Free Porn
Ana SayfaBorsaVİOP’ta Vadeli İşlemler Yaparak İnternetten Para Kazanmak

VİOP’ta Vadeli İşlemler Yaparak İnternetten Para Kazanmak

Yazar

Tarih

Kategori

Adını son zamanlarda duymaya başladığınız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın kısaltması olan VİOP, Borsa İstanbul altında faaliyet gösteren kaldıraçlı bir piyasadır. Türev araçlarla işlem yaparsınız ve risklerden korunma avantajına sahip olursunuz.

Viop'tan Para Kazanma
Viop’tan Para Kazanma

VİOP’ta fiyatların bir anda değişmesi riskine karşı bugünden alım – satım yapma imkanınız vardır. Aynı zamanda piyasalarda risklerin yükseldiği dönemlerde daha fazla dikkat çekmektedir.

Aynı zamanda Futures olarak da anılan vadeli işlem sözleşmeleri ile işlem yapılan VİOP’ta; hisse senetleri, dolari euro, sterlin, dövizler, altın, emtialar ve borsa endeksleri gibi farklı enstrümanlarla işlem yapabilirsiniz.

Bütün kontratların kendine özgü özellikleri bulunurken, fiyatlarının tepe taklak olma risklerine karşı korunma sağlarlar. Bu nedenle güvenilir yatırım için en çok tercih edilen yerlerdendir.

Ayrıca burada işlem yapmaya başlamadan önce belli bir bilgi edinme sürecinden geçmelisiniz. İnternette araştırma yaparak VİOP durumları hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Üstelik aracı kurumların deneme hesaplarını hiçbir koşul olmaksızın kullanabilirsiniz.

Verilen deneme hesapları, ücretsiz bir şekilde bilgi edinmek isteyen kişilere sunulmaktadır. İçindeki sanal para ile işlemler yaparak, piyasanın size göre olup olmadığını ve kazanıp kazanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

VİOP vade sonu nakit uzlaşı ne demektir?

Bilindiği üzere vadeli kontratlarda anlık piyasa fiyatları üzerinden işlem yapılabileceği gibi vade bitimine kadar beklenebilir. Ve vade bitiminde ise nakit uzlaşma sağlanır. Yani buğday emtiasında 1 lot alım yaptı iseniz sözleşmeye konu olan buğdayı teslim etmezsiniz. Onun yerine nakit karşılığını ödersiniz.

Ya da şu şekilde olabilir, dolar/TL vadeli işlem sözleşmesinde alım pozisyonu açtınız diyelim. Vade bitiminde dolar teslim edilmez. Dolar karşılığı TL üzerinden uzlaşı gerçekleşir. Yani tüm pozisyonlarda vade bitiminde nakit üzerinden yükümlülükler yerine getirilir.

Viop'tan Para Kazanma
Viop’tan Para Kazanma

VİOP’ta nasıl hesap açılır?

VİOP’ta gerçek manada para kazanmak için ilk işlem olarak VİOP müşteri hesabının açılması yeterlidir. VİOP müşteri hesabının açılabilmesi için kimlik beyanı, VİOP sözleşmelerinin imzalanması, risk testinin yapılması ile gerçekleşir.

Beyaz yatırımcı kendisine ait olan VİOP müşteri hesabına yatırım yapmak istediği tutarı (teminatı olsun ya da olmasın) yatırdıktan sonra artık VİOP’ta para kazanma fırsatlarını değerlendirebilir.

VİOP’ta fiyat oluşumu

İşlem gören varlıkların kontrat fiyatı spot piyasa fiyatı artı taşıma maliyetinin eklenmesi ile oluşur. İhraç olduktan sonraki anlık piyasa fiyatları ise arz talebe göre değişir. Mesela işlem gören gram altın fiyatı; spot piyasa fiyatı artı vade farkıdır. Kontratlar iki ay vadeli olarak hazırlandığı için iki aylık taşıma maliyetleri içerir.

VİOP’ta işlem gören tüm varlık sözleşmeleri standart özellikledir, varlık cinsi, miktarı, fiyatı, vadesi, uzlaşma şekli, fiyat kaynağı gibi birçok detay kanunlar çerçevesinde Borsa İstanbul tarafından belirlenir.

VİOP ile nasıl para kazanılır?

VİOP’ta para kazanmak için yatırımcı VİOP işlem platformu üzerinden fiyatını düşeceğini ya da yükseleceğini öngördüğü varlığa doğru strateji ile yatırım yapılmalıdır.

Yani doların ya da dövizin yükseleceğini öngörüsüyle Dolar/TL kontratında alım (uzun –long) pozisyonu açıldığında ve fiyat yükseldiğinde Dolar/TL pozisyonu satım (kısa- short) pozisyonu açarak kapatılır. Aradaki fark kadar VİOP’ta para kazanılmış olur.

VİOP deneme hesaplarında pratik yapabilirsiniz

VİOP’ta ilk kez yatırım yapacak yatırımcılar için ek bilgi vermekte fayda var. VİOP’ta işlem deneyimi olmayan yatırımcılar için ücretsiz olarak sunulan VİOP deneme hesabında maddi kayba uğramadan pratik yapılabilir. Piyasa koşullarında 15 dakikalık gecikmeli fiyatlar üzerinden ve gerçek işlem platformu ile aynı özellikte olan VİOP demo hesap eşsiz bir imkandır.

Aynı zamanda VİOP’ta nasıl para kazanılır ve piyasanın tüm özellikleri ileri seviye yatırım stratejileri ile birlikte nasıl kullanılır gibi pek çok bilgiye de ücretsiz olarak VİOP eğitim seminerleri ile ulaşılabilir.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar