Ana SayfaDijitalMüzik Yaparak Para Kazanmanın 18 Yolu

Müzik Yaparak Para Kazanmanın 18 Yolu

Yazar

Tarih

Kategori

Müzisyenlerin para kazanabilmesinin 18 yolu

Coronavirus müzik piyasasını da vurdu. Online yani internetteki fırsatlar karşınızda

Öncelikle şunu unutmayın canlar, reklam çok önemli. Reklamınızı yani diğer adıyla satışınızı çok iyi yapmanız gerekiyor.

Tam zamanlı bir müzisyen olarak gidecekseniz, başka bir müzik endüstrisi geliri kaynağına ihtiyacınız olacak. Bugün çalışan bir müzisyen olmanın gerçekliğinin bir kısmı, gelir akışlarınızı çeşitlendirme ihtiyacıdır. Gelirinizi ne kadar çeşitlendirirseniz, müziksel çabalarınız o kadar kazançlı olur.

Rekor satışlar azalırken, potansiyel gelir akışı kaynaklarınıza açık bir zihinle yaklaşmanız gerekecektir. Ancak, iyi bir iş anlayışınız varsa, bir müzisyen olarak para kazanmak aslında o kadar da zor değildir. Biraz yaratıcı fikirler başlamanıza yardımcı olabilir.

1. Müziğinizi Satın

Dijital dağıtım şarttır; tüm medya platformlarından kolayca erişilebilir olmanız veya müziğinizi sizin için net olarak yerleştiren samimi bir toplayıcı bulmanız gerekir veya bunu kendiniz ayarlamayı seçebilirsiniz.

Gösterilerde müzik dinlemek de önemlidir.

iTunes’da albüm ya da single yayınlayabilir, CD-R’leri satabilir, tüm konserlerinizde veya çevrimiçi satış yapmak için makul fiyatlı olduklarından emin olabilirsiniz. Fiziksel kopyalara basıyorsanız, konsinye almak için yerel plak dükkanlarınıza bakın.

Baskı ve plastik ambalajlı bir kutu da dahil olmak üzere çok fazla harcama yapmadan CD’lerinizi kolayca çoğaltabilirsiniz, böylece her satışın çoğu büyük indirimlerden sonra bile kar olacaktır.

2. Mal Satışı/Markanızı Oluşturun

Band merch, özellikle çok sadık bir takipçisi olduğu bilinen bir müzisyen veya bir grupsanız büyük bir iştir. Hem indie grupları hem de imzalı etiketler kendi ürünlerini oldukça ucuza satabilirler.

Canlı şovlar oynayacaksanız, ürün masanızda bulunmak için küçük bir parti yazdırmak ek gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Ancak bir talep olduğundan emin oluncaya kadar pahalı satın alımlardan vazgeçmeyin.

Kendi tişörtlerinizi, düğmelerinizi, rozetlerinizi, çıkartmalarınızı ve diğer ürünlerinizi yapın ve şovlarınızda ve web sitenizde satmak. Mallar, hayranlarınız oynadığınızı gördükten ve ruhun içine düştükten sonra özellikle şovlarda iyi bir performans sergiliyor. Yükünüzü aşağıya çektiğiniz sürece, mal gelirinize küçük bir destek verebilir.

Mal satışları, müzik endüstrisinde para kazanmanın en güvenilir yollarından biridir. Paketlenmiş bir mekanda oynasanız bile hiçbir ürün satmamanız çok mümkün. Ama sonra, herhangi bir reklam iyi bir reklamdır ve belki bazı hediyeleriniz olabilir.

3. Canlı Performans Sergileyin

Twitch, Spreaker ve YouTube. Bunlar canlı performanslar için harika platformlardır.

Bir müzisyen olarak para kazanmak söz konusu olduğunda canlı oynamak bariz bir seçimdir. Çoğu müzisyen canlı performans sergilemekten zevk alır ve para kazanmak için harika bir yol olabilir.

Ancak, canlı performansla ilgili gelir akışları hakkında daha büyük düşünmeniz gerekir. Kendi konserlerinizi almaya çalışın. Bir kitleyi çekmek söz konusu olduğunda kanıtlanmış bir geçmişiniz yoksa, büyük ücretler talep etmek için mükemmel bir konumda değilsiniz.

Bunu oluşturmak zaman alacaktır. Göreceli olarak bilinmeyen bir kişiyseniz büyük ücretler bekleyebilecek durumda olmayacaksınız. Belki bir deneme çalışması bile sunabilir veya kendinizi tanımak için bazı hayır işleri için hizmetlerinizi sunmayı düşünebilirsiniz. Başlarken ne kadar az kazanırsanız kazanın, uzun vadeli bakış açısına bakın ve itibarınızı büyüklüğe yükseltmeye odaklanın.

Mümkün olduğunda, siteniz üzerinden bilet satışları üzerindeki kontrolü elinde tutun, bilet acenteleri tarafından tahsil edilen komisyonun kaldırılması. Bu, bunun izlemeniz gereken tek konser türü olduğu anlamına gelmez. Her düşük maaşlı konseri kazanç potansiyelinizi artırmaya bir adım olarak ele alın.

4. Bir Web Sitesi Oluşturun

Bir web sitesi veya blog, müziğinizin CD’lerinizi sattığını göstermek ve konserlerin kullanılabilirliğini tanıtmak için harika bir yoldur. Yeteneğinizin bazı örneklerini içeren bir web sitesine sahip olmak iyi bir fikirdir. Müşterinizden memnun olup olmadığını web sitenize bir öneri yazmasını isteyin.

Nereden başlayacağınız hakkında bir fikriniz yok mu? Profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olan yazımızı lütfen okumadan geçmeyin. Profesyonel görünümlü bir web sitesinin avantajları hakkında bilgi edinin.

5. YouTube Kanalı

YouTube, başarısını kanıtlamaya devam eden başka bir platform. YouTube, görüntüleyenlerin içeriklerini her oynattıklarında müzisyenlerin para kazanmasına izin verir.

YouTube‘u bir platform olarak kullanmanın güzelliği, ücretsiz olması, sektördeki kimseyi tanımanız gerekmemesidir ve tekrar tekrar deneyebilirsiniz. Bir kamera alın, kendinizi kaydedin ve fazladan para kazanmak için YouTube’un reklamcılık programından yararlanın. YouTube’da para kazanmanın en kolay yolu Content ID’dir.

Content ID, içerik oluşturucuların telif hakkıyla korunan içeriklerini YouTube’da kolayca tanımlamak ve yönetmek için kullanabileceği popüler bir dijital parmak izi sistemidir. YouTube’a yüklenen videolar, içerik sahipleri tarafından Content ID’ye kaydedilmiş herhangi bir eşleşme arayan ses ve video dosyalarıyla karşılaştırılır.

YouTube’da, müziğiniz reklam yayınlayan videolarda her kullanıldığında, YouTube, bu reklamcılık parasının bir kısmını şarkının hak sahiplerine öder. Çok başarılı müzisyenler var ve hatta pop yıldızları YouTube’da Justin Bieber’dan Soulja Boy’a başladı.

6. Müzik veya Enstrüman Çalmayı Öğretin

Boş zamanınıza ve çalışma programınıza bağlı olarak, başkalarına müzik öğretebilirsiniz. Birçok müzisyen, tomurcuklanan müzisyenlere kendi kariyerlerine gelir getirmelerini sağlamak için belirli bir enstrüman, teori veya kombinasyon öğretir.

Yaşlı ya da genç olmanız önemli değil, yedek öğretmen olmak için kaydolabilirsiniz. Ve bazı okul bölgeleri, yerine koymak istediğiniz sınıf türünü seçmenize bile izin verecektir. Ayağınızı kapıya soktuktan sonra, uzun süreli müzik öğretme pozisyonunu doldurmak için çağırdıkları alt kişi olabilirsiniz.

Müzik ve enstrümantal öğrenme için YouTube dersleri bile oluşturabilirsiniz. Yeterli sayıda göz küresi çekerseniz iyi kazanabilirsiniz. Bu, gelirinizi takviye etmenin güzel bir yolu olabilir ve zanaatınızı aynı anda bilemenize izin verir.

Coronavirus müzik piyasasını da vurdu. Online yani internetteki fırsatlar karşınızıda
Coronavirus müzik piyasasını da vurdu. Online yani internetteki fırsatlar karşınızıda

7. Müzik Şirketlerine Kaydolun

Bir sanatçı yeterince çalışırsa, ağ bağlantıları kurar ve kendilerini doğru bir şekilde tanıtırsa, büyük bir plak şirketi ile imzalayarak geçimini sağlayabilir. Bununla birlikte, plak şirketleri genellikle yeni başlayanlara imza atmaz ve çoğu plak şirketi bant arkadaşlarına gerçekten fazla para vermez. Eğer kendi takipçiniz yoksa, size bir kuruş vermezler. Küçük ama büyüyen bir takipçiniz varsa, rekor bir anlaşma elde edebilirsiniz.

8. Akış (Streaming)

Çevrimiçi akış müzik endüstrisinde bir trend haline geldiğinde, parçalarınızın bu platformda olması gereken bir beyin fırtınası olmamalıdır. Müziğiniz akış yapan web sitelerinde her çalındığında telif ücreti ödüyorlar.

Akış hizmetlerinden gelen akış başına ödemeler küçük olma eğiliminde olsa da, zaman içinde toplanabilir. Bu hizmetler aynı zamanda yeni hayranların müziğinizi keşfetmesine yardımcı olur ve yalnızca bir gelir üreticisi olarak görülmemelidir.

9. Şarkı Yazımı / Beste Yapımı

Bir şarkı yazarıysanız, diğer müzisyenler için şarkılar yazabilir veya özellikle film ve televizyon için müzik besteleyebilirsiniz. Yazdığınız şarkı yapıldığında performans telif hakkı kazanacaksınız.

10. Oturum çalışması 

Session Work olarak da geçer.

Biraz ekstra para kazanmanın bir başka yolu da kendinizi bir oturum müzisyeni olarak dışarı çıkarmaktır. Stüdyolar genellikle oturum çalışması için sanatçı kiralar.

Bir şarkıcı veya enstrümantalist olarak, diğer müzik projeleri veya hatta reklam için oturum çalışması yapabilirsiniz. Solo sanatçıların kayıtlarında çeşitli enstrümanlar çalmak için stüdyodaki insanlara ihtiyaçları vardır ve yedek vokalistler de talep görmektedir. Albüm kesildikten ve tur başladıktan sonra sanatçının destek bandının üyesi olma şansınız bile olabilir.

Yapmasanız bile, sektörde ağ kurmanın harika bir yoludur. Yeteneğiniz olduğunu zaten biliyorsunuz, ancak diğer müzisyenlerle çalışmak becerilerinizi daha da geliştirebilir ve sizin için yararlı bir ağ oluşturmanıza yardımcı olabilir.

11. Lisanslama

Her film ve televizyon şovunun bir noktada bir film müziği veya arka plan şarkısı olması gerekir. Film, TV, reklam ve fragmanlardaki müzik süpervizörleri her zaman projelerine uygun taze melodiler ararlar. Şarkınızı bir film, reklam veya TV şovuna yerleştirirseniz, size bir lisans ücreti ödeyecekler.

Lisanslama, müziği kullanma haklarını elde etme eylemini ifade eder. Müzisyenler genellikle filmler ve televizyon için ses manzaraları oluşturmak için kendilerini kasıyorlar. Bazı müzisyenler müzik lisans haklarını belirli bir ücret karşılığında yapım şirketlerine bile sunuyorlar. Bu ücretler, projenin bütçesine ve şarkınızı ne kadar kötü istediklerine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

12. Tiyatro İçin Müzik Oluşturun

Başkalarıyla işbirliği yapmaktan hoşlanıyorsanız ve küçükten başlamak istiyorsanız, tiyatro yapımları için müzik yaratma fırsatları sınırsızdır. Harika bir atlama noktası yerel tiyatro. İş için bir tiyatro grubuyla ilişkilendirebilirsiniz. Hareketlerine özel performansları için sık sık şarkı ve bestelere ihtiyaç duyuyorlar.

13. Kafe, Kulüp veya Alışveriş Merkezlerinde Performans

Müşterilerinin ruh halini belirlemek için müzisyenlere ihtiyaç duyan birçok alışveriş merkezi ve mağaza, restoran ve otel var. Kariyerinize tam zamanlı bir müzisyen olarak başlamak üzereyseniz bunu kesinlikle düşünebilirsiniz. Bazen şirket ekipman sağlar ve diğer zamanlarda kendiniz getirmeniz gerekir.

İlk konser elde edilmesi en zor olanıdır, ancak itibarınız belirlendikten sonra, onları daha kolay bulabilmeniz gerekir. İş için çok fazla ücret ödenmeyebilir, ancak şarkı söyleme yeteneğinizi uygulama ve görüntüleme şansı.

14. Düğünlerde veya Barda Konser

Koronavirüs (Coronavirus) nedeniyle pek mümkün gözükmüyor fakat önümüzde koca bir yaz var.

Barlarda, düğünlerde ve diğer özel etkinliklerde kapak konserleri çalmak bazı müzisyenler tarafından hoş karşılanmaz. Düğünlerde oynayan bir rock yıldızı olmayacaksınız. Ancak bu şovlar gerçekten iyi ödeme yapabilir ve enstrümanınızı çalmak için ödeme almanıza izin verebilir. Bunda utanç yok. Ve eğer iyi yaparsanız, kelime yayılır ve yakında ellerinizde iyi niyetli bir işiniz olur.

Kendi müziğiniz için düzenli olarak takip etmeye çalışıyorsanız, bu müzik çalmanızı sağlayan nispeten güvenilir bir gelir kaynağıdır. Orijinal kompozisyon gerçekleştiriyorsanız, canlı performanslardan telif hakkı kazanabilirsiniz. Bar, restoran, kulüp veya diğer müzik mekanlarında performans gösterip göstermediğiniz, Performans Hakları Organizasyonları (PRO) bu canlı performanslardan telif ücreti ödeyecektir.

15. Ses Dosyaları Oluşturun

Besteciler bir dizi enstrümanı, özellikle de daha eşsiz olanları çalanlar için, müziklerini oluştururken çoğu zaman yardımınıza ihtiyaç duyarlar. Ve her yerde bir arada olamayacağınız için, bu ses dosyalarını kaydetmek ve satın alabilecekleri çevrimiçi bir veritabanı oluşturmak onlar ve cüzdanınız için iyidir. Bu şekilde çok iyi online kazanabilirsiniz.

16. Eski Enstrümanları Satın

Olx ve Quicker gibi web siteleri, dolabınızı temizlemek için kolay fırsatlar sunar. Biraz para için zorlanıyorsanız, değiştirdiğiniz veya artık çalışmadığınız eski enstrümanları bırakmanın zamanı gelmiş olabilir.

17. Şarkınızı veya Konserinizi Crowdfund Edin

Crowdfunding, müzik kariyeriniz için gelir elde etmenin harika bir yolu olabilir. Bazen, büyük bir müzisyen olmanın bir kısmı, gerçekten standart bir performansın üzerinde ve ötesinde konserler atıyor. İyi yürütülen bir crowdfunding kampanyası, albümünüzü üretme ve pazarlama maliyetini dengelemek için yeterli para toplamanıza yardımcı olabilir. Müzisyenler konserlerden para kazanamıyorlarsa hayranlarının içeri girmesini istiyorlar. Bununla birlikte, bu, hayranlarınıza vaat ettiğiniz şeyi teslim ettiğiniz ve kendinizi doğru bir şekilde pazarladığınız sürece, tek seferlik büyük bir gelir turu elde etmek için oldukça iyi bir yol olabilir.

18. DJ olarak çalışma

Müziği biliyorsunuz ve nasıl eğleneceğinizi biliyorsunuz, değil mi? Etkinlikler için dj yapmaya başlayın ve siz oradayken, kendi şarkılarınızdan birkaçını miksata atın. Çoğu mekan insanların konser biletlerine doğrudan gruba harcadıkları paranın çok büyük bir yüzdesini verecektir. Doldurabileceğiniz alan ne kadar büyük olursa maaş çekleriniz de o kadar büyük olur. DJ’ler genellikle kulüp ve barlardaki rezervasyonlarla para kazanırlar. Rock grupları, rock mekanlarında ve nadiren gece kulübünde rezervasyon yapma eğilimindedir. İyi takip eden bir grup olduğunuzda, çok fazla konser vermek mali açıdan akıllıca bir karardır. Müziğiniz için poz almanın harika bir yoludur. Hip-hop üretmiyorsanız ve bir polka partisi oynamıyorsanız.


Sanatçıların kendilerini daha iyi pazarlamasına yardımcı olan bir web platformu bulun. İnternet binlerce sanatçının derin kariyer geliştirme ve pazarlama araçlarıyla kariyerlerini geliştirmesine yardımcı oldu. Sanatçıları mekanlara, etkinlik şirketlerine, festivallere, markalara, yayıncılara, etiketlere ve hayranlara bağladık. Bir sanatçının karşılaştığı her sorunu günlük yaşamında çözme görevindeyiz.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar