Free Porn
Ana SayfaKişisel GelişimDünyanın En Başarılı İnsanlarının Taktiği: 5 Saat Kuralı

Dünyanın En Başarılı İnsanlarının Taktiği: 5 Saat Kuralı

Yazar

Tarih

Kategori

Gezegendeki en başarılı insanlar aynı zamanda günde bir saatini okumaya ve öğrenmeye ayırma olasılığı en yüksek olan insanlardır. Yazımızda sizler için Bill Gates, Jack Ma ve Elon Musk’ın Kullandığı 5 Saat Kural’ını ele aldık:)

Chesnot | Getty Görselleri

İşten eve yorgun argın geldiğimizde çoğu zaman Netflix’i veya YouTube’u açma eğilimindeyizdir bu tabii ki insandan insana çeşitlilik gösterir. Bir şeyler izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız için bu durum ara sıra olması sorun oluşturmazken sürekli olarak yapmak sağlıklı bir alışkanlık değildir. Bu yüzden dünyanın en başarılı insanları boş zamanlarını öğrenerek geçirir.

Verimlilik uzmanı Choncé Maddox şöyle yazıyor:

“Başarılı insanların okuduğu bir sır değil. Ortalama bir milyonerin ayda iki veya daha fazla kitap okuduğu söyleniyor.”

Bu nedenle, herkese “daha fazla bilgiye dalabilmeniz için kapalı kalma süresi boyunca blogları, haber sitelerini, kurguları ve kurgu dışı okumalarını” öneriyor. İşiniz için sık sık hareket halindeyseniz sesli kitapları veya Podcast’leri de dinleyebilirsiniz.

Barack Obama, Bill GatesWarren BuffettOprah WinfreyElon MuskMark Cuban ve Jack Ma hepsi hareketli okuyuculardır. Gates’in The New York Times’a söylediği gibi, okumak “öğrendiğim en önemli yollardan biridir ve çocukluğumdan beri de öyledir.”

Peki dünyanın en iyileri o kadar işin arasında okumaya nasıl vakit ayırıyor?

Çok basit bir kural olan; 5 Saat Kuralı‘nı kullanıyorlar. Kuralı uygulamak oldukça kolay.

Başarılı insanlar ne kadar meşgul olursa olsun, her zaman günde en az bir saatini okumaya, öğrenmeye ayırıyor. Bu da haftada beş saate denk geliyor. İşin püf noktası da bunu her gün yapabilmek. Yani alışkanlık haline getirebilmek.

5 Saat Kural’ının 3 Bileşeni bulunmaktadır;

 

1. Okumak: Aralarında Cleveland Cavaliers’ın sahibi Mark Cuban ve Dan Gilbert’ın da bulunduğu kendi kendine milyonerler her gün bir ila üç saat arasında kitap okuyor. Elon Musk, SpaceX’e giden roketler hakkındaki bazı konuları yine okuyarak öğrendi.

2.Derinlemesine Düşünmek: Beş saatlik kural aynı zamanda düşünmeyi de içerir. Bu sadece duvara bakmak ya da düşüncelerini not etmek olabilir. Örneğin, Spanx’in kurucusu Sara Blakely uzun zamandır bir günlükçüdür.

Geçmişe odaklanmak, yaptığınız hatalardan ders çıkarmanın yanı sıra yaptıklarınızı doğru değerlendirme şansı verir. Sonuç olarak, hedeflerinize ulaşmak ve hayatınızı iyileştirmek için daha uygun olacaksınız. 2014 yılında, Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, zihinsel dinlenme ve yansımanın öğrenmeyi geliştirdiğini buldu.

3.Deney: üçüncü ve son madde deneydir. Deneylerin bu kadar yararlı olmasının nedeni varsayımlara değil, somut gerçeklere sahip olduğunuz içindir. Deneyler neyin işe yaradığını gösterir. Hatalarınızdan ders alabilir ve başkalarından geri bildirim alabilirsiniz. Örneğin internetten para kazanmayı, pasif gelir oluşturmayı, evden çalışarak para kazanmayı denemeden bilemeyiz. 😊

Öğrenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, büyük olasılıkla hayatınızın farklı alanlarında daha başarılı ve üretken olacaksınız. Okuma alışkanlığına yatırım yaparak, kendinizi ve şirketinizi her geçen gün büyüterek inşa edersiniz.

Bizi takip etmeyi ve paylaşmayı değerli yorumlarınızla katkıda bulunmayı unutmayınız! 🙂

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar