test
Ana SayfaDijitalStok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanın

Stok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanın

Yazar

Tarih

Kategori

Stok fotoğraf satmak ve para kazanmak

kazanılacağına ilişkin en kapsamlı çevrimiçi rehberlerden birine hazır olun . Stok fotoğraflarınızla nasıl satacağınızı, nerede satacağınızı, ne satacağınızı ve ne kadar kazanmayı bekleyebileceğinizi öğrenin (Artı: profesyonel stok fotoğrafçılarından gerçek vaka çalışmalarını ve ipuçlarını gösteren bonus içerik !).

Stok Fotoğrafçılar Zihniyet

Hevesli bir mikro fotoğrafçı olarak, aklınızda büyük sorular olması gerekir.

Bunların en büyüğü muhtemelen:

“ Yeterince iyi miyim? 

Bir mikro-stok fotoğrafçısı olarak, ilk reddetmelerden ötürü hayal kırıklığına uğramayacaksanız, gittiğinizde öğrenmek için bol bol şansınız olacağını garanti edeyim.

Öte yandan, geleneksel ticari fotoğrafçılık caddelerinin sunmadığı bir şey , en başından itibaren para kazanmaya başlama fırsatına sahipsiniz .
Geleneksel ticari fotoğrafçılıkta, herhangi bir müşteriniz olmadan önce eziyetten geçmelisiniz. Yılların verdiği tecrübe ve güçlü, etkileyici portföyleri ile köklü profesyonellerle rekabet edersiniz. Ancak mikro fotoğrafçılıkta oyun alanı daha da ağırdır .

İlgili Mesaj: Stok Fotoğraf Eğilimleri

Stok Fotoğrafçısı | Stok Fotoğrafları ile Para Kazanmak Nasıl?
Deneyiminiz ve portföyünüzden bağımsız olarak, kalifiye profesyoneller ile rekabet edebilir ve yine de bazı satışlar yapmayı umabilirsiniz.

Karşılaştırma Tuzağına düşmeden Başkalarından Öğrenme

Diğer fotoğrafçıların portföylerine bakmak öğrenmenin iyi bir yoludur. Ama o zaman diğer pek çok mikro fotoğrafçıların yapma eğiliminde oldukları iki şeyi yapmamalısınız:

 • Bu fotoğrafçıların portföylerinde gördüğünüz görüntülerin kalitesine kapılmamalısınız ve
 • Çalışmalarını kopyalamaya çalışmamalısınız . Diğer fotoğrafçılar tarafından yapılan kopyalama işleri başarının kolay bir yolu gibi gözüküyor, ancak değil. Aksine, sizi bir çok belaya sokabilir.

Aşırı çizim yapmak da doğaldır. Sonuçta, bu fotoğrafçılar profesyonel ve zanaatlarını iyi tanıyorlar ve çarpıcı görüntüler üretiyorlar.

Seviyenizde, aynı kalibreden fotoğraf çekmeye başlamak o kadar kolay olmayabilir. Yeteneklerinden şüphe duymuyorum. Ancak deneyim denilen belirli bir şey var ve bu da önemli.

Bununla birlikte, büyüdükçe sadece daha iyi olacaksınız ve hiçbir zaman aynı kalibreden görüntüler çekmeye başlamayacaksınız. Böylece, yapmanız gereken diğer fotoğrafçıların çalışmalarından ilham almaktır (bazı örnekler bu yazıda aşağıda yer alacaktır).

Sonra tekrar, stok çekebilmek için güneşin altında en iyi fotoğrafçı olmak zorunda değilsiniz. Birçok fotoğrafçı muhtemelen senin kadar iyi çekim yapar ve mikro-portföy portföylerinde 1000’den fazla görüntüye sahiptir.

Dikkat Etmeniz Gereken İlk 3 Şey

 1. ret nedenleri (çeşitli stok fotoğraf sitelerinde),
 2. uygun araştırma yapmak ve
 3. benzersiz görüntüler çekim.

Stok fotoğrafçısı olarak başarınızın büyük bölümü doğru stok fotoğraf platformlarını seçmeye bağlıdır.

Kazançların Sıralaması

Bir mikro web sitesine başvurmaya karar vermeden önce bazı seçim parametrelerine bakmanız gerekir:

 • komisyon oranı,
 • erişim kolaylığı,
 • yükleme kolaylığı,
 • görüntüleri arama ve satın alma kolaylığı ve
 • platformun hedef kitlesi (müşteriler).
 • arama işlevleri ve global yükleme hızı

Makaraları paylaşmak söz konusu olduğunda Microstock web siteleri kötü şöhretli olabilir. Yüzde 30’luk komisyon oranları hiç duyulmamış olsa da (Adobe Stock yüzde 33’lük komisyon oranıyla başladı), bu uzun vadede kabul edilemez bir şeydir.

En iyi mikrostock sitelerinde stok fotoğraflarınızı satarken yüzde kırk komisyon oranı hedeflemelisiniz .

Çoğu mikro stok ajansı katmanlı bir komisyon oranı sunar , bu da X miktarını sattığınız veya X onay oranını (gönderilen resimler için) vurduktan sonra daha yüksek komisyon oranından yararlanacağınız anlamına gelir.

Bazı mikro-web siteleri de o zaman size özel gitme şansı sunuyor. Bununla birlikte, yeni başlayanlar olarak, mahsulün üst kremine teşebbüs etmek dışında bir seçeneğiniz yoktur.

Stok Fotoğraflarınızı Satmaya Başlamak ve Para Kazanmak İçin En İyi 5 Microstock Web Sitesini Ziyaret Edin :

 1. shutterstock
 2. Fotolia  (Adobe tarafından)
 3. iStockphoto
 4. Pond5
 5. Adobe Stock

Related Post: En İyi Hazır Film Görüntüleri (6 Seçme)

1. Shutterstock

Shutterstock , oradaki en büyük mikrostock platformlarından biri, ormanın kralı Getty Images.

Getty (iStock) mikro stokun ötesinde çok daha önemli bir mevcudiyete sahip olmasına rağmen, Shutterstock yakın zamana kadar dünyadaki katkıda bulunanlar için en popüler yerlerden biriydi .

En çok katkıda bulunanlar, görüntülerini platformdan çıkarırken hem satış hem de popülerlikte bir düşüş gördüler. Ancak, inkar edilemez bir şekilde hala işin en büyüklerinden biridir ve bahsetmeyi hak ediyor.

Shutterstock’a girmek için , onlara kayıt olmanız ve daha sonra en iyi görüntülerinizden en az 10 tanesini yüklemeniz gerekir.

Bu on görüntünün ilk incelemesi 7-10 iş günü arasında herhangi bir zaman alabilir. Resimlerinizden biri bile kabul edilirse, devam edebilir ve daha fazla resim gönderebilirsiniz.

Shutterstock Reddi. Bu son değil. Nasıl Microstock & Para Kazanmak başarılı.
İlk on görüntünüzün tamamı reddedilirse vazgeçmeyin. Resimlerinizin fazla veya az pozlandığından veya kesilmediğinden emin olun ve bir sonraki turda on yeni resim yükleyin.

Resimlerinizden hiçbiri onaylanmazsa, sonraki on resminizi yüklemeyi ve inceleme işlemini tekrar etmeyi denemeniz için bir bekleme süresi olacaktır.

2. Fotolia (Adobe’ye aittir)

Adobe ile birleşmeyi yayınlayın Fotolia o Adobe’nin derin cepler büyük ölçüde faydalandı olsa bağımsız bir varlık kalmıştır.

Reklamcılık açısından, Fotolia iyi ilan edilir, genellikle çok iyi ilan edilir ve bu katkıda bulunanlar için her zaman iyi bir şeydir. Ancak, her zaman daha yüksek karlılığa dönüşmez.

Fotolia’nın komisyon oranları iyi. Özel olmayan görüntüler için yüzde 20’lik bir komisyon oranıyla başlarsınız ve yüzde 46’ya kadar çıkmayı umarsınız.

Özel satışlar için yüzde 35, yüzde 63’e kadar çıkmaya başlayabilirsiniz .

3. iStockphoto

iStockphoto , resimlerinizi satılık olarak yükleyebileceğiniz en büyük ve en popüler mikro kanallardan biridir.

iStockphoto, Getty Images tarafından iStock ile entegre edilecek yazılım yeniliklerinin çoğunu alan Getty Images tarafından satın alındı.

To iStockphoto için geçerli , bir testi geçmek gerekir. Bu, stok fotoğrafları çekmeye yönelik yasal ve kaliteli yönleri anlamanızın bir testidir. Ödevinizi yaptıysanız testi geçmek zor değildir.

Testi geçtikten sonra, resmi olarak verilmiş fotoğraflı kimliğinizi ve üç resmi incelemek üzere yüklemeniz istenir .

iStockphoto müfettişleri sizi katkıda bulunan olarak onaylamaya karar vermeden önce ilk üç resminizi inceler.

4. Pond5

Pond5 ~ Dünyanın En Büyük Stok Video Kütüphanesi, Ses Klipleri ve Daha Fazlası

Pond5, hem katkıda bulunanlar hem de satıcılar için olağanüstü özellikler sunarak en büyük video görüntüleri satıcısı oldu, örneğin katkıda bulunanlar kendi fiyatlarını belirleyebilir ve ödeme her zaman% 50’dir (bu oldukça iyi bir kesimdir).

Pond5, fotoğraflarınızla (ve videolarınızla) para kazanmaya başlamak için harika bir seçenektir. Kazançlar iyidir ve resim gönderme gereksinimleri açıkça tanımlanmıştır:

Doğru odak, temiz bir kamera merceği, uygun aydınlatma koşulları ve uygun kamera ayarları gereklidir. Görüntünüz tam olarak keskin değilse veya biraz gürültülü ise, görüntüyü küçültmeyi deneyin. Bu, teknik sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. Tüm görüntü kalitesini görün

Görüntünüz tam olarak keskin değilse veya biraz gürültülü ise, görüntüyü küçültmeyi deneyin. Bu, teknik sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. Tüm Pond5 görüntü kalitesi gereksinimlerine bakın .

Video çekimlerinde lider olduktan sonra Pond5, fotoğrafçılara açıldı ve stok fotoğrafçılığı ve vektör grafikleri (% 50’lik aynı komisyon yapısıyla) içeriyordu.

Daniele Carrer tarafından stok fotoğraf satmak ve para çevrimiçi nasıl
Önerilen Online Kurs “Microstock Guru” Daniele Carrer tarafından “Online Microstock ve Video Satışı” (özellikle video görüntüleri ile para kazanmak isteyenler için iyi yapılmış)

5. Adobe Stock

Adobe Fotolia’yı satın aldığında , dünyanın önde gelen fotoğraf düzenleme uygulama paketi ile önceden kurulmuş bir mikro platform platformunu birleştirdi.

Herkes, hatta mikro-stok endüstrisi ile uzaktan ilişkili olanlar bile, Adobe’nin fotoğraf ve video düzenleme uygulamalarını birleştireceğine ve reklam profesyonellerinin sadece geniş bir görüntü ve stok çekimlerinden değil, aynı zamanda ters; yani fotoğrafçılar bitmiş ürünlerini yüklemek için.

Birleşme, Adobe ve platformu kullanacak taraflar için bir kazan-kazan durumuydu. Mükemmel mantıklıydı ve bir tarafta stok görüntüleri bulma ve kullanma ve diğer tarafta satma iş yükünü azaltma sözü veriyor.

Adobe Stock (Tanıtım)

Ancak en iyi stok fotoğrafçılarının Adobe Stock’tan kaçınmasını sağlayan şey yüzde 33’lük düşük komisyon oranlarıydı .

Başlamak için, tamamen sayılarla ilgili olduğuna inanan fotoğrafçılara mantıklı gelebilir: sisteme kabul edilen görüntü sayısı arttıkça, daha yüksek satış yapma şansı artar.

Adobe’nin satın alma seçimi, başlamak için en iyisi değildi. Gerçek dünya anlamında ve konuşmada, Fotolia’nın imaj deposu dünyanın en iyisi değildir.

Bununla birlikte, platformun en büyük korkusu da büyük USP’lerinden biridir.

Tek bir tıklamayla görüntü gönderme yeteneği ile, ne tür önemsizlerin akacağını ve editörler için ne anlama geleceğini söyleyemezsiniz. Bu, genel Adobe Stock’un yüksek kaliteli stok görüntü alıcıları için birincil kaynak olmayacağı anlamına gelir.

İlgili Mesaj: En İyi Stok Fotoğraf Web Siteleri

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanmak Ne Kadar Sürer?

Hemen işe gidelim. Kısa vadeli bir hedefle girerseniz stok fotoğrafçılığı sinir bozucu bir çaba olabilir.

Son tatil seyahatinizden görüntüleri yükleyebileceğinizi ve ay sonuna kadar birkaç yüz dolar kazanabileceğinizi düşünüyorsanız; başka bir şeyin daha var. Hiç satış yapamazsınız! Daha da kötüsü, tüm resimleriniz teknik nedenlerle reddedilebilir.

Stok fotoğrafçılığın ilk kuralı, görüntülerinizin her bakımdan iyi olması gerektiğidir . Bir mikrostock web sitesine yüklemeyi düşünmeden önce bile görüntülerinizin temelde iyi olduğundan emin olmalısınız.

Stok Fotoğraf ile Ne Kadar Yapabilirsiniz?
Stok Fotoğraf ile Ne Kadar Yapabilirsiniz? Görüntü Miktarı ve Kalitesine bağlıdır.

Teknik olarak zayıf kompozisyonlar olan veya yanlış pozlama ayarlarını yansıtan , ayrıntıların kaybedilmesine neden olan veya parazit ve görüntü artefaktlarına (örneğin, lekeli görünümlü gökyüzü, vinyetlerin veya basamakların içinde bantlanma) yol açan yanlış işlem sonrası görüntüler satarak para kazanmayı ümit edemezsiniz. eğri çizgiler ve kenarlarda görünebilir).

Eğer para satmak stok yapmak gerçekten ilgileniyorsanız uzun vadeli düşünün . Ne kadar veya ne kadar az kazanabileceğinizi belirleyen milyonlarca farklı parametre var.

İnternet üzerindeki fikir birliği çok olumsuz. Bir şekilde fotoğrafçılar stok fotoğrafçılığının artık işe yaramadığını düşünüyor. Bu durumda reklam dünyası, yayıncılar, bloglar ve web siteleri ne kullanıyor?

Stok fotoğrafları satıyor, hala yapıyorlar ; tek şey, on yıl önce olduğundan daha fazla rekabet etmek. Ama olumlu tarafı düşünün. İnternetin gelişiyle birlikte stok fotoğrafları için eskisinden çok daha büyük bir pazar var.

Mikro-web sitelerinin görüntüleri lisanslamak için uygun bir kaynak olarak popülaritesi ve kabulü ile, yarı zamanlı fotoğrafçılar, öğretmenler, şirket yöneticileri, seyahat eden satış görevlileri, mühendisler ve fotoğrafla uzaktan ilişkisiz olan herkes bile ikinci bir gelir kaynağına sahiptir.
Portföyünüzü yavaşça oluşturun ve muhtemelen çok daha iyi bir deneyime sahip olacaksınız.
Stok fotoğrafçılığında başarının anahtarı , çabalarınızı desteklemek için disiplinli, kalıcı bir yaklaşım ve önemli araştırmalara sahip olmaktır .

Unutmayın, stok fotoğrafçılığında portföyünüzde ne kadar çok görüntü varsa, zaman içinde potansiyel olarak ne kadar para kazanabileceğinizi unutmayın.

Kartopu efekti gibi.

Yakında işletmenizin kendini finanse ettiğini göreceksiniz. Başarılı stok fotoğrafçılarına bakarsanız, çoğu erken başladı ve otuzlu yaşlarının başında portföylerinde birkaç bin fotoğraf var. Yıllarca süren sürekli sıkı çalışmanın sonucudur.

Ancak bazı uyarılar var.

Fotoğrafçıların, satışların ne kadar yavaş olduğu ve aylık olarak ne kadar az yaptıklarından dolayı sahneyi hayal kırıklığına uğratması tamamen duyulmamış bir şey değil.

Online stok fotoğraf satmaya başladığınızda büyük düşünün. Ancak ilk aylarda önemli finansal getiriler beklemeyin. Yıllar içerisinde mikro stok sitelerine sürekli katkıda bulunmayı umuyoruz, bu yüzden büyük bir finansal ödül bakın. 

Peki, ne kadar para kazanabilirsiniz?

Değişir.

 • Portföyünüzde kaç resim bulunduğuna bağlıdır .
 • Bu, görüntülerinizin ne kadar iyi anahtarlanmış olduğuna bağlıdır .
 • Bu kesinlikle konularınızın ne kadar iyi araştırıldığına ve müşterilerin taleplerini ne kadar yakından temsil ettiklerine bağlıdır .
 • Bu aynı zamanda stok fotoğrafçılığı konusunda ne kadar ciddi olduğunuza da bağlıdır .

Bazı fotoğrafçılar bu caddeyi sadece değil tamamlayıcı bir gelir kaynağı olarak kullanırlar.

Diğerleri dürtüyü inkar etmeyi ve bunu hayatlarına emmeyi zor buluyor. Dolayısıyla, görüşler ve deneyimler çılgınca farklılaşma eğilimindedir .

Stok çekmek istiyorsanız, yeteneklerinize güvenin ve ödevinizi iyi yapın. Doğru ekipmana ve doğru işleme sonrası araçlara sahipseniz kesinlikle yardımcı olacaktır.

İlk 1.000 doları kazanmak için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu bilmek için üç metriği aklınızda bulundurmanız gerekir:

 1. İndirme başına kazanç
 2. Görüntü sayısı
 3. Resim başına indirme (Satış)

İndirme başına kazanç şunlara bağlı olarak değişir:

 • resimlerinizi yüklediğiniz mikro site,
 • bir resim aboneliği olan bir alıcı tarafından satın alındıysa,
 • resmin çözünürlüğüne göre (yüksek çözünürlüklerin maliyeti genellikle daha yüksektir) ve
 • telifsiz veya haklarla yönetilen bir resimse.

Bununla birlikte, ortalama olarak, indirme başına kazanç 1 dolar civarındadır.

Hedef Belirleme: İlk 1.000 $ Kazanma

Bu yüzden ilk 1000 $ ‘ınıza ulaşmak için 1.000 indirmeniz gerekir .

Tek bir resim ile 1.000 indirmeye ulaşabilirsiniz. Ancak bu, özellikle yeni başlayan bir stok fotoğrafçısıysanız, pek olası değildir.

Bu nedenle , stok fotoğraf siteleri tarafından onaylanacak en az 200 ila 300 kaliteli görüntü hedefleyin. Görüntü başına ortalama dört indirme ile ilk 1000 ABD doları kazanacaksınız.

Stok fotoğraf sitelerinin bazı resimleri kabul etmeyebileceğini göz önünde bulundurarak 500 kadar kaliteli ve farklı görüntü yapmalısınız .

İlginç nesnelerin / modellerin 500 görüntüsünü ne kadar hızlı yapabileceğiniz size bağlıdır.

Tam zamanlı olarak yapıyorsanız bir ay içinde ya da hafta sonları ve boş zamanlarınızda birkaç saat düzenleme yaparken sadece birkaç yıl çekim yaparsanız bir yıl içinde yapabilirsiniz.

Not: Yukarıdaki hesaplama sadece kaba bir hesaplamadır ve bazı resimleriniz 300’den fazla kez satabilir ve bazıları hiç satmaz. Bazı mikro stok sitelerinde, indirme başına yalnızca 0,3 ABD doları, diğerlerinde ise 2 ABD doları alırsınız.

Bu nedenle, metriklerinizi (örn. Excel Sayfası) takip edin, neyin iyi çalıştığını düzenli olarak kontrol edin ve en iyi olanı tekrarlayın.

Ne Görüntüler Satıyor: Araştırma, Fikirler ve İlham

En büyük fikir kaynağınız şüphesiz hisse senedi şirketlerinin periyodik olarak size göndereceği pazar araştırması verileridir.

Bunlar muazzam yardımlar. Tabii ki, paralel araştırma yapmakta ve kendi fikirlerinizi bulmakta özgürsünüz.

Borsa şirketleri tarafından yapılan pazar araştırmasına güvenmek mantıklıdır, çünkü bu şirketler bunlarla ilgilenmek için çok fazla zaman ve enerji harcarlar.

Stok Fotoğraf Trendlerini Takip Edin (örn. 2017: Nostalji +% 213 – Son on yılların ikonografisini tekrar gözden geçirme ve yeniden çalışma zamanı. Çılgın desenler, vintage cazibe ve çocukluk favorilerini düşünün).

Bu araştırmacılar genellikle piyasanın yaklaşık altı ay içinde ya da daha uzun bir zaman dilimi içinde ne talep edeceğine dair bir fikir verir.

Böylece, size ne çekeceğinizi ve planlayacağınızı önceden söyleyebilecekler. Hisse senedi fotoğraf pazarı oldukça rekabetçi bir pazardır ve mikro-şirketler şirketleri katkıda bulunanların ilgili ve yeni sunumları ile talep eğrisinin üstünde kalmak isterler.

İpucu: Shutter Stock Trends 2019’a göz atabilir veya Google’a “ Stock Photography Trends ” yazabilirsiniz ve farklı stok fotoğraf siteleri tarafından sağlanan değerli bilgileri bulabilirsiniz.

Örnek Olaylar ve Gerçek Hayat Örnekleri

Stok fotoğrafçılar para kazanmak

İlham – Stefan Holm

Stefan Holm, Stok Fotoğrafçısı
Stefan Holm, Stok Fotoğrafçısı

Mikrostock şirketleri tarafından yayınlanan en çok satan görüntülerin birkaç listesine bakarsanız, oldukça hızlı bir şekilde birkaç sonuç çıkarabilirsiniz.

Büyük Yuri Arcurs ile aynı ligde olmasa da Stefan Holm, Shutterstock.com’da 3.800’den fazla resme sahip başarılı bir stok fotoğrafçısı .

2011’den beri Shutterstock.com üyesi. Bazı görüntüleri 400’den fazla indirildi.

İlham veren diğer stok fotoğrafçılarına yaptığı en iyi teklif?

Stok fotoğraf bir sprint değil bir maraton.

Stok fotoğrafçılığı ödüyor mu?

Holm diyor ki, evet öyle. Başladığında, diğer herkes gibiydi: yavaş.

Ancak bugün, yüklenen görüntülerinden gelen satışlar, Stockholm’deki kirasının yanı sıra yeni ekipmanlarının bazılarının maliyetini de ödüyor.

En çok satan resimleri neler?

Gün batımı sırasında otlatma hayvancılık

Holm’un en çok satan görüntülerinden bazıları, gün batımı sırasında otlayan sığırların bir görüntüsünü içerir. Hafifçe yıkanmış vurgulara sahip, ancak yine de oldukça çekici görünen klasik bir altın saat görüntüsü.

 • Yaklaşık indirme: 400
 • İlk kayıt: 2014

Jokey ve hızlı bir şekilde at grubu

En çok satan görüntülerinden bir diğeri, zaman içinde donmuş bir at yarışı anıdır. Atlar bitiş çizgisine doğru koşarak jokeyleri çağırıyor.

Stok fotoğraf Stefan Holm (at yarışı)
 • Yaklaşık indirme: 100
 • İlk kayıt: 2015

Erkek triatlet Hareket Bulanıklığı ile bir tünele Bisiklete binme

Çekimleri farklı sporlar arasında yaygın olarak dağıtılsa da, görüntülerinin çoğu spor dünyasından geliyor.

Stok fotoğraf örnek Stefan Holm tarafından triatlet
 • Yaklaşık indirme: 10
 • İlk kayıt: 2015

Yüzme triatlet bir close-up

Yüzücü stok— Photo by Stefan Holm
 • Yaklaşık indirme: 50
 • İlk kayıt: 2014

Kürek çekme tekneleri

Tekneler Stock Photo
 • Yaklaşık indirme: 150
 • İlk kayıt: 2013

Steve Jobs yansıması ile Mac

İPhone'da Stef Jobs. Hisse senedi örneği— Photo by Stefan Holm
 • Yaklaşık indirme: 200
 • İlk kayıt: 2014

Related Post: En Çok Satan Hazır Görüntüler (Daha Fazla Örnek)

Mykyta Starychenko (Nick)

Başka bir örnek, popüler olarak Nick olarak bilinen Mykyta Starychenko örneğidir. Nick, moda, ürün, yaşam tarzı, düğün ve stok fotoğrafçılığında NY merkezli bir fotoğrafçı.

Daha sonra post-processing için bırakmak yerine, fotoğraf makinesinde yapma ilkesine inanan fotoğrafçılardan biridir. Bazı görüntüleri 1.000’den fazla kez indirilmiş ve her biri 1 bin dolardan fazla kazanan başarılı bir stok fotoğrafçısıdır.

Nick Stok Fotoğrafçısı

Nick hakkında daha fazla bilgi : Mykyta Starychenko (ya da sadece Nick) New York, ABD’de yaşayan bir fotoğrafçı.

Moda, ürün, yaşam tarzı, düğün, etkinlik ve stok fotoğraf çekimleri yapıyor.

500 piksel profilinde daha fazla resim görebilirsiniz .

Çok değerli bir ipucu paylaşıyor:

Stok fotoğrafçılığı kuralları, gereksinimleri ve stili ile çok rekabetçi bir iştir, bu yüzden başarılı olmak istiyorsanız ciddiye almalısınız. Diğer işlerde olduğu gibi çeşitli enstrümanlar kullanmanız gerekecektir.

Bence stok fotoğrafında çok küçük bir sanat eseri, en çok satanların fotoğraflarının çoğu çok basit, ancak bu profesyonel olmadıkları anlamına gelmiyor.

Tersine, teknik gereksinimlerin yüzde 100’ünde mükemmeldir. Ayrıca bir moda fotoğrafçısı olarak çalıştım ve modada, yüksek ISO’da biraz bulanık, aşırı pozlanmış çekimler yapabilirsiniz.

“Bu benim vizyonum” gibi bir şey söyleyebilirsiniz ve müşteri ya da editör hoşuna gidecek ve tüm fotoğraflar resimlerinizi beğenmeyecek olsa bile fotoğraflarınızı yayınlayacaksınız.

Ancak stok fotoğrafçılığında başarınız küresel pazara bağlıdır ve bu dünyadaki tek geri bildiriminiz satışlarınızdır.

Stok fotoğrafçılığını seviyorum çünkü kolay ve anlaşılır standartlara sahip. Çeşitli alanların ticari kullanımı, işaret modeli veya mülkün serbest bırakılması (gerekirse), Photoshop’ta post prodüksiyon yapmak, stok denetçilerini geçmek ve bu kadar. Diğer her şey pazara bağlıdır.

Nick’den bazı ipuçları:

1. ISO değerinin 640’dan yüksek olduğunu unutun. Müfettişler parazit nedeniyle fotoğrafların yüzde doksan dokuzunu reddedecekler. Daima ISO 100-200 ile çekim yapın.

2. Netlik çok önemlidir . Bir tripod, monopod, iyi lensler, stabilizasyon kullanın, çekimlerinizi daha keskin hale getirmek için nefes tutma tekniğini kullanın. Photoshop’u unutun; bulanık resimleri netleştirmeyi asla başaramayacaksınız.

3. Ticari markalardan kaçının . Bazen bunu, Photoshop’taki yüzlerce fotoğrafta değiştirmek yerine ticari marka olmadan diğer kıyafetleri almak için bir model göndermek daha kolaydır.

4. Bir modelden çekim yaptıktan sonra bile bir sürüm imzalamasını istemekten korkmayın (mikro siteler için yapmadığınız fotoğraflar için bile). İnsanların çoğu reklamda bulunma fırsatından hoşlanacaklar. Onlar için eğlenceli olabilir ve ekstra para kazanmanıza yardımcı olabilir.

5. Kalite , miktar değil. Örneğin: Yemek pişiren bir kadının 100 fotoğrafını çektiyseniz, hepsini göndermeyin. Kadının 4-5 farklı pozunu seçin, görüntüleri iyi bir şekilde işleyin, alakalı anahtar kelimeler yazarak zaman geçirin ve her şey harika olacak.

6. Anahtar kelimeleri kaydetmeden önce Photoshop veya Lightroom’a yazın . Size çok zaman kazandıracak. Zorunlu oldukları için doğru anahtar kelimeleri yazmak için zaman ayırın.

7. Yüksek talep gören temaları bulmaya çalışın . Yeni teknolojiler veya yeni ürün ve hizmetler olabilir. Gökyüzünü veya çiçekleri çekerek zaman harcamayın. Harika çekimler yapabilirsiniz, ancak pazar ortak temalarda harika çekimlerle doludur.

8. Vazgeçmeyin ve sabırlı olun! Muhtemelen birkaç ay sonra büyük para kazanamayacaksınız çünkü iyi bir resmin bile pazardaki yerini almak için biraz zamana ihtiyacı var.

9. Başlangıçta birkaç hisse senedi web sitesine odaklanın : Shutterstock, iStock, Fotolia. Öğrenmenize yardımcı olacaklar ve satışlardan hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Portföyünüzde 300-500 resim bulunduktan sonra Dreamstime, Depositphotos ve Canstock ile çalışmaya çalışın.

10. Photoshop’ta fazla filtre kullanmayın . Genellikle, reklam şirketlerinin tasarımcıları fotoğraflarınızı arar, bu nedenle fotoğrafınıza fazladan bir şeyler eklemeleri gerekiyorsa bunu yapabilirler, ancak post prodüksiyondan ağır çıkamazlar. Fotoğraflarınızda metin için biraz boşluk bırakın ve doğal tutun.

Mykyta Starychenko 1k $ üzerinde örnek Görüntüleri

1. Uçak günbatımında bir havaalanında terminal yakınında

Stok para kazanmak
 • Nikon D80, Nikkor 24-70 f2.8, Pozlama: 1 / 160sn, f / 5,6, ISO 100
 • Vaclav Havel Uluslararası Havaalanı, Prag, Çek Cumhuriyeti
 • İndirilenler: 1700+

2. Beyaz çizgili asfalt yol

Stok fotoğraf örneği (yol asfalt)
 • Nikon D800, Nikkor 24-70 f2.8, Pozlama 1/800, f2.8, ISO 200 ile çekilen
 • Chreschatik sokak yol Kiev, Ukrayna
 • İndirilenler: 700+

3. bir fincan sıcak içecek ayakta ahşap masa üzerinde tutan eller kadın

Kız arkadaşım evde kahve içti ve ben sadece bir saniyeliğine kollarını düzeltmesini istedim ve bu çekimi yaptım.

Kahve fincanı Stock Photo
 • Nikon D800, Nikkor 24-70 f2.8
 • Pozlama 1/125, f.5,6, ISO 100
 • İndirilenler: 700+

4. kolaj fotoğraf genç bir adamın beyaz bir t-shirt izole, ön, arka, yan görünüm

Stüdyo portre rahat kıyafetler içinde kolaj içine kombine ve izole.

Kendinizin Fotoğrafını Çekerek Para Kazanma
 • Nikon D800, Nikkor 85mm, f1.8
 • Pozlama 1/250, f7,1, ISO 100
 • İndirilenler: 500+

5. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri tatil için lüks bir yer resort ve spa

Bu fotoğraf, sıcak güneşli bir günde BAE Dubai, benim tatil sırasında çekildi.

Tatil Fotoğrafları ile Para Kazanma
 • Nikon D800 Nikkor 24-70 f2.8
 • Pozlama: 1/800, f8, ISO 200
 • İndirilenler: 1400+

“Stok Fotoğraf Satma ve Para Kazanma” hakkındaki bu nihai kılavuzun başarıya giden yolculuğunuzda size yardımcı olacağını umuyoruz.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar