test
Ana SayfaDijitalGurme Mantar Yetiştirme: 9 adımda mantar çiftliği başlatın

Gurme Mantar Yetiştirme: 9 adımda mantar çiftliği başlatın

Yazar

Tarih

Kategori

Mantar dosyasını daha önce inclemiştik. Bu kez mantardan daha fazla kazanç nasıl elde edilir? Mantar yetiştirerek nasıl para kazanılır?

Aşağıdaki 9 adımı izleyerek bir mantar çiftliği başlatın:

Mükemmel iş fikrini buldunuz ve şimdi bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız. Mantar çiftliğinizi başlatmak için bu basit kılavuzu bir araya getirdik. Bu adımlar, yeni işinizin iyi planlanmasını, uygun şekilde kaydedilmesini ve yasal olarak uyumlu olmasını sağlayacaktır.

ADIM 1: İşletmenizi Planlayın.

Girişimci olarak başarı için açık bir plan şarttır. İşletmenizin özelliklerini belirlemenize ve bilinmeyenleri keşfetmenize yardımcı olur. Dikkate alınması gereken birkaç önemli konu:

 • Başlangıç ​​ve devam eden maliyetler nelerdir?
 • Hedef pazarınız kim?
 • Sürdürülebilirlik?
 • İşletmenize ne isim vereceksiniz?

Neyse ki bu araştırmanın çoğunu sizin için yaptık.

Bir mantar çiftliği açmanın maliyeti nedir?

Bir mantar çiftliğinin başlangıç ​​giderleri asgari düzeydedir.

İşletme sahipleri mantar yetiştirmek için bir alana ihtiyaç duyarlar. Karlı bitkilere göre, bunun geniş bir alan olması gerekmiyor.

500 metrekarelik yılda 12.000 kilo mantar yetiştirecek kadar yeterli olabiliyor . Bununla birlikte, işletme sahipleri alandaki sıcaklığı, nemi ve ışığı kontrol edebilmelidir.

Birçok işletme sahibinin evlerinde zaten bu gereksinimleri karşılayan bir alan mevcut. Sadece bir ısıtıcı, nemlendirici veya nem alıcı satın alma durumunda kalınabilir. Ön plandaki diğer ana maliyetler, büyüyen ortam ve gereksinimleri satın almaktır. Ancak bunların her ikisi de ucuzdur.

Bir mantar çiftliği için olabilecek masraflar nelerdir?

Bir mantar çiftliği işletmesi için devam eden masraflar asgari düzeydedir. Yeni büyüyen materyalleri, ek sporları ve kullanım maliyetlerini içerir.

Hedef pazar kim?

Bir mantar çiftliği işletmesinin ideal müşterisi, yerel kaynaklı malzemeler kullanmaya odaklanan bir restorandır. Bir restoranın istikrarlı gelir sağlayan düzenli siparişleri olacaktır. Yerel kaynaklı yiyecekler sunmaya odaklanan bir restoranın mantarlarını başka bir eyaletteki büyük bir tedarikçiden satın alma olasılığı daha düşük olacaktır.

Müşterilerden ne kadar ücret alabilirsiniz?

İstiridye mantarı için satın alacağınız komposto hasat evresi bittikten sonra da kullanabiliyorsunuz. Mesela, bunu hayvan yemi olarak kullanabilir, çiftçilere gübre olarak satabilir ya da tarımsal faaliyetlerde bulunan firmalara satabilirsiniz. Yani bu alanda da kazançlı çıkıyorsunuz.

Sonuçta 50 metrekarelik bir alanda istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlamak için ortalama 5.000 tl harcamanız gerekiyor. Bununla birlikte birkaç ay içinde, verime bağlı olarak 8.000 tl ile 12.000 tl arasında gelir elde edebilirsiniz.

Bu noktada verim tamamen size bağlıdır. Mantarlarınıza ne kadar çok özen gösterirseniz o kadar çok verim alırsınız. Mesela, havalandırma istiridye mantarları için olmazsa olmaz yaşam koşullarından biridir. İşte siz de havalandırma gibi koşullara gereken önemi gösterirseniz, mantar yetiştiriciliğinden iyi kazanç elde edersiniz.

İşletmenizi nasıl daha kârlı hale getirebilirsiniz?

Birçok mantar çiftliği işletmesi, kendi yetiştirme mantar kitlerini birleştirerek bir gelir akışı ekler. Bunlar karton kutularda, kütüklerde veya başka bir ortamda olabilir. Gelir ve karı arttırmanın başka bir yoludur.

İşletmenize ne isim vereceksiniz?

Doğru ismi seçmek çok önemlidir. İşletmenizi nasıl adlandıracağınıza dair araştırmalar yapın. Seçtiğiniz işletme adının bir web alanı olarak kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmenizi ve başkasının bu ismi alamayacağı şekilde güvenliğini erken yapmanızı öneririz.

Mantar ile Para Kazanmak
Mantar ile Para Kazanmak

ADIM 2: Tüzel kişilik oluşturun

LLC gibi yasal bir tüzel kişi kurmak, mantar çiftliğiniz dava edilirse şahsen sorumlu olmanızı engeller. Gizliliğinizi korumaya ve uyumlu kalmanıza yardımcı olması için kayıtlı bir temsilciden yardım hizmeti almayı da düşünmelisiniz .

ADIM 3: Vergiler için kaydolun

İşe başlamadan önce çeşitli eyalet ve federal vergilere kaydolmanız gerekecektir.

Vergilere kaydolmak için bir  araştırma yapmanızda fayda var. Gerçekten kolay ve ücretsiz!

ADIM 4: Bir işletme bankası hesabı ve kredi kartı açın

Kişisel varlık koruması için özel işletme bankacılığı ve kredi hesaplarının kullanılması esastır.

Kişisel ve ticari hesaplarınız karışık olduğunda, kişisel varlıklarınız (eviniz, arabanız ve diğer değerli eşyalarınız) işletmenizin dava açması durumunda risk altındadır. İş hukukunda buna kurumsal perdeyi delme denir .

Bir işletme bankası hesabı açın

 • Bu, kişisel varlıklarınızı, kişisel varlık koruması için gerekli olan şirket varlıklarınızdan ayırır.
 • Aynı zamanda muhasebe ve vergi dosyalamasını kolaylaştırır.

Bir işletme kredi kartı edinin

 • Bu, işletmenizin masraflarını tek bir yere koyarak kişisel ve iş harcamalarınızı ayırmanıza yardımcı olur.
 • Ayrıca şirketinizin kredi geçmişini oluşturur ve bu da daha sonra para ve yatırım toplamak için yararlı olabilir.

5. ADIM: İşletme muhasebesi oluşturun

Çeşitli giderlerinizi ve gelir kaynaklarınızı kaydetmek, işletmenizin finansal performansını anlamak için çok önemlidir. Doğru ve ayrıntılı hesaplar tutmak, yıllık vergi beyanınızı büyük ölçüde basitleştirir.

6.ADIM: Gerekli izinleri ve lisansları alın

Gerekli izinlerin ve lisansların alınmaması ağır cezalara neden olabilir ve hatta işletmenizin kapanmasına neden olabilir.

Eyalet ve Yerel İşletme Lisanslama Gereksinimleri

 • Bir mantar çiftliğini işletmek için belirli devlet izinleri ve lisanslar gerekebilir. Eyaletinizdeki lisanslama gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma yapın.
 • Çoğu işletmenin, sağladıkları mal veya hizmetlerden satış vergisi alması gerekir. Satış vergisinin işletmenizi nasıl etkileyeceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma yapın.

Hizmet Sözleşmesi

Hizmetlerin uzun süre verildiği işlerde, hizmet şartlarını ve koşullarını ana hatlarıyla belirten bir hizmet sözleşmesi yapılır.

Mantar yetiştiriciliği işletmeleri, müşterilerin yeni bir projeye başlamadan önce bir hizmet sözleşmesi imzalamalarını istemelidir. Bu anlaşma, ödeme şart ve koşullarını ve hizmet seviyesi beklentilerini belirleyerek müşteri beklentilerini netleştirmeli ve yasal uyuşmazlık riskini en aza indirmelidir. Hizmet sözleşmesi örneklerine göz atın.

İş güvenliği gereksinimleri

Tüm İş sağlığı ve güvenliği idaresi gerekliliklerine uymak önemlidir .

İlgili gereksinimler şunları içerir:

 • Çalışan yaralanma raporu
 • Emniyet işaretleri
 • Vb.
Mantar ile Para Kazanmak
Mantar ile Para Kazanmak

7.ADIM: İşletme Sigortası Alın

Sigorta , tüm işletme sahipleri için şiddetle tavsiye edilir. Çalışanları işe alırsanız, işçilerin tazminat sigortası eyaletinizde yasal bir gereklilik olabilir.

8.ADIM: Markanızı tanımlayın

Markanız, şirketinizin temsil ettiği ve işinizin halk tarafından nasıl algılandığıdır. Güçlü bir marka, işletmenizin rakiplerinden farklı olmasına yardımcı olacaktır.

Bir mantar çiftliği nasıl tanıtılır ve pazarlanır

Bir mantar çiftliği işletmesini teşvik etmenin en etkili yollarından biri, yüz yüze etkileşimlerdir. İster tüketici, bakkal sahibi veya şef olsun, potansiyel müşterilerle konuşmak, işletme sahiplerinin müşterileri eğitmesinin ve mantar tutkusunu paylaşmasının en iyi yoludur. İşletme sahipleri, çiftçi pazarlarında mantar satarak ve işletmelere satış çağrıları yaparak potansiyel müşterilerle bağlantı kurma fırsatları yaratabilir.

Müşterilerin geri gelmesini sağlama

Mantar çiftliği işletmeleri, mantarları kullanmanın daha fazla yolunu keşfetmelerine yardımcı olarak müşterilerin daha fazla mantar için geri gelmelerini sağlayabilir. Bu, tarifleri paylaşmayı veya sağlıklı bir atıştırmalık olarak mantar eklemeyi içerebilir. Ne kadar çok müşteri mantar kullanırsa, mantarları o kadar sık ​​satın almaları gerekir.

9.ADIM: Web Varlığınızı Kurun

Bir işletme web sitesi, müşterilerin şirketiniz ve sunduğunuz ürünler veya hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar. Sosyal medyayı yeni müşteriler veya müşteriler çekmek için de kullanabilirsiniz.

İnternetten nasıl para kazanılır? Evden nasıl para kazanılır? Pasif gelir nasıl elde edilir? Evden para kazanmak mümkün mü? Diğer yazılarımızda olduğu gibi bu yazıda da bu soruların cevaplarını bulmaya çalıştık. Yorumlarınızı bekliyoruz, hangi konu hakkında yazı yazmamızı istersiniz?

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar