Ana SayfaAffiliate MarketingTwitter Reklamları İçin Kılavuz 1 - 2022

Twitter Reklamları İçin Kılavuz 1 – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Çoğu sosyal medya platformu gibi, Twitter‘da hedef kitlenizi bulmak ve etkileşim kurmak için en iyi sosyal medya platformlarından birisidir. Müşteri adayı oluşturma, marka bilinirliği ve hatta satışları yönlendirme gibi birçok iş hedefine ulaşmak için kullanabileceğiniz hızlı tempolu bir platformdur.

Biz de sizler için Twitter Reklamcılığına Giriş 101 tadında bir yazı ele aldık. Keyifli okumalar.

Pexels, Brett Jordan

Twitter çok hızlı, tempolu bir platformdur ve tweetlerin uzunluğu sınırlıdır. Bu yüzden sosyal medya platformlarından en fazla rekabetin olduğu yerdir, tweetlerinizin birkaç dakika içinde unutulmaya yüz tutup kaybolması kolay olabilir.

Bu nedenle, tweetlerinizin işletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmasını istiyorsanız Twitter reklamcılığının avantajlarını kullanmalı ve etkili bir kampanya oluşturmalısınız.

Peki elimizde Facebook ve Instagram varken neden Twitter’da reklam vermek için bir adım atalım?

Çünkü Twitter, bütçe bilincine sahip işletmelere uygun fiyatlı reklamlar sunan, oldukça geniş bir kullanıcı tabanına sahip, kullanımı kolay bir platformdur.

Twitter, habersiz kitleler arasında marka bilinirliği kazanmak, etkinlikleri ve satışları tanıtmak ve hatta gelecekte reklamını yapabileceğiniz yeni takipçiler kazanmak için özelleştirilmiş bir pazarlama stratejisi sunar.

Twitter reklamları yalnızca işe yaramaz, aynı zamanda dönüşüm oranı, dönüşüm başına maliyet ve genel maliyet söz konusu olduğunda da üstündür. İşte Twitter reklamlarına gitmenin en önemli nedenleri.

Neden Twitter’da Reklam Kampanyası Oluşturmalısınız?

Yukarıda sıraladığımız nedenlerin yanında Twitter’dan çok büyük paralar kazanabilirsiniz. Kullanıcı havuzunun yanı sıra, Twitter reklamcılığının başka birçok avantajı vardır.

İşte Twitter reklamcılığını kullanmanız için birkaç nedenin özeti:

1. Twitter Reklamcılığı Performansa Dayalıdır

Twitter reklamları ile diğer sosyal medya platformlarındaki reklamlar arasındaki bir fark, diğer platformların aksine, yalnızca performans için ödeme yapmanızdır.

Bir Twitter reklam kampanyası yürütmek için hedefler belirlemelisiniz. Bu hedeflere örnekler:

 • Web sitesi tıklamaları
 • Uygulama yüklemeleri
 • Takipçi tabanınızı artırmak

Diğer önemli neden de Twitter, platformlarında ücretli reklamlar yayınlamanın içerdiği bazı riskleri de kendisi üstlenir.

2. Anahtar Kelime Hedefleme

Twitter reklamcılığının bir diğer önemli avantajı, belirli bir anahtar kelimeyi kullanan kişileri hedeflemek için kampanyalar oluşturabilmenizdir.

Başlangıç olarak başlayabileceğiniz tohum anahtar kelimelerini bulmak için anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Buradan daha spesifik anahtar kelimeler bulabilir ve bunları kampanyanıza yükleyebilirsiniz.

3. Özel Hedef Kitleler

Twitter reklamcılığının en iyi özelliklerinden biri, reklam yayınlamak istediğiniz alandaki etkileyicileri takip eden kişileri de hedefleyerek özel hedef kitleler oluşturabilmenizdir. İyi olan şey, çalışması için e-posta adreslerine veya diğer ayrıntılara sahip olmanıza gerek yok.

4. Twitter Reklamları Diğerlerine Göre Daha Ucuz

Daha önce de belirtildiği gibi, Twitter reklamları performansa dayalıdır. Sadece sonuçlar için para ödenir. Bu tek başına platforma yatırım yapmak için yeterli bir nedendir.

Ancak, daha da önemlisi : Twitter reklamları diğer sosyal platformlara göre ucuzdur.

Twitter reklamlarında tıklama başına maliyet (TBM) oldukça düşüktür ve muhtemelen herhangi bir platformda elde edebileceğiniz en düşük ücretlerdendir.

En pahalı platform ortalama 5.26 $PC ile LinkedIn’dir. Facebook, Twitter’a maliyeti en yakın olandır ve tıklama başına 0,97 ABD doları alır.

Twitter reklamları, uygun maliyetli olmasının yanı sıra minimum reklam harcama eşiğine sahip olma avantajına da sahiptir. Bu, herkesin çikolata alacak para bütçesiyle bile kampanya başlatabileceği anlamına gelir.

Facebook ve YouTube gibi platformlar kadar büyük olmamasına rağmen, Twitter hala reklam yayınlamak için mükemmel bir platformdur, bu nedenle sosyal medya pazarlama kampanyalarınızı tasarlarken göz ardı etmeyin.

Tüm bunların yanında diğer nedenler;

 • Twitter işletme hesapları ve kişisel hesaplar dilerseniz aynı anda kullanılabilir.
 • Twitter reklamları güzel bir şekilde etkileşim verir.
 • Anahtar kelime hedefleme, Twitter’da niyetini gösteren belirli kişilerin peşine düşmenin heyecan verici ve kesin bir yoludur.
 • Twitter reklamlarını test etme öğrenme aşamanızı ücretsiz olarak gerçekleştirirsiniz.
 • Tıklama başına düşük maliyetlidir.

Twitter reklamlarının nasıl çalıştığını daha iyi anlamak ve Twitter reklamları konusunda özgürce kampanya yürütmeye başlamak istiyorsanız, yazdığımız yazı sizin için rehber niteliğinde olacaktır.

Peki Twitter’daki Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Twitter’da reklamlarınızı 3 şekilde kurgulayabilirsiniz. İşte üç ana Twitter reklam türü:

#1: Tanıtılan Hesaplar

Twitter yayınınızın sol tarafındaki “Kimleri takip etmeli” bölümünün altında ve “Neler oluyor” bölümünün altında görünen önerilen hesaplar, tanıtılan hesaplardır. Profiliniz, ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak uygun kullanıcılara önerilir.

Twitter, profilinizi sizi takip etmeyen ancak profiliniz ve içeriğinizle ilgilenebilecek kullanıcılara önerir. Tanıtılan hesabınız öneri listelerinin en üstünde görünecektir.

Twitter, iki ana ilke üzerinde tanıtılan hesaplar önerir (başka faktörler de vardır):

 1. Kullanıcıların aradığı anahtar sözcükler.
 2. Takip ettikleri insanlar.

Hedef: Reklamın amacı takipçi oluşturmaya yardımcı olmak içindir.

Twitter Business

#2: Tanıtılan Tweetler

Seçtiğiniz tweetler, bir tweet sürüsü arasında kitlenizin akışında önemli bir durum güncellemesinin öne çıkmasını sağlamak için vurgulanır. Tanıtılan tweetler, hem sizin hem de takipçinizin zaman çizelgesinde genişletilmiş tweetler olarak görüntülenir. Tanıtılan tweetler, en yaygın Twitter reklam kampanyası türüdür. Bu reklam bir tweet oluşturmayı ve ona sponsor etmeyi gerektirir, böylece daha geniş bir kitleye ulaşır. Tanıtılan tweetler genellikle müşteri adayı oluşturma, marka bilinirliği ve ürün tanıtımı için kullanılır.

Hedef: Temel güncellemeleri vurgulamak, haberleri duyurmak ve fırsatlar sunmak için.

Twitter Business

#3: Tanıtılan Trendler

Twitter, sosyal ağda birkaç konuşmanın kaynağı haline gelen önemli trend konular yaratmasıyla ünlüdür. Tanıtılan trendler, reklam verenlerin sponsorluğundaki “Sizin için trendler” bölümünde görünür.

Twitter trendleri için zaman çok önemlidir. Markalar, tanıtılan trendlerle 24 saatlik bir süre için bir trendi teşvik edebilir. Ayrıca en pahalı Twitter reklam türüdür.

Tanıtılan trendler Twitter’ın self servis reklam verenleri tarafından kullanılamaz.

Hedef: Ürün lansmanı gibi etkinlikler için farkındalık yaratmak veya haber döngüsünden yararlanmak için markalaşma amacıyla kullanılır.

Twitter Business

Twitter Reklamlarının Teknik Özellikleri

Twitter reklam özellikleri, reklamlarınızın kesilmemesi için sizi biçimlendirmeniz için uyarır. Twitter reklam özellikleri arasında metin, resim, video dönen reklam özellikleri bulunur. İşte tüm farklı türde mükemmel Twitter reklamları yaparken aklınızda bulundurmanız gerekenler.

Not: Twitter reklam kopyanızda bir bağlantı kullandığınızda karakter sayısı sınırı 23 karakter azalır.

Twitter Metin Reklamı Teknik Özellikleri

 • Tweet uzunluğu: 280 karakter (tek bağlantılı 257 karakter)

Twitter Resim Reklam Özellikleri

 • Tweet uzunluğu: 280 karakter
 • Görüntü boyutu: Minimum 600 piksel genişlik. Herhangi bir yükseklik kabul edilebilir. Yükseklik genişliği aştığında, 1:1’e kırpılacaktır.
 • En boy oranı: Mobil için 16:9. 2:1 ile 1:1 arasındaki herhangi bir en boy oranı masaüstü için kabul edilebilir.
 • Dosya boyutu: 20MB (maksimum)
 • Dosya türleri: PNG ve JPEG

Twitter Video Reklam Teknik Özellikleri

 • Tweet uzunluğu: 280 karakter
 • Başlık uzunluğu: 70 karakter
 • Dosya boyutu: 1GB (maksimum), 30 MB (önerilen)
 • Video uzunluğu: 2 dakika 20 saniye (maksimum), 15 saniye veya daha az (önerilen)
 • Dosya türleri: MP4 veya MOV
 • Çözünürlük: Kare için 720×720, peyzaj için 1280×720
 • En boy oranı: 1:1 (önerilen), 2:1 ile 1:1 arasındaki herhangi bir yön kabul edilebilir

Twitter reklam özellikleri hakkında daha fazla bilgi için Twitter’ın reklam özellikleriyle ilgili eksiksiz kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Twitter reklamları hakkında başlangıçtan uzmanlığa giden yazılarımız sizler için devam edecektir, takipte kalın. Sevgiler 🙂

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar