test
Ana SayfaDijitalPodcast Yaparak Para Kazanmak

Podcast Yaparak Para Kazanmak

Yazar

Tarih

Kategori

Şu anda insanlar Coronavirus yani COVID-19 yüzünden evinde ve dışarı çıkamıyor. İşine gidemiyor, oturduğu yerden ve evden para kazanmak istiyor. İnternetten para kazanmak istiyor. Bazı insanlar yazmayı bazı insanlar da konuşmayı sever. Sadece konuşarak hem evden para kazanmak hem de internetten para kazanmak mümkün.

Nasıl mı?

Podcast Yaparak internetten para kazanmak ve evden ek gelir mümkün.

Podcasting Nasıl Yapılır

podcastin yaparak para kazanmak
podcastin yaparak para kazanmak

Bu günlerde herkes bir podcast yapıyor ve bir podcast ile para kazanıyor gibi görünüyor.

Bazı insanlar, geleneksel podcasting (yani yalnızca ses podcasting), yakında YouTube, Netflix ve diğer özel video kanallarının yerini alacak olan dodo kuşunun yolunu açtığını söylüyor. En iyi ihtimalle, bir hobi hakkındaki tutkunuzu ifade etmenin ve bazı bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmanın iyi bir yolu podcasting, değil mi?

Ancak gerçek şu ki, yalnızca ses içeriğine olan talep artıyor ve bu tür içeriği tüketmenin en popüler yolu bir podcast aracılığıyla.

Podcasting oldukça uzun bir süredir etrafta olmasına rağmen, sadece ana akımdan vuruyor gibi görünüyor, bu da şimdi her zamankinden daha fazla kendi podcast’inizi başlatmak, bir kitle oluşturmak ve bunu yapmak için para kazanmak için harika bir fırsat.

Bilgi ekonomisi en son teknoloji ile gittikçe kalabalıklaşıyor ve video kesinlikle cazibesine sahip. Ancak, en azından şimdilik, podcasting videoya göre bazı avantajları koruyor.

Örneğin, insanlar araba kullanırken, spor salonunda veya açık havada egzersiz yaparken video izleyemez (not: eğer öyleyse, çalışmıyorlar!) Ve bir dizi diğer önemli etkinlik. Ve bu, insanların en sevdikleri podcast’lerini günlük olarak düzeltmeleri için son derece popüler olan zamanlardır.

podcastin yaparak para kazanmak
podcastin yaparak para kazanmak

Ve bazı insanlar içeriklerini metin veya video gibi diğer yöntemlere göre ses yoluyla tüketmeyi tercih ediyorlar.

Bununla birlikte, insanların patlayan podcast endüstrisinden para kazanmaları için hala gerçekçi araçlar var mı? Aşağıda, kendi podcast’lerini başlatırken podcast’lerin başlayabileceği bazı seçenekleri inceleyeceğiz.

Sadece tutkularınızı paylaşmak için kendi podcast’inizi başlatmak veya biraz ekstra para kazanmak için bir podcast oluşturmak (veya tam zamanlı bir iş oluşturmak!) İle ilgileniyorsanız, işte başlamak için atmanız gereken özel adımlar podcasting yolculuğu.

1. Podcast’iniz için Belirli Bir Konu Seçin

Podcast’inizin konusunu seçerken gidebileceğiniz iki yön vardır; çok büyük bir kitlesel pazar kitlesiyle veya dar bir niş kitleyle gidebilirsiniz.

Neden köpek eğitimi ve balıkçılık gibi karlı niş pazarlar podcasting için özel olarak hazırlanıyor? Basit, çünkü çalışıyorlar! Sağlam bir niş, ideal kitlenizi ve hedefleyeceğiniz sponsor ve reklamveren türlerini tanımlamanızı kolaylaştırır. Ayrıca, piyasadaki payınızı talep etmenizi kolaylaştıran daha az rekabet vardır.

Podcast için bir niş pazar seçmenin bir diğer avantajı, belirli bir bakış açısına daha kolay bağlanabilmenizdir. İnsanlar tavırla podcast dinlemeyi severler ve niş pazarınız “40 Yaş Üstü Kadınlar İçin Stil” ise, yaşlanma karşıtı kültüre karşı duran bir bakış açısı alabilir ve bunun yerine sass ve stil ile yaşlanma hakkında konuşabilirsiniz.

Genellikle her zaman bir çevrimiçi işletme kurarken, bir YouTube varlığı oluştururken veya bir blog oluştururken bir niş pazar hedeflemeyi öneririm … ve podcasting farklı değildir.

Niş pazar tabanlı bir podcast başlatırsanız, daha geniş bir kitleye ulaşmak için podcast’in kapsamını her zaman büyütebilirsiniz; ancak yeni bir podcast başlatmak kadar, bir kitle oluşturmak ve çok özel bir niş kitleyle konuşursanız daha hızlı takip etmek çok daha kolay olacaktır.

Bir niş podcast’i küçük bir havuzd büyük bir balık olarak düşünün.

Kitlesel pazar podcast’iyle (politika veya genel kilo kaybı gibi) çok daha fazla rekabet var, ancak pazar o kadar büyük ki, ilginç olduğunuz ve benzersiz bir noktaya sahip olduğunuz sürece pazarın bir bölümünü yakalayabilmelisiniz. görünüm.

Yine, pazar payı kazanmak ve bir kitle oluşturmak için her zaman daha büyük bir niş pazarın daha küçük bir bölümünü hedefleyerek başlayabileceğinizi unutmayın, daha sonra podcast büyüdükçe daha büyük pazarda daha geniş konulara genişleyebilirsiniz.

Daha küçük bir niş pazarda başladığınız için hissetmeyin, sadece bir şeye sıkışıp kalacaksınız.

Niş pazarlardan bahsetmişken, çevrimiçi para kazanmak istiyorsanız (podcasting veya başka türlü), çevrimiçi para kazanmak için en çok satan 10 nişin listesini görmek istersiniz .

Başarılı bir podcast’in anahtarı büyük bir kitle pazarını veya küçük bir niş pazarı hedeflemektir. Küçük bir niş pazarına başlamak ve çekiş kazanmak çok daha kolaydır.

2. Mümkün olan en iyi Podcast’i yapmaya kendini ada

Bunu söylemeye gerek yok – podcast’iniz ne kadar iyi olursa o kadar çok dinleyici ve takipçi alacaksınız.

Çoğu podcast’ın yaptığı gibi minimal bir kitleyle başlasanız bile, kaliteli içerik, ilgili bağlam, tutarlı bir yayın ve üstün üretim üretmek için bu zamandan yararlanın. Reklamverenler ve sponsorlar esasen iki şey ister: çekici bir ürün ve büyük, özel bir kitle. Kitlenizi oluşturmaya çalışırken, barındırma, görüşme ve sunum becerilerinizi geliştirin.

Podcasting konusunda kendiniz veya muhtemelen podcasting danışmanı olarak uzmanlaşırken geliştirmek isteyeceğiniz bazı önemli beceriler şunlardır (aşağıya bakın):

  • Ses temizleme ve prodüksiyon
  • Bir topluluk oluşturma ve etkileşim kurma
  • Sosyal medyada pazarlama vızıltısı oluşturma
  • Podcast’lerinizin yanında uygulama oluşturma
  • Çağrıları eyleme dönüştürme
  • düzenleme
  • Alan kaydı
  • Sesli yetenek

İyi haber şu ki, bugün mevcut olan tüm araçlar ve teknoloji ile, profesyonel olarak üretilen bir podcast’in yapılması çok zor değil ve çok paraya mal olmak zorunda değil.

Ayrıca, bunun birçoğunu çok ucuza dış kaynak kullanabileceğinizi unutmayın. Podcast’inizi kurmak ve iTunes’da sendikalaştırmak için birini işe alabilir, podcast kapağınız için harika görünümlü sanat eserleri yaratmak için birini işe alabilir ve güzel bir profesyonel podcast girişi ve çıkışı oluşturmak için birini işe alabilir ve yazıyı idare edebilirsiniz. -üretim.

Tüm bunların sizi ezmesine izin vermeyin, başlangıçta, aşamaları devam ettirmek ve devam ederken daha fazla kalite seviyesi eklemeye devam etmek daha önemlidir.

İlk kurulum ve yatırım, başlamanın en zor kısmı olacak, ancak birkaç podcast yaptıktan sonra, bir podcast oluşturmayı ve dağıtmayı çok kolay ve akıcı hale getiren bir sisteminiz olacak.

podcastin yaparak para kazanmak
podcastin yaparak para kazanmak

3. Potansiyel Reklamverenler için Benzersiz Satış Teklifi Geliştirin

Podcast’ler, Super Bowl ve Dünya Kupası gibi üst düzey etkinliklerin aksine sayılarla ilgili değildir.

Açıkçası, reklamverenlere köpek mamasına aylık olarak X dolar harcayan 250 özel haftalık dinleyiciniz (yani topluluk üyeleri) olduğunu gösterebiliyorsanız, belirli bir ilgi alanı olmayan on beş bin anonim ve katılımsız okuyucu çeken bazı bloglardan daha iyi bir teklif.

Çevrimiçi dünyada reklamverenler ve sponsorlar, çok sayıda kişiden ziyade çok spesifik, hedefli bir demografik ve ilgi grubuna ulaşma konusuna daha fazla önem vermektedir.

Bu yüzden daha önce podcast’iniz için daha küçük bir niş pazarı hedeflemenizi önermiştik. Niş bir pazara sahip olma ve onu hedefleme gücü yeterince anlaşılmaz olamaz.

Reklamverenler, belirli bir demografide (farklı reklamverenler için farklı demografik özellikler) farklı okuyucuları ister. Podcast’iniz çok genişse ve belirli bir kitleye hitap etmiyorsa, sponsor bulmakta zorlanabilirsiniz.

4. Podcast’inizle Para Kazanın

Podcast’inizi çalıştırıp çalıştırdıktan sonra, yeni başlamış olsanız bile para kazanmanın birkaç yolu olduğunu göreceksiniz.

Zaten kendi ürünleriniz ve hizmetleriniz varsa kesinlikle podcast’inizden bahsedebilirsiniz. Kendi ürünleriniz veya hizmetleriniz yoksa, başkalarının ürün ve hizmetlerini satış ortağı olarak tanıtabilir ve bunun için bir komisyon kazanabilirsiniz.

Podcast’iniz büyüdükçe ve yeterince geniş bir kitleye sahip olduğunda, sponsorluklar ve ürün sözleri şeklinde gelir elde edebilirsiniz. Podcast’inizle para kazanmanın yollarının sınırı yoktur.

Yukarıda belirtilen üç yol, bir podcast ile para kazanmanın en yaygın yolları olsa da, podcast’inizden para kazanabilmeniz için yalnızca kendi hayal gücünüz ve yaratıcılığınızla sınırlandırılırsınız.

5. Podcasting ile Başkalarına Yardım Etmek İçin Para Kazanın

Sadece birkaç bölüm veya sadece birkaç ay boyunca ticari podcasting’i deneyen ve podcasting’in işleri için işe yaramadığına karar vererek tüm yetenekli insanlara hayran kalacaksınız. Yol boyunca, yüksek talep gören beceriler geliştirdiklerinin farkında değiller.

Avantajınız podcast uzmanı olmak için zaman ve enerjiyi ayırmaktır. İnsanların% 99’u sizin kadar yetenekli değil, ancak uzmanlığınıza ihtiyaç duyuyor – eğer bunu kanıtlayabilmeniz koşuluyla. Kendi podcast’leriniz hemen para kazanmıyorsa, hizmetlerinizi danışman veya podcast üreticisi olarak satın.

Podcasting genellikle sosyal medya pazarlama , web sitesi trafiği alma ve arama motoru optimizasyonu gibi diğer çevrimiçi etkinliklerle birlikte ağırlıklı olarak teknoloji ile ilgilidir. Gerçekte, hala var olan en ilişkiye dayalı medyadan biridir ve bir podcaster’ın sahip olduğu herhangi bir başarı çoğunlukla ev sahibi / uzmanların kişiliklerine ve ev sahibi-kitle etkileşimine dayanır.

Başkalarının podcast’lerini oluşturmalarına, şovlar üretmelerine ve düzenlemelerine ve podcast’lerini çevrimiçi ortamda etkili bir şekilde pazarlamasına yardımcı olarak para kazanabilirsiniz.

Podcasting ile Para Kazanmak Hakkında Son Düşünceler

Podcasting’ten para kazanmak otomatik değildir ve hatta deneyimli, yetenekli pazarlamacıların gerçekten tıklamak için en az bir yıla ihtiyaçları vardır. Bununla birlikte, bir podcast başlatmak ve oluşturmak, hedef kitlenize ulaşmanız, değerli içerik sağlamanız ve süreçte para kazanmanız için harika bir yoldur – ister kendi işiniz için yapın, ister yol boyunca diğer işletmelere yardım edin.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar