test
Ana SayfaDijitalFacebooktan para kazanma yolları: 10 Metod ile Facebook ile para kazanma

Facebooktan para kazanma yolları: 10 Metod ile Facebook ile para kazanma

Yazar

Tarih

Kategori

Evden para kazanma, internetten para kazanma ve pasif gelir ana temasında farklı konular ile para kazanma metodlarını sizler için araştırıyoruz.

Facebook alışkanlığınızı kazanca döndürebilirsiniz.

Ortalama bir Facebook kullanıcısı günde bir saatten fazla bu platformda zaman geçiriyor ve şirket para kazanıyor. (2019’da 70 milyar dolar gelir!)

Facebook’ un 2 milyardan fazla üyesi vardır, güçlü bir reklam platformu ile  Facebook’ta para kazanmanın bir çok  yolu mevcuttur.

Facebook ‘tan Para Kazanma Yöntemleri

1- Facebook Yazısı Yazın.

‘Aklında ne var ‘ kısmına satmak istediğiniz ürünün resmini de ekleyerek facebook arkadaşlarınıza ürününüzü satabilirsiniz. Bu eklediğiniz ürün yalnızca arkadaşlarınız ile paylaşılır. Örneğin; araba, emlak ve diğer eşyalar olabilir. Facebook’ ta şimdiye kadar hiç bir şey satmadıysanız, yayınlarını modellemek için diğer kişilerin yayınlarını örnek olarak kullanabilirsiniz.

Facebook Messenger ile bir arkadaşınız veya herhangi bir grup üyeniz ile sohbete devam edebilirsiniz. İnsanlarla sohbet ve iletişim halinde kalmanız satış potansiyelinizi de kesinlikle artırmış olacaktır.

Facebook ile Para Kazanma Yöntemleri
Facebook ile Para Kazanma Yöntemleri

2- Yerel Alış ve Satış Gruplarına Katılın.

Ürününüzü yerel olarak satmayı düşünüyorsanız yerel alım ve satım gruplarına katılmanız gerekiyor. Facebook ürününüzü satmayı kolaylaştırır. Çünkü postayı genellikle bir grupta oluşturur ve yayın yayınlanmadan önce diğer grupları seçme seçeneğiniz vardır.

Örnek olarak, aracınızı satmak istediğinizi varsayalım. Yerel şehrinizde veya bulunduğunuz ilçede kullanılmış otomobil listelerini kabul eden en az iki farklı alış ve satış grubu bulunur. Yalnızca bir gönderi yapmanıza rağmen, birden çok grupta görünür ve daha fazla Facebook üyesine ulaşırsınız.

En popüler gruplardan bazıları garaj satışları ve otomobillerdir. Bölgenizdeki grupları hızlı bir şekilde bulmak için, keşfet menüsünde “Grupları Al ve Sat” ı tıklayın. Ayrıca farklı seçenekler arasında filtre uygulamak için grup adlarını da arayabilirsiniz.

Her grubun farklı satış politikaları vardır, bu nedenle yayınlamadan önce grup yönergelerini okuduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, grup moderatörleri yayınınızı silebilir veya sizi gruptan çıkarabilir.

Kendi Grubunu Yarat.

Satmak istediğiniz ürünler için yerel bir grup yoksa, kendi grubunuzu başlatmayı düşünebilirsiniz.

3- Facebook Pazarında Satış Yapın.

Facebook Marketplace’ te de satış yapabileceğinizi unutmayın. Marketplace, bölgenizdeki hemen hemen her şeyi satın alabileceğiniz, satabileceğiniz veya ticaret yapabileceğiniz herkes için ücretsiz bir özelliktir. Yerel alım ve satım grupları kadar uzman olmasa da, herkesin Facebook Marketplace’ e erişimi serbesttir. Bununla birlikte yayınınızı arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz ve hatta aradıkları özel bir şeyi bile bulabilirler.

4- Arkadaşa Tavsiye Bonusları Kazanın.

Sadece sevdiğiniz ve başkalarıyla paylaşmak istediğiniz bir çevrimiçi hizmet kullanıyor musunuz? Ağızdan ağıza öneriler, reklamın en etkili biçimlerinden biridir. Şirketler bunu biliyor ve bu yüzden arkadaşlarınız sosyal medyaya katıldığında arkadaş önerme bonusu sunuyorlar.

Yönlendirme bağlantınızı paylaşmak için e-posta davetleri gönderebilir veya hesabınızdaki sosyal medya paylaşım düğmelerini tıklayabilirsiniz. Arkadaşınız tavsiye bağlantınız üzerinden kaydolursa, nakit bonus kazanabilirsiniz!

Düzenli olarak kullandığınız daha fazla şirket, gerçekleştirebileceğinizden daha fazla tavsiye bonusu sunar. Bir iki dakikanızı ayırın ve favori uygulamalarınızı ve web sitelerinizi sosyal medyada paylaşarak ekstra para kazanıp kazanamayacağınızı görün.

5- Facebook Reklamları Oluşturun.

Başka birinin sayfası veya sayfanız için reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bir işletme sahibi olarak, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak reklamlar yayınlayabilirsiniz. Bu öneri için öncelikle işletmeniz veya web siteniz için bir Facebook Sayfası oluşturmanız gerekir. Sayfa oluşturmak ücretsizdir ve yalnızca birkaç dakika sürer ve herhangi bir işletme veya web sitesi için uygundur.

Sayfalarınızı oluşturduktan sonra yayınları sayfa takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Belirtmem gereken bir şey daha var; Unutmayın ki sayfanızı takip etmeyen kullanıcılara ulaşmak için Facebook’ ta reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

Facebook Reklamları Oluşturma İpuçları;

Sayfa yayınları para kazanmanıza yardımcı olabilirken, yeni bir kitleye ulaşmak için ücretli Facebook reklamlarını da kullanmanız gerekir. İlk kez daha fazla tıklama çekebilecek profesyonel reklamlar oluşturmak için kendi reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

Sayfanızda yayınlar oluşturdukça mavi “Gönderiyi Arttır” düğmesini tıklayın. Düğmeyi tıkladıktan sonra, reklam oluşturucu aracına yönlendirilirsiniz. Aşağıda belirtilenden daha fazla özellik olmasına rağmen, dikkat etmeniz gereken üç araç vardır:

 • Amaç (Kitlenizle etkileşime girmek veya satış yapmak ister misiniz?)
 • Kitle (Belirli bir kitleyi hedefleyip hedeflememek?)
 • Bütçe (Ne kadar harcama yapmak istiyorsunuz ve kampanyanın kaç gün sürmesini istiyorsunuz?)

Facebook reklamlarının en büyük yararı, yaşadıkları yer, yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarına göre belirli bir kitleyi hedefleyebilmenizdir. İsterseniz, takipçilerinize ve arkadaşlarınıza da reklam verebilirsiniz. Ayrıca, ulaşılan kişileri ve katılım sayısını da izleyebilirsiniz. Kampanya bittikten sonra, tıklama başına maliyet (TBM) tutarınızı hesaplamak için etkileşim sayısını toplam kampanya maliyetiyle karşılaştırabilirsiniz.

Facebook ile Para Kazanma Yöntemleri
Facebook ile Para Kazanma Yöntemleri

Facebook’ta reklam vermek ücretli reklamlar için nispeten ucuzdur. Çünkü kampanya başına ücreti kendiniz bütçenize göre belirlersiniz.

Facebook reklamları yayınlamak, deneme yanılma yöntemini temel alan bir öğrenme sürecidir. Düşük maliyetli gereksinimler nedeniyle, sizin için en uygun olanı bulmak için her biri farklı hedef kitlelere sahip yalnızca 50- 100 tl gibi bir ücrete mal olan birkaç küçük kampanyayı denemekten korkmayın.

6- Yarışmalara Girin.

Bazı şirketler ve bloglar yarışmalar düzenler ve bağlantınızı Facebook’ta paylaşarak veya Facebook sayfalarını takip ederek giriş kazanabilirsiniz. Ayrıca en yeni fırsatları bulmak için yarışma ve hediye gruplarına katılabilirsiniz.

Bu yarışmaların çoğu ücretsizdir. Bu yüzden tek giriş şartı sizin zamanınızdır. Her hediye farklıdır. Örneğin; mutfak aletleri veya yeni bir arka bahçe ızgara seti kazanma şansınız olabilir .

7- Facebook’a Yatırım Yapın.

Facebook’ tan para kazanmak için kullanılan önerilerden birisidir. Ve burada bir Facebook hesabı oluşturmanıza gerek yoktur. Bunu enteresan bulabilirsiniz fakat unutmayın ki Facebook Nasdaq Endeksinde halka açık bir şirkettir.

Facebook’un hisse senedi simgesi FB’ dir ve IRA’ nızdaki herhangi bir aracı kurumla veya vergiye tabi aracı kurum hesabıyla satın alınabilir. Bu üç nedenden dolayı Stockpile ile Facebook hisse senedi satın almayı düşünebilirsiniz:

 • Her ticaret sadece 99 sent ve sektör ortalaması 4,95 dolar
 • Herhangi bir hisse senedinin veya ETF ‘nin kısmi hisselerini satın alabilirsiniz
 • Yeni hesaplar herhangi bir hisse senedi için 5 ABD doları hediye alır

Stockpile ile hisse senedinin kısmi hisselerini satın alabilirsiniz.

Herhangi bir borsa yatırımında olduğu gibi, Facebook size para kazandıracaktır. Hisse senedi fiyatı günlük olarak dalgalanabilir.Bu nedenle yatırım yapmak ve kar elde etmek için uzun vadeli tutmayı planlamanız gerekir. Facebook’a yatırım yapmanın daha az değişken bir yolunu tercih ediyorsanız, şu anda Facebook’u portföyünde tutan bir endeks fonu satın almayı düşünebilirsiniz.

8- Bir Bağış Toplayıcıya Ev Sahipliği Yapın.

Bu uygulama ile çok fazla kâr etmeyecek olsanız da, kişisel bir amaç için veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için para toplamaya yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki nedenlerden biri için bir para toplama sayfası oluşturabilirsiniz:

 • Kişisel acil durum
 • Kriz rahatlama
 • Sağlık ve tıp
 • Eğitim
 • Uluslararası
 • Spor Dalları

Bu özellik bu sorunun giderilmesine yardımcı olur.

9- Sosyal Medya Yöneticisi Olun.

Sosyal medya bilginize güveniyorsanız, kurumsal sosyal medya hesaplarını yönetmek için de ödeme alabilirsiniz. Bir sosyal medya asistanının sorumlulukları şöyledir;

 • Sosyal medya yayınlarını planlama
 • Yorumlara yanıt verme ve takipçilerle etkileşim kurma
 • Sosyal medya grafikleri oluşturma
 • Reklam kampanyası metriklerini izleme
 • Kitle boyutunu oluşturma

Facebook dışındaki diğer platformlarda sosyal medya hesabını yönetme şansın çok yüksek. Bu nedenle, en azından Instagram, Pinterest ve Twitter gibi daha büyük platformlara aşina olmak iyi bir fikir olabilir.

Facebook aktif kullanıyorsanız, bu evden çalışmak ve esnek saatlerle yarı zamanlı bir gelir elde etmek için mükemmel bir fırsat olabilir.

10. Facebook Gruplarına Katılın ve Diğerlerine Yardım Edin.

Facebook ile potansiyel olarak para kazanmanın bir başka yolu da gruplara katılmak ve insanların sorularını yanıtlamaya yardımcı olmaktır. Bu blogcular ve işletme sahipleri için uygun bir seçenek olacaktır.

Tek yapmanız gereken, uzmanlık alanınıza uyan grupları bulmak. Bir bakıma, bu grupların Facebook öncesi internet çağında popüler olan çevrimiçi forumların rolünün yerini aldığını söyleyebilirsiniz.

İnsanlara yardım ederken, bir itibar oluşturabilir ve hatta okuyucuya yardımcı olmak için web sitenize bağlantılar da ekleyebilirsiniz. Her sayfa ziyareti, potansiyel olarak arama motoru sıralamalarınızı artırabilecek ve hatta bağlı kuruluş komisyonu kazanabilecek daha fazla web sitesi trafiği anlamına gelir.

Sonuç olarak; Gruplara katılarak, diğer Facebook üyeleriyle etkileşim kurarak ve hatta ücretli bir reklam yayınlayarak, isterseniz Facebook’ta tekrar eden bir gelir elde edebilirsiniz.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar