerinizi görüntüleyen birçok potansiyel müşteri var demektir. E-ticaret mağazanız uygun bir fiyat noktasında harika ürünler satıyorsa, hem trafik hem de gelir elde etmeye başlamanız an meselesidir.

Ne yazık ki, çevrimiçi mağazanıza hemen trafik oluşturacağınızın garantisi yoktur . Mağazanıza trafik çekmek için büyük olasılıkla pazarlama kanallarından yararlanmanız gerekir. Hangi pazarlama kanallarının e-ticaret işletmeniz için en uygun olduğuna karar vermeden önce, finansal hedeflerinize ulaşmak için oluşturmanız gereken trafik miktarının farkında olmanız önemlidir.

Pazarlama Stratejileri Yoluyla Trafik Nasıl Oluşturulur?

Trafik nasıl oluşturulur

Online mağazanıza trafik oluşturmanın en hızlı yolu pazarlama kampanyalarıdır. Potansiyel müşterileri e-ticaret mağazanıza çekmek için kullanabileceğiniz çeşitli pazarlama kanalları vardır. Her pazarlama kanalının benzersiz faydaları vardır ve hem çoklu ürün hem de tekli ürün işletmeleri için iyi çalışır.

E-ticaret işiniz için doğru kararı vermenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz farklı pazarlama kanallarını sizler için ele aldık.

PPC Pazarlama

PPC pazarlaması veya tıklama başına ödeme pazarlaması, işletmelerin çevrimiçi mağazaları için trafik oluşturmak adına daha iyi bir içerik için ödeme yapmalarını içerir. Bir Google arama sonucunun yanında yeşil bir ‘Reklam’ logosu veya üstte “Sponsorlu” olan bir Facebook gönderisi olduğunu fark ettiyseniz, PPC pazarlamasını iş başında olduğunu görmüşsünüz demektir.

Başarılı e-ticaret mağazaları genellikle satış yapmanın harika bir yolu olduğu için bazı PPC pazarlama kampanyalarına sahiptir.

PPC, trafik oluşturmak, markanız için farkındalığı artırmak ve sonuçta yaptığınız satış sayısını artırmak için harika bir pazarlama stratejisidir. Kampanyalarınızdan sonuçları hızlı bir şekilde alırsınız ve yalnızca birisi reklamınıza tıkladığında pazarlama ücreti alırsınız.

PPC pazarlaması için kullanabileceğiniz Google, Bing ve Facebook olmak üzere üç ana platform vardır. PPC pazarlamanız için Google veya Bing’i seçerseniz, yayınladığınız şeyi arayan kişi sayısını araştırabilirsiniz, bu da e-ticaret mağazaları reklamlarınızın daha etkili olmasına yardımcı olur. Google ve Bing’i kullanmanın dezavantajı, hedef kitleniz hakkında yaşları, cinsiyetleri veya ilgi alanları gibi kesin bilgilere sahip olmayacaksınız.

Facebook’ı PPC pazarlamanız için kullanıyorsanız hedef kitlenizin yaşı, cinsiyeti ve ilgi alanları hakkında bilgi edinebilirsiniz, ancak reklamlarınızın ne kadar popüler olacağını bilemezsiniz.

PPC reklamlarını denemek istiyorsanız daha fazla bilgi için Neil Patel’in bu Google AdWords kılavuzuna ve Buffer’ın Facebook Pazarlama kılavuzuna göz atın.

E-posta Pazarlaması

E-posta genellikle önemli bir pazarlama kanalıdır fakat göz ardı edilebilir, ancak insanların her zaman giriş yaptığı ve kontrol ettiği bir platformdur. Ayrıca, e-posta pazarlaması, harcanan her 1 dolara kadar 32 dolara kadar yatırım getirisi sağlayabilir ve bu da PPC’den çok daha yüksektir.

Harika bir e-posta stratejisi tasarlamak, mevcut ve yeni trafiği web sitenize tekrar tekrar zorlayan bir satış kanalına dönüşebilir. Bir kampanyaya iyi bir örnek, ücretsiz bilgi içeriği, hediyeler, indirimler veya satış kodları içeren, bir arkadaşınızın kupon kodlarını yönlendiren ve yeni ürünleri dünyanın geri kalanından önce önizlemeye davet eden bir kampanya olacaktır.

Abonelerinizi beslemek, zaman içinde trafiği artırmak için kitlenize güvenmek için önemlidir. Bu, kitlenizin e-postanızı ne zaman bekleyeceğini bilmesi için iki haftalık bir e-posta patlaması göndermek anlamına gelebilir. Veya kitlenizi demografik, psikiyatrik vb. ayırabilirsiniz.

Bu neden web sitenize daha fazla trafik yönlendirecek? Hedef kitlenize kişiselleştirilmiş içerik vererek, kitlenizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi birbirine yakın gruplarıyla rahat bir şekilde paylaştığı sosyal bir çevre geliştirirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya, para harcamanıza veya yeni içerik oluşturmanıza gerek kalmadan işletmenizi tanıtmak ve web siteniz için trafik oluşturmak için harika bir pazarlama kanalı olabilir.

Blog makalelerini, ürün ve hizmetleri, olumlu yorumları, şirket haberlerini ve videoları sosyal medya üzerinden satışa hazır olmayan bir şekilde paylaşmak, işletmenizi büyütmenize yardımcı olmak için içeriğinizi başkalarıyla paylaşacak hevesli takipçilerden oluşan bir topluluğun büyümesine yardımcı olabilir.

Ancak sosyal medya, messenger iletişimi ve pazarlamasına izin vererek de harika bir müşteri hizmetleri aracı olabilir. Chatchamp gibi şirketler, facebook messenger veya WhatsApp üzerinden satış yeterliliğini otomatikleştirebileceğiniz, yeni ürünleri takipçilere iletebileceğiniz ve müşterilere terk edilmiş sepetleri hatırlatabileceğiniz hizmetler sunar.

Bunun gibi diğer sosyal medya platformlarına aynı şekilde hitap eden birçok hizmet vardır, bu nedenle sosyal medya varlığınızı denetlemek ve işletmeniz için en önemli profilde iletişimi optimize etmek için zaman harcamak iyidir. Bu sadece web sitesi trafiğinde bir artışa değil, aynı zamanda çevrimiçi mağaza karlarının iyileştirilmesine de neden olabilir.

Arama Motoru Pazarlaması

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, her şirketin büyüklüğüne bakılmaksızın üstlenmesi ve yatırım yapması için gereklidir. Reklama para harcamadan web sitenize giden trafiği büyük ölçüde artırmanın en uygun yolu olduğu için gereklidir. SEO, özünde, web sitenizin belirli öğelerini optimize ediyor, böylece kullanıcılar bir grup anahtar kelime aradığında arama motorları sizi arama motoru sonuçları sayfasının en üstüne yakın olarak sıralıyor. Bir web sitesi gençken, içerik optimizasyonu, meta başlık optimizasyonu ve görüntü optimizasyonu gibi sayfa öğelerini optimize etmek için zaman harcamak en iyisidir. Ancak web siteniz bağlantı oluşturma gibi sayfa dışı SEO’da ün kazandıkça ve sosyal medya arama motoru sıralamanızı artırmanın ve web sitesi trafiğinizi artırmanın harika bir yolu olabilir.

Düşük Maliyetli Pazarlama Kanalları

Pazarlama çabalarınıza para yatırma düşüncesi göz korkutucu bir olasılık gibi görünüyorsa, düşük maliyetli pazarlama kanallarından yararlanabilirsiniz. Düşük maliyetli pazarlama kanallarının sonuç vermesinin PPC pazarlamasından daha uzun sürmesi, bu nedenle çevrimiçi mağazanıza gerekli trafiği çekmek daha uzun sürer, ancak etkili bir şekilde yapılırsa e-ticaret mağazanıza trafik çekmenin uygun maliyetli bir yolunu sunabilirler.

İçerik pazarlaması, çevrimiçi mağazanıza trafik oluşturmak için kullanabileceğiniz popüler bir düşük maliyetli pazarlama stratejisidir. Organik arama sıralamanızı ve marka otoritenizi artırmak için ürünlerinizle ilgili bir blog oluşturabilir ve içgörülü SEO içeriği yayınlayabilirsiniz. E-ticaret mağazanızla ilgili yeni ürünler, flash satışlar veya duyurular hakkında hedef kitlenizi uyarmak için e-ticaret işletmeniz için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi mağazanız için daha fazla trafik oluşturmak için kullanabileceğiniz Reddit gibi tartışma platformları da vardır. Reddit, ürünlerinizle ilgilenen diğer kullanıcılarla etkileşim kurmak için kullanabileceğiniz ‘Subreddits‘ olarak bilinen nişe özgü çok çeşitli kategorilere sahiptir.

Herhangi bir içerik pazarlama kaynağı oluşturduysanız, devam eden bir tartışmayla alakalı olmaları koşuluyla bunları Reddit’te de paylaşabilirsiniz. Bu kullanıcıların nişinizle ilgilendiğini zaten bildiğiniz gibi, markanız için farkındalık yaratırken yüksek potansiyelli müşterileri çevrimiçi mağazanıza çekmenin harika bir yoludur.

Kârınızı Elde Edin

E-ticaret işiniz satış yapmaya başladığında, paranın ne kadarının işletmeniz için eşit kar olacağını çözebilmeniz önemlidir. Ben araştırmalarımın sonucunda basit bir Aylık Kar Hesaplayıcısı keşfettim – kullanmanız gereken tek şey bir Google hesabı.

Tek yapmanız gereken oluşturduğumuz formu kopyalayıp kendi Google Sayfanıza yapıştırmak ve yeşille işaretlenmiş bölümlere kendi figürlerinizi girmek (isterseniz). Rakamlarınızı yeşil bölümlere girdiğinizde Aylık Trafik Hesaplayıcısı brüt gelirinizi, net gelirinizi ve kârınızı oluşturur. Brüt gelir, net gelir ve kar hesaplamalarının nasıl çalıştığını anlamanız önemlidir, bu nedenle bunları aşağıda ayırdık:

  • Brüt Gelir: Ürünlerinizi sattığınız fiyatı sattığınız ürün sayısıyla çarparak çevrimiçi mağazanızın elde ettiği brüt geliri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Net Gelir: Net geliri elde etmek için öncelikle ürünlerinizi satın alacağınız maliyeti çevrimiçi mağazanızın sattığı ürün sayısıyla çarpmanız gerekir. Bu tutarı tamamladığınızda, sonucunuzu brüt gelirden çıkarırsınız ve e-ticaret işletmenizin aylık gelire ulaşırsınız.
  • Kazanılan Kar: Mağazanızın bir ayda elde ettiği karı elde etmek için pazarlama bütçenizi net gelirinizden çıkarmanız yeterlidir.

Para Kazanmaya Başlamanın Zamanı Geldi

E-ticaret ve dropshipping’in karlı olduğuna şüphe yok. Ve şimdi finansal hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan araçlar ve bilgilerle donatıldığınız için- para kazanmaya başlamanın zamanı geldi.

Sizin için son bir tavsiyemiz var – pazarlama kampanyalarınızı ve ürün fiyatlarınızı test ettiğinizden emin olun, e-ticaret mağazanızı büyütmenize gerçekten yardımcı olacaktır. Adwords kampanyalarınızın başarılı olmadığını görebilirsiniz, böylece Facebook kampanyalarını deneyebilirsiniz.

Ayrıca ürünlerinizin fiyatlandırmasını ayarlamayı da deneyebilirsiniz – müşterilerinizin daha fazla ödeme yapmaya istekli olduğunu bulursanız pazarlama çabalarınıza daha fazla para harcayabilirsiniz.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar