test
Ana SayfaAffiliate MarketingTwitter İle Gelir Elde Etmenin 7 Yolu-2022

Twitter İle Gelir Elde Etmenin 7 Yolu-2022

Yazar

Tarih

Kategori

Evden çalışarak hem boş zamanlarınızı değerlendirebilir, hem de bu zamanı değerlendirirken kendinize bir gelir elde edebilirsiniz. Gelin bu geliri nasıl elde edeceğinize birlikte göz atalım.

Ekonominin değişken olduğu bu günlerde para kazanmak oldukça zor. Özellikle evden çok fazla çıkamadığımız şu zamanlarda işi olmayanların sıfırdan bir iş bulması neredeyse imkansız. Bu yazımızda sizler için internetten para kazanmanın yollarından biri olan Twitter sosyal ağı içerisinde gelir elde etmekten bahsedeceğiz. Twitter İle Gelir Elde Etmenin 7 Yolu‘nu sizler için listeledik.

Online olarak para kazanabileceğiniz pek çok platform var. Bunlardan bir önceki yazımda bahsetmiştim. Bu listeye ek olarak bir diğer platform Twitter’dır.

Benzer bir platform olan Facebook’ta olduğu gibi blogunuzun veya internet sitenizin tanıtımını yapmak için Twitter’ı kullanabilirsiniz.

Hatta affiliate pazarlama ile uğraşanlar için de harika bir yol olan Twitter ile kazanç elde etmek mümkün. Affiliate pazarlamayı kısaca açıklayacak olursak; Affiliate, dilimize Satış Ortaklığı olarak çevirilebilir. Bu sistemi en temel tanımıyla internetten para kazanma olarak görebiliriz. Bu kazanç yolu ile başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışıyla gelir elde edilebilir. Tipik influencer pazarlama gibi atışı yapan firma ya da kişi, aracılık edecek kişiye ürün satış linkini verir ve bu kişi internet ortamında satış linkini paylaşarak yapılan her satıştan para kazanır.

Affiliate Marketing ile yurt içi ve yurt dışı birçok firma aracılığıyla yüksek kazançlar elde edebilir ve bu konuda başarı yakalayabilirsiniz. Siz de bu pazarlama sitelerine üye olun ve hoşunuza giden bir ürün bulun. Bu ürünle ilgili blog yazıları hazırlayın. En az birkaç tane hedef sayfa oluşturun. Daha sonra Twitter üzerinden tanıtım yapın ve para kazanın.

Mümkün olduğunca fazla para kazanabilmek adına Twitter’da takipçilerinizin olması gerekir. Yalnızca çevrenizde bulunan arkadaşlarınızın ya da aile üyelerinizin olması yeterli değildir. Twitter‘ın araçlarını kullanmanız ve tanıtım yapacağınız ürünlerinizle ilgilenecek insanlar bulmak için araştırmalar yapmanız gerekir.

Sosyal medya hesaplarınızla desteklediğiniz Twitter hesabınızın takipçi kitlesindeki kişilerin sizi takip etmeye devam etmelerini sağlamanız gerekir. Eğer takipçi sayınız büyürse sponsorlu tweetlerden faydalanabilirsiniz. Sponsorlu tweetler sayesinde reklamcılar reklam yapmanız karşılığında size ödeme yaparlar çünkü hedef pazara veya ulaşmak istedikleri kitleye sizin ulaşabildiğinizi görebilirler.

Twitter’dan para kazanma konusunda detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

Reklam Hizmetleri


Reklam hizmetleri, 2021’de Twitter’ın gelirinin 1 milyar 53 milyon dolarlık kısmını oluşturuyordu. 137 milyon doları ise veri, lisans ve diğer kazançlardan gelmişti. 2021’de Twitter’ın 1 milyar 190 milyon dolarlık geliri içinde reklam gelirinde yıllık artış %87 oldu.

Twitter, reklam gelirlerinin çoğunu, sponsorlu tweetler, tanıtılan hesaplar ve tanıtılan ürünleri reklam verenlere satarak elde ediyor.

Şirket, tanıtılan ürünlerin doğru kullanıcıların zaman çizelgelerine, “Kimlerin Takip Edileceği” listelerine veya belirli bir ülkede veya global olarak tüm gün boyunca trend olan konular listesinin en üstünde olmasını sağlamak için bir algoritma kullanarak özelleştirilmiş reklam fırsatları yaratıyor. Reklam verenler ayrıca, hedef kitleye gönderilen akış içi video reklamlar için ödeme yapma veya yayın ortaklarından gelen video içeriğine sponsor olma seçeneğine de sahiptir.

Reklam hizmetlerinden elde edilen gelirin çoğunluğu Twitter’ın sahip olduğu ve işlettiği platform üzerinden elde ediliyor.

2006 Yılında kurulan sosyal medya şirketi Twitter, internet ve her türlü medya üzerinden tweet adı verilen yayınlarıyla dünya gündeminde popüler olan sosyal medyalardan.

Politikacılardan ve ünlülerden gelen tweet’lerle birlikte milyonlarca kullanıcının düşüncelerini yayınlaması, etkileşimde bulunması, içerik paylaşması ve en son haberleri okuması için bir zemin oluşturuyor.

Platformun kendisi hem bireyler hem de işletmeler için kullanmakta serbest. Bir kullanıcı bir hesap oluşturduktan sonra, sürekli yenilenen bir akışta takipçilere otomatik olarak gönderilen 280 karaktere kadar ve günde en fazla 2.400 tweet atabilir.

Twitter gelirini iki kategoriye ayırıyor: şirketin gelirinin büyük çoğunluğunu oluşturan reklam hizmetlerinin satışı, ayrıca veri lisanslaması ve diğer hizmetler. Twitter’ın başlıca rakipleri arasında Facebook Inc. gibi diğer sosyal medya şirketleri de var.

Twitter dünya üzerinde hem sosyal hem siyasi birçok alanda etkisi çok büyük olan bir sosyal paylaşım sitesidir. Kullanıcı sayısı çok fazla olan Twitter sosyal paylaşım sitesi üzerinden reklam vermek ve bu reklamlarla tanınmak ve göze çarpmak çok kolay ve etkilidir. Bu nedenle Twitter reklam vermek ve ürün, marka tanıtımı için çok önemli bir platformdur.

Twitter sponsorlu reklam vermek özellikle çok tercih edilen bir reklam yapma yöntemidir.Aranan anahtar kelimeler ile ilgili olan reklamlar sponsorlu olduğunda ilk olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu durum da bu sosyal paylaşım ağını kullananların çok fazla ilgisini çekmesini sağlamaktadır. Bu nedenle sponsorlu reklam vermek çok dikkat çektiği için çok tercih edilmektedir.

Sponsorlu Tweet Reklam Nasıl Oluşturuluyor?

Sponsorlu hesap oluşturma da özellikle takipçi sayısını arttırmak açısından genelde tercih edilmektedir.

Sponsorlu tweet reklamı oluşturmak için Twitter’ in reklam bölümüne girmeniz gerekmektedir. Reklam oluşturmak için Yeni Kampanya oluşturma butonuna basmalısınız. Böylece reklam kampanyası oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kampanya oluşturmaya başladıktan sonra hedef kitle seçimine dair tercihler yapmanız gerekmektedir. Twitter üzerinden hangi sayfaları takip ettikleri hangi gönderileri retweet ettikleri hangilerine yorum yaptıkları gibi ayrıntılara göre hedef kitle oluşturabilirsiniz. Bu durum reklamınızın çok daha ilgilenecek kişilerin önüne çıkmasına neden olarak tıklanma oranını arttıracaktır.

Twiter Reklam Maliyetleri

Tıklama başına, takipçi başına ödeme sistemi olan Twitter reklam için çok büyük bir ödeme almamaktadır. Fakat reklam verirken bütçenin reklam veren kişi tarafından çok iyi belirlenmesi ve aynı zamanda hedef kitlenin iyi ölçülmesi gerekir. Bu adımlar dikkatle ve titizlikle yapılırsa çok faydalı ve getirisi çok yüksek bir reklam verme işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Ulaşılabilir olun


İnsanlar yeni ve heyecan verici içerikler bulmak için Twitter’a geliyor. Casper gibi şirketler Twitter marka seslerini güçlü bir şekilde anlıyor ve Tweet’lerinde mizah kullanmanın yeni yollarını test etmekten korkmuyorlar.

Twitter 2021’in ikinci çeyreğinde beklentilere paralel olarak yaklaşık 7 milyon yeni kullanıcı kazandı ve toplam günlük kullanıcı sayısı 206 milyona yükseldi.

ABD’de ise Twitter kullanıcı sayısı aynı dönemde 1 milyon düşüşle 37 milyona geriledi.

Twitter’ın küresel dijital reklam pazarında payı % 0,9’dur.


Twitter’daki etkinliğiniz, Twitter’a verdiğiniz bilgiler ve reklam ortaklarımızla olan ilişkilerimiz, tanıtılan içeriğin sizin için daha alakalı olmasına yardımcı olur.

Twitter’ı Tweet’leri veya Twitter hesaplarını takip etmek, Tweetlemek, aramak, görüntülemek veya bunlarla etkileşimde bulunmak için kullandığınızda, bu eylemleri Twitter Reklamlarını sizin yerinize özelleştirmek için kullanabiliriz.

Örneğin, belirli bir terimi ararsanız, size o konuyla ilgili tanıtılan içeriği gösterebiliriz. Ayrıca, profil bilgileriniz, mobil cihaz konumunuz (konum özellikleri açıksa), IP adresiniz veya cihazınızda yüklü uygulamalar gibi sizinle ilgili diğer bilgileri kullanarak reklamları özelleştirebiliriz. Bu, size yerel reklamları ve tercih edebileceğiniz diğer reklamları göstermemize yardımcı olur.

Twitter ayrıca, Twitter ve bağlı kuruluşlarımızın topladığı ve karma e-posta adresi, mobil cihaz tanımlayıcısı veya tarayıcıyla ilgili bilgiler (tarayıcı tanımlama bilgisi kimliği) gibi reklam ortaklarımızın bizimle paylaştığı bilgilere dayanarak reklamları kişiselleştirebilir.

Bu, Twitter’ın beğenebileceğiniz markalardan ve işletmelerden daha önce ilgi gösterdiğiniz şeylerle ilgili reklamları görüntülemesine yardımcı olur. Örneğin, web sitesini sık kullandığınız bir işletmeden veya abone olduğunuz e-posta bülteninden bir anlaşma veya promosyon hakkında Tanıtılan bir Reklam alabilirsiniz. Ayrıca Takipçisi bir Ad olarak “öneriler Takip Eden biri olarak bu iş görebiliyordu. Kişiselleştirilmiş reklamlar için gizlilik denetimleriniz hakkında daha fazla bilgi edinin.


Gizlilik ayarlarınızı yönetme
Size anlamlı gizlilik seçenekleri sunmayı taahhüt ediyoruz.

Twitter’ın size ilgi alanına dayalı reklamları Twitter’da ve dışında göstermesini istemiyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakmanın birkaç yolu vardır:

Twitter ayarlarınızı kullanarak “Kişiselleştirme ve veri ayarları” nı ziyaret edin ve “Reklamları kişiselleştir” ayarını yapın.

Web üzerindeyseniz, Digital Advertising Alliance’ın tüketici seçimi aracını şu adresten ziyaret edebilirsiniz: optout.aboutads.info geçerli tarayıcınızda Twitter’dan ilgi alanına dayalı reklamları görmekten vazgeçmek için.

Yalnızca iOS 13 ve önceki sürümlerde, Twitter’ın geçerli mobil cihazınızda iOS için Twitter’da ilgi alanına dayalı reklamlar göstermesini istemiyorsanız, iOS ayarlarınızda “Reklam İzlemeyi Sınırla” ayarını etkinleştirin (farklı iOS sürümlerinde kesin yol tarifleri farklı olabilir).

Android’de, Twitter’ın geçerli mobil cihazınızda Android için Twitter’da size ilgi alanına dayalı reklamlar göstermesini istemiyorsanız, Android telefonunuzun ayarlarında “Reklam Kişiselleştirmeyi Devre Dışı Bırak” seçeneğini etkinleştirin (ayarın kesin yönleri ve adı farklı Android sürümlerinde ve OEM Android varyantlarında farklı olabilir).

Not: Twitter hesabınızın web ayarlarını görüntülemek veya değiştirmek istiyorsanız lütfen oturum açtığınızı onaylayın. Oturumunuz kapalıyken web tarayıcınızdaki Twitter ayarlarınızı değiştirmek, yalnızca Twitter’da oturum açmadığınız sürece bu tarayıcıdaki davranışı etkiler. Twitter mobil uygulamanız da dahil olmak üzere kişiselleştirme ve veri ayarlarınıza nasıl erişeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Twitter ayrıca, ilgi alanına dayalı reklamların sunulması da dahil olmak üzere Twitter’ın kendi hizmetlerini pazarlamak ve Twitter reklamverenleri adına reklam sunmak için Google da dahil olmak üzere üçüncü taraf reklam ortaklarıyla birlikte çalışır. Burada açıklanan gizlilik seçenekleri, Twitter tarafından veya Twitter’da sunulan ilgi alanına dayalı reklamlar için geçerlidir; Twitter adına da dahil olmak üzere, bu diğer şirketler tarafından Twitter dışında sunulan reklamlar için geçerli değildir. Diğer şirketlerden ilgi alanına dayalı reklamlar almayı reddetme hakkında daha fazla bilgiyi şu adresten edinebilirsiniz: optout.aboutads.info ve www.networkadvertising.org/choices. Web üzerindeyseniz, Google’ın devre dışı bırakma tarayıcısı eklentisini yükleyerek Google Analytics’ten de vazgeçebilir ve Google Reklamları ayarlarını kullanarak ilgi alanına dayalı Google reklamlarından vazgeçebilirsiniz.

Twitter İle Gelir Elde Etmenin 7 Yolu

1-UZMANLIK

İyi bir Twitter kullanıcısı olun. Twitter kullanma becerileri gelişmemiş birisi Twitter’dan para kazanamaz. Takipçi sayınızı artırabilmeli, birden çok hesabı yönetebilmeli ve ilgi çekici tweetler üretmelisiniz.

2-PAZARLAMA

Pazarlama hakkında deneyimin önemini yazımızda aktarmıştık. Sosyal medya pazarlaması (SMM) terimi, bir şirketin ürün ve hizmetlerini pazarlamak için sosyal medya ve sosyal ağların kullanımını ifade eder. Alan içerisindeki şirketlere istedikleri kültürü, misyonu tanıtmalarına izin verirken mevcut müşterilerle etkileşimde bulunma ve yenilerine ulaşma yolu sunar.

Pazarlamacıların çabalarının başarısını izlemelerine olanak tanıyan amaca yönelik veri analizi araçlarına sahiptir.

3-İŞLETME HESABI


Twitter’ı ticari hesabınız için kullanın. Sosyal medya hesapları internet sitelerinin müşteri veya talep yaratmalarında kullanabilecekleri ideal bir araçtır. Arama sonuç stratejileri kullanın veya kullanıcı Twitter linkine tıklarsa ve hesap açarsa kampanya, bedava içerik ve ücretsiz deneme hizmetleri sunun. Müşterilerin ilgi alanlarına uygun ürün tekliflerini e-postalarına göndererek para kazanabilirsiniz.

4-HİZMET

Hizmetlerinizi Twitter aracılığıyla satın. Profesyonellerin çoğu Twitter’ı sektördeki diğer kişilerle iletişim kurmak için kullanır. Bu yeni tür ağ sistemi ilişkiler geliştirmenize, ortaklıklar kurmanıza ve işleriniz aracılığıyla kendinizi satmanıza yardımcı olur.

5-SPONSORLU İÇERİK

İnternet arama motorları aracılığıyla sponsorlu tweetleri araştırın. Firmaların geneli ürünlerini sayfalarında paylaşacak olan Influencer Twitter kullanıcılarını ararlar. Firmayla temas kurun, anlaşma yapın ve twit başına ödeme sistemi aracılığıyla para kazanın.

Yazılı anlaşma yapmayı unutmayın ve attığınız twitleri kanıt olarak firmaya sunun. Aynı zamanda sponsor twitlerinizi takipçilerinizi rahatsız etmeyecek şekilde belli aralıkla yayınlayın. Sık yayınladığınız taktirde takipçi kaybedersiniz, potansiyel satışlarınız azalır ve sponsor reklam anlaşmanız iptal edilebilir.

6- DESTEK UYGULAMALAR

Sponsorlu twitler için Ad.ly, Magpie, TwitPub veya Twittad gibi destekleyici uygulamalara üye olun. Destekleyici siteler sponsor twitlere ihtiyacı olan firmalarla bu twitleri kendi sayfalarında paylaşacak Twitter kullanıcılarını bir araya getirir. Bir hesap açın ve reklamı belli aralıklarla tweetleyin. Bu gibi yerlerde ödemeler genellikle PayPal aracılığıyla yapılır.

7- DİĞER PLATFORMLAR

Kendi ürünlerinizi satın. İnsanların çoğu müzayedelerindeki ürünlerin tanıtımını yapmak için Twitter’ı kullanır. Kısaltılmış linki kolaylıkla Twitter hesabınızda paylaşabilirsiniz ve kişisel dokunuşlarla daha çok teklif alabilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız NFT konulu yazılarımızda da Twitter’daki pazar büyüklüğünden bahsetmiştik. Belli bir hizmet veya ürününüzü bu platformda tanıtarak bilinirliğinizi artırmak satacağınız ürüne destek sağlayacaktır.

2022 yılında “Twitter İle Gelir Elde Etmenin 7 Yolu” konulu yazımızı sizler için aktardık.

Evden kazanç elde etmek hakkında güncel yazılarımız için etindensutunden.net blogumuzu takip ederek evden para kazanma ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.


Bir sonraki yazımıza kadar hoşça kalın.


Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar