Free Porn
Ana SayfaBlogYeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?

Yeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?

Yazar

Tarih

Kategori

Son zamanlarda gündemden düşmeyen NFT (Non Fungible Token) bizim de yazılarımızın başlıca konuları olmaya devam ediyor.

Bugünkü yazımızda NFT neden bu kadar değerli, NFT satmanın doğru zamanı nedir konularını irdeleyeceğiz.

Yaklaşık 1 yıl önce, Şubat 2021‘de NFT pazaryerlerinden biri olan Opensea‘da aylık satışlar 95 milyon doların üzerindeydi.


Satış için en iyi örneklerden bazılarına bakacak olur isek,

  • Jack Dorsey‘in ilk tweet’i 2,9 milyon dolara satıldı.
  • LeBron James smaç videosu 200.000 dolardan fazlaya satıldı.
  • Nyan Cat‘ GIF’i 600.000 dolara satıldı.


NYAN CAT

Nyan Cat

Nyan Cat, Nisan 2011’de yüklenen ve internet memesi haline gelen bir YouTube videosudur. Video, uzayda uçan ve arkasında gökkuşağı izi bırakan bir gövde için bir Japon pop şarkısını animasyonlu bir çizgi film kedisi ile Pop-Tart’ı birleştirdi. Video, 2011’de en çok izlenen YouTube videoları listesinde 5. sırada yer almıştı.

Nyan Cat’de olduğu gibi genel olarak bakıldığında NFT‘ler tam olarak yeni değil.

Cryptocurrency platformu Ethereum‘da dijital bir ticaret oyunu olan CryptoKitties, insanların hem benzersiz hem de blok zincirinde saklanan sanal kedileri satın almalarına ve satmalarına izin veren orijinal NFT‘lerden biriydi.

NFT’yi tam olarak anlamadığınızı düşünüyorsanız serimizin ilk yazısı olan “NFT NEDİR?” i aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

etindensutunden.net blogumuzda yayınlanan önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi fiziksel para gibi, kripto para birimleri de değiştirilemez, yani birbiri ardına takas edilebilir veya takas edilebilir.

Örneğin, bir Bitcoin her zaman başka bir Bitcoin değerine eşittir.

Benzer şekilde, tek bir Eter birimi her zaman başka bir birime eşittir. Bu değiştirilebilirlik özelliği, kripto para birimlerini dijital ekonomide güvenli bir işlem aracı olarak kullanıma uygun hale getirir.

Kendi NFT‘leriniz için ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayardır. Herkes bir NFT oluşturabilir. Gereken tek şey dijital bir cüzdan, küçük bir meblağda Ethereum satın almak ve bir NFT yükleyebileceğiniz ve dönüştürebileceğiniz bir NFT pazarına bağlantı sağlamak.

Sizce de basit, değil mi?

Tüm bunlar için tek bir bilgisayara sahip olmak yeterli.

NFT Nasıl Yapılır?” yazımda bu süreçleri nasıl yapacağınızı detaylı bir biçimde sizlere aktarmıştım.

Eğer okumadıysanız bu aşamaları öğrenmek için yukarıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Günümüzde yalnızca yatırımlarda değil hediyelerde de NFT’lerin yer almasına şahit oluyoruz.

NFT’lerin hediye edilmesinin ülkemizdeki en büyük örnekleri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elon Musk’a uzay temalı NFT hediye etmesi; AK Parti İstanbul İl Başkanının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “İstanbul’un Dijital Anahtarı” adlı NFT’yi hediye etmesi olabilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elon Musk’a hediye ettiği NFT.

Markalar özellikle dünyanın önemli markaları aslında bu ‘yeni dünya’nın içinde giriyor. Pek çok marka da konuyu araştırıyor.

Peki NFT neden bu kadar değerli?

Nadir ve sınırlı sayıda olan birçok şey gibi, NFT‘lerde de benzer şekilde değer, arz-talep ilişkisiyle belirlenir.

“Genel bir görüşe göre ‘sadece kodlardan oluşan ve başka hiçbir özelliği olmayan(!)‘ bu token’leri bu kadar değerli yapan nedir?” diyecek olursanız, hazır olun, yanıtını birazdan okuyacaksınız.

Altın da dahil olmak üzere hiçbir fiziki varlık da aslında kendiliğinden değerli değildir. Altına ya da pırlantaya değer veren bizleriz, çünkü az bulunurlar, parlaktırlar, güzel gözükürler ve pahalı fiyata satılırlar. Bu değerli maddelere bu fiyatları ödemek elbette ki bizim seçimimizdir.

Bu NFT‘ler için de aynı şekilde ilerleyen bir durumdur.

NFT Ne Zaman Satılır?

Bir NFT‘yi satmanın doğru zamanı, büyük ölçüde NFT’nin amacına ve onu neden yarattığınıza veya ilk etapta neden satın aldığınıza bağlı olacaktır.

Bir sanatçı veya dijital yaratıcıysanız, NFT‘leri basmak ve satmak, yaptığınız iş için ödeme almanın yeni bir yolu olabilir. Bu nedenle satış, büyük ölçüde yaptığınız şeye ve alıcıların ne ödemeye hazır olduğuna dair talebe bağlı olacaktır.

Satış fiyatınızı en üst düzeye çıkarmak için müşterileriniz arasındaki ilgiyi takip edin, ancak gaz ücretlerinin karınızı ciddi şekilde azaltabileceğini veya satın alma fiyatı yeterince yüksek değilse zararla satmanıza neden olabileceğini de unutmayın.


Ethereum gas ücretleri, ağın çalışır durumda olması ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli maliyeti temsil etmektedir.

Tüm ETH işlemlerinin ödenmesi gereken bir gas ücreti bulunmaktadır.”

Örneğin, yüksek Ethereum ağ gaz ücretleri bazı NFT yaratıcıları için bir sorun olmuştur, bu nedenle otomatik olarak satışınızın kâr anlamına geleceğini beklemeyin.

NFT satmanın doğru zamanı nedir?

Belki belirli bir amaç için bir NFT satın aldınız ve artık buna ihtiyacınız yok ya da satın aldığınız bir NFT değer kazandı. Para için başka ihtiyaçlarınız varsa veya yatırım yapmak için daha iyi yerler varsa, satış yapmak iyi bir fikir olabilir.

Satıştaki olası kâr veya zararınızı hesaplarken, orijinal içerik oluşturucuya ödenen gaz ücretlerini, pazar yeri listeleme ücretlerini ve telif ücretlerini dahil etmeyi unutmayın. Gaz ücretlerine gelince, Ethereum blok zinciri ağının tıkandığı günlerden kaçınmak gibi, listelemeniz için küçük bir zamanlamaya sahip olanları düşürmek mümkündür.

“NFT satmak kolay para değildir.”

Dijital çalışmanızın basılması ve ardından satılması, Ethereum ağı ve pazar yeri maliyetlerine neden olacaktır ve bu genç hareketteki oynaklık göz önüne alındığında, NFT’lerin ticareti belirsiz olabilir.

Ancak, işinizi kurmak için yeni bir çıkış noktası arayan bir içerik oluşturucuysanız, yeteneklerinizden para kazanmanız için yeni kapılar açabileceğinden, kripto dünyasının bu alanı keşfedilmeye değer.

Keşfe değer bu yeni dünyada isterseniz sizler de kazanç elde edebilirsiniz.


etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek NFT‘lerle alakalı bilgilere ulaşmanız mümkün.


Bir sonraki yazımıza kadar hoşça kalın.
Kaynaklar: 1, 2, 3

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar