Ana Sayfa Dijital Oda veya Ev kiralayarak Para Kazanma

Oda veya Ev kiralayarak Para Kazanma

Yazar

Tarih

Kategori

Evinizin boş odasını kiralayarak gerçekten para kazanabilir misiniz?

Boş oda kiralamak alternatif pasif gelirlerden biridir.Ancak burada da farkında olmamız gereken bazı tuzaklar mevcuttur.

Bir çok insan bunu para sorunlarını çözmek için ya da kolay para kazanmanın bir yolu olarak görüyor.

Ama gerçek şu ki bir oda arkadaşı ya da kiracı getirmeye karar vermeden önce dikkate alınması gereken çok şey vardır. Öyleyse bu konudan biraz bahsetmek istiyorum.

Oda veya Ev Kiralayarak Para Kazanmak
Oda veya Ev Kiralayarak Para Kazanmak

1. Ne kadar kazanabilirsiniz?

İlk olarak olumlu yönlerinden bahsedeyim. Ne kadar para kazanabilirsiniz?

Bulunduğunuz yerin hangi bölgesine bağlı yaşadığınıza bağlı olarak 100 tl ile 400 tl, hatta bazen daha da fazla bir ücret talep edebilirsiniz.Tabiki bazı bölgeler gayrimenkul ve kiralık mülkler açısından çok daha ucuzdur ve kırsal küçük kasabaların kiralanması genellikle büyük şehirlerden daha ucuzdur.

Oda kiralayarak ne kazanabileceğinizi merak ediyorsanız, bölgenizdeki kiralık oda fiyatlarını araştırın ve oda paylaşımı için diğer insanların neleri ücretlendirdiğini bir görün.

Ayrıca çevrenize de sorabilir insanların veya üniversite öğrencilerinin nasıl odalarda veya çatı katlarında yatak odaları için ne ödediklerini öğrenebilirsiniz.

Oda veya Ev Kiralayarak Para Kazanmak
Oda veya Ev Kiralayarak Para Kazanmak

2. Bu kişinin seninle yaşamasını istediğinden emin misin?

Birisine evinizdeki boş odalardan birini verip, onunla aynı yaşamak oldukça zordur aslında. Evinizin nasıl düzenlendiğine bağlı olarak, bu kişi şimdi yaşam alanınızı paylaşıyor olabilir. Onları zaten tanıyorsanız sorun olmayabilir, bununla birlikte yine de bir sözleşme yapmalısınız.

Bu kişi bir yabancı ise bu durumun ortaya çıkaracağı sonuçlara hazır olmalısınız. Birbirinizi rahatsız edebilirsiniz. Çok temiz olmayabilir ve bu sizin sinirlenmenize sebep olabilir.

En önemlisi de eğer sizinle uyum sağlayamıyorsa dışarı atamazsınız. Çünkü yasalar gereği imzalayacağınız sözleşmede kiracılar belirli bir gün boyunca korunurlar. Yani durum böyle olunca odanızı geri almak zorlaşabilir.

Oda veya Ev Kiralayarak Para Kazanmak

3. Oda kiralamak için doğru kişiyi bulmak.

Bu aslında oldukça zor olabilir. Bu tür bir durumda, birçok insan ya ailelerinde ya da en azından yakın sosyal çevrelerinde olan insanlar için ekstra yatak odaları ve diğer kiralanabilir yaşam alanları ayırma eğilimindedir.

Ve bunun nedeni oldukça açıktır. Çevrimiçi olarak rastgele tanıştığınız bir kişinin sizinle yaşamaya başlamasını ister misiniz?

Bu bazı insanları rahatsız etmeyebilir. Ve sizi rahatsız etmiyorsa bu bir sorun olmaktan çıkar.

Bu nedenle odanızı kiralamaya karar verdiğinizde ‘ kim sizin için uygun ‘ bunu değerlendirmeye almalısınız.

4. Yasal konular hakkında araştırma yapmak.

Yerel kira yasalarınız hakkında bir araştırma yapmayı sakın unutmayın. Bazı bölgeler bu konuda diğerlerinden daha yumuşaktır.

Eğer imkanınız varsa evrakları sizin adınıza hazırlaması için bir avukat tutabilirsiniz.

Uygun yasal evrak taslaklarını hazırlayamazsanız, kendinizi pahalı ve karmaşık bir durumdan kurtaramazsınız.

Kişi kira ödemeyi bırakırsa, mülke zarar vermeye başlarsa, oda içerisinde yasa dışı faaliyetlere katılmaya başlarsa.İşte tüm bunlar için yazılı önlem almalısınız. Umarım böyle bir durum ile karşılaşmazsınız. Ama kendinizi korumak her zaman iyi bir fikirdir.

5. Banyolar ve Mutfak alanları

Bu kişi banyoyu paylaşacak mı? Yada mutfağı? Eğer öyleyse ortak yaşam alanları için kurallar hazırlamalısınız.

Birini taşımaya karar vermeden önce bu tür konular hakkında bir anlaşma sağlamanız gerekmektedir.

Oda veya Ev Kiralayarak Para Kazanmak

6. Evinizi kiracıya hazırlamak.

Evinizi kiraya vermeden önce de hazırlamanız gerekebilir. Alanı paylaşacak başka biri olacağını düşünerek muhtemelen herşeyi şekillendirmek ve potansiyel kiracıya hazır hale getirmek için bir miktar para harcamanız gerekebilir.

Şöyle söyleyeyim insanlar 50 yıl önce de ekstra para kazanmak ve faturalarını ödemelerine yardımcı olmaları için odalarını kiraya verebiliyorlardı. Ancak bugün bu durum tamamen kazanç kapısı haline geldi. Bununla zengin olamazsınız. Ancak bu durum sizi yan gelir kazanabilir hale getirebilir.

Güncel Makaleler

GERÇEK ZENGİNLİK YARATMAK İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ 30 PASİF GELİR FİKRİ

30 PASİF GELİR FİKRİ Pasif gelir çok aranır ve sıklıkla yanlış anlaşılır. Pasif gelir akışları, açık bir yatırım ve başlangıçta çok fazla beslenme gerektirir. Bir süre ve...

İnternette Başarılı Olmak-2020

İnternette Başarılı Olmak: Online Para Kazanmanın Püf Noktaları Çevrimiçi Başarılı Olun Günümüzde bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Akıllı telefonlarla birlikte internet, farklı araçlar iş yapma şeklini değiştirdi. Web...

LetGo’dan nasıl para kazanılır?

LetGo'da nasıl para kazanılır? Letgo nedir? Letgo, kullanıcıların yerel olarak başkalarından alışveriş yapmasına, satmasına ve diğerleriyle sohbet etmesine olanak tanıyan bir web sitesi ve uygulama sağlayan...

Affiliate Marketing 15 İpucu: 2020 Yılında Affilate Marketing Nasıl Yapılır?

2020 Yılında Gelirleri Artırmak için 15 Eyleme Dönüştürülebilir Affiliate Marketing (Ortaklık Pazarlama) İpuçları İçindekiler Bu 15 işlem yapılabilir ipucunu okuyalım. 1. Sadece bir şey tanıtmak değil 2....

Güncel Yorumlar