test
Ana SayfaAffiliate MarketingSosyal Medyada Post Yayınlamak İçin En iyi Zamanlar - 2022

Sosyal Medyada Post Yayınlamak İçin En iyi Zamanlar – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Sosyal medya ve reklam içerikleriyle sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz!

Sosyal medyada ne yayınlayayım diye düşünmek bu işin sadece yarısıdır. Post yayınlamanın yanında birde bunu dünyayla paylaşmak için en mükemmel zamanı belirlemek de çok önemlidir. Sosyal medyada postlarınızı yayınlamak için en iyi zamanlar, müşterilerinizin ve takipçilerinizin çevrimiçi olduğu zamanlardır.

Tabii her platform için en iyi zamanlar farklıdır ve bu makalemizde de buna değineceğiz. Her sosyal medya kanalı, kullanıcılar için en iyi şekilde çalışan farklı bir zamana sahiptir.

Örneğin, Facebook’ta yayınlamak için en iyi zaman, Instagram’da yayınlamak için en iyi zamandan farklıdır. Ayrıca, farklı saat dilimlerini hesaba katmaya başladığınızda, olay karmaşıklaşmaya başlar.

Bu yazıda, sosyal medya paylaşım sürelerini konuşup ve sosyal medya yönetim araçları için öneriler paylaşacağız

Sosyal Medyada Ne Zaman Yayın Yapılmalı: Hangi Saat Dilimi Dikkate Alınmalı

Markanız ne kadar popüler olursa, muhtemelen o kadar fazla saat dilimini dikkate almanız gerekir. Bazı etkileyiciler ve markalar, tüm saat dilimlerini vurmak için farklı zamanlarda aynı mesajı gönderir. İdeal olarak, zaman dilimlerinin çoğuna aşırıya kaçmadan ulaşmak istiyorsanız aynı mesajdan en fazla dördünü tek bir günde göndermeyi ve gönderileri mümkün olduğunca çok ülkeye ulaşmak için farklı zamanlar için planlamayı hedefleyebilirsiniz.

Müşterileriniz nerede? Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’yı hedefliyorsanız, New York ve Toronto gibi şehirler sayesinde bu saat dilimi en fazla sayıda insana sahip olduğu için EST saat dilimini vurmayabilirsiniz. Ancak, hedef kitleniz Londra’daysa, GMT saat dilimi içinde yayın yapmak uygundur.

Müşterilerinizin nerede bulunduğuna ilişkin verileri bulmak için sosyal medya analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Bu verileri kullanarak, hedef kitleniz için hangi zamanların en iyi şekilde çalıştığını belirli konumlarına göre daha iyi planlayabilirsiniz.

Şimdi platformların saatlerini öğrenmeye geçebiliriz!

Instagram’da Post Yayınlamak İçin En İyi Zaman

COVID-19 salgınından önce Instagram’da pazarlama veya satış yaptıysanız, yayınlamak için en iyi zaman Çarşamba günleri 11:00’de öğle yemeğinden hemen önceki saatlerde ve Cuma günleri 10:00-11.00 (Sprout Social, 2020) olurdu.

 • Instagram’da post yayınlamak için en iyi gün Çarşamba günüydü.
 • En kötü gün ise Pazar günüydü.

Koronavirüs Salgını Sırasında Instagram’da En İyi Zaman

Koronavirüs salgını sırasında toplanan veriler sosyal medya davranışlarında önemli değişiklikler olduğunu gösterdi. İnsanlar hem profesyonel hem de kişisel yaşamlarını çevrimiçi ve evden çalışmaya kaydırdıkça, sosyal medya kullanımı önemli ölçüde arttı.

Bu, kullanıcıların daha meşgul ve etkileşimli olduğu saatlerde bir değişikliğe neden oldu ve sonuç olarak, post yayınlamak için en iyi zamanlar değişti.

COVID-19 nedeniyle, Instagram’da yayınlamak için mevcut en iyi zamanlar Pazartesi, Salı ve Cuma günleri haftada üç güne kadar genişledi. Öğle yemeğinden hemen önceki saat en iyi saat olmaya devam ediyor ve salı günleri saat 14:00’te de iyi bir etkileşim var. ( Sprout Social, 2020).

Facebook’ta Post Yayınlamak İçin En İyi Zaman

COVID-19 öncesi, Facebook işletme sayfanızda yayınlamak için en iyi zamanlar Çarşamba günleri saat 11’de ve platformdaki etkinlik hafta ortasında arttığı için 13:00 ile 14:00 arasındaydı. (Sprout Social, 2020).

Salıdan Perşembeye, özellikle 08:00 ile 15:00 saatleri arasında Facebook’ta post yayınlamak için oldukça güvenli günler olarak kabul edildi.

 • Facebook’ta post yayınlamak için en iyi zaman Çarşamba günleri 11:00 ve 13:00-14.00
 • Post yayınlamak için en kötü gün Pazar günüydü.

Koronavirüs Salgını Sırasında Facebook’ta En İyi Zaman

Facebook kullanımı karantina döneminden beri arttıkça, hafta boyunca yayınlanan etkinlikler de artış görüldü. Bu, daha fazla etkileşim için Facebook’ta post yayınlamak için daha büyük pencerelere yol açtı.

Koronavirüs salgını sırasında Facebook’ta post yayınlamak için en iyi zamanlar Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 10:00’dan 11:00’e kadar. Hafta sonları, 17:00’den sonraki hafta içi günlerinin yanı sıra post göndermek için en kötü zaman olmaya devam ediyor (Sprout Social, 2020).

Linkedin’de Post Yayınlamak İçin En İyi Zaman

Instagram ve Facebook’un aksine LinkedIn, işe alımcılar, satış temsilcileri ve iş insanları tarafından iş için kullandıkları profesyonel bir sosyal ağdır.

COVID-19 öncesi, LinkedIn’de post yayınlamak için en iyi zamanlar çalışma haftası ve sabah saatleriydi. (Sprout Social, 2020). Özellikle:

 • Çarşamba günleri 08:00 ile 10:00 arasında ve öğle saatlerinde
 • Perşembeleri saat 9.00’da ve 13:00 ile 14.00 arasında.
 • Cuma sabahları saat 9.00’da.

Koronavirüs Pandemisi Sırasında LinkedIn’de En İyi Zaman

LinkedIn’deki davranışlar, kullanıcıların hafta içi sabahları daha aktif olma eğiliminde olması nedeniyle pandemi sırasında büyük ölçüde aynı kaldı.

Koronavirüs salgını sırasında LinkedIn’de post yayınlamak için en iyi zamanlar:

 • Çarşambaları saat 15.00’te.
 • Perşembeleri 9:00 ile 10:00 arasında.
 • Cuma günleri 11:00.m ile 12:00.m arasında.

Hafta sonları ve iş sonrası saatler, etkileşim ve görünürlük için LinkedIn’de yayınlamak için en kötü zamanlar olma eğilimindedir (Sprout Social, 2020).

Twitter’da Post Yayınlamak İçin En İyi Zaman

Twitter kullanıcıları sabahın erken saatlerinde en son haberleri ve tweet’leri takip etme eğilimindedir. Bu nedenle işletmeniz için Twitter’da yayınlamak için en iyi zamanlar Çarşamba ve Cuma günleri saat 9:00’dur.(Sprout Social, 2020).

Kullanım şekilleri COVID-19 zamanlarında büyük ölçüde aynı kalmıştır. Tek değişiklik, 7.00 ile 9.00 arasında artan aktivitelere göre ve son saate doğru zirve yapan Cuma sabahlarında olmuştur (Sprout Social, 2020).

 • Çarşamba ve Cuma günleri Twitter’da post yayınlamak için en iyi günlerdir. Hafta sonları Twitter’da post yayınlamak için en kötü günlerdir.

TikTok’ta Post Yayınlamak İçin En İyi Zaman

2021 TikTok pazarlama istatistiklerine göre, kullanıcıların yüzde 90’ı uygulamaya günlük olarak sürekli erişiyor. Bu, mesajınızı insanların önüne düşürmek için hafta boyunca istediğiniz zaman yayın yapabileceğiniz anlamına geliyor. Genel olarak, sabah ve çalışma saatlerinden sonra TikTok’ta post yayınlamak en iyisidir.

 • Genel olarak, TikTok’ta yayınlamak için en iyi zamanlar sabahın erken saatlerinde 6.00 ile 10.00 arasında ve akşam, işten sonra (7 p.m. ila 11 p.m.) arasındadır.
 • Giderek artan sayıda ABD’li genç video paylaşım uygulamasını kullandığından, TikTok yayın programınız için Doğu Standart Saati’ni takip etmek idealdir.

Pinterest’te Post Yayınlamak İçin En İyi Zaman

Anneler Pinterest’in kullanıcı tabanının büyük bir grubunu oluşturur ve platformu aktif olarak kullanır, bu yüzden Pinterest’te yayınlamak için en iyi zamanlar hafta içinde ve akşamları olma eğilimindedir (Coschedule, 2020).

 • Pinterest’te post yayınlamak için en iyi zamanlar Cuma ve Cumartesi günleri 20:00 ile 23:00 saatleri arasında (21:00’de zirve ile) ve ardından gece yarısı 02:00 ile 04:00 arasındadır.
 • Pinterest’te yayınlamak için en kötü zaman, iş sonrası işe gidip gelme saatlerinde akşamlarıdır.

Snapchat’te Post Yayınlamak İçin En İyi Zaman

Snapchat, çoğu insanın gece boyunca kullandığı gece uygulaması olarak kabul edilir. Bu nedenle, ürününüz veya hizmetiniz hakkında ek fotoğraflar yayınlarken bunu aklınızda bulundurun. 

 • Etiketlerinizi yayınlamak için en iyi zaman gece geç saatlerde 22:00 ile 01:00 arasındadır. Snapchatter’ın çoğunluğu bu saatlerde aktiftir. (Amplifer, 2019)
 • Snapchat’te post yayınlamak için en iyi gün yoktur, çünkü kullanıcılar uygulamayı haftanın tüm günlerinde aktif olarak kullanırlar.

YouTube’da Video Yayınlamak İçin En İyi Zaman

YouTube’da video yayınlamak için en iyi zaman öğleden sonra 14:00 ile 16:00 arasındadır. Çünkü çoğu izleyici akşamları video izler. 19:00 ile 22:00 arasında YouTube’un en çok trafik aldığı zamandır, bu nedenle videolarınızın o zamana kadar paylaşılmış olması iyi olacaktır. (Nasıl Sosyal, 2020).

 • Perşembe ve Cuma günleri YouTube’da video yayınlamak için en iyi günler olma eğilimindedir.
 • Pazartesi, Salı ve Cuma günleri, insanlar işten döndükleri için ve YouTube’da gezinmek için daha az zamanları olduğu için YouTube’da video yayınlamak için en kötü günlerdir.

Sosyal Medyada Post Yayınlamak İçin En İyi Zaman

Sosyal medyada postlarınızı yayınlamak ve en iyi zamanı belirlemek için sizin kullandığınız sosyal platformu ve müşterilerinizin gün içinde hangi saat dilimlerinde aktif olduğunu bilip hesaba katmanız gerekir.

Bu makalede listelenen saatler ortalama olsa da, kendi kitlenizin farklı zamanlarda daha fazla etkileşimde bulunduğunu görebilirsiniz. Markanız için sosyal medyada post yayınlamak için en iyi zamanı belirlemenin en iyi yolu deneme yapmaktır.

Hangi zamanların kitlenizle en iyi çalışma eğiliminde olduğunu belirlemek için birkaç hafta boyunca çeşitli zamanlarda gönderiler planlamak için sosyal medya yönetim araçlarını kullanabilirsiniz.

Bunu yaparken rakiplerinizi unutmayın. İlerlemelerini takip edin ve gönderilerinde yüksek etkileşim aldıklarında fark edin. Çünkü bu zamanların sizin için de işe yarama ihtimali vardır. Bunları test edin veya normalde sessiz olduklarında yayınlamayı deneyin, ancak her platformun farklı olduğunu unutmayın, bu nedenle en iyi sonuçları almak için her birini ayrı ayrı deneyip izleyin.

Sosyal Medya Raporlaması için Google Analytics Raporu

Bir hedef kitle oluşturduktan ve birkaç güncelleme yayınladıktan sonra, sosyal medya çabalarınızı görmek, izlemek istersiniz. Google Analytics, sosyal medyada post yayınlamak için doğru zamanlara karar vermek için ihtiyacınız olan tüm verilere sahiptir. Tek yapmanız gereken her platform için Özel Raporlar ayarlamak ve bilgileri analiz etmeye başlamaktır.

Bu süreci birlikte ele alalım.

 1. Google Analytics’te sol taraftaki araç çubuğundaki “Özel Raporlar”a tıklayın.

2. Raporunuzu oluşturmaya başlamak için ‘Yeni Özel Rapor’u seçin

3. Raporunuzda görmek istediğiniz bilgileri seçin. Aşağıda, Facebook’un uygun alanları nasıl dolduracağınızı göstermesi için temel bir rapor bulunmaktadır, buraya ancak on adede kadar ekleme yapabilirsiniz.

4. Raporu kaydedin ve sonuçlarınızı görüntüleyin. Günün saatlerini görüntülemek için ikincil boyutunuz olarak ‘Saat’i seçmeniz yeterlidir.

 1. Tüm önemli sosyal medya trafik sağlayıcıları için tekrarlayın.
 2. Göndermek için en iyi zamanlarınızda sosyal medya programınızı hazırlamaya başlayın.
 3. İlerlemeyi ve başarıyı izlemek için özel raporlar kullanın.

Sosyal Medya Yönetim Araçları

Sosyal medya programınızı oluşturduktan sonra, BufferLater, Hootsuite gibi sosyal medya pazarlama otomasyonunu ve yönetim araçlarını kullanabilir veya gelecekteki bir zamanda gönderi planlamak için bu Instagram araçları listesinden seçim yapabilirsiniz.

Bu araçlar, sosyal medyada yayın yaparken tutarlı kalmanıza yardımcı olabilir ve uyurken bile takipçilere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, hangi zamanların en iyi etkileşimi alacağını belirlemek için farklı zamanları test etmek için de kullanılabilirler. Ayrıca, her saat dilimine ulaşmak veya web sitenize yönlendirme yapmak için aynı gönderiyi birkaç kez planlamak için bu araçlardan yararlanabilirsiniz.

2022’de Sosyal Medyada Post Yayınlamak İçin En İyi Zamanın Özeti

Sosyal medya etkileşiminizi düzenli olarak izlemek ve sosyal verilerinizi analiz etmek, Instagram, Facebook ve markanızın kullandığı diğer sosyal ağlarda yayınlamak için en iyi zamanları bulmanıza yardımcı olabilir. Başlarken önerilerimizi kılavuz olarak kullanabilirsiniz, ancak her markanın farklı olduğunu ve hatta kıyaslamaların sosyal medya platformuna ve sektöre bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

Takipçi sayınız arttıkça, kitlenizin farklı zamanlarda sizinle etkileşime geldiğini fark edebilirsiniz. Her sosyal medya platformunun algoritmaları farklıdır, bu nedenle bu değişikliklerden haberdar olmanız gerekir.

Hikayenin özeti: Test etmeyi veya denemeyi asla bırakmayın. Daha az popüler günlerde sosyal medyada paylaşım yapmaktan korkmayın. En yüksek takipçi yüzdesine ulaşamasanız da, aksi takdirde kaçıracağınız kişilere ulaşabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutmayın 🙂

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar