Free Porn
Ana SayfaBlogPara Yönetimi İçin En Önemli 9 Yöntem - 2022

Para Yönetimi İçin En Önemli 9 Yöntem – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Para kavramını anlamak zaman zaman karmaşık olabilir. Bu konuda en önemli şey 10 dolarınız olsa bile onu yönetme şeklinizdir. En önemli 9 kavramı sizler için ele aldık 🙂 Keyifli okumalar.

1. Parayı anlamak psikolojide ustalaşmaktır.

Parayı anlamak psikolojide ustalaşmaktır. Parayı incelemenin zengin ve ünlü olmakla hiçbir ilgisi yoktur. Paranızı yönetmeyi anladığınızda aslında, her şeyin insan psikolojisiyle ilgili olduğu anlayacaksınız. Örnek vermek gerekirse; insanların mutsuz olduğunda bir şeyler satın almak istemesi gibi…


Hisse senedi piyasaları duyarlılıkla işlem görür. İnsanlar hisseleri satın alır ve sonra da onları da satar. Kendi psikolojinizi anlamazsanız, para konusunda kötü yönetebilirsiniz. Psikolojiniz en iyi ve en karlısını ancak karar verme yeteneğinizin çoğunu elinizden bıraktığınız zaman elde ediyor. Psikoloji hakkında bilgi edinin, konu para ve sizin için doğru strateji olduğunda zihninizde ustalaşabilirsiniz. Psikolojinizin nasıl çalıştığını anlarsanız kendinizi de anlamış olursunuz.

2. Tüm paranı verebilir ve iyilik için kullanabilirsin.

Tüm paranı verebilir ve iyilik için kullanabilirsin. İyi bir şeye harcanmazsa para anlamsızdır.
En çok paraya sahip olanlar – Warren Buffett ve Bill Gates gibi – parasının hepsini iyilik için kullanır. Kazananlar olmasalar bile ailelerine para bırakmanın bir yük olduğunu anlarlar.
Paranızı iyilik için kullanın. Zor durumda olanlara yardım edin. Parayla satın alınan nesneler sizi iyi hissettirmez: fakat insanlar size iyi hissettirebilir.

3. Kötü yatırımların cazibesine kapılacaksınız.

Ne kadar zeki olduğunuz önemli değil. Hayatta mutlaka yanlış yatırım kararları vereceksiniz. Başlangıçta kazandıkların düşük olduğundan yüksek riskli yatırımlara girecek ve daha çok kazanacağını düşüneceksin. Yatırım söz konusu olduğunda, gerçekler kolayca çarpıtılır ve çoğunlukla gerçek diye dayatılan bilgiler yatırım getirileriyle ilgisiz olur. Bu yüzden rehavete kapılmamalı kaynakları doğru yönetmelisin.

4. Paradan önce kim olduğun önemli.

Para sadece hedeflerinize ulaşmanız için aracıdır. Aslında hayaller ve hedefler seni sen yapan şeylerdir para bu durumda sadece kim olduğunuzu güçlendirir. Elli dolarınız varken bir dolar vermeyecekseniz, milyonlarınız varken kesinlikle bir dolar vermeyeceksiniz. Paranızın bir kısmını vererek erken başlayın, bu nedenle zihninize yeterince sahip olduğunuzu ve yeterli olduğunuzu söyleyin.

Pexels, Pixabay

5. Para değer kaybedebilir.

Bu çok büyük bir derstir: para yoktan var edilebilir. Enflasyon tasarruflarınızı yiyebilir. Google’da son birkaç on yılda USD’nin değerine bakın. Biraz şaşıracaksınız. Zaman içinde değerini koruyan varlıklara yatırım yaparak paranın değer kaybetmesine karşı koruma sağlayabilirsiniz bunlar: altın, hisse senetleri ve mülk.

“Başkaları açgözlü olduğunda korkun ve diğerleri korktuğunda açgözlü olun.”


Bu Warren Buffett’tan bir alıntı.


Şu anda herkes açgözlü ve çok uzun bir boğa piyasasının sonundayız (iyimser olarak nitelendirebiliriz). Bu korkulacak bir şey değil. Her şeyi satmayın. Sadece para yatırmanın döngülere dayandığını anlayın. Her şey yükseliyorsa ve değer orada değilse, biraz daha korkun ve yatırım şeklinizi buna göre ayarlayın. İşte basitçe sistemin çalışması;


Piyasa deli gibi yükselirken, gerektiğinde kolayca satılabilecek nakit veya likit varlıklara dönün. Piyasa %30 veya %40 düştüğünde ve korku her yerde olduğunda, alım zamanı gelmiş demektir.

6. Parayı en iyi olduğunuz şeye yatırın.


Paranız olduğunda iki seçeneğiniz vardır: yatırım yapmak veya tasarruf etmek.
Yatırım, paranızı işe koymaktır. Paranızı aşağıdaki şekillerde işe koyun:

  • Para kazandıran yeni beceriler öğrenerek kendinize yatırım yapın
  • Bir borsa endeksi fonu aracılığıyla işletmelere yatırım yapın
  • Parayı anlamak için finansla ilgili kitaplara yatırım yapın
  • Değerli nedenlere biraz vererek insanlığa yatırım yapın

7. Sanatınızdan para kazanabilirsiniz.

Hepimize söylenen bir söz vardır; “sanatçı olup aç mı gezeceksin?” fakat gerçek hayatta işler pek de öyle değildir. Çünkü severek yaptığın her iş para kazandırır. Kalbinizi ve ruhunuzu bir sanat formuna soktuğunuzda ve bunun için yeterli bir süre (beş yıl iyi bir süre) hedeflediğinizde, her şeyi yapabilirsiniz.
Çevrimiçi para kazanma şekliniz önemli değil ve sonsuza dek değişiyor. Yeterince çalışmayı online platformlarda yayınladığınızda ve bunu süreklilik haline getirdiğinizde, para kazanma fırsatları gelen kutunuza düşecek ve sizi şaşırtacaktır. Sanatınızdan para kazanabilirsiniz.

Pexels, Karolina Grabowska

8. Uyurken para kazanabilirsiniz.

Bu kulağınıza uçuk gibi gelebilir ama değil. Sistemlerinizi doğru bir şekilde kurduğunuzda uyurken de para kazanabilirsiniz. Bir iş bir sistemdir; blog bir sistemdir; LinkedIn gibi bir sosyal medya kanalı bir sistemdir; borsaya yatırım bir sistemdir. Sistemler size gelir sağlar ve para yaratmayı otomatikleştirir.

9. Asla yeterli paraya sahip olamazsın.

Tek bir karar verene kadar hiçbir miktar para yeterli değildir: sen kendin yeterli olduğuna karar verdiğinde miktar fark etmeyecektir. Yeterli olduğunu hissettiğinde daha fazla paraya sahip olma ve durmadan para için çalışma arzunuz ortadan kalkar. Para, değerin bir yansımasıdır ve kendinize değer verdiğinizde paraya bakışınız değişir. Para hakkında öğrenmenin bana öğrettiği en büyük ders bu. Para sadece kendinizin bir uzantısıdır.

Umarım yazım sizin için farkındalık oluşturup, yararlı olmuştur. 🙂

Bizi takip etmeyi ve paylaşmayı değerli yorumlarınızla katkıda bulunmayı unutmayınız! 

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar