Ana SayfaGoogleGoogle Adsense İle Para Kazanmanın 11 Yolu

Google Adsense İle Para Kazanmanın 11 Yolu

Yazar

Tarih

Kategori

Google Adsense nedir ve nasıl çalışır?

Adsense‘den para kazanabilir misin?

Google Adsense’e yeni başlayanlar için kılavuzumuzu okuyun ve Adsense’i web sitenizde veya blogunuzda nasıl kullanmaya başlayabileceğinizi öğrenin.

Bu yazımızda sizlere AdSense platformunu kullanarak para kazanmak için gerekenlere genel bir bakış sunacağız.

Yazımızda aşağıdaki konular ele alınacaktır:

 • Google Adsense nedir?
 • Google Adsense nasıl çalışır?
 • Para kazanmak için nasıl bir blog seçebilirsiniz?
 • AdSense gelirinizi nasıl artırabilirsiniz?
 • AdSense tarafından kabul edilme şansınızı nasıl artırabilirsiniz?

1-Google Adsense nedir?

Google AdSense, web sitesi sahiplerinin bağlamsal olarak alakalı reklamlar görüntüleyerek web sitelerinden para kazanmalarına yardımcı olan bir reklam platformudur. Adsense yayıncıları tıklama maliyetinin% 68’ini ve Google’ın% 32’sini alır.

2-AdSense hakkında bilmeniz gerekenler

Google’a aittir ve Google’ın gelirinin büyük bir bölümünü oluşturur.

Adsense reklamları, Google Adsense programına katılan web sitelerinde gösterilir (bunlara Adsense Yayıncıları denir).

Adsense, yayıncılar için, yani web sitesi olan ve Google Reklamları göstermek isteyen kişiler için bir platformdur. Reklamverenler, yani ürünlerini veya hizmetlerini Google’da tanıtmak isteyenler için sistem Google Reklamları’dır.

Adsense reklamları masaüstü, mobil ve tablet dahil tüm cihazlarda gösterilir.

Adsense, EPC (tıklama başına kazanç) ve TBM (tıklama başına maliyet) ile çalışır. Yayıncılara, web sitelerinde görünen reklamlara yapılan tıklamalar için ödeme yapılır.

Adsense yayıncıları tıklama maliyetinine göre ücretlendirme yapar.

Programa Google Adsense yönergelerini karşılayan bir web sitesi olan herkes (18 yaş üstü) katılabilir.

Adsense’in herhangi bir nedenle ihlal edilmemesi gereken katı kuralları vardır. Bir AdSense yayıncısı olarak kuralları bilmek ve bunlara uymak sizin sorumluluğunuzdadır.

Adsense, masaüstü web siteleri, videolar, oyunlar, mobil uygulamalar ve daha fazlası için uygun bir dizi ürüne sahiptir.

Adsense reklamları, metin ve resimler de dahil olmak üzere çeşitli biçim ve boyutlara sahip olabilir.

Adsense yayıncılarına Google tarafından aylık ödeme yapılır.

3-Google Adsense nasıl çalışır?

Artık Adsense’in ne olduğu hakkında daha iyi bir fikriniz olduğuna göre, Adsense’e nasıl başlayacağınızı görelim. İşlemin iki adımı vardır: Bir AdSense hesabı oluşturun, web sitenizde reklam görüntülemeye başlayın ve reklamlarınıza yapılan tıklamalar için ödeme alın.

4-AdSense Hesabı Nasıl Oluşturulur

Adım 1 – Google AdSense ile bir Hesap Oluşturun

İlk adım, Google AdSense web sitesine gidip bir hesap oluşturmaktır. AdSense hesabınız, Gmail, youtube vb. Oturum açmak için kullandığınız Hesap gibi bir Google Hesabıyla ilişkilendirilir.

Adım 2 – Adsense reklamlarını web sitenize ekleyin

Programa kabul edilmeden önce Google’ın web sitenizin AdSense yönergelerine uyup uymadığını kontrol etmesi gerekir. Bu adımı geçmek için Google tarayıcısının web sitenizin içeriğine erişebilmesi için sitenize AdSense kodu eklemeniz gerekir.

Bu çok önemli bir adımdır, çünkü aşağıda göreceğimiz gibi başvurunuzun kabul edilmeyebileceği durumlar vardır.

Bu adım sırasında ve siz tamamen onaylanana kadar AdSense reklamları web sitenize gösterilmez, ancak varsayılan olarak gizlenir. Başvurunuz kabul edilirse, reklamlar gösterilmeye başlanacak ve tıklamalar için ödeme alacaksınız.

AdSense yayıncısı olarak kabul edildikten sonra Adsense’i istediğiniz herhangi bir web sitesinde çalıştırabileceğinizden (elbette herhangi bir AdSense kuralını ihlal etmemesi koşuluyla) bunun bir defaya mahsus bir işlem olduğunu unutmayın.

Adım 3 – Ödeme bilgilerinizi ayarlayın

Başvuru sürecindeki bir sonraki ve son işlem, ödeme bilgilerinizi eklemektir, böylece ödemeyi ve ayın sonunu ve minimum 100 ABD doları eşiğini geçtikten sonra alırsınız.

Adsense’den para almadan önce, Google’ın size onay kodu içeren bir zarf göndererek posta adresinizi doğrulayacağını lütfen unutmayın; bu nedenle posta adresiniz için sağladığınız ayrıntıların doğru olduğundan emin olun.

4-Sitenizde Reklam Görüntülemeye Başlayın

Programa kabul edildikten sonra, bir sonraki adım AdSense kodunu web sitenize eklemektir. Bu, yukarıdakiyle aynı adımdır, ancak hesabınız doğrulandığına göre reklamların nerede görünmesini istediğinizi seçebilirsiniz.

Zaman ve reklamlar göstermek veya reklamlar gösterilecek yere tam yerleri tercih karar Google İzin iki seçeneğiniz var.

5-Google’ın Sizin için Reklam Yerleştirmesine İzin Verin (Otomatik Reklamlar)

Bu seçenekle giderseniz, tek yapmanız gereken AdSense kodunu web sitenize eklemektir (bir kez) ve Google reklamları otomatik olarak mümkün olan en iyi yerlerde gösterecektir. Bu, şu anda web sitenize reklam eklemek için önerilen yöntemdir.

Google AdSense Otomatik Reklamlar

Kod Al’ı tıklatın ve Google Reklamlarını göstermek istediğiniz sayfalardaki <HEAD> etiketlerinde verilen komut dosyasını kopyalayın.

6-Özel Reklam Birimleri Oluşturma

Otomatik Reklamlarla gitmek istemiyorsanız, diğer seçenek özel reklam birimleri oluşturmak ve kodu, reklamların sitenizde görünmesini istediğiniz yerlere eklemektir.

Reklam birimine göre seçeneğini tıklatın ve ne tür reklam birimleri oluşturulacağını seçin.

Bir reklam birimi oluştururken 280 (örneğin, duyarlı reklamlar, 336×) boyutu seçin, yazın (metin ve görüntülü reklamlar, makale reklamlar, in-besleme reklamları (metin ve kenarlık renkleri) tarzı ve belirli bir reklamın görünmesini istediğiniz yere Web sitenize eklemek için (javascript) kodu verilecektir içerik eşleşmesi).

Sağlanan alanda Google, 1 veya daha fazla reklam göstermeye karar verebilir.

7-Sayfa başına kaç AdSense reklamı gösterebilirsiniz?

Geçmişte, sayfa başına en fazla 3 AdSense birimi göstermenize izin verilmişti, ancak bu kural artık geçerli değil. Kullanıcı deneyimine müdahale etmemesi koşuluyla, sayfa başına sahip olduğunuz kadar reklam gösterebilirsiniz.

8-Reklamlarımı nereye yerleştirmeliyim?

Genel kural, reklamları ziyaretçileriniz tarafından görülebilecekleri ancak AdSense veya google web yöneticisi kalite yönergelerini ihlal etmeden yerleştirmektir.

Bu basit kuralları kullanabilirsiniz:

Web sitesinin ana içeriğindeki katlamanın üzerine 1 reklam birimi yerleştirin (kenar çubuğunda değil)

Kenar çubuğuna 1 reklam birimi yerleştirin. 160 × 600, kenar çubuğuna yerleştirmek için çok iyidir

Sayfanızın veya makalenizin sonuna 1 reklam birimi yerleştirin (tercihen ana içerik alanına)

9-Reklam Yerleşimi ile İlgili Adsense Yönergeleri

Google, web sitemde ne tür reklamların gösterileceğine nasıl karar verir?

Bir reklam gösterilmeden önce dikkate alınan birçok faktör olduğundan, bu sorunun yanıtlanması kolay değildir. Google’ın içeriğinizle alakalı ve kullanıcılarınız için ilginç reklamlar göstermeye çalışacağını varsayabilirsiniz.

Bir reklamın (veya reklam grubunun) gösterilmesini engellemek istiyorsanız, AdSense hesabınızdaki “Reklamlara İzin Ver ve Engelle” yi ziyaret ederek bunu yapabilirsiniz.

10-Para kazanmak için nasıl bir blog seçebilirsiniz?

Adsense’den ne kadar para kazanacağınız aşağıdakilere bağlıdır:

 • Web sitenizin aldığı trafik miktarı
 • Trafik türü
 • Nişinizdeki reklamverenlerin sayısı
 • Web sitenizde sahip olduğunuz içerik türü
 • AdSense reklamlarınızın konumu

Daha fazla internetten para kazanma odaklı yazılarımıza göz atın:

11-AdSense gelirinizi nasıl artırabilirsiniz?

Adsense’i çalıştırdıktan sonra, kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Gönderimde daha fazla ayrıntı okuyabilirsiniz AdSense kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için 10 ipucu, ancak arkadaşlarınızdan reklamlarınızı tıklamalarını istemenin bunlardan biri olmadığını unutmayın.

AdSense tarafından kabul edilme şansınızı nasıl artırabilirsiniz?

Eğer re forum bakmak ederseniz, Google programa katılmak için başvurularını reddedildi şikayetçi çok insan var.

En yaygın nedenler şunlardır:

 • Web sitesi Adsense yönergelerini ihlal ediyordu
 • Web sitesi çok az içeriğe sahip
 • Web sitesinin orijinal içeriği yoktu
 • Web sitesinde yalnızca yinelenen içerik vardı
 • Etki alanı yeniydi

Adsense’e kabul edilme şansınızı artırmak için şu basit kuralları izleyin:

Web sitenizin çok fazla içeriğe sahip olduğundan emin olun (Google tarafından dizine eklenen birkaç sayfa)

İçeriğinizin benzersiz ve orijinal olduğundan emin olun (diğer web sitelerinden kopyalanmadı)

Sayfalarınızın metin içeriğine sahip olduğundan emin olun (yalnızca resimler ve videolar değil)

Test AdSense kodunu tüm sayfalarınıza yerleştirdiğinizden ve reklam birimlerinin katlamanın üstünde olduğundan emin olun

Web siteniz 3 aydan küçükse bir AdSense hesabına başvurmayın (bu Adsense’in resmi bir kuralı değildir, bu benim tavsiyemdir). Bazı ülkelerde (Hindistan, Pakistan, Orta Doğu) Adsense’e kabul edilmeden önce alan adınızın en az 6 aylık olmasını beklemeniz gerekebilir.

Adsense tarafından sağlanan başarı öykülerine bir göz atarsanız, yalnızca Adsense’den yaşayan kişileri (Web Sitesi sahipleri) görürsünüz. Bu yüzden sorunun cevabı Evet, Adsense’ten para kazanabilirsiniz.

Bunun nedeni güvenilir bir platform olmaması değil, Adsense’den para kazanmak için çok fazla trafiğe ihtiyaç duymanız ve bunun hiçbir şekilde garanti edilememesidir.

Google asistan’dan çok fazla trafik alabilirsiniz, ancak sıralama algoritmasında yapılan bir değişiklikten sonra trafiğiniz düşer ve gelirinizin büyük bir bölümünü kaybedersiniz.

Yukarıdakiler, herhangi bir kuralı ihlal etmeye ve Google’ı kandırmaya çalıştığınız için değil, çevrimiçi rekabet o kadar büyük olduğu için, mevcut sıralamanızın sonsuza dek aynı pozisyonlarda kalacağından% 100 emin olamayacağınız için gerçekleşebilir.

Adsense, çevrimiçi para kazanmanın harika bir yoludur. Kullanımı kolaydır, güvenilirdir ve diğer platformlardan daha iyi çalışır. Adsense, size farklı türde ve boyutlarda reklam birimleri oluşturma ve bunları web sitenize ekleme fırsatı vererek çalışır. Google, bu alanı karmaşık bir algoritma kullanarak içeriğiniz ve hedef kitlenizle ilgili reklamlarla doldurur.

Daha fazla internetten para kazanma odaklı yazılarımız için bizi takip edin.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar