test
Ana SayfaAffiliate Marketing2022'de Markanıza İlham Verecek 13 TikTok Pazarlama Örneği

2022’de Markanıza İlham Verecek 13 TikTok Pazarlama Örneği

Yazar

Tarih

Kategori

Facebook’tan YouTube’a, sonra IGtv’ye geçtik ve şimdi TikTok çağına geldik.

Günümüzde oldukça önem taşıyan Tiktok, dünya çapında bir milyardan fazla insana ev sahipliği yapıyor. Dijital yerliler olarak geçen Z Kuşağının ebeveynlerini platforma çekip onların da TikTok’a katılmaları için teşviği sayesinde gün geçtikçe üye sayısı artıyor.

Platform büyüdükçe ve yaş grubu genişledikçe, her tür işletme elde ettiği başarının tadını çıkarıyor. Kullanıcıların özel efektler ve müzikal eklemelerle kısa, döngüsel videolar yapmalarına olanak tanıyan platform, 1 milyardan fazla kullanıcıyla patlama yaşıyor.

Bu devasa kullanıcı havuzunu kimlerin oluşturduğuna baktığımızda, büyük çoğunluğu erkekken % 50’si ise 34 yaşın altında.

Bu makalede, Tiktok’un kısa video formatının, izleyicilerle gerçek bir bağlantı kurmak için eğlenceli ve yaratıcı yönlerini benimsemeye istekli markalar için nasıl büyük sonuçlar sağlayabileceğini gösteriyoruz.

Temelde video içeriğe sahip sosyal medya uygulaması olan TikTok, markalar için ciddi bir büyüme ve katılım potansiyeline sahip.

Z kuşağı, platformu yaratıcı yönlerini göstermek için kullanırken, Tiktok’taki bazı markalar platformu marka bilinirliği oluşturmak, daha genç kitleleri meşgul etmek ve sosyal medya trendlerini diğer platformlarda yönlendiren komik videolar ve zorluklarla kendilerinin daha hafif bir tarafını ortaya çıkarmak için kullanıyor.

Önceki yazılarımızda TikTok İle Gelir Elde Etmenin 7 Yolu yazımızda TikTok ile nasıl kazanç sağlayabileceğinizi aktarmıştık.


Bu yazıda ise 2022’de TikTok pazarlamasını neden kullanmanız gerektiğini ve daha küçük şirketlerin platformda nasıl ölçeklenebilir, eğlenceli ve yaratıcı bir strateji oluşturabileceğini sizlere aktaracağız.

TikTok Pazarlama Nedir?


TikTok garip yayınların merkezi gibi hissedebilse de, popülerliği ve video odaklı içeriği çeşitli benzersiz pazarlama fırsatları sunuyor.

Pazarlamacılar için Tiktok’u 10 ana alanda sınıflandırabiliriz:

 1. Influencer Pazarlama
  Tiktok’tan yararlanmanın harika bir yolu, etkileyici topluluğa katılmaktır. Etkileyiciler platform hakkında sağlam bir anlayışa sahip olduklarından, sert marka mesajlarını eğlenceli ve yaratıcı videolara dönüştürebilirler. Bu tür bir pazarlama, içeriğinizi yeni bir kitleye açmada ve marka bilinirliğini artırmada özellikle etkilidir.
 2. Orijinal İçerik
  TikTok hayranları orijinal içeriği sevse de, bir sonraki viral trendi bulmak için saatler harcamanıza gerek yok. Çoğu zaman, en iyi performans gösteren tiktoklar, mevcut bir eğilimi çoğaltan veya yeniden yaratanlardır. Uygulamayı, trendlerini ve markanızın eğlenceye katılabileceği yerleri keşfederek başlayın.
 1. Ücretli Reklamlar
  TikTok reklamları platforma nispeten yeni bir ektir. Kendi reklam platformları olan TikTok For Business tarafından desteklenen markalar, yayın içi reklamlar yayınlayabilir veya markalı hashtag’ler ve video efektleri oluşturabilir.
 2. Özgünlük
  TikTok, İnstagram veya diğer platformlar kadar sahte değildir. Tiktok’ta başarılı olmak için otantik olmanız ve gerçek benliğinizi göstermeniz gerekir. Bu, çok fazla ayrıntı düşünmek zorunda olmadığınız için içerik üretmeyi kolaylaştırır.
 3. Doğru Kitle

  Tiktok’un algoritması son derece keskin. Belirli bir kitleyi nasıl hedefleyeceğiniz hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile, algoritma sayesinde ideal kişilere ulaşabilirsiniz.
  İlk olarak, TikTok yerelleştirilmiş içeriği tercih eder; bu, ülkenizdeki veya kullandığınız dile göre insanlarla iletişim kuracağınız anlamına gelir.
  İkincisi, Tiktok’un kullanıcıları zamanlarının çoğunu İnstagram’ın keşfet sayfasına benzeyen sözde Sizin için Sayfasında geçiriyorlar. Böylece, sizin için bu Sayfada görünme ve yeni başlıyor olsanız bile geniş bir kitleye ulaşma şansınız var.
 4. Tiktok ve Kişisel Marka

  Bu noktada, kişisel markanızı oluşturmanın şart olduğuna ve tiktok’un hızlı sonuç almayı kolaylaştıran bir platform olduğuna ikna olabilirsiniz, ancak bunun sizin için gerçekten doğru platform olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz? Markalaşma sonsuza dek var olmuştur. Birçok insan kişisel markalaşmanın yeni bir trend olduğuna inanmasına rağmen, aslında insanlık geliştiğinden beri var olmuştur. Tarihteki her liderin, hükümdarın ve kralın bir çeşit kişisel markası vardı. Kendilerini dağladılar nasıl oldu bazı insanlar ve diğerlerini göz ardı izledik iyi bir neden, ve büyük bir parçası oldu. Son birkaç on yıla kadar markalaşma hakkında fazla bir şey bilmesek de, yüzyıllardır var olmuştur.
 5. Nişinize sadık kalın
  En başarılı tiktokerler, tekrar tekrar kapsadıkları belirli konulara bağlı kalırlar. Garip, ilgisiz videolar yapmak yerine, izleyicilerinin onlardan ne bekleyeceğini bilmesi için bir veya iki konuda içerik üretmeye devam ediyorlar. Tiktok’ta başarılı olmak için gerçekten dans videoları veya başka garip zorluklar yapmanıza gerek yok, sadece nişinize sadık kalın ve içeriğinizi sevenler sizi destekleyecektir.
 6. Düzenli olarak yayınlayın
  En etkili tiktokerler günde en az bir video yayınlıyor. Tabii ki, bunu en baştan yapmanıza gerek yok, ancak bu stratejiyi uygularsanız, viral olma ve kitlelere ulaşma şansınız artar.

  İçerik oluşturmanın beş ila on dakikadan fazla sürmesi gerekmediğinden, günde en az bir video yayınlamak tamamen yapılabilir ve diğer platformlarda olduğu kadar çaba gerektirmez.

  TikTok çabalarınız için günde 15 dakikayı engelleyin veya videolarınızı örneğin haftada bir kez gruplar halinde oluşturun, böylece içeriğinizi hafta boyunca ek çaba harcamadan paylaşabilirsiniz.
 7. Aynı renkleri, yazı tiplerini ve filtreleri kullanın

  Aynı renkleri, yazı tiplerini ve filtreleri kullanarak hedef kitleniz hızla tarzınıza alışacak ve sizi hatırlayacaktır. Bu, yeni yaratıcı kalıplar düşünmenize gerek olmadığı için içerik oluşturmanızı kolaylaştırır ve profiliniz tutarlı görüneceğinden yeni takipçiler edinme şansınızı artırır.
 8. Trendleri takip etmek

  Videolar bir virüs gibi yayılacak bunu kullanmak çok daha fazla trending hashtags ve ses hem ihtimalini artırmayı olur. Ancak, trendleri takip etmenize ve profilinizin geri kalanına uymayan içerikler üretmenize gerek yoktur. Bunun yerine, yaratıcı olun ve trend zorlukları ve sesleri sektörünüze ve markanıza uygun bir şekilde uyarlayın.


Bu noktada, kişisel markanızı oluşturmanın şart olduğuna ve tiktok’un hızlı sonuç almayı kolaylaştıran bir platform olduğuna ikna olabilirsiniz, ancak bunun sizin için gerçekten doğru platform olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

2016 yılında piyasaya çıkan TikTok, son aylarda büyümesini hızlandırdı. Uygulamanın 1 milyardan fazla kullanıcısı var ve 2020’nin en çok indirilen uygulaması olarak Facebook’u geride bıraktı.

Zirvede olup büyümesiyle, yenilikçi ve hızlı düşünen markalar tarafından yönlendirilmeye hazır geniş bir kitle var. Facebook ve İnstagram gibi diğer sosyal platformlardan farklı olarak, bir avuç takipçisi olan hesaplar bile harika bir videoda milyonlarca görüntülemeye neden olabiliyor.

TikTok doğası gereği ilginç olduğundan, markaların izleyicilerinin dikkatini gerçekten kazanmak için yaratıcı olmaları gerekir. Basit bir reklam veya sponsorlu etkileyici onayı, bu hızlı tempolu uygulamada onu kesmeyebilir.

TikTok pazarlamasını dikkat çeken yaratıcı içerikle daha iyi hale getirmek elinizde.

Çoğu işletme şu anda büyük bir krizle karşı karşıya kalırken ve birçoğu muhtemelen COVID-19 nedeniyle olumsuz şartlar içinde olsa da, dijital medya muazzam fırsatlar taşıyor.

Dünya çapında 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Tiktok’un Twitter, LinkedIn ve Snapchat’ten daha fazla kullanıcısı var.


Şu anda, TikTok en hızlı büyüyen mevcut sosyal ağdır. Ortalama TikTok kullanıcısı, uygulamadaki videoları izlemek için günde 50 dakikadan fazla zaman harcıyor.
Diğer sosyal ağlara kıyasla bile, 50 dakika çılgınca yüksek bir sayıdır.


Yalnızca ABD’de 50 milyondan fazla aktif kullanıcı Tiktok’un haber akışında geziniyor.


Ve eğer Tiktok’un dans eden ve garip şeyler yapan çocuklar için bir platform olduğunu düşündüyseniz, maalesef yanıldığınızı söyleyeceğiz.


En büyük markalardan ve büyük girişimcilerden bazıları, işlerini verimli bir şekilde büyütmek için Tiktok’taki kitlesel kitleyi kullanıyor.


Gary Vee gibi sosyal medya uzmanları yıllardır Tiktok’un muazzam potansiyeli hakkında konuşuyorlar ve erken başlayanlar, tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi nihai kazananlar olacaklar.


Ancak İnstagram Facebook gibi diğer platformların aksine TikTok, yeni içerik oluşturucuların içerikleri üzerinden geniş bir kitleye ulaşmalarına hala izin veriyor.


Tüm kullanıcıların yalnızca % 34’ü günlük olarak aktif olarak yayın yapıyor. Kullanıcıların çoğunluğu ise sadece üretilen içeriği tüketiyor.

Şimdi gelin TikTok üzerinden başarı elde eden 13 örneğe bakalım.

Markanıza İlham Verecek 13 TikTok Pazarlama Örneği

Markanıza İlham Verecek 13 TikTok Pazarlama Örneği

Sosyal medya, iş dünyası, sanat gibi belirli bir alanda uzmansanız, Tiktok’ta hedef kitlenizi büyütme şansınız büyük, işte hedef kitlelerini eğiterek muazzam başarı elde eden insanlara örnekler:1-Sosyal Medya Uzmanları


Gulkhan Bilgen, çevrimiçi iş ve sosyal medya hakkında bilgi paylaşıyor ve hesabını 270.1K takipçiye çıkardı.


2-Doktorlar

Doktor Julie Smith kendini Tiktok’un psikoloğu olarak adlandırıyor ve zihinsel sağlık ve zihniyet ipuçlarını paylaşarak 3 milyon takipçiden oluşan bir izleyici kitlesi oluşturdu.

Dr. Leslie ise bir diğer örnek. Julie Smith gini o da TikTok’ta eğitim tavsiyelerini paylaşan en popüler tıp doktorlarından biridir.


3-Avukatlar


Anthony Barbuto, Tiktok’ta iki milyondan fazla takipçisi olan Amerikalı bir avukat.


4-Girişimciler


Joe Parys çevrimiçi bir eğitmen ve girişimcidir Kişisel gelişim ve çevrimiçi iş ile ilgili tavsiyeleri paylaşmak için Tiktok’u kullanır.

5-Firmalar

Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen, Epic Games tarafından 25 Temmuz 2017’de yayınlanan nişancı oyunu olan Fortnite da TikTok’u aktif kullananlardan.

6-Kişisel Markalar

Türk kasap, şef ve restoran işletmecisi olan Nusret Gökçe, et pişirme ve tuzlama şekli nedeniyle Salt Bae adıyla anılmaya başlandı ve bir internet fenomeni hâline geldi.

Nusr-et isimli restoran zincirinin sahibidir. Kişisel markada dünyaya açılan Nusret’in de takipçileri gün geçtikçe artıyor.

7-Sanatçılar

Devon Rodriguez, New York, Güney Bronx’tan Amerikalı bir sanatçı ve ressamdır. Başlangıçta New York City Metro sisteminde bir dizi gerçekçi portre çizdiği için tanındı. 2019 yılında heykeltıraş John Ahearn portresi ile Outwin Boochever Portre Yarışması’nda finalist oldu. 2020’de TikTok platformuna katıldı ve şu anda 23 milyon takipçisi var.

8-Yatırımcılar


Kiana Danial bir yatırımcıdır ve finansal tavsiyelerin yanı sıra zihniyet ve motivasyon içeriğini paylaşır.

9-Sporcular

Örneğin, NBA Tiktok’ta inanılmaz bir 14 milyon takipçiye sahip. Marka yöneticilerinin iyi yaptığı bir şey, TikTok içeriklerini İnstagramlarında yayınlananlardan tamamen ayırmalarıdır.

Nba’nin İnstagram profili esas olarak basketbol maçlarının öne çıkan özellikleri olsa da, TikTok profili, çeşitli maskotlarının yaptığı tüm maceraları sergileyen videolar gibi, sahnelerin arkasındaki hayranları göstermenin bir yolu olarak kullanılıyor.

10-Bloggerlar

Blog dilimizce ağ günlüğü, günce anlamına geliyor. Bloggerlar ise teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web sitelerini ifade ediyor. Blog sahipleri olan birçok kişi TikTok ile bloglarını destekliyor.

Seyahat blogu sahibi Alman bir blogger

11-Nasıl Yapılır Videoları

Herhangi bir şeyin nasıl yapılacağını açıklayan videolar da bir diğer pazarlama örneklerindendir.

12-Şarkıcılar

TikTok sadece ünlü olmak isteyenler için değil halihazırda ünlü olanlar için de içerik üretme platformudur. Halsey gücüne güç katan tiktokerlardan sadece biri.

13-Konuşmacılar

Gary Vaynerchuk, New York Times’ın en çok satan yazarı olan Belaruslu–Amerikalı girişimci, motivasyon konuşmacıcı ve İnternet kişiliğidir. 


Sosyal medyada kendisini sık tekrar etse de sevilerek takip edilen bir kişiliktir.

Yukarıda belirtildiği gibi, hemen hemen herkes gelişen bir hayran kitlesi oluşturmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için Tiktok’u kullanabilir.


Özellikle paylaşacak bilgi ve kavrayışa sahip insanlar, içerik oluşturma süreci inanılmaz derecede kolay olduğu için tiktok’ta kolay zaman geçiriyorlar.


İlk TikTok videonuzu ekipman veya ek kaynak gerektirmeden 15 dakikadan daha kısa bir sürede oluşturabilirsiniz.


Videolar herhangi bir zamanda viral olabilir — bu, Tiktok’taki içeriğin İnstagram’da olduğundan çok daha uzun bir raf ömrüne sahip olduğu anlamına gelir. Her videonun performansı algoritması tarafından izlenir.

Bu nedenle, bir ay önceki bir videonun aniden iyi performans göstermeye başlaması durumunda ciddi bir çekiş kazanmaya başlaması için iyi bir şans var.

Hedef kitlenizin görmek istediği içerik türlerini belirlemek için en son trendleri takip ediyor, düzenli olarak yayınlıyor ve TikTok analytics’ten içgörüler kullanıyorsanız, her marka için nihai hedef olan “Sizin için” sayfasına girme şansınız artar, çünkü bu onları çok daha keşfedilebilir kılar.

Tüm Gönderilerin Marka Bilinirliğine ve Katılımına Fayda Sağladığından Emin Olun
TikTok için içerik oluştururken marka bilinirliği ve katılım her zaman aklınızın ön saflarında olmalıdır.

Siz de onların yerinde olmak istiyorsanız, harekete hemen şimdi geçin.

Yazımızda 2022’de Markanıza İlham Verecek 13 TikTok Pazarlama Örneği‘ni sizlere aktardık. Daha fazla internetten para kazanma odaklı fikirleri edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir kazanç yolu olan NFT’lerle ilgili NFT REHBERİ serimizin önceki yazılarına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NFT REHBERİ 1 | Yeni Kazanç Yolu: NFT
NFT REHBERİ 2 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?
NFT REHBERİ 3 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?
NFT REHBERİ 4 | Nasıl NFT Üreticisi Olunur?
NFT REHBERİ 5 | NFT Pazarlaması İçin Uygun Dijital Dağıtım Platformları
NFT REHBERİ 6 | Etkili NFT Pazarlama Yöntemleri
NFT REHBERİ 7 | NFT Satarken Para Kaybetmemek İçin Bilinmesi Gereken 7 Şey
NFT REHBERİ 8 | NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar
NFT REHBERİ 9 | 11 Adımda OpenSea İle NFT SatışıKaynaklar: 1, 2, 3, 4

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar