Ana SayfaE-TicaretE-Ticarette Kullanabileceğiniz 11 Dijital Pazarlama Yöntemi - 2022

E-Ticarette Kullanabileceğiniz 11 Dijital Pazarlama Yöntemi – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Dijital pazarlama günümüzde her zamankinden daha önemli. Pazarlama stratejinizi bugün oluşturmak, düzene sokmak veya optimize etmek için bu yazımız tam da size göre!


Dijital pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız nereden başlıyorsunuz?

Birçok işletme, müşterileri elde etmek ve elde tutmak için bugün dijital ve mobil kanalların ne kadar hayati önem taşıdığını bildiğinden, işlerini dijitale taşımak istiyor. Fakat dijital dönüşüm ve şirketin büyümesini desteklemek için hangi yollardan ilerlemeleri gerektiğini bilmiyor.

İşletmenizin ihtiyacı olan bir pazarlama planı yoksa, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğim 11 yöntem ile dijital pazarlama hakkında daha bilgili olacaksınız.

DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?


Dijital pazarlama, özellikle ‘Dijital teknolojileri ve medyayı uygulayarak pazarlama hedeflerine ulaşmayı’ ifade eder.

Gerçekten çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisi, teknolojiyi ve medyayı farklı pazarlama faaliyetlerine entegre edecek, teknolojinin türüne göre değil, kampanya hedefine göre organize edecektir.

Bununla birlikte, gerçekten başarılı olmak için dijital tekniklerin çok kanallı pazarlama iletişiminin bir parçası olarak baskı, TV ve doğrudan posta gibi geleneksel medyalarla da bütünleştirilmesi gerekir. Daha da önemlisi, şimdi her zamankinden daha fazla, işinizin değerini gösterebilmeniz gerekiyor.

Bu makalenin amacı, dijital pazarlama stratejisine neden ihtiyaç duyduğunuzun 11 nedenini ortaya çıkarmaktır, ancak Dr. Dave Chaffey‘in “Dijital pazarlama nedir?” adlı kitabında öneriler ve örneklerle farklı türlerde dijital pazarlama tekniği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Her teknikte, başarı için önemli olan birçok ayrıntılı taktik vardır. Bu nedenle, değerlendirilmeleri ve önceliklendirilmeleri gerekir. Örneğin, e-posta otomasyonu için dinamik içerik, programlı web sitesi kişiselleştirme, yeniden hedefleme gibi farklı taktikler karşımıza çıkıyor.

2022’de güncel olarak kullancağınız “E-Ticarette Kullanabileceğiniz 11 Dijital Pazarlama Yöntemi“ne gelecek olursak Planlama ilk olarak karşımıza çıkan yöntemdir.

1. YÖNTEM: PLANLAMA

İlk olarak, ayrı bir dijital pazarlama planı oluşturulur. Bu, fırsatları ve sorunları göstererek anlaşma sağlamak ve satın almak için kullanışlıdır. Bu aşamada, dijital için hedefler ve özel stratejiler belirleyerek bir yol çizebilirsiniz.

Plan, belli bir amaca yönelik oluşturulan yol ve yöntem bütünlüğüdür. Buna bağlı olarak planlama da, belli bir işle ilgili karar merci olan yöneticinin, hem çalıştığı kurum adına, hem de diğer etmenler adına, geleceğe daha net bakabilmesi ve önüne çıkacak seçenekleri önceden görerek karar verebilmesi süreci şeklinde tanımlanabilir.

Görevlerinizi, projelerinizi, süreçlerinizi ve önemli verilerinizi tek bir yerde bir araya getirerek planınızı oluşturabilirsiniz. E Ticaret için kullanılan dijital planlama artık çok popüler çünkü üretkenlik düşkünlerinin tek bir ağaca zarar vermeden kağıt ve kalem planlama deneyimi elde etmelerinin bir yolu.

Dijital planlama uygulamaları edinebilirsiniz. Bu uygulamalar tıklanabilir sekmelere sahip özel bir PDF belgesi kullanıyor.

Kağıt planlayıcılardan farklı olarak, metninizi dijital bir planlayıcıda silebilir, taşıyabilir, daha büyük veya daha küçük hale getirebilirsiniz. İsterseniz dijital planlayıcınızı süslemek için fotoğraf ve dijital çıkartmalar ekleyebilirsiniz.

2. YÖNTEM: STRATEJİ

İkincisi, dijital pazarlamanızı bir stratejiye entegre etmektir. Stratejinizin oluşması için başlıca gerekli şeyler şunlardır:

 • Pazarlama Hedefiniz
  Dijital stratejisi olmayan şirketlerin (ve bunu yapanların çoğunun), yeni müşteriler kazanmak veya mevcut olanlarla daha derin ilişkiler kurmak açısından çevrimiçi olarak elde etmek istedikleri şey için net bir stratejik hedefi olmadığını gözlemliyoruz.

Akıllı dijital pazarlama hedeflerine sahip hedefleriniz yoksa, büyük olasılıkla hedeflere ulaşmak için yeterli kaynak koymazsınız ve bu hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı analitik yoluyla değerlendirmezsiniz.

 • Çevrimiçi kitlenizi veya pazar payınızı bilmek
  Dinamikler, farklı türde müşteri profili ve davranışları, rakipleri, önermeleri ve pazarlama iletişimi seçenekleri olan geleneksel kanallardan farklı olacaktır.

3.YÖNTEM: PAZARLAMA ALANI

Dijital Pazarlama, içinde çok fazla alan barındıran bir olgudur.

Günümüzde pazarlama kampanyaları için dijital teknolojilere ve medya seçeneklerine örnekler:


Digital Marketing: Strategy, Implementation and Practice” yazarı olan Dr. Dave Chaffey‘in belirttiği gibi, farklı pazarlama teknolojileri türlerinin bu 15 örneği, dijital medya kanalının yanı sıra bir dizi ücretli medya, sahip olunan medya ve kazanılan medya seçeneklerini kapsamaktadır.

 1. Arama motoru pazarlaması
 2. Sosyal medya pazarlaması
 3. Dijital reklamcılık
 4. Dijital Halkla İlişkiler
 5. Dijital ortaklıklar
 6. Dijital mesajlaşma
 7. Tıklama başına ödeme
 8. Ücretli sosyal medya
 9. Çevrimiçi reklam
 10. Affiliate pazarlama
 11. E-posta pazarlama
 12. Organik arama (SEO)
 13. Organik sosyal medya
 14. Yerel reklamcılık
 15. Farklı dijital pazarlama türleri

Hangi alanda hizmet vereceğinizi bilirseniz daha iyi bir planlama ve strateji belirlemiş olursunuz.

4. YÖNTEM: DİJİTAL REKLAMCILIK

Dijital reklamcılığı önemsemek e ticarette en önemli noktalardan birisidir.

Dijital reklamcılık günümüzde fazlasıyla güç kazanıyor ve müşteriden hızlı geri bildirim almanın en iyi yollarından birisi. Şu anda bir iş kursanız bile Facebook ve Google reklamları sayesinde satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Markanızı güçlendirmek ve küçük bütçelerle daha geniş kitlelere ulaşmak için Facebook Reklamlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca Google reklamlarını kullanarak satışa daha fazla odaklanabilirsiniz.

5.YÖNTEM: VERİ ANALİTİĞİ

Google Analytics, dijital pazarlamanın birçok yönünün merkezinde yer alır. Genel olarak, online aksiyonlarınızın raporlarını takip etmenizi sağlar, ancak daha önemli olan, bulduğunuz bilgilerin nasıl kullanılacağıdır.

Kampanyaları izlemek ve tüketici davranışına dayalı bulgular edinmek, dönüşümleri ve trafiği artıracak daha iyi çözümler bulmanızı sağlayacaktır. Bugünün online dünyasında bir araya toplanan veriler, tüm işletmeler için yeni müşteri edinimi ve müşteriyi elde tutmaya yönelik bir altın madeni olduğundan, veri toplamak kadar veriyi kullanabilmek de önem taşır.

6.YÖNTEM: KALİTELİ İÇERİK

İçerik, dijital pazarlama alanında, web sitesi, sosyal medya, reklam, video, blog gibi farklı amaçlar için üretilir. Her halükarda amaç potansiyel müşterilere ulaşmak ve onlarla etkileşim yaratmak olduğu için, ayrıca whitepaper’lar, use-case’ler, başarı hikayeleri ve bunun gibi içeriklerin üretimi de gerekebilir.

İçerik türlerini, nasıl oluşturulduğunu, nasıl etkili olduğunu ve en iyi nasıl kullanılacağını anlamak, hemen hemen her türlü dijital pazarlama rolü için gereken bir bilgi zenginliği sağlayacaktır. Bu bağlamda, bir işletmenin sosyal medya da dahil olmak üzere hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için içeriği en iyi nasıl kullanacağınızı anlamanız gerekir.

Dijital pazarlama endüstrisinde hangi düzeyde çalıştığınıza bağlı olarak, içerik stratejisini ve analizini de anlamanız gerekecektir.

7.YÖNTEM: KALİTELİ TASARIM

Tüm pazarlamacıların SEO konusunda uzman olmaları gerekmediği gibi görsel bir reklam, web sitesi, kupon veya başka bir öğe oluşturmak için gereken dijital tasarım çalışmalarını yapabilmeleri de gerekmez.

Takımdaki diğer insanlar bunu yapabilir ancak bu görüntülerin nasıl oluşturulduğuna dair temel bir bilgiye sahip olman ve ekibin çalışmalarına katılmak için görsel tasarım fikirlerini tartışabilmen iyi olabilir. Aynı durum kodlama için de geçerlidir. En azından HTML’ye aşina olmalısın; böylece fikirlerini takım arkadaşlarınla akıcı bir şekilde tartışabilirsin.

• Adobe Illustrator
• Yaratıcılık 
• CSS
• HTML
• InDesign
• JavaScript 
• PowerPoint
• Beta Dijital pazarlama girişimlerinin yapılandırılması 
• Yaratıcı ekibin denetlenmesi

8. YÖNTEM: DÖNÜŞÜM ORANI

Dönüşüm oranı optimizasyonu, oluşturduğunuz potansiyel müşteri sayısını artırmak için web sitenizi geliştirme sürecidir. İçerik geliştirmeleri, bölünmüş testler ve iş akışı iyileştirmeleriyle sağlanır. Dönüşüm oranı optimizasyonu, yüksek nitelikli müşteri adayları, artan gelir ve daha düşük satın alma maliyetleri ile sonuçlanır.

Sitenizin dönüşüm oranı, bir kullanıcının site trafiğinize bölünen bir hedefi kaç kez tamamladığıdır. Eğer bir kullanıcı n farklıdır.dönüştür her ziyarette (örneğin bir ürün satın alırken) dönüşüm sayısını oturum sayısına (bir kullanıcının sitenize benzersiz gelme sayısı) bölün. Bir abonelik satıyorsanız, dönüşüm sayısını kullanıcı sayısına bölün.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, ziyaret sitenize ulaştıktan sonra gerçekleşir. Bu, organik arama sonuçlarından sitenize kimin tıklayacağına, kaç tıklama aldığınıza ve hangi anahtar kelimelerin trafik çektiğine odaklanan SEO veya ücretli reklamlar için dönüşüm optimizasyonundan farklıdır.


9. YÖNTEM: OTOMASYON SEÇİMİ

Dijital pazarlama otomasyonu, pazarlama çabalarını kolaylaştırmayı sağlamak için otonom yazılımın ve pazarlama sürecinin bir kombinasyonudur. Dijital pazarlama otomasyonu kullanmanın faydaları işletmeler açısından büyük önem arz eder.

Giderek daha da dijitalleşen dünyada, otomasyon kullanımı her zamankinden daha çok önemli. İşletmelerin, müşterileri anlamak, satışları artırmak ve çalışanlar için üstün bir deneyim sunmak için teknolojiden faydalanmaları gerekir. 

Pazarlama ve satış farklı hedeflere yönelik farklı araçlar ile çalıştığında hedeflenen dönüşümlerin alınması zorlaşabilir. Dijital pazarlama otomasyonunun çalışma şekli ve prensibi, satış ve pazarlamanın entegrasyonunu sağlar. Tek panelde hem satış hem de pazarlama çalışmaları yürütülebilir.

Müşteri analizi, satış ve reklam kampanyaları gibi işlemler pratik şekilde gerçekleştirilir. Dijital pazarlama otomasyonu, işletme sahiplerinin hiç düşünmeden yatırım yapabilecekleri bir sistem.

İşletmelerin birden fazla birimi ve departmanı üzerinde önemli bir etkiye sahip. Finans, satış ve pazarlama gibi departmanlar doğrudan otomasyondan fayda sağlayabilir. İşletme çalışanlarının tüm geleneksel manuel işlemleri otomatikleşir. Veri toplama, kampanyaları oluşturma, satış rakamlarını kontrol etme, müşteri davranışlarını takip etme gibi işlemler kolaylaşır.


10. YÖNTEM: YENİDEN PAZARLAMA

Remarkating yöntemi, en sık kullanılan ve en etkili sonuç getiren pazarlama tekniklerinden biridir. Sitenize giren kullanıcıların farklı sitelerde sizin reklamınız ile karşılaşması yöntemi ile çalışır. Yeniden pazarlama tekniğinde kullanıcıların sitenizi yeniden ziyaret etmesi amaçlanır.

Yeniden pazarlama kampanyaları doğru kullandığında, hem dijital pazarlamacılar hem de reklam verenler için önemli bir yer kaplamaktadır.


11. YÖNTEM: TASARIM ODAKLI DÜŞÜNME

Kullanıcı deneyimi başarılı dijital pazarlamanın anahtarıdır. Tasarım odaklı düşünme, şirketlerin etkili bir müşteri deneyimi sunduklarından emin olmalarını sağlar. Bu yeteneğiniz, online alışveriş sitelerinde etkili kullanıcı deneyimi yaratmak, aynı zamanda şirketin müşterilerine ek olarak sunabileceği mobil uygulama deneyimleri gibi çeşitli geliştirmelerinde değer yaratacaktır.

2022 yılında “E-Ticarette Kullanabileceğiniz 11 Dijital Pazarlama Yöntemi” konulu yazımızı sizler için aktardık.

Evden kazanç elde etmek ve pazarlama hakkında güncel yazılarımız için etindensutunden.net blogumuzu takip ederek evden para kazanma ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Ayrıca sizler için hazırladığımız NFT REHBERİ serimizin önceki yazılarına aşağıdaki linkler ile ulaşabilirsiniz.

NFT REHBERİ 1 | Yeni Kazanç Yolu: NFT
NFT REHBERİ 2 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?
NFT REHBERİ 3 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?
NFT REHBERİ 4 | Nasıl NFT Üreticisi Olunur?
NFT REHBERİ 5 | NFT Pazarlaması İçin Uygun Dijital Dağıtım Platformları
NFT REHBERİ 6 | Etkili NFT Pazarlama Yöntemleri
NFT REHBERİ 7 | NFT Satarken Para Kaybetmemek İçin Bilinmesi Gereken 7 Şey
NFT REHBERİ 8 | NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar


Bir sonraki yazımıza kadar hoşça kalın.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar