Ana SayfaAffiliate MarketingTwitter Reklamı Oluşturmak İçin 9 Adım - 2022

Twitter Reklamı Oluşturmak İçin 9 Adım – 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Bir önceki yazımızda neden Twitter’da reklam yayınlamalıyız konusunu madde madde ele almıştık. Bu yazımızda da “Twitter’da reklam nasıl oluşturulur” sorusuna cevap bulacağız.

O halde başlayalım!

Başarılı bir Twitter reklamları kampanyası oluşturmaya başlamadan önce hesabınızın Twitter reklamları için uygun olup olmadığından emin olun. İşte fark yaratan Twitter reklamları oluşturmak için adım adım sürecimiz:

1: Twitter Reklam Hesabı Oluşturma

Twitter’a tıkladiğinizde, zaten giriş yaptıysanız Twitter zaman tünelinize yönledirilirsiniz. Değilse, Twitter hesabınıza giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.

Zaman tünelinin yani Ana Ekran’ın sol tarafından “Diğer”e tıklayın. Açılan menüden “Twitter reklamları”na tıklayın. Artık ana ekranınız olarak otomatik olarak Twitter Reklam Yöneticisi olacaktır.

Twitter Business

Twitter Reklam Yöneticisi, reklam kampanyalarınız hakkında raporlar planlamak, yönetmek ve almak için merkezi bir çalışma alanıdır.

Twitter reklamlarını ilk kez oluşturuyorsanız ülkenize ve saat diliminize girmeniz istenir. Bu ayarları yaptıktan sonra “Hadi başlayalım” a tıklayabilirsiniz.

Twitter Business

2: Twitter Reklamlarıyla Hedeflerinizi Bilin

Bir Twitter pazarlama girişimi, kampanyanız aracılığıyla neyi başarmak istediğinizi bilmekle başlar. Twitter reklam kampanyanızı oluşturmanın ilk adımı, kampanya hedefinizi seçmektir.

Twitter Business

Twitter, bize aşağıdakiler arasından seçim yapabileceğiniz 8 kampanya hedefi sunar:

1. Erişim: Tweetlerinizin erişimini arttırmak ve sizi tanıtmak içindir. Ödeme 1.000 gösterim başına alınır.

2. Video Görüntülemeleri: Twitter’da bir video reklamı tanıtmak içindir. Ödeme video görüntüleme başınadır.

3. Video öncesi görüntülemeler: Reklamlarınızı premium içerikte gösterir. Ödeme, videodan önce gösterilen gösterim başınadır.

4. Uygulama Yüklemeleri: Twitter izleyicilerini uygulamanızı indirmeye ve kullanmaya teşvik etmek için kullanılır. Maliyet, uygulamayı indirme başınadır.

5. Web Sitesi Tıklamaları: Twitter reklamları aracılığıyla web sitenizde müşteri adayları oluşturmak içindir. Ödeme tıklama başınadır.

6. Etkileşimler: Reklamlarınız, ilgi çekici kitlelere yöneliktir. Twitter’daki bir etkileşim, bir “beğenme”, retweetleme veya yanıt anlamına gelir. Ödeme tweet başınadır.

7. Takipçiler: Hedefli reklamlar aracılığıyla takipçi sayınızı artırmak içindir. Ödeme yeni takipçi başınadır.

8. Uygulama Yeniden Etkileşimleri: Uygulamanızı indiren Twitter kullanıcılarını hedefle ve doğrudan zaman çizelgelerinden tekrar açmaya ikna edersiniz.

Seçtiğiniz kampanya hedefi, teklif vermekte olduğunuz eylemleri etkileyecektir.

3: Kampanya Ayrıntılarınızı Tanımlayın

Bir reklam verme amacı seçtikten sonra, kampanya bilgilerinizi girebilirsiniz. Ben şimdilik takipçi arttırmak için seçim yaptım. Adım adım kampanya oluşturmak:

Kolayca tanımlanabilen bir kampanya adı oluşturun. (yalnızca siz görebilirsiniz.)

Kampanya süresinin tamamı için günlük ve toplam bütçeler ayırın.

Kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihi girin.

Doğru finansman kaynağını ekleyin.

Eğer “Gelişmiş-Advanced”e tıklarsanız, Twitter, kampanyanızın ilerleme hızını Standart veya Hızlandırılmış olarak ayarlamanızı isteyecektir. Varsayılan olarak ilerleme hızı, Twitter’ın da önerdiği Standart olarak ayarlanmıştır.

Standart: Standart ilerleme hızını seçtiğinizde, Twitter reklam bütçenizi daha verimli bir şekilde harcar ve reklamınız gün boyunca hedef kitleye sunulur.

Hızlandırılmış: Twitter, reklamınızı hedef kitlenize mümkün olduğunca sık, ancak daha kısa bir süre için gösterir. Bu seçenek en iyi zaman kısıtlaması olan kampanyalarda işe yarar.

Tamamlandığında “İleri” yi tıklayabilirsiniz.

4: Reklam Grupları ve Teklif Türü’nü seçin

Bir kampanya içinde, birden çok alt kampanya veya reklam grubu oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz. Bu tür reklam grupları ayrıca kendi adlarını, başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını ve toplam reklam grubu bütçesini içerir.

Ardından, aşağıdakiler arasından bir teklif türü seçmeniz gerekir.

 • Otomatik teklif: Bu seçenek, Twitter’ın “optimizasyon tercihi” (bağlantı tıklamaları veya dönüşümler) altında seçtiğiniz eylem başına ideal maliyet için optimize etmesine olanak sağlayacaktır.
 • Maksimum teklif: Bu seçenek, bağlantı tıklaması başına teklifinizde mutlak bir sınır belirlemenizi sağlar.

5: Hedef İçin Detaylar

Kampanya hedeflerinizi seçtikten ve reklam grupları oluşturduktan sonra, reklamın kime sunulmasını istediğinizi seçme zamanı gelmiş demektir.

Hedefleme bölümünün altında kullanmak istediğiniz hedef kitle kriterlerini seçebilirsiniz. Twitter, aşağıdaki hedef kitle hedefleme seçeneklerini sunar:

 • Cinsiyet
 • Yaş (önceden belirlenmiş yaş aralıklarına göre)
 • Konum (ülke, eyalet/il, şehir veya posta kodu)
 • Dil
 • Cihaz hedefleme: İşletim sistemi, cihaz modelleri ve taşıyıcılar

Twitter size özel hedef kitleler oluşturma ve ardından kampanyalarınızda kullanmak istediğiniz herhangi bir hedef kitle türünü seçip oluşturma seçeneği sunar.

Twitter, hedef kitleleri bulmayı ve segmentlere ayırmayı kolaylaştıran güçlü hedefleme yetenekleri sağlar. Twitter, reklamları aşağıdakilere dayalı olarak sunmanıza olanak tanıyan hedefleme özellikleri sunar:

Anahtar Sözcükler: Birisi seçtiğiniz anahtar kelimeyle tweet attığında, onu aradığında veya o anahtar kelimeyle bir tweet ile etkileşim kurduğunda, hedef kitlenizin bir parçası olurlar.

Takipçi benzerleri: Buraya Twitter kullanıcı adlarını girin ve Twitter, girdiğiniz kullanıcıların takipçilerine benzer bir hedef kitleyi hedefleyecektir. Ana rakiplerinizi buraya dahil edebilir ve onların takipçilerine reklam verebilirsiniz.

İlgi Alanları: Twitter, reklamlarınızı, seçtiğiniz konulara ilgi duyduğunu ifade eden Twitter kullanıcılarına sunacaktır.

Filmler ve TV şovları: Seçtiğiniz TV şovları, ağlar veya diğer TV içeriği türleriyle etkileşime giren Twitter kullanıcılarını hedefleyin.

Etkinlikler: Etkinlik hedefleme, küresel veya bölgesel etkinliklerle ilgilenen Twitter kullanıcılarına ulaşır. Twitter tarafından sağlanan etkinlik listesine göz atabilir ve en uygun olanı seçebilirsiniz.

Sohbet konuları: Platformda aktif olarak katıldıkları sohbetlere dayalı olarak Twitter kitlelerini hedefleyin.

Hedefleme kategorisini seçtiğinizde, tahmini hedef kitle boyutu, reklam yöneticisi kontrol panelinizin sağ tarafında görüntülenecektir.

6: Twitter Reklamı Yayınlayacağınız Ülkeyi Seçin

Şimdi Twitter reklamınız için uygun yeri belirlemeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin belirli bir reklamı görmesinin nerede anlamlı olacağını kendinize sorun. Seçtiğiniz kampanya hedefine bağlı olarak, belirli reklamlar yalnızca belirli konumlara yerleştirilebilir.

Olası Twitter reklam yerleşimleri şunları içerir:

 • Aramalarda
 • Kullanıcıların akışlarında
 • Profillerde
 • Tweet ayrıntı sayfaları
 • Twitter kitle platformu (geleneksel görüntülü reklamcılık benzeri, Twitter’ın sahip olmayabileceği mobil uygulamalar ve web siteleri ağı)

Not: Sonunda, reklamlarınızın hedef kitlenizin Twitter zaman çizelgesinde nerede görüneceği iki faktör belirlenir.

 1. Seçtiğiniz hedef
 2. Seçtiğiniz reklam yerleşimleri parametresi

7: Yaratıcı Seçeneklerinizi Göz Önünde Bulundurun

“Reklamlar” bölümünde, yayınlamak istediğiniz reklamları seçip oluşturabilirsiniz. Bu ekran, kurduğunuz kampanyanın türüne bağlı olacaktır.

“Bir tweet oluştur” veya “Bir tweet seç” istenecektir. Reklamınız için yepyeni bir yalnızca tanıtılan tweet oluşturabilir veya mevcut tweet’leri tanıtmayı seçebilirsiniz.

Not: Twitter’da “yaratıcı” terimi, Twitter metin reklamları durumunda reklamınızda öne çıkaracağınız tweet’i de ifade eder.

8: Hazır, Ayarla, Başlat

Reklam kreatifiniz yerleştirildikten sonra, kampanya inceleme ekranına geçmek için “İleri”yi tıklayın. Kampanya için girdiğiniz son detayları buradan kontrol edebilirsiniz.

Her şey yolunda görünüyorsa, Twitter reklam kampanyanızı başlatmak için sağ üstteki “Başlat”ı tıklayın!

Ayrıca, kampanyanızı taslak olarak kaydetme veya daha sonra başlayacak şekilde planlama seçeneklerine de sahip olacaksınız.

9: Twitter Reklamlarınızı Tekrar Tekrar Test Edin ve İzleyin

“Başlat” düğmesine bastığınızda işiniz bitmez. Twitter reklamlarında başarılı olmak tamamen test etmek, ölçmek ve iyileştirmekle ilgilidir.

İlk Twitter reklamınızı ayarladıktan sonra, bu reklam için analistin ekranına yönlendirilirsiniz. Zamanla bu ekran, reklamınızın kaç etkileşime sahip olduğuna, ne kadar harcadığınıza ve tweet ile kimin etkileşimde bulunduğuna ilişkin verileri gösterir.

Twitter Business

Reklam grubuna ve reklam düzeyine göre performansı görmek için belirli kampanyaları seçebilirsiniz. Daha spesifik demografik içgörüleri görmek için Hedef Kitle –Audience Section– bölümünü kullanın.

Kampanya paylaşımınızdan sonra, markanız için en iyi taktikleri belirlemek için sonuçlarınızı gözden geçirmeye devam edin. Sizi hedeflerinize daha da yaklaştırmak için diğer kampanyalarınızda bu taktikleri iyileştirmeye ve daha iyi uygulamaya odaklanın.

Reklam oluşturmak için bütün adımlar hazır, şimdi sıra sizde! Umarım yazımız sizin için faydalı olmuştur. Bizi takip etmeyi ve paylaşmayı unutmayın. 🙂

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar