Ana SayfaDijitalDomain Alıp Satarak Para Kazanın

Domain Alıp Satarak Para Kazanın

Yazar

Tarih

Kategori

Alan Adları ile Para Kazanın

Domain (alan adı) satın almak aslına bakarsanız uzun zamandır yapılan bir iş olmasına rağmen pek bilinmeyen bir gelir elde etme yöntemidir. Domain ne demek bilmeyenlere hemen açıklayayım.

Örneğin; Paratic bizim domainimiz ve com alan adı uzantımızdır. Devlet siteleri için gov; eğitim kurumları için edu uzantıları kullanılır.

Peki, bunun neresinden kazanılıyor?

Marka olmaya uygun isimleri, daha önce satın alınmamışsa alabilir ve daha sonra webmaster forumlarında satabilirsiniz. Eğer güzel domainler bulur ve alırsanız bir süre sonra iyi bir fiyattan satabilirsiniz. GoDaddy bu işte en çok bilinen platformlardan birisidir.

Alan adları günümüzün teknoloji merkezli dünyasında sıcak metalardır . 2009 yılında Quinstreet’e 16 milyon dolarlık ‘insure.com’ satışı dünya rekorunu kırmış olabilir, ancak daha uzun alan adları bile her gün yüzlerce dolar için rutin olarak satılıyor. Sonuç, yatırımcıların gelecekte kâr için satılabilecek alan adlarına yatırım yapmaları için eşsiz bir fırsattır.

Sağlam Alan Adı Portföyü Oluşturma

Yüksek kaliteli bir alan adı portföyü oluşturmak , aylar veya yıllar alabilir. Çoğu zaman, anahtar alanları neyi bekliyor olabilir gelecekte popüler hale ve riskten korunma alanlarının yüzlerce satın alarak numaralar arasında. Diğerleri, zaten yüksek profilli birkaç alan adı satın almayı ve değer olarak takdir etmelerini umarak onlara oturmayı seçerler.

Domain Adı Alıp Satarak Para Kazanın
Domain Adı Alıp Satarak Para Kazanın

Genel İsimler

Yeni ve ortaya çıkan ürünler de dahil olmak üzere bir ürünü veya hizmeti tanımlayan kelimeler büyük bir yatırım olabilir. Ama etki yol açabilecek her türlü telif hakkı veya ticari marka sorunları önlemek için çok önemli bir yatırım.

Coğrafi İsimler

Gelecekteki yerler de dahil olmak üzere şehirlerin veya ülkelerin adları, zaman içinde topluluk portalları veya bu topluluklarda bulunan diğer işletmeler oluşturmak isteyen web geliştiricilerine satılabilecek büyük yatırımlar olabilir.

İşletme İsimleri

Diş hekimi veya fizik tedavi gibi genel işletme adları, coğrafi adlarla birleştirildiğinde büyük yatırımlar olabilir.

Zamanında İsimler

Zamanında isimler, 2022OlympicPlayers.com gibi o yıl meydana gelen olaylarla birleştirildiğinde büyük yatırımlar olabilir.

Alan Adları Alış ve Satış

Alan adlarını satın almanın ve satmanın birçok farklı yolu vardır. GoDaddy.com gibi birçok standart alan adı kayıt şirketi, açık artırma yoluyla satışları kolaylaştıracaktır . Bu arada, Sedo gibi özel web siteleri yalnızca alan adları satın almak ve satmak için tasarlanmıştır. Son olarak, satış sayfası bulunan park alanları, potansiyel alıcılardan hedeflenmiş ilgi çekmek için harika bir yoldur.

Set Fiyatı

Belirli bir fiyat belirlemek, geniş bir alan portföyüne sahip ve bunları satmak için acele etmeyen alan adı satıcıları için tercih edilen yöntemdir.

Açık arttırma

Açık artırmalar, genellikle mümkün olan en yüksek fiyatla sonuçlandığından, çok ilgi duyulan yerlerde daha yüksek profilli alan adları satmanın harika bir yoludur.

Bir teklif yapmak

Bir teklifte bulunun, çok fazla ilgisi olmayan ve / veya alan adının kesin değerinin iyi bilinmediği niş alanlar için çok uygundur.

Alanlara Yatırım Riskleri

Alan adı yatırımcılarının alım satımdan önce dikkatle düşünmesi gereken birçok risk vardır. En büyük üç risk likidite , öznellik ve yasallıktır, ancak yanıltıcı değerlendirmelerden hatalı emanet ödemelerine kadar pek çok başka risk de vardır . Alıcılar, alan adlarına yatırım yapmadan önce bu riskleri dikkatle değerlendirmelidir.

Likidite

Çoğu hisse senedi ve tahvil bir broker aracılığıyla kolaylıkla satın alınabilir ve satılabilir , ancak alan adlarının satılması çok daha zor olabilir. Doğru alıcıyı bulmak genellikle birkaç ay hatta yıllarca bir satış listeleme meselesidir, bu da yatırımcıların uzun bir zaman ufkuna ve bir zararı mide bulabilmesi anlamına gelir .

Öznellik

Hisse senetleri gelecekteki nakit akışlarının iskonto edilmiş değeri ile değerlenirken , bonolar kupon ödemeleri ve faiz oranları ile değerlenebilir. Alanlar, tespit edilmesi çok zor olabilecek çok daha öznel bir değerlemedir . Ve sözde alan değerleme uzmanları , gerçekleştirilmesi zor olabilecek yüce değerlerin yayınlanmasıyla tanınırlar.

Yasallık

Alan adları yasal açıdan yapışkan bir işletme olabilir. Ticari markalı bir isme çok yakın olan adların seçilmesi , alan adını ücretsiz olarak kaybetmek için bir davaya ve mahkeme emrine neden olabilir. Diğer durumlarda, çalınan alan adları , alıcının gerçek sahibi olmadığını keşfetme özelliğine sahip olmadan satılabilir .

Alt çizgi

Herhangi bir yatırım gibi, alan adları da kendi riskleriyle birlikte gelir. Ancak, iyice risk ve getiri dikkate gayretli yatırımcılar için, alan adları olduğu bir yatırım haline gelebilir verimleri yüksek getiriler ve benzersiz bir yol yatırımlarının onun / onu portföyünü çeşitlendirmek.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar