Free Porn
Ana SayfaDijitalYouTube'dan Para Kazanmak İçin En İyi 7 İpucu - 2022

YouTube’dan Para Kazanmak İçin En İyi 7 İpucu – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Birçok kişi için YouTube’dan para kazanmak hayaldir. Sonuçta, YouTuber’ların harika bir hayatı var gibi görünüyor. Ve bir YouTube kanalı oluşturmak her zamankinden daha kolay olduğundan, büyük düşünmekte ve yüksek miktarları hedeflemekte de bir sakınca gözükmemektedir.

Ancak, bir YouTube kanalı oluşturmak basit olsa da, onu bir bankamatik haline dönüştürmek o kadar basit değildir. İlk yüz dolarınızı bir şey satarak veya bir sponsorluk anlaşması yaparak kazanabilirsiniz, ancak kazançları en üst düzeye çıkarmak, işe koyulmadan önce tüm seçeneklerinizi anlamayı gerektirir.

YouTube’da nasıl para kazanılacağını bilmek istiyorsanız size bilmeniz gereken tüm bilgileri göstermek için bu makaleyi ele aldık. Bu makalenin sonunda, YouTube’da para kazanmanın farklı yollarını bilecek ve dünyanın en büyük İnternet platformlarından biriyle kendi işinizi büyütebileceksiniz.

YouTube’dan Para Kazanabilir Misiniz?

Kısa cevap evet. Binlerce insan bunu yapıyor. Ve hepsinin yükleme yapmak için milyonlarca abonesi yok. Sanılanın aksine, YouTube sadece bir sayı oyunu değildir – kazanma potansiyeliniz aynı zamanda hitap ettiğiniz nişe, oluşturduğunuz etkileşim seviyesine ve dokunduğunuz gelir akışlarına da bağlıdır. Bu, abonelerin ve görüntülemelerin önemli olmadığı demek değildir.

YouTube’a Video Yüklediğiniz İçin Para Alır Mısınız?

YouTube, içerik üreticilere YouTube’a video yüklediği için ödeme yapmaz. Ayrıca, sanılanın aksine videolar para kazandırmaz. YouTube’da para kazanmaya başlamak için hesap ayarlarınızdan para kazanmayı etkinleştirmeniz gerekir. YouTube, İş Ortağı Programına katılma veya videolarınızın YouTube Premium’da yer alma seçeneği sunar.

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube'dan nasıl para kazanılacağı

Gelir elde etmenin yeni yollarını arıyorsanız, YouTube’dan nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Platformda kazanmaya başlayabileceğiniz çeşitli yollar vardır, bunların çoğu ilgi çekici video içeriği oluşturmak etrafında döner. İşte mevcut popüler YouTube gelir akışlarından bazılarına bir göz atın:

1. YouTube İş Ortağı Programına Katılın

YouTube’dan nasıl para kazanılacağını merak ediyorsanız YouTube iş ortağı programından ve nasıl çalıştığından haberdar olmanız önemlidir. YouTube içerik oluşturucuları, YouTube İş Ortağı programına kabul edilene kadar videolarından para kazanamaz.

YouTube kanalınızın 1.000 abonesi ve 4.000 genel görüntülemesi olduğunda İş Ortağı programına katılmak için hesabınız incelenir. Bu, bu sayılara ulaşana kadar herhangi bir gelir elde edemeyeceğiniz anlamına gelir, bu nedenle içerik oluşturmaya ve kanalınızın erişimini artırmaya devam etmek önemlidir. Programın kriterlerini karşıladıktan sonra para kazanma için başvurabilirsiniz.

YouTube’da para kazanma nasıl etkinleştirilir:

 1. Para kazanmak istediğiniz YouTube hesabına giriş yapın.
 2. Sağ üst köşedeki hesabınızın simgesine ve ardından YouTube Studio’ya tıklayın.
 3. Sol menüden Para Kazanma > Diğer Özellikler’i seçin.
 4. İş Ortağı Programı koşullarını gözden geçirin ve Kabul Et’e tıklayın.
 5. Mevcut bir AdSense hesabını bağlayın veya kanalınız için yeni bir hesap oluşturun.
 6. Para kazanma tercihlerinizi tanımlayın.

Bu adımları attıktan sonra panoya geri dönün ve soldaki Analytics sekmesini açın. Bir sonraki ekranda, üstten Gelir’i seçin ve grafiği Aylık Tahmini Gelir’i görene kadar aşağı kaydırınGrafik size tahmin ettiğiniz aylık gelir hakkında bir fikir verecektir. 

YouTube’da para kazanmak için kaç izlenmeye ihtiyacınız var?

Videolarınızın izlenme sayısı YouTube kazancınızla ilişkili değildir. Binlerce görüntüleme alırsınız, ancak kimse reklamlarınıza tıklamaz veya içeriklerinizi tüketmezse para kazanamazsınız.

YouTube’un kanallarında reklam yayın yapan yayıncılara ödeme yapmak için kriterleri bile vardır: para kazanmanız için bir izleyicinin reklamı tıklaması veya tam olarak izlemesi gerekir.

Bununla birlikte, YouTube’dan nasıl para kazanılacağını öğrenen insanlar için iyi bir haber var: Artık gelir elde etmek için yalnızca reklam verenlere bağımlı değilsiniz.

YouTube Premium gibi programlar artık reklam tıklamaları veya tüketim olmadan para kazanmanıza yardımcı olmak için mevcut.

Kanalınızda reklamlar yayınlamanın yanında YouTube’da nasıl para kazanırsınız? Bunun için YouTube Premium bir çözümdür.

YouTube Premium, insanların reklamsız video izlemesini sağlayan ücretli bir üyelik hizmetidir. YouTube Premium üyeleri videolarını oynattığında otomatik olarak ikinci bir gelir akışı elde edecekleri için içerik üreticilerin hiçbir şey yapmasına gerek yoktur.

Reklam tabanlı gelir için YouTube para kazanma kurallarında olduğu gibi, Premium üyelik ücretleri aracılığıyla elde edilen gelirin çoğu içerik üreticilere gidecektir (toplam gelir dağılımı, Premium üyelerin içeriğinizi ne kadar izlediğine bağlıdır).

Premium üyeler ayrıca videolarınızı çevrimdışı indirme ve izleme ve arka planda oynatma fırsatına sahip olacak ve bu da izleme sürenize katkıda bulunacak.

Youtube izlenmelerinden nasıl para kazanılır?

3. Kanal Üyelikleri Sunun

YouTube kanalınız 30.000’den fazla abone aldığında, kanal üyeliklerinden yararlanarak başka bir gelir akışı ekleyebilirsiniz. Hayranların videolara erken erişim, üyelere özel canlı sohbet, özel emojiler ve daha fazlası gibi avantajlar içeren bir üyelik paketi için ayda 4,99 $ ödediği yer burasıdır. Üyeler, yalnızca üyelere özel rozetler aracılığıyla yorumlarda, canlı sohbette ve Topluluk sekmesinde vurgulanır.

İzleyiciler, bir YouTube içerik üreticisinin dikkatini çekmek için gerçek bir zorluk olabileceğinin farkında olduğundan, kanal üyelikleri sunmak mantıklıdır. Ve işte, YouTube’dan nasıl para kazanılacağına dair başka bir cevabın var.

Profesyonel ipucu: Videolarınızı, sayfanızdaki “Katıl” düğmesine tıklayarak insanlara özel üye olabileceklerini hatırlatmak için kullanın.

4. Videolarınızda Satış Ortağı Ürünleri Paylaşın

İşletmeler, büyük bir takipçi kitlesine sahip YouTube kanallarının sahip olduğu potansiyelin farkındadır ve her zaman kendi işlerini büyütmek için bundan yararlanmaya çalışır.

Platformda önemli bir takipçi kitlesi edindikten sonra, işletmelerin size ulaştığını ve nakit karşılığında ürünlerini tanıtmanızı istediğini deneyimleyebilirsiniz. Bu markaların bir yayınlayıcısı olmayı ve videolarınıza ürün yerleşimlerini dahil etmeyi düşünün. Satış ortağı ağınızı genişletmek için popüler satış ortağı programlarına da kaydolabilirsiniz.

Bu ekstra gelir elde etmenin harika bir yolu olabilir, ancak izleyiciler bir şeyin reklamının ne zaman yapıldığının farkında oldukları için bunu yaparken dikkatli olmanızda fayda var.

Profesyonel ipucu: Yalnızca kitleniz için değerli olacağını düşündüğünüz ürünleri tanıtın ve ortaklığı izleyicilerinize açıklayın – bu da YouTube’un politikalarına uymanıza yardımcı olur.

5. Süper Sohbet Yoluyla Canlı Yayınlardan Para Kazanın

Super Chat, YouTube’dan para kazanmanın yeni bir yoludur. Bu özellik, hedef kitlenizin öne çıkan sohbet mesajlarını satın almasına ve belirli durumlarda bunları canlı yayının yorumlar bölümünün en üstüne sabitlemesine olanak tanır. Böylece, YouTube’da canlı yayına gittiğinizde, yayınınızdan para kazanmak için Süper Sohbet’i kullanabilirsiniz.

Super Chat ile YouTube para kazanma oranları 1 ila 500 dolar arasında değişmekte ve uygulama şirket gelirinden %30 kesinti yapmaktadır. YouTube Super Chat’ten nasıl para kazanılacağını merak eden herkes için ipuçları yayınlamakta, canlı yayınlar yaparak tanıtmaktır.

Bunları videolarda, diğer sosyal medya platformlarında ve kitlenizin takılmayı sevdiği herhangi bir yerde tanıtın.

6. YouTube Influencer’ı Olun

Influencer pazarlaması artarken, bu bir yaratıcı olarak aksiyona girmeniz için büyük fırsattır.

Ama nereden başlayabilirsiniz? YouTube pazarlama uzmanı ve etkileyicisi Brendan Gahan’a göre, içerik üreticileri videolarının genellikle aldığı görüntüleme sayısını baz alarak ve görüntüleme başına 15 sentle çarparak sabit bir ücret belirlemelidir. 

Dijital pazarlama ajansı WebFX, YouTube etkileyicilerinin ne kadar kazanmayı bekleyebileceğine ilişkin aşağıdaki rakamları sıraladı: 

 • bir milyon abonesi olan bir içerik üretici için video başına 20.000 $
 • 100.000 abonesi olan bir içerik üretici için video başına 2.000 usd
 • 10.000 abonesi olan bir içerik üretici için video başına 200 usd 

Daha fazla kazanmanın ipucu, kitleleriniz için değerli olan markalarla ortaklık yapmaktır.

Potansiyel ortaklar tarafından keşfedilmek için bazı etkileyici pazarlar şunlardır:

 • Kanal Sayfaları – Markaların yanı sıra diğer YouTuber’larla da ortak olun
 • Grapevine Logic – Katılmak için sadece 1.000 takipçiye sahip olmak gerekir

Bazı etkileyici pazarlama platformları sizi yüksek ödeme yapmak isteyen büyük markalarla çalıştırırken, diğerleri size ücretsiz ürünler sunacaktır. İhtiyaçlarınıza en uygun fırsatları kabul edin.

7. İzleyicileri Ürünlerinize Yönlendirin

Zaten bir e-ticaret işletmesi işletiyor olsanız da sadece YouTube’dan nasıl para kazanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız da, bunun için en iyi fikir ürünlerinizi kanalınızda tanıtmaktır. Öğeleri hem videolarınızda hem de açıklamalarınızda tanıtabilirsiniz – bu  web sitenizde daha fazla trafik oluşturmanın harika bir yoludur.

Mağazanızı henüz ayarlamadıysanız shopify’ı kullanarak kendi mağazanızı kolayca kurabilirsiniz. Mağazanızı çalışır hale getirdiğinizde, videolarınızda bahsettiğiniz ürünler veya sadece izleyicilerinizin ilgileneceğini düşündüğünüz öğeler olsun, hedef kitlenize tanıtmak için mantıklı ürünler satabilirsiniz. YouTube’dan nasıl para kazanılacağını araştırıyorsanız, bu harika bir fırsattır.

YouTube Videolarından Nasıl Para Kazanılır?

Yayınladığınız YouTube videolarından nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyorsanız, içerik oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç harika ipucu vardır.

1. Videolarınızı 10+ Dakika Uzunluğunda Yapmaya Çalışın

YouTube için 10 dakikadan uzun videolar oluşturduğunuzda, reklam geliri üzerinden daha fazla para kazanma şansınız daha yüksektir. 10 dakikadan uzun olan YouTube videolarının izleme süresi daha yüksek olacaktır ve bu da söz konusu videoların oluşturacağı reklam geliri miktarına olumlu katkıda bulunur. Ayrıca, ortalama izleme süresi daha yüksek olan videolar YouTube’un arama sonuçlarında daha yüksek görünecektir, bu da kullanıcıların içeriğinizi görüntüleme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

2. Diğer YouTuber’larla İşbirliği Yapın

YouTube videolarından para kazanmak için kullanabileceğiniz bir taktik, diğer YouTuber’larla işbirliği yapmaktır. Bu, YouTube varlığınızı büyütmenize, kanalınıza benzersiz içerik eklemenize ve içeriğinizi tüm kitleye açmanıza olanak sağlayacak harika bir yöntemdir. Kendi alanınızla alakalı içerik üreten YouTuber’lar hakkında biraz araştırma yapın ve onlara harika bir video fikriyle ulaşın – işbirliği yapmakla büyük olasılıkla ilgileneceklerdir.

3. İlgi Çekici ve Bilgilendirici İçerik Oluşturun

Bu, YouTube kanalınızın başarısı için çok önemlidir. YouTube kullanıcıları her zaman onları eğlendirecek veya onlara değer verecek videolar arar. Kitlenize bu şekilde video içeriği sağlayabilirseniz, videonun tamamını izlemeleri ve gelecekte daha fazla video içeriği için geri gelmeleri muhtemeldir. 

Profesyonel ipucu: Videolarınıza hangi içeriğin daha fazla dikkat çektiğini öğrenmek ve görmek için YouTube analizlerine dalın. Bunu yapmak, ne tür içerik oluşturacağınız hakkında daha iyi bir fikir verecektir. Örneğin, videolarınızın Gen Z’de daha popüler olduğunu bulursanız, videolarınızda en sevdikleri argo kelimelerden birkaçını kullanmayı deneyebilirsiniz.

4. Açıklamalarınızda Dikkatli Olun

Açıklamalar, YouTube videolarından nasıl para kazanılacağına dair bir başka değerli cevaptır. Açıklamalar insanların içeriğinizi keşfetmesine ve içeriğinizi izleyip izlememeye veya atlayıp atlamamaya karar vermesine yardımcı olurlar.

Videolarınız için açıklamalar yazarken, asırlık gazetecilik yazarlığı yaklaşımını izleyin: önce en belirgin şeylerden bahsedin, sonra daha az önemli olana doğru geçin. Ayrıca, izleyicilerin videonun tamamını izleyerek ne kazanacağını açıklamayı deneyin ve önemli noktalardan en az birkaçını belirtmeyi deneyin (önemli noktalar insanların tıklamasını sağlar!). Son olarak, potansiyel kitlenizin anlayacağı ve ilişki kuracağı dili kullanın.

5. Düzenli İçerik ile Takipçilerinizi Oluşturun

Bir YouTube kanalı oluştururken, sürekli olarak içerik yayınlamak harika bir fikirdir. İzleyicileriniz için düzenli bir içerik akışı tuttuğunuzda, bunlar kanalınızla etkileşimde kalır. Bu, çevrimiçi varlığınızın ve e-ticaret işiniz gibi buna bağlı özelliklerin çok daha fazla farkında olacakları anlamına gelir.

Video Yayınlamadan YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

Video oluşturmadan YouTube’dan para kazanmanın tek yolu, başkalarının içeriğini yeniden kullanmaktır. Bunu çok fazla kişi bilmiyor, ancak YouTube’da “Creative Commons lisansı” kapsamına giren bir video kütüphanesi var.

Lisansın bazı formları, kanalınızda başkalarının videolarını yayınlamanıza ve onlardan para kazanmanıza olanak tanır. Örneğin, CC-BY lisansı altında yayınlanan bir video bulursanız, bunu kullanabilir ve hatta kendi girdinizi yansıtacak uyarlamalar yapabilirsiniz.

YouTube’dan Nasıl Ödeme Alınır?

YouTube’dan nasıl para kazanılacağını araştıran herkes, YouTube tarafından nasıl ödeme alacağını da öğrenmek isteyebilir. Bildiğim kadarıyla, şirketten ödeme almak için birkaç şeyi ayarlamanız gerekir.

Öncelikle Gmail kimliğinizi kullanarak bir Google AdSense hesabına kaydolun, ardından banka havalesi, Western Union Quick Cash, EFT (elektronik fon transferi), SEPA (Tek Euro Ödeme Alanı) ve çeklerden ödeme seçiminizi seçin.  

Konumunuza bağlı olarak, AdSense hesabınızı oluştururken vergi bilgilerinizi de göndermeniz gerekebilir. AdSense ayarlandıktan sonra, minimum ödeme eşiğini karşıladıktan sonra ödeme talep edebilirsiniz. Aşağıdaki görsel, Google’dan para birimi başına alınan eşik değerini gösteren bir tablodur.

Youtuber'lar paralarını nasıl alıyor?

Google hiçbir zaman yukarıdaki eşiklerden daha az bir ödeme yapmadığı için, kazancınız yerel para biriminizde belirtilen tutara ulaşana kadar bir ödeme şekli seçemezsiniz.

Rekabete Rağmen YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube ile nasıl para kazanabileceğinizi araştırırken, trafik ve gelir için yalnızca diğer girişimcilerle rekabet etmeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca kitlenizin dikkati için mücadele eden tam zamanlı YouTuber’lar da olacak.

Kanalınız için içerik oluştururken bunu aklınızda bulundurmanız önemlidir. Cazip videolar ilgi çekicii resimler ve başlıklar oluşturarak kalabalığın arasından sıyrılabilirsiniz. YouTube’un yoğun bir görsel odaklı platform olduğunu unutmayın, bu nedenle bunları kullanmak videolarınızın görüntüleme alması için daha fazla kullanıcı çekmenize yardımcı olacaktır.

İçeriğinizin ses ve video kalitesi de başarınızda önemli bir rol oynayabilir. Markanızı olumlu ve profesyonel bir şekilde göstermek isteyebilirsiniz, bu nedenle video içeriğinizin yüksek kaliteli olması gerekir.

YouTube SEO’dan yararlanarak da rekabeti yenebilirsiniz. Video açıklamalarınız için SEO içeriği oluşturmak, YouTube kanalınız için organik trafik oluşturmanın harika bir yoludur. YouTube SEO rehberine buradan bakabilirsiniz.

YouTube’dan Para Kazanma Hakkında Sık Sorulan Sorular

YouTube’da ne zaman para kazanırsınız?

İş Ortağı Programı’na kabul edilir edilmez YouTube hesabınızdan para kazanabilirsiniz. Bundan önce, iyi içerik yapmak için içerik üreticilere ödeme yapan markaların sponsorluklarını indirmeyi deneyebilirsiniz. Bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, öğelerinizi platform üzerinden tanıtarak hesap oluşturduğunuz gün YouTube’da para etmeye başlayabilirsiniz. Ürünlerinizi sergileyeceğiniz ve kanalınız üzerinden bağlantılar bırakacağınız haberini önceden yaydığınızdan emin olun.

YouTube’dan para kazanmak için kaç aboneye ulaşmak gerekiyor?

Kanalınızdan para kazanmanıza ve reklamlardan gelir elde etmenize olanak tanıyan YouTube İş Ortağı Programı’na başvurmak için 1.000 aboneye ihtiyacınız vardır.

100 $ kazanmak için kaç YouTube görüntülemesine ihtiyacım var?

YouTube’dan ne kadar kazanabileceğinizi çeşitli faktörler belirler. Video içerik oluşturucular, video içi ve banner reklamlara tıklama başına ödeme alır. Böylece 10.000 izlenme veya 10.000 izlenme elde edebilir ve 100 $ kazanabilirsiniz. Bu, reklamların hedef kitlenizle ne kadar alakalı olduğuna ve bunları tıklayıp tıklamadıklarına veya yoksayıp görmezden gelmelerine bağlıdır.

1 milyon YouTube görüntülemesine ne kadar para ödenir?

Business Insider tarafından toplanan kazanç verilerine göre, 1 milyon YouTube görüntülemesine sahip bir video oluşturucu 3.400 ila 40.000 dolar arasında net ödeme alır.

Özet: 2022’de YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’dan para kazanmanın birkaç yolu vardır. Kanıtlanmış yollar şunlardır:

 1. YouTube İş Ortağı Programı’na katılın ve reklamlardan para kazanın.
 2. Videolarınızı YouTube Premium’a alın.
 3. Kanal üyeliklerini hedef kitlenize satın.
 4. Markalar için tanıtım videoları oluşturun.
 5. YouTube Super Chat üzerinden canlı yayınlardan para kazan.
 6. YouTube etkileyicisi olarak para kazanın.
 7. Ürünleri doğrudan YouTube kitlenize satın.

YouTube’dan para mı kazanıyorsun? Hangi para kazanma yöntemi sizin için en uygun?

Aşağıdaki yorumlar bölümünden bize bildirin.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar