test
Ana SayfaDijitalSosyal Medya Hesaplarını Yöneterek Para Kazanmak

Sosyal Medya Hesaplarını Yöneterek Para Kazanmak

Yazar

Tarih

Kategori

Şu anda Türkiye’de sosyal medyada fenomen olmak artık çok zor gibi gözüksede doğru bir strateji ile kesinlikle bir fenomen olabilirsiniz. Aynı zamanda işletmelerin sosyal medya hesaplarını yöneterek belli bir kazanç elde edebilirsiniz.

ÖRNEĞİN; yerel işletmelere ait sosyal medya hesaplarının yönetimini üstlenebilirsiniz.

Yapmanız gereken; yerel işletmelere gidip, sosyal medya hesapları güçlü olursa ne gibi artılar elde edeceklerini anlatmak ve onlar için bu işi yapabileceğinizi söylemektir. Eğer tanıdığınız kişilerle anlaşıp onları örnek gösterebilirsiniz.

Sosyal medya çağı!

İşletme sahipleri de dahil olmak üzere neredeyse herkes sosyal medyada var – Facebook, Instagram, Twitter veya yukarıdakilerin tümü olsun!

Sosyal medya bize daha geniş çapta insanlarla bağlantı kurma, platformlar arasında faaliyetlerimizi tanıma ve sektörümüzdeki en büyük beyinlerle ağ kurma olanağı sağlıyor.

Bu nedenle, güçlü bir mevcudiyete ve dinamik sosyal medya stratejisine sahip olmak, bir işi büyütmek için gerekli olabilir. Sorun? Herkes bunu nasıl yapacağını bilmiyor.

Sosyal Medya Hesapları Yöneterek Para Kazanmak
Sosyal Medya Hesapları Yöneterek Para Kazanmak

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak

Geldiğin yer burası!

Birçok işletme sahibi sosyal medya hesaplarını etkin bir şekilde yönetmekte zorlanıyor ve bunu yapan birine dış kaynak kullanmaya hazır. İşletmelerin daha fazla takipçi, potansiyel müşteri vb. Çekmesine yardımcı olmak için bu platformların gücünden nasıl yararlanacağınızı biliyorsanız büyük paralar kazanabilirsiniz.

Sosyal medya yöneticisi olmak sosyal medyada bilgili olmaktan öte bir şey değildir. Sosyal medya yöneticisi olarak müşterileri almaya ve iyi para kazanmaya başlamak, beceri, strateji ve büyük iş anlayışı gerektirir .

Bu yazıda, başarılı bir sosyal medya yöneticisi olma adımlarını yıkıyoruz ve büyük paralar kazanmaya başlıyoruz!

1) Platformlarınızı seçin

Başarılı bir sosyal medya yöneticisi olmanın anahtarlarından biri, uzmanlaşmak için bir veya birkaç platforma odaklanmaktır.

Sektöre yeni giren birçok girişimci, genelci olmaya ve becerilerini bir dizi platforma uygulamaya çalışıyor, ancak bu, kendinizi markalaştırmayı ve diğer sosyal medya yöneticilerinin denizinde öne çıkmayı çok daha zorlaştırıyor.

Çok iyi olmak için bir platform seçmek ve kendinizi bu platform için bir uzman olarak pazarlamak en iyisidir. Daha sonra, “işlemlerin krikosu” yerine tek bir platformda çok yetenekli olduğunuzu gören potansiyel müşterilere daha fazla güven aşılayacaksınız.

Bir düşünün… birçok kişi kendilerini “sosyal medya yöneticileri” olarak adlandırabilir, ancak Instagram, Pinterest, Twitter ve benzerlerine odaklanırsanız çok daha az rekabet olur. Daha sonra, daha iyi ve daha iyi hale geldikçe öne çıkan ve ölçeklenebilen uyumlu bir marka oluşturabilirsiniz.

2) Becerilerinizi Geliştirin

Bu oldukça açık bir adımdır, ancak bu endüstriye kaç kişinin deneyimsiz veya çok az deneyim ile girmesi şaşırtıcıdır. Deneyiminiz olmayan servisler önermiyorum. Müşterilerinize yatırımlarından geri dönüş sağlayamama riskiyle kalmaz, aynı zamanda başlamadan önce markanızı karartabilirsiniz.

Bunun yerine, seçtiğiniz platform (lar) hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmenizi, hatta fazladan bilgi edinmek için bir kursa kadar gitmenizi tavsiye ederim.

Kendi sosyal medya hesaplarınızı oluşturmak ve stratejilerinizi orada test etmek iyi bir fikirdir. Sonra neyin işe yarayıp neyin yaramadığını çabucak anlayacaksınız.

3) Kendinizi Markalayın

1 numaralı noktada bahsettiğim gibi, gruptan öne çıkabilmek için kendinizi markalamak önemlidir.

Buradaki tonlarca sosyal medya yöneticisi ile kolayca uyum sağlar ve herhangi bir sektörde olduğu gibi, hedef kitleniz söz konusu olduğunda gerçekten nişan almanıza ve lazer odaklanmanıza yardımcı olur.

Örneğin, fitness eğitmenleri için Instagram yönetimi veya yaşam tarzı blog yazarları için Pinterest yönetimi yapmak istediğinize karar verebilirsiniz.

Bu başlangıçta mantıksız gelse de, aslında kendinizi belirli bir alanda uzman olarak konumlandırıyorsunuz – bu da uzun vadede daha fazla para anlamına geliyor. Çok genişseniz, fiyat üzerinden diğer genel sosyal medya yöneticileriyle sürekli rekabet edeceksiniz.

Durumunuzu gerçekten “freelancer” dan “girişimciye” çekmek için sağlam bir web sitesi, logo ve daha fazlasını oluşturmak üzere bir marka uzmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları Yöneterek Para Kazanmak
Sosyal Medya Hesapları Yöneterek Para Kazanmak

4) Sosyal Medyanızı Büyütün

Bir sosyal medya yöneticisi iseniz, bunu kanıtlamak için numaralara sahip olmak zarar vermez!

Büyük bir takibe sahip olmak gerekli olmasa da, sadece ne yaptığınızı bildiğinizi göstermenize ve daha fazla müşteri çekmek için çalışmanıza yardımcı olabilir.

En azından sosyal medya pazarlaması yapmayı ve profesyonel ve ilgi çekici hale getirmeyi planladığınız platformda bulunmalısınız. Birçok potansiyel müşteri bunu çalışmalarınızın bir örneği olarak görecektir.

Bu ayrıca, bir müşterinin hesabıyla uğraşma riski taşımadan stratejilerinizi test etmek için harika bir ortam sağlar. Bazı “sosyal kanıtlara” sahip olmak gerçekten nişinizde bir otorite olarak öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

5) Deneyim Alın

İlk müşterilerinizi indirmeye çalışma stresi olmadan deneyim kazanmanın en iyi yollarından biri, ücretsiz veya indirimli bir fiyatla iş sunmaktır.

İlk başladığınızda insanlar herhangi bir vaka çalışması yapmadan sizi işe almakta tereddüt edebilirler. Neyse ki, bir referans karşılığında ya da sonuçları web sitenizde öne çıkarmak için hizmetlerinizi sık sık ücretsiz olarak sunabilirsiniz.

Facebook gruplarının ücretsiz hizmetler sunmak için en iyi yer olduğunu gördüm. Nişinizde işletme sahiplerini arayın ve mümkünse onlarla bir anlaşma yapın. Çok fazla şeye ihtiyacınız yok – gerçekten iş yapmaya hazır olduğunuzda potansiyel müşterileri yönlendirmek için sadece birkaç sağlam örnek.

6) Görüş Toplayın

İnsanlar için biraz iş yaptıktan sonra, referans toplamaya başlamak isteyeceksiniz.

Bunu yapmanın kolay bir yolu, bir işletme Facebook sayfası oluşturmak ve geçmiş müşterileri o sayfaya yönlendirmektir. Burada referanslara sahip olmak, potansiyel müşterilere sunduğunuz ürün ve becerilere sahip olduğunuzu gösteren iyi bir kanıt olacaktır.

Bir web siteniz varsa, bu referansları da orada sergilemenizi öneririz. Sadece birkaçı uzun bir yol kat edebilir!

7) Tekliflerinizi Oluşturun

Potansiyel müşterilere yaklaşmaya hazır olduğunuzu düşündüğünüzde, hizmetlerinizin ve tekliflerinizin ne olacağını belirleme zamanı.

Tekliflerinize karar vermek söz konusu olduğunda, hedef kitlenizin aradığı şey hakkında biraz araştırma yapmak en iyisidir.

Platformlarınız için en uygun tekliflerin hangileri olduğunu anlamak için geçmişte yardımcı olduğunuz kişilerle ve diğer sosyal medya yöneticileriyle konuşun. Ayrıca maliyetler hakkında da fikir edinebilirsiniz.

Tutarlı bir gelir elde etmek için, müşterileri bir hizmette tutacak paketler oluşturmak idealdir. Örneğin, haftada 5 Instagram yayını ve Instagram Hikayesi yönetimi için aylık 400 ABD doları veya Instagram katılımı için aylık 600 ABD doları planlayabilirsiniz . Bu şekilde, müşteriler aydan aya ne bekleyeceğini bilecek ve tek seferlik projelere bağlı kalmanız gerekmeyecek.

8) Ağ Çevrimiçi

Ağ oluşturmanın gücünü hafife almayın!

Sosyal medya pazarlaması oldukça rekabetçi bir sektördür ve şimdi çevrimiçi ağınızı büyütmek her zamankinden daha önemlidir.

Güven, sizi işe alan potansiyel müşterilerin büyük bir parçasıdır ve bir yönlendirmeye sahip olmak bu sıçramayı yapmayı çok daha kolay hale getirir.

Müşterileri için sosyal medya pazarlamasını dış kaynak kullanması gerekebilecek dijital pazarlama ajanslarıyla bağlantı kurun ve ortak olun. Nişinizdeki nüfuzlu kişilere ulaşın. Bu anlamlı bağlantıyı kurmak, güven oluşturmak ve işinizi yolunuza göndermeye açık olan insanlarla ilişkiler geliştirmek için elinizden geleni yapın.

9) İlk Müşterilerinizi Arayın

İlk müşterinizin inişi korkutucu bir başarı gibi görünebilir, ancak bir kez yaptıktan sonra süreç oradan daha kolaylaşır.

Teklifinizden emin olun ve geçmiş sonuçları göstermeye hazır olun. Acılarının ne olduğu ve bunlara nasıl hitap edebileceğiniz hakkında konuşun. İyi bir uyum gibi görünüyorlarsa, fiyattan ödün vermekten korkmayın, daha sonra bir sonraki müşteri için daha yüksek oranları haklı çıkarmak için vaka çalışmalarını kullanabilirsiniz.

Zamanla, müşterileri nereye “takıldıklarını” hedeflediğinizi ve onlara nasıl pazarlayacağınızı öğreneceksiniz. Bu, nişinize ve peşinde olduğunuz müşteri türlerine bağlı olarak değişir. İhtiyaçlarına ayak uydurun ve onlara uyun.

Deneyimlerime göre, Facebook grupları başlamak için harika bir yer. Hedef kitlenizi içeren bir grup bulun ve orada değer paylaşın. Satış yapmaktan kaçının. Yakında insanlar bilgi kaynağı olarak size güvenmeye gelecek ve hizmetleriniz hakkında bilgi isteyeceklerdir. Sonra oradan gelişecek!

Sosyal Medya Yöneticisi Olmaya Hazır mısınız?

Umarım, bu gönderiyi bir sosyal medya yöneticisi olarak geleceğinize zemin hazırlarken faydalı buldunuz.

Doğru beceriler ve iş tecrübesi ile hemen para kazanacaksınız! Kendinizi markalaştırarak ve bu önemli bağlantıları kurarak ölçeklendirebilir ve gerçekten dalgalar yaratabilirsiniz!

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar