test
Ana SayfaNFT5 Adımda Metaverse Evreninde Nasıl Para Kazanılır - 2022

5 Adımda Metaverse Evreninde Nasıl Para Kazanılır – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Fungible olmayan jetonlar, oyuncuların sanal dünyalarda gelir elde etmeleri için yeni yollar yarattı.

İlk olarak Neal Stephenson’un 1992 tarihli bilim kurgu romanı “Snow Crash” da yer alan metaverse, “Ready Player One”, Roblox ve Fortnite gibi oyunları ve filmleri anımsatan sanal bir dünya (veya dünyalar) olarak az ya da çok tanımlanıyor. Bu alanın içinde insanlar, tam işleyen bir gerçek dünya ekonomisi etrafında merkezlenen dijital varlıkları ticaret yaparak ve sürdürerek avatarları aracılığıyla vekaleten yaşayabilirler.

Ancak metaverse pazarının bazı detayları hala oldukça soyut olsa da, fungible olmayan belirteçler (NFT’LER) gibi diğer bileşenler, iç altyapısı ve ekonomisi için bir temel olarak ortaya çıkmıştır. İnsanlar sanal araziler, etkinlik geçişleri, avatarlar ve diğer dijital öğeleri satın almak için metaverse içindeki NFT’LERİ kullanıyor.

1-Metaverse’de nft’ler ve gayrimenkul yatırımları

Sanal toprak sahipleri

Belirtildiği gibi, insanların metaverse’de NFT’LERİ kullanmasının bir yolu, Sanal Alanda dijital bir gayrimenkul parçası olan ARAZİ gibi sanal arazi satın almaktır. Bu sanal alanlar, sanal bir dünyadaki belirli konumların sahipliğini yansıtmak için fiziksel bir tapunun aksine NFT’LERİ kullanır.

Kum havuzunda, ARAZİ oyun dünyasında yaklaşık 300 metre kareden oluşuyor. Decentraland’da, büyüklük 50 metrekarelik arazi parsellerine dönüşüyor.

Kullanıcılar yeterli araziye sahipse, bunları tek bir mülk oluşturmak için birleştirebilirler. Bunun bir örneği “Satoshi’nin Çay Bahçesinin Sırları” dır – Decentraland’da 64 ayrı araziden oluşan bir mülk. Büyüklüğü ve konumu nedeniyle 2019’da 1.3 milyon MANA (yaklaşık 80.000 $) sattı. “Arazi” tamamen dijital yollarla çevrilidir ve bu da erişimi kolaylaştırır.

2021’de Metaverse Grubu, Decentraland’da 618.000 MANA karşılığında bir mülk satın aldı ve o sırada yaklaşık 3.2 milyon dolara denk geldi. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, konum dijital gayrimenkuldeki her şeydir ve giriş noktalarına veya sanal yaya trafiği vaat eden sanal arenalar gibi yerlere yakın olan araziler değer artış eğilimindedir.

2-Kiralama ve borç verme

Piyasa talebine bağlı olarak, insanlar pasif gelir elde etmek için Nft’lerini kiralayabilirler. Metaverse’deki toprak sahipleri bunu, oyun geliştiricilerin para kazanmaları için yollar sağlayan merkezi olmayan bir finans (DeFı) platformu olan parsiq’in IQ Protokolü aracılığıyla yapabilirler.

Geleneksel mülk ve gayrimenkulün dinamiklerine benzer şekilde, IQ Protokolü, sanal arazi sahiplerinin, kiracılarla müzakere edilen ve akıllı sözleşmelerle uygulanan önceden belirlenmiş koşullar aracılığıyla verim ve kira ücretleri kazanmalarına yardımcı olur.

Nft’ler ikincil piyasalarda satıldığında veya yeniden satıldığında içerik oluşturucuların kazanabileceği telif ücretlerinin yanı sıra, NFT’LER yatırımcıların pasif temettü kazanmalarına da yardımcı olabilir. Bunun bir örneği, Aralık 2020’de 222.000 dolara açık artırmaya çıkarılan F1 Delta Time oyunundaki dijital Monaco yarış pistinin bir parçası.

Dijital pisti temsil eden NFT, sahibinin, yarışlar için giriş bileti ücretleri ve katılımcıların giriş için revv’yi yatırmasını gerektiren “Seçkin Etkinliklerden” elde edilen getiriler de dahil olmak üzere, üzerinde gerçekleşen tüm yarışlardan% 5 temettü almasına izin verir.

3-Metaverse’de nft’ler ve oyunlar

Kazan-kazan, oyun içi varlıklar ve ödüller

Axie Infinity ve Aavegotchi gibi oyunlar sayesinde, play-to-earn (P2E) modeli, kullanıcıları değiştirilebilen, satılabilen veya ödünç alınabilen NFT’LER ve oyun içi kripto para birimleri gibi varlıklarla ödüllendiren tamamen yeni sanal ekonomiler yarattı. Ayrıca, Battle Racer gibi diğer oyunlar, otomobil parçalarını ayrı NFT’LER olarak serbest bırakarak daha fazla faydaya yardımcı olur. Kullanıcılar daha sonra araçlarını inşa etmek için bu parçaları satın alabilir veya OpenSea gibi ikincil pazarlarda ayrı olarak satabilirler.

Hala yıllar geçmesine rağmen, insanların bu blockchain ağlarında NFT’LERİ kullanma biçimleri Fortnite gibi daha yaygın oyunlarda ciltlere ve kozmetiklere de uygulanabilir. Bu sadece oyuncuların varlıklarının sahipliğini ve özgünlüğünü daha iyi yansıtmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda 2025 yılına kadar 74.4 milyar doları aşması öngörülen küresel oyun içi harcamaları da artıracaktır.

Yazılım geliştiricisi ve Fortnite’ın sahibi olan Epic Games, NFT’LERİ destekleyen herhangi bir oyunu mağazasına memnuniyetle karşılar, ancak piyasadaki dolandırıcılık olarak algılananlar nedeniyle doğrudan NFT’LERİ serbest bırakmaz veya bunlarla etkileşime girmez.

Sizin için Doğru Play-to-Earn Oyunu Nasıl Seçilir?
Okumak için yazımıza göz atın:

4-Nft’ler ve Sanal Hayatınız

Avatarlar ve sosyal etkinlikler

Twitter’ın son zamanlarda NFT profil resimlerini desteklemesinde görüldüğü gibi, insanlar benzer düşünen destekçilerden oluşan bir toplulukta bulunabilecek sosyal kredi, statü ve aidiyet duygusu için NFT’LER de topluyorlar.

Örneğin, avatarların metaverse’de nasıl geliştiğinin bir örneği, ortaya çıkan bir sanal gerçeklik stüdyosu olan House of Kibaa ile bir NFT koleksiyonu olan Gutter Cat Gang arasındaki ortaklıkta görülebilir. Birlikte, House of Kibaa, tüm Oluk türleri için kullanılabilen animasyonlu 3D avatarlar yaratıyor; topluluk, silahlar, giyilebilir cihazlar, araçlar, evcil hayvanlar ve tuzak evleri ve konaklar gibi gayrimenkuller de dahil olmak üzere ücretsiz yükseltmeler için özel çekilişlere hak kazanıyor.

Özel etkinlikler ve partiler

Bu arada, NFT geçişleri, farklı metaverlerde barındırılan sanal etkinlikler, partiler ve konserler için gelir elde etmek için kullanılabilir. Eylül 2021’de, hevesli bir NFT savunucusu, rapçi ve girişimci olan Snoop Dog, özel bir partiye ev sahipliği yapmak için Sanal alanla ortaklık kurdu. Sandbox’ta duyurulduğu gibi, etkinliğe katılmak için 1.000 NFT parti kartı kullanıma sunuldu ve 650tanesi Sandbox’ın pazarında yayınlandı. Özünde, Snoop Private Party Pass, insanlara Snoop Dogg’un özel yaşam tarzına, özel NFT’LERE, deneyimlerine ve Snoop Dogg’un kendi topraklarında özel bir konser vermesi için bir şans verdi.

Snoop Dog, NFT merkezli etkinlikler ve sürümler için Sanal alanla birlikte çalışan uzun bir marka ve etkileyici listesinden biridir. Bu markalardan bazıları The Walking Dead, Atari ve Warner Music Group’u içeriyor.

5-İstatistikler

Nft’lere yapılan toplam harcamaların 2021 yılı sonuna kadar 12,6 milyar dolardan fazla olduğu bildirildi ve alıcıların pasif getiri (artık gelir) kazanma ve yatırımlarının potansiyelini en üst düzeye çıkarma yollarından bazıları şunlardır:

Verim üreten NFT’LER: Web 3’teki piyasaların zamanlaması, en deneyimli yatırımcı için bile neredeyse imkansız olabilir ve bu nedenle daha pratik teşvikler oluşturmak ve NFT sektörünün oynaklığına karşı hafifletmek için, bir dizi proje sahiplerine yönetim belirteçleri vererek pasif getiri sağlar. Bu koleksiyonlar arasında dikkat çekici olan, önümüzdeki 10 yıl boyunca her gün 10 $ MUZ jetonu üretecek olan Genesis Cyber Kongz.

Diğer örnekler SupDucks (($ VOLT) ve Mutant Kedilerdir ($ BALIK). Kullanım durumu hala belirsiz olsa da, Bored Ape Yacht Club’ın 2022’nin ilk çeyreğinde kendi jetonunu piyasaya sürmesi bekleniyordu.

Staking: Pasif getiri sağlayan NFT’LERİ toplamakla birlikte, yatırımcılar, ödül almak için varlıklarını akıllı bir sözleşmede staking yaparak veya kilitleyerek NFT’LERİN ve DeFı protokollerinin birleşik faydalarından da yararlanabilirler.

Menkul kıymetlerle ilgili katı düzenlemeler göz önüne alındığında, bu ödüllerin çoğu projeye özgü belirteçler biçimindedir ve yönetişim veya oy hakları gibi standart özellikler için kullanılır. Bununla birlikte, belirteçler SushiSwap veya Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda listeleniyorsa, istifleyiciler bunları pazarda satabilir.

İç içe geçmiş NFT’LER: Geçmişte, NFT’LER oldukça statikti. Çoğunlukla, birinin ikincil piyasada bastığı veya satın aldığı şey değiştirilemedi. Bununla birlikte, Yüklü Parçacıklar gibi platformlarla, insanlar artık NFT’LERİ diğer nft’lere katmanlandırabilir ve bir nft’yi birden fazla ERC tabanlı belirteç tutabilen sanal bir sepete dönüştürebilir.

Bu yeni iç içe geçmiş NFT türü, bir koleksiyona içsel değer katmaya ve spekülatif bir yatırımın ne olacağını, verim üreten bir varlık gibi bir şeye dönüştürmeye yardımcı olur – kıt bir NFT, başka bir kıt NFT’YE, sonsuzluğa bağlanır.

Genel olarak, iç içe geçmiş NFT’LER, sanal öğeleri özelleştirip yeni işlevler ekleyerek metaverse’deki kullanıcılara değer sağlamaya yardımcı olur. Yüklü Parçacıkların kurucu ortağı ve iş lideri Ben Lakoff, bir web seminerinde bazı kullanım durumlarını vurguladı. Bunlar, içerdiği NFT’LER faiz tahakkuk ettikçe güç kazanan silahları ve içinde yatırılan jeton miktarına bağlı olarak değişebilen bir tabloyu içerir.

Daha fazla internetten para kazanma odaklı bilgi edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir kazanç yolu olan NFT’lerle ilgili NFT REHBERİ serimizin önceki yazılarına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NFT REHBERİ 2 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?
NFT REHBERİ 3 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?
NFT REHBERİ 4 | Nasıl NFT Üreticisi Olunur?
NFT REHBERİ 5 | NFT Pazarlaması İçin Uygun Dijital Dağıtım Platformları
NFT REHBERİ 6 | Etkili NFT Pazarlama Yöntemleri
NFT REHBERİ 7 | NFT Satarken Para Kaybetmemek İçin Bilinmesi Gereken 7 Şey
NFT REHBERİ 8 | NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar
NFT REHBERİ 9 | 11 Adımda OpenSea İle NFT Satışı

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar