test
Ana SayfaBlog2022'de Kaliteli İçerik Yazarlığı İçin 13 İpucu

2022’de Kaliteli İçerik Yazarlığı İçin 13 İpucu

Yazar

Tarih

Kategori

İçerik yazma, belirli beceriler gerektiren bir meslektir. Sadece yazma becerisi değildir.

İçerik yazarları çeşitli konuları araştırabilmeli ve belki de en önemli noktaları bulmak için bir konuda birkaç kişiyle röportaj yapabilmelidir.

Kendi web sitenizi çalıştırıyorsanız, SEO (arama motoru optimizasyonu), konu araştırması ve sayfa içi optimizasyonu da öğrenmeniz gerekebilir. Artı bazı WordPress becerileri!

İçerik yazma, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır, bu nedenle beceriyi kazanmak, pazarlama alanında bir kariyerin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Bir web içerik yazarı olmak zor bir iştir, fakat çok ödüllendiricidir.

İçerik Yazma Türleri


Aşağıdakiler gibi birçok farklı içerik yazma türü vardır:

  • web siteleri için içerik yazma
  • gazete ve dergiler için içerik yazma
  • çevrimiçi pazarlama için içerik yazma
  • halkla ilişkiler için içerik yazma (Halkla ilişkiler)
  • SEO yazma

İyi bir içerik yazarının yazabileceği birçok farklı konu var.

Örneğin, yemek tarifleri veya seyahat rehberleri olabilir. Ya da maneviyat ve felsefe.

Bununla birlikte, çoğu zaman, içerik yazarları, daha önce deneyime sahip oldukları veya zaman içinde uzmanlık geliştirdikleri alanlarda uzmanlaşmaya eğilimlidirler.

SEO makaleleri yazmak özel bir içerik yazma türüdür çünkü SEO içerik yazarlarının makalelerin arama motorları için optimize edilebilmesi için anahtar kelimelerin nasıl çalıştığını bilmeleri gerekir.

İyi İçerik Örnekleri


İlk önce çevrimiçi web sitesi içeriğinin mükemmel örneklerine bakmak iyi bir fikirdir.

Örneğin, Google’da başarılı içerik yazarları arayabilir ve çalışmalarını çeşitli web sitelerinde bulabilirsiniz. Bu şekilde, farklı içerik yazma ve içerik pazarlama türlerinden bazılarına ve yazılmış en iyi içerik örneklerine bakabilirsiniz.

İçerik Yazarının Çalışma Süresi


İçerik yazarları zamanlarını farklı şekillerde geçirirler.

Belirli bir konuyu araştırmak, bilgi toplamak için farklı insanlarla röportaj yapmak ve daha sonra yeterli bilgiye sahip olduklarını hissettiklerinde içeriği yazmak için zaman harcayabilirler.

Çevrimiçi araştırma büyük bir rol oynamaktadır.

İçerik yazarı daha sonra olabildiğince iyi olduğundan emin olmak için materyali düzenlemek ve yeniden yazmak için zaman harcayabilir.

İçerik yazarlığı ile kazanç sağlamak 2022’de artık daha kolay.

Etkili içerik, satışları kapatmak, e-posta listesine kaydolmak vb. Gibi iş hedeflerinizi meşgul eden, eğlendiren ve en önemlisi başaran yazılardır. İnsanların gerçekten okumak istediği içeriklerdir. Kaliteli içerikler için olmazsa olmaz 13 ipucunu sizler için derledik.

İçerik

İçerik, web sitenizin tasarımı ve estetiği kadar önemlidir, çünkü arama motoru sonuçlarını yönlendirir, sayfanıza gelen trafiği artırır ve kuruluşunuzu endüstri lideri olarak kurar.

Günümüzün içerik pazarında hem kalite hem de miktar, iş sonuçları için içerikten yararlanma yeteneğinizi belirler.

Etkili İçerik Yazma

Yüksek kaliteli içerik yazmak için gizli bir formül olmamasına rağmen, bunlar yazılı materyalinizin kalitesini ve miktarını artırmaya yardımcı olabilecek birkaç ipucudur:

1-Baş Döndürücü bir Başlık yazın.

Başlık, izleyicilerin çalışmanızın geri kalanını okuyup okumayacağını belirler. Başlık ilgi uyandırmazsa, bir duygu uyandırmazsa veya okuyucunun konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istemesini sağlamazsa, içeriğinizle istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

2-Dikkatlerini Çeken bir Kanca Oluşturun

Başlıktan sonra okuyucuları bağlı tutmak için üç saniyeniz var. İlk cümle, içeriğinizin geri kalanını okuyup okumadıklarını belirlemede de rol oynar. Sonuç olarak, okuyucunun dikkatini çekmeli ve onları ilk noktanıza sorunsuz bir şekilde yönlendirmelidir.

Başlıklara odaklanın. İnsanların yüzde sekseni tüm başlıkları okurken, yalnızca yüzde 20’si bir sayfadaki tüm içeriği okuyor. İçeriğinizin ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın, çoğu insanın istediklerini bulmak için hızlı bir şekilde tarayacağını bilin. Harika manşetlerle avlanmayı kolaylaştırın.

Bir sayfanın başında önemli noktaları veya sonuçları özetleyin. İnsanlar orada okumayı bırakırsa, hala özünü öğrenebilirler.

3-Araştırma Yapın

Özellikle B2B pazarında yazdığınız konu hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmalısınız. İtibarını kurmak ve iddiaları destekleyecek bir istatistik, veri ve ölçümler vardır.

4-Tek Bir Amacınız Olsun

İçeriğinizi oluşturmadan önce iletmek istediğiniz en az bir önemli mesajı tanımlamanız gerekir. Yazarken bunu aklınızda bulundurun ve içeriğinizi mümkün olduğunca ana noktaya geri bağlayın.

5-Dijital İçeriği Optimize Edin

En iyi dijital içerik genellikle kısa paragraflardan, kısa cümlelerden ve madde işaretli listelerden oluşur. Dijital içerik, seo’nun en iyi uygulamalarını ve en yeni SEO içerik stratejilerini kullanarak arama yapmak için de optimize edilmelidir.

6-Çalışmanızı Düzenleyin

İlk taslağı oluşturduktan sonra geri dönün ve yazınızın pürüzlü kenarlarını nasıl parlatabileceğinizi düşünün. Çoğu durumda, yazma, deneyimli içerik oluşturucular tarafından hazırlansa bile, bir veya iki düzenlemeden geçerken gelişir.

Etkili içerik yazma, site ziyaretçilerini memnun müşterilere dönüştürmede kritik öneme sahiptir. Sadece içerik elde etmekle ilgili değil, aynı zamanda yüksek kaliteli içerik üretmek de önemlidir.

Arama motorları, web sitesi içeriğini tarar ve web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda sıralayarak iyi yazılmış makalelerle ödüllendirir. İçerik yazınızdan istediğiniz sonuçları alıyor musunuz?

7-Samimi Olun

Hikayeler, soğuk gerçeklerden ve figürlerden daha ilginç ve akılda kalıcıdır. Bir satış / pazarlama robotu gibi değil, olduğunuz insan gibi yazın.

8-Kitlenizi Önemseyin

Kitleniz için yazın, kendiniz için değil. Anladıkları dili kullanın ve onlar için neyin önemli olduğunu ele alın (sizin için önemli olandan daha fazlası). Onlarla ve onların ihtiyaçlarıyla konuşun. Sahip olabilecekleri sorulara veya endişelere yanıt verin. Kapsamlı kelime dağarcığınızı Scrabble için saklayın.

9-Kitlenizi Tanıyın

Kitlenizin kullandığı dili kullanın. Nasıl konuştuklarını ve hangi kelimeleri kullandıklarını taklit edin. Bunu nasıl çözüyorsun? Sitenizi kimin okuduğuna, blog yayınlarınıza yorum yaptığına, bülteninize abone olduğuna veya ürünlerinizi satın aldığına bakın. Web sitelerine, e-postalarına ve sosyal medya güncellemelerine bakın. Ürünleriniz için ödeme yapmış olan bir avuç kişiden ürünlerinizi size geri anlatmasını bile isteyebilirsiniz.

10-Net Olun

Bir sayfa = bir odak. Birisi herhangi bir sayfayı okuduktan sonra ne yapmalı? Formlar, bağlantılar, düğmeler veya her türlü harekete geçirici mesaj yoluyla bir sonraki adım hakkında net olun.

11-Fayda Sağlayın

Satmak için yapay olmana gerek yok. Dürüstlük, öğretmek ya da sadece bir şeyin nasıl çalıştığını açıklamak gibi çalışır. Özelliklere değil, hedef kitlenizin yararlarına odaklanın.
Bir küratör ol, bir kelime koleksiyoncusu değil. Acımasızca düzenleyin. Mümkün olduğunca kesin. Kelime sayısını kontrol etmekle uğraşmayın, sadece bakış açınızı açıkça ortaya koymakla uğraşın.

12-Benzersiz Olun

Kendi sesini kullan. Web sitenizin tutarlı renklere, yazı tiplerine ve tasarıma ihtiyacı olduğu gibi, yazınızın da tonunda ve tarzında tutarlı olması gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, benzersiz sesinizle yazmaktır.

13-Kanıt sağlayın

İddialarınızı referanslarla yedekleyebilir misiniz? Çalışmanızı / ürününüzü öven örnek olayları, gerçek dünya örneklerini, başarı öykülerini ve hatta kitlenizden gelen gömülü tweetleri kullanın.

BONUS: Tutkuyla Yazın

En önemli ders şudur: Yaptığınız şey için gerçek bir tutkuyla yazın. İşletmenizin müşterilerine nasıl yardımcı olduğu konusundaki coşkunuzu gösterin. Okuyucularınıza neden onları önemsediğinizi gösterin, onlar da karşılığında ne yaptığınızı önemseyeceklerdir.

Ne tür bir işletme olursanız olun veya bir e-ticaret web siteniz olsun veya olmasın, harika ürün içeriği oluşturmak önemlidir. SEO’yu iyileştirmeye yardımcı olur, ücretli reklamlar için daha iyi açılış sayfaları sağlayabilir ve hepsinden önemlisi potansiyel müşterilerinize daha iyi bir genel deneyim sunar.

Yazımızda 2022’de Kaliteli İçerik Yazarlığı İçin 13 İpucu‘nu sizlere aktardık.

Daha fazla internetten para kazanma odaklı fikirleri edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir kazanç yolu olan NFT’lerle ilgili NFT REHBERİ serimizin önceki yazılarına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NFT REHBERİ 1 | Yeni Kazanç Yolu: NFT
NFT REHBERİ 2 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?
NFT REHBERİ 3 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?
NFT REHBERİ 4 | Nasıl NFT Üreticisi Olunur?
NFT REHBERİ 5 | NFT Pazarlaması İçin Uygun Dijital Dağıtım Platformları
NFT REHBERİ 6 | Etkili NFT Pazarlama Yöntemleri
NFT REHBERİ 7 | NFT Satarken Para Kaybetmemek İçin Bilinmesi Gereken 7 Şey
NFT REHBERİ 8 | NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar
NFT REHBERİ 9 | 11 Adımda OpenSea İle NFT Satışı

Kaynaklar: 1, 2, 3

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar