Ana Sayfa Dijital Proofreading: 3 Uygulama ile Kazanç Sağlama

Proofreading: 3 Uygulama ile Kazanç Sağlama

Yazar

Tarih

Kategori

Daha önce proofreading üzerine bir yazı kaleme aldım, yoğun ilgi nedeniyle proofreading ile ilgili bir yazı daha yazıyorum. Proofreading gerçekten çok para kazandırıyor. Özellikle Coronavirus (Koronavirüs) günleri insanların evde kalmasına sebeb oldu.

Hadi başlayalım:

Prova Okuyuculuğu

Dilbilgisi yanlışları ve tutarsızlıklarını düzenleme, bunları yakalama konusunda kendinize güveniyorsanız yazı denetimleri yapıp evden çalışarak da kazanç sağlayabilirsiniz. Sadece bu değil çevrimiçi işletmeler de bunun için yüksek talep görüyor.

Ve hemen hemen her yerden çeviri yapabileceğiniz için evden kazanç sağlayabilmeniz harika bir seçenek. Her durumda denetleyiciler kendi çalışma saatlerini ayarlayabilir ve kendi hızlarında çalışabilirler.

Peki bu konuda bilmeniz gerekenler neler?

Düzeltme ve Düzenleme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Prova okuyucular ve editörler birbirlerinin yerlerine geçebilir olarak görünseler de bu iki rol arasında farklılıklar mevcuttur. Düzeltme/Düzenleme temel olarak dil bilgisi, yazım denetimi, biçimlendirme, sözdizimi hatalarını yakalamaya yönelmektir.

Prova okuyucular metin yayınlanmadan hemen önce bu metini incelerler. Diğer taraftan editörler bilgileri gözden geçirip yeniden düzenleyebilir ve sıralayabilirler.

Materyali tamamen değiştirebilir ve dışarı çıkarabilir, araştırmayı kontrol edebilir, tonu veya sesi değiştirebilir. Yazarlar ve editörler farklı düzenlemelerle farklı çalışabilirler.

Editörler ve prova okuyucular profesyonel ve yeteneklidirler. Ancak düzeltme için malzemenin derinlemesine incelenmesi gerekmez.

Düzeltme işleri özellikle çevrimiçi içerik dünyasında ve iş dünyasında fazlasıyla bulunur. Çok fazla şirket materyallerini incelemek ve hatalarını yakalamak için dikkat eden bir göz, yazar ve blogcu aramaktadır.

Proofreader (Prova Okuyucuları) Ne Kadar Kazanırlar

Çalışma istatistiklerine göre prova okuyucularının ücretleri iş miktarları ve çalışma saatlerine göre değişiyor. Sadık müşterilerle çalışan bir okuyucu daha fazla kazanabilirken, boş zamanlarını değerlendirmek için çalışan okuyucular daha az kazanacaklardır.

Proofreading Yaparak Para Kazanmak
Proofreading Yaparak Para Kazanmak

Proofreader (Prova Okuyucu) Olmak İçin Nasıl Eğitilirsiniz?

Birçok düzeltme ve yazı işi özel bir eğitim gerektirmese de yeteneklerinizi parlatmak kesinlikle zarar vermez. Bu alanda derece alan ve sertifika sahibi olan prova okuyucuları bile uzmanlık alanlarını sıfırlayıp baştan başlar gibi işe koyulduklarını açıklıyorlar.

Proofreading (Prova Okuyuculuğu) İşini Hangi Sitelerde ve Nasıl Bulabilirsiniz?

Yazım denetleme işleri aramaktaysan bunlar için birçok kaynak mevcuttur.İşte bazıları;

1. Editfast

Bu uygulama kullanıcıların belgelerini prova için gönderebildikleri çevrimiçi bir hizmettir. Editfast düzeltme talebinde bulunanları prova okuyucuları ile buluşturan bir platformdur.

Potansiyel denetmenler bir özgeçmiş sunarak çeşitli düzenleme denetimlerini tamamlamalıdırlar. Editfast web sayfası oluşturucu ile kendi sayfalarını oluşturmalı ve gizlilik sözleşmesi göndermelidirler.

Tüm bunlar onaylandığında potansiyel projelerle ilgili bildirim almaya başlayacaksınız. EdistFast proje ücretinin %40 ını kişiye öder bunula birlikte oranlar projeye göre de değişebilir.

2. FlexJobs

Çeşitli pozisyonlara ev sahipliği yapan bir uzaktan çalışma sistemidir. Her pozisyonun niteliği, gereksinimleri ve mevcudiyeti göreve ve şirkete göre değişim göstermektedir.

Bazı yazım denetleme işleri sağlık, imalat, kimya gibi belirli alanlarda yüksek beceri gerektirirken diğer pozisyonlar daha geneldir ve daha az deneyim gerektirebilir.

3. Gramlee

Burası bir kurgu ve redaksiyon şirketidir. Deneme, tez, roman,teknik inceleme ve daha bir çok farklı yazım projeleri için hizmet vermektedir. Bununla birlikte dilbilgisi denetimleri  ve düzeltme hizmetleri de sunarlar.

Sonuç olarak da serbest çalışma evden çalışma fikri için muhteşem bir fırsattır. Dilbilgisinden hoşlanıyorsanız ayrıntılara dikkat ederek ilerleyin ve serbest yazım denetlemesine göz atın.

Merak ettiğiniz konuları lütfen aşağıda yorum olarak paylaşın. İstediğiniz konu üzerinde yazmak istiyorum.

Güncel Makaleler

GERÇEK ZENGİNLİK YARATMAK İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ 30 PASİF GELİR FİKRİ

30 PASİF GELİR FİKRİ Pasif gelir çok aranır ve sıklıkla yanlış anlaşılır. Pasif gelir akışları, açık bir yatırım ve başlangıçta çok fazla beslenme gerektirir. Bir süre ve...

İnternette Başarılı Olmak-2020

İnternette Başarılı Olmak: Online Para Kazanmanın Püf Noktaları Çevrimiçi Başarılı Olun Günümüzde bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Akıllı telefonlarla birlikte internet, farklı araçlar iş yapma şeklini değiştirdi. Web...

LetGo’dan nasıl para kazanılır?

LetGo'da nasıl para kazanılır? Letgo nedir? Letgo, kullanıcıların yerel olarak başkalarından alışveriş yapmasına, satmasına ve diğerleriyle sohbet etmesine olanak tanıyan bir web sitesi ve uygulama sağlayan...

Affiliate Marketing 15 İpucu: 2020 Yılında Affilate Marketing Nasıl Yapılır?

2020 Yılında Gelirleri Artırmak için 15 Eyleme Dönüştürülebilir Affiliate Marketing (Ortaklık Pazarlama) İpuçları İçindekiler Bu 15 işlem yapılabilir ipucunu okuyalım. 1. Sadece bir şey tanıtmak değil 2....

Güncel Yorumlar