test
Ana SayfaE-Ticaret2020'de İlginç Para Kazanmak Fikirleri: Kuşkonmaz Yetiştirerek kazanç sağlama

2020’de İlginç Para Kazanmak Fikirleri: Kuşkonmaz Yetiştirerek kazanç sağlama

Yazar

Tarih

Kategori

İnternetten para kazanmak, pasif gelir elde etmek, evde para kazanmak konularımızın dışına çıkıp alternatif bir yoldan para kazanmak üzerine bir konu hazırladık.

Haydi yazıya!

Kuşkonmaz aslında tüketiciler tarafından çok sevilen bir bitkidir. “Kralların yemeği” olarak bilinen kuşkonmaz Romalılar tarafından yetiştirildi ve uzak topraklarda asalete sevk edildi. Fransa XIV.Louis seralarda kuşkonmaz yetiştirdi.

Rusya ve Polonya’ da, kalın yeşil kuşkonmaz sapları yabani olarak büyür ve atlar ve sığırlar üzerinde otlatır. Kuşkonmaz doğadan harika bir hediye ve çeşitlendirilmiş çiftliğe mükemmel bir ektir.

Büyüyen Kuşkonmaz

Kuşkonmaz sürgünleri, ilkbaharda yerden çıkan ilk sebzedir ve bir veya iki ay boyunca, yeni ortaya çıkan sürgünleri ortaya çıkar çıkmaz toplamak için tarlaların sık sık hasat edilmesi gerekir.

Yıllık yetiştirme döngüsü, yoğun bir bahar hasadı, daha sonra yaz ve sonbahar yaprakları yetiştirme dönemini içerir, bu sırada bitki sürgünleri uzun ve gür büyür ve gömülü kronlarda enerji depolar. Kışın, bazı çiftçiler ölü büyümeyi temizlerken, diğerleri fırçanın kış soğuklarına karşı koruma sağlamasına izin verir.

Yetiştiriciler, kuşkonmazın olgunlaşmasını tam ölçekli hasat işlemine başlamadan önce bir veya iki yıl beklemelidir. Kurulduktan sonra, bir kuşkonmaz yatak genellikle 12 ila 20 yıl süren “ömür boyu ekim” olarak tanımlanır.

Kuşkonmaz yetiştiriciliği çok fazla alan gerektirir ve yetiştiricilerin büyük bir ürün üretmek için geniş alanlar dikmeleri gerekecektir. Tüm mahsullerde olduğu gibi, kadın ve erkek bitkiler vardır. Dişi kuşkonmaz bitkileri enerji üreten tohumlardan daha fazla harcarlar, bu yüzden mızrakları daha büyük olsa da, erkeklerden yüzde 20 ila 30 daha az mızrak üretirler.

Kuşkonmaz genellikle uzun yazları ve ılıman kışları olan bölgelerde iyi sonuç vermez. Yüzyıllar boyunca, tüm Avrupa ve Akdeniz bölgesindeki çiftçiler kuşkonmaz hale gelirken, Michigan, New Jersey ve West Coast eyaletleri geleneksel Amerikan kuşkonmaz yetiştiren bölgelerdir. Şimdi, yeni çeşitler ve sulama teknikleri coğrafi sınırları genişletiyor – Hawaii’li çiftçiler bile yerel pazar için kuşkonmaz yetiştiriyorlar.

İyi bakımlı bir dikim, 100 fitlik bir sıra başına yaklaşık 25 kilo olan çok sayıda kuşkonmaz verir. Kuşkonmaz yetiştirmek için daha büyük ölçeği alırsanız, 1 dönüm yılda 2 ila 8 ton satılabilir kuşkonmaz üretebilir. En iyi senaryo, günde iki kilo, 1000 kilo verir.

kuşkonmaz ile para kazanmak
kuşkonmaz ile para kazanmak

Yeni Yatak Dikimi

Kuşkonmaz derin kökleri olan bir bitkidir. Bu nedenle iyi drenajlı bir alan seçmek çok önemlidir. Düşük ila orta  pH tercih edilir ve erken ilkbaharda iyi güneşe maruz kalması gereklidir. Kuşkonmaz da kıyıya ve sodik toprak çiftçilerinin akılda tutması gereken bir şey olan tuzu iyi tolere etmez.

Yeni kuşkonmaz bitkileri sezonun başlarında büyümeye başlar. Bu yüzden ideal olarak, yeni dikim yatakları önceki sonbaharda hazırlanmalıdır. Bitki fideleri 1 ayak arayla ve boşluk satırları 2 ila 4 ayak arayla olmalıdır.

Birçok bahçıvan, dikimleri daha da ayırarak daha kalın mızrakların elde edildiğine ve ikliminiz ne kadar soğuk olursa, daha derin ekmeniz gerektiğine inanır.

Kuşkonmaz bitkilerinin yeraltı gövdelerine kron denir. Taç boyutu kuşkonmaz yaşlandıkça artar. Bu nedenle yatak sonunda kronlarla tamamen doldurulacak ve yatağın genişliği genişlemeye başlayacaktır.

Yeni yetiştiriciler genellikle tarlalarına 1 veya 2 yaşındaki taçlar diker. Tohum ekerek yeni bitkilerin elde edilmesi başka bir popüler yöntemdir, ancak kuşkonmaz genellikle doğrudan tohumlanmış değildir, daha ziyade fidanlık yataklarında yetiştirilir ve ertesi yıl tarlalara taşınır.

Tohumdan yetiştirilen bitkilerin hastalık problemleri olma olasılığı daha düşüktür. Yeni dikimler için anaçlar pahalı olabilir ve her türlü tarla sulama kurulumu ucuz değildir. Üreticiler yeni alanlar oluşturmak için dönüm başına 3- 4 bin tl harcamayı göze almalılar.

Kuşkonmaz Sorunları

Hastalık

Kuşkonmaz bitkilerindeki en dikkat çekici problemler pas ve fusarium mantar hastalıklarıdır. Enfekte yataklar için tamamen etkili bir tedavi yoktur, bu nedenle önlemenin bu sorunlara karşı en iyi araç olması şaşırtıcı değildir. Hastalıksız stok satın almak ve güneşli, iyi drene edilmiş alanlarda dikim, çoğu çiftçinin mantar sorunlarından korunmasına yardımcı olur. Eski moda tuzlama yatak tekniği, fusarium’ un kontrolüne yardımcı olmak için başlatılmıştır. Pas, hastalığın kışlama kapasitesini azaltmak için kışın tarlaların yakılmasıyla en iyi şekilde kontrol edilir. Çalışmalar ayrıca, tarladaki mantar mikorhiza’ nın tarla topraklarına sokulmasının, hastalığa neden olan mantar çeşitleriyle rekabet ederek mahsul bitkilerinin fusarium duyarlılığını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Zararlılar

Siyah beyaz ve yeşil benekli  kuşkonmaz böcekleri kuşkonmazın en yaygın böcek düşmanlarıdır ve çoğu kuşkonmaz yetiştiricisi yıl boyunca bu böceklerin bir miktarını görecektir. Böcekler ilkbaharda genç sürgünler ile beslenir.

Hasarlı ve satılamaz mızraklara neden olur ve yaz aylarında, bitkilerin canlılığını azaltan ve gelecek sezonun mahsul verimini azaltan yeşilliklerle beslenirler. Sürgünler hasat edildikten sonra, bol yaprak üzerinde çiğneme yapan birkaç böceğe sahip olmak bir sorun gibi görünmeyebilir.

Ancak fern sağlığının korunması sonraki yılların üretimi için kritik öneme sahiptir. Kuzenleri – nergis ve zambaklar – kuşkonmazın kendini şarj etmek ve sağlıklı kalmak için yıllık döngüde uzun yapraklı bir süreye sahip olması gerekir.

Böcekleri kontrol etmenin en iyi organik yolu, kurutulmuş yaprakları kahverengi olduktan sonra çıkarmak veya yakmaktır. Bu, en azından böceklerin kışı geçirdiği siteleri ortadan kaldıracaktır. Tarihsel olarak, tavuklar, ördekler ve kazların böcekleri ve filizlenen yabancı otları yemek için yaz aylarında kuşkonmaz tarlalarında dolaşmasına izin verilmiştir.

Yabancı otlar Yabancı

Ot kontrolü, özellikle çok yıllık yabani otlar, kuşkonmaz çiftçiler için büyük bir endişe kaynağıdır. Tarlalar tamamen yabancı olana kadar yeni dikimler kurulmamalıdır.

Malçlama Kuşkonmaz Yataklar

Malçlama kuşkonmaz dikimleri zaman alıcı ve pahalı bir iştir. Ancak organik bir yetiştirme sisteminin omurgası olabilir. Yaz büyüme döneminde malçlama, nemi korumaya, yabancı ot büyümesini en aza indirmeye ve topraktaki sağlıklı mikroorganizma aktivitesini teşvik etmeye yardımcı olur.

Kış aylarında yatakları malçlarla örtmek, bahar mahsulünün beslenmesine ve daha erken sürgünlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Malçlama için tercih edilen malzeme, yaprak toplamaları ve artık ürün atıkları gibi çeşitli organik döküntülerin karışık bir temelidir. Organik malçları 1 feet kalınlığa kadar cömertçe uygulayın. Bazı yetiştiriciler, yaz yeşilliklerinin içeri girmesine izin veren delikli siyah plastik malç kullanır.

Kuşkonmaz Hasat

İlkbahar hasadı için tarihler bir yerden başka bir yere değişir. Dağlardan, kıyılara, sıcak iç mekanlara, daha sıcaklıkların ortaya çıkışı etkiler ve kuşkonmaz hasadı da olur. Amerikan çiftlikleri için hasat süresi genellikle Ocak ve Mayıs ayları arasında bir yerde 60 ila 90 gün sürer.

Çiftçilerin hasat mevsiminde ortaya çıkan tüm mızrakları seçmeleri gerekir.Aksi takdirde gelişen yaprak sapları diğer yeni sürgünlerin büyümesini geciktirir. Bahar bitkileri genellikle o kadar hızlı büyür ki bir gün filizlenen bir mızrak ertesi gün çok uzun olur.

Bir kuşkonmaz yetiştiricisi mahsulü alttan yatırmaktan bahsettiğinde, tarlayı yok etmiyor, daha ziyade ortaya çıkan filizleri deviriyor. Yer altındaki kronlara dokunulmaz ve birkaç gün içinde yeni bir sürgün üretilir.

Deneyimli bir seçici genellikle saatte neredeyse 1 dönüm hasat edebilir. Biçerdöverler için çekmeceli koltuklar işçi konforunu arttırırken, işi önemli ölçüde hızlandırmazlar. Küçük çiftçiler, hasat sürecini daha keyifli hale getirmek için arkadaşların ve ailenin yardımına başvurabilirler.

Kuşkonmaz mızraklar, taze kesilmiş çiçekler gibi, çok kolay bozulabilir ve hasattan hemen sonra uçları soğuk suya daldırılmalıdır. Hasattan sonra bile sürgünler hala büyüyor, bu yüzden kutulara ambalajlıyorsanız, mızrakların uzaması için en üstte yer bırakın.

Hasat sonrası problemlerden biri, yanlara istiflenmiş kuşkonmazın yerçekiminden uzaklaşıp pazar için daha az arzu edilen bükülmüş mızraklar üretebilmesidir.

Hasat edilen kuşkonmaz orta derecede uzun sürelerle (haftalar, hatta aylar) çok serin, neredeyse donma sıcaklıklarında tutulabilir.

Kuşkonmaz Pazarlama

Yeni kuşkonmaz tarlaları dikmek pahalıdır ve deneyimli yetiştiricilerin sadece kırılması birkaç yıl alabilir. Yine de, birçok karışık mahsul çiftçisi kuşkonmazın en karlı mahsulü olduğunu bildirmektedir. Bu nedenle girişimci küçük yetiştiriciler endüstride kesinlikle bol miktarda fırsat bulabilirler.

Beyaz kuşkonmaz modern Avrupa’nın tercih edilen ürünü olmuştur ve çiftçi pazarındaki standında dikkat çekebilir. Beyaz kuşkonmaz, yataklar üzerinde fazladan toprak toplanması ve daha sonra güneş ışığına maruz kalmadan önce yeşil klorofil üretimini tetiklemeden önce sürgünleri hasat ederek yetiştirilir.

Siyah kumaş örtü kullanan sistemler de beyaz kuşkonmaz elde etmeyi kolaylaştırdı. Egzotik Fransız menekşelerinden sağlam koyu İtalyan türlerine kadar mor kuşkonmaz çeşitleri de heyecan verici bir çiftçi pazar bulgusudur.

Genellikle sparrowgrass olarak adlandırılan yabani kuşkonmaz çeşitleri, yabani türlerin tohumlarını alan ve yerli tarlaları eken birkaç çiftçiye göre, gurme şefler arasında en üst ücreti alır. Yabani kuşkonmaz çeşitleri, çapı daha küçük ve daha bükülmüş, ancak yüzyıllardır kırsal masalarda popüler olan sağlam bir tada sahip saplar üretir.

Küçük ölçekli çiftçiler, kuşkonmaz ekinlerini kuşkonmaz çorba, sos ve güveç gibi katma değerli bir ürün oluşturmak için kullanarak uzun zamandır karlılık bulmuştur. Yerli Amerikalıların daha sonra kullanmak için kuşkonmaz kurutma geçmişi vardı ve Çin’de kuşkonmaz genellikle şekerlendi. Girişimci bir çiftçi de bu koruma yöntemlerini kullanmayı deneyebilir.

Yakınınızda kuşkonmaz yetiştiren başka kim olduğunu öğrenin ve buna göre pazar hesaplamalarınızı yapın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar