test
Ana SayfaStok FotoğrafçılığıStok Fotoğrafçılığın 5 Püf Noktası 2022

Stok Fotoğrafçılığın 5 Püf Noktası 2022

Yazar

Tarih

Kategori

Stok fotoğrafçılıkta hemen para kazanmak çok nadir. Devamlı fotoğraf yükleme ve biraz sabırla bu işten para kazanabilirsiniz.

İyi konumda olan bir stok görsel satıcısı olmak için atacağınız adımları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Eğer konu hakkında bilgi sahibi değilseniz daha önceki yazımızla bilgi edinmeniz mümkün.

Her sektörde olduğu gibi ne kadar eski kullanıcı iseniz o kadar çok kazanabilirsiniz.

Kitaplar, dergiler, haberler, web siteleri, broşürler, ambalajlar, basılı ve internet reklamları ve çok sayıda özel uygulamada kullanılabilen hazır görsellere verilen isim “Stok Görsel”‘dir. 

Mevcut bir görseli kullanmak, görseli satın alana zaman kazandırdığı ve özel bir fotoğraf çekiminin masrafından kurtardığı için genellikle bir çok firma tarafından tercih edilmektedir.

Görsellikle süslenen içeriklerin önemi her geçen gün artıyor. Düzenli olarak yapılan araştırmalar da bu gerçeği destekliyor. Görsel içerikler sadece hafızada daha hızlı ve uzun süre yer etmiyor; insan davranışlarını da yönlendirebiliyor.

Stok Fotoğrafçılık İçin Fotoğraf Çekimi

Stok fotoğrafçılık için fotoğraf çekerken ve yüklerken dikkat etmeniz gereken şeyler:

 • Görsellerinizi dergiler satın alabilir bu nedenle sayfalarda kullanışını düşünmelisiniz. Tam ortadan bölünebilir fotoğrafları düşünerek odağı ortada bırakmadan görselleri hazırlayabilirsiniz.
 • Aynı koşullarda yazı yazılması için yukarıda veya aşağıda boşluk bırakın, bu kısma başlık atılabilir.
 • Gökyüzünü daha fazla gösterebilirsiniz.
 • Karmaşık fotoğraflar olmamasına özen gösterin.
 • Sade fotoğraflar olmasına dikkat edin.
 • Fotoğraf saf haliyle de kullanılabileceği gibi grafik tasarımcılar da kullanabilirler.
 • Düşük rakamlarla bu fotoğrafları kendi yaptıkları tasarımlara gömebilirler.

Yapmamanız gerekenler:

 • Aynı bilgisayardan hem yükleme hem de satın alma yapıp kendi görselinizi satın alma işlemini yaparsanız hesabınızı kapatabilirler.
 • Kendinizi doğru savunamazsan hesabınızı direkt olarak kapatıyorlar.
 • Size yakın adreslerden fotoğraflar satın alınmışsa bu da sıkıntı olabilir.
 • Sistem açıklarına karşı tedbiri elden bırakmadıkları için emeğinizi daha iyi hale getireceğiz derken daha kötü hale getirebilirsiniz.
 • Kolay yollara başvurmadan kurallara uyun.

Stok Fotoğrafçılığı İle Nasıl Daha Fazla Kazanılır?


Size binlerce fotoğraf yüklemeden stok fotoğraflarla nasıl daha fazla kazanacağınızı anlatacağız. İşte hemen uygulayabileceğiniz 5 eyleme geçirilebilir ipucu.

 1. Taze ve benzersiz motifler bulun
 2. Kompozisyona dikkat edin
 3. Fotoğrafları dikkatlice düzenleyin
 4. Anahtar kelimelerle kesin olun
 5. İlerlemenizi takip edin ve ondan öğrenin
 1. Taze ve benzersiz motifler bulun
  Stok fotoğrafçılığı delicesine rekabetçi. Bu yüzden genetik fotoğraflar yükleyerek kalabalığın arasından sıyrılmak kolay değil. Ama umutsuz değil. Fotoğraf satarak başarılı olmak istiyorsanız, iki yoldan biriyle devam edebilirsiniz:

Yeni ve yeni konular bulun (kolay yol);
Aynı şeyi tasvir etmenin yeni yollarını keşfedin (zor yoldan).
Yerinde olsam ilkini seçerdim çünkü çok daha kolay. Genel fikir, “ofis” veya “köpek” gibi konulara binlerce fotoğraf yüklenmesidir.

Shutterstock köpek anahtar kelimesini arar
Shutterstock’ta “köpek” araması neredeyse 4 milyon sonuç döndürüyor (Kredi: Shutterstock)
Ama, örneğin, Corona ilk söz edildiğinde, bu konu hakkında hemen hemen hiçbir görüntü vardı. Ve talep çok büyüktü.

Bu tür konuları bulmanın en iyi yolu haberleri okumak, Reddit’te aktif olmak veya başkalarının sizi bilgilendirmesine izin vermektir. Bunu sizin için yapan harika bir araç, Konuları Patlatmaktır. Ücretsiz ve premium planlar var.

Ayrıca, gelecek vaat eden bir konu bulduğunuzda, hızlı olmanız gerekir. Bir ay beklemeyin. Ortaya çıkan konunun fotoğraflarını mümkün olan en kısa sürede, ideal olarak birkaç gün içinde yüklemeniz gerekir. Çünkü tahmin et ne oldu? Diğer stok fotoğrafçıları da bunu fark edecek.

 1. Kompozisyona dikkat edin
  Kompozisyonu çivilemek stok fotoğraflar için daha da önemlidir, çünkü stok fotoğrafları satın alan kişiler tasarımcılar ve web sitesi sahipleridir. Ve estetiğe değer veriyorlar, ortalama Joe’nun İnstagram yayınlarınızı beğenmesinden çok daha fazla.

Birçok stok fotoğraf ajansı yalnızca mükemmel veya harika kompozisyonlara sahip fotoğrafları kabul eder. Ve katkıda bulunanlar için en iyi tavsiyelerini yaparak bunu açıkça ortaya koyuyorlar. Bunun zayıf noktanız olduğunu düşünüyorsanız, üçte bir kuralı hakkında daha fazla bilgi okuyarak başlayabilirsiniz – temel bilgiler.

Üçte ağaç kuralı 1.jpg
Üçte bir kural örneği
Kompozisyonu doğru yapmak yalnızca kabul oranınızı değil, yüklenen fotoğraflardaki satışlarınızı da iyileştirir.

 1. Fotoğrafları dikkatlice düzenleyin
  Bir görüntüyü satmak için post-processing ile süslü olmanıza gerek yok. Daha az düzenlenmiş ve doğal görünümlü fotoğraflar sanatsal çekimlerden daha iyi satılır. Ama burada kastettiğim bu değil. Fotoğrafları aşırı düzenleyerek, kalitelerini hızla düşürebilirsiniz:

Gürültü tanıtımı;
Kenarlarda halo tanıtımı (aşırı kesildiğinde olur);
Vurguları ve gölgeleri kırma (çok HDR görüntüsü oluşturma);
Aşırı doygunluk;
Çok fazla kontrast ekliyorum.
SİDENOTE. Aşırı keskinleştirme, yeni başlayanlar arasında düşük görüntü kalitesinin ana nedenlerinden biridir. Bunu önlemek için nasıl keskinleştireceğinizi öğrenin.

Fotoğrafları bir profesyonel gibi nasıl düzenleyeceğinizi öğrenmek için fotoğraf düzenleme alıştırması yapmanız gerekir. Bir süre sonra doğal olarak size gelecektir. Fotoğraf düzenleme yazılımınız yoksa, aşağıdaki ikisini öneririm:

Yeni başlayanlar için: Luminar AI (incelememi okuyun), çoğunlukla sizin için tüm işi yapan AI araçları sayesinde kullanımı çok kolaydır.
Profesyoneller için: Lightroom (incelememi okuyun) gelişmiş fotoğraf yönetimi, HDR birleştirme, panoramalar ve harika görüntüler oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm temel ve maskeleme araçlarını sunar.

 1. Anahtar kelimelerle kesin olun
  Spot-on keywording, potansiyel müşterilerin fotoğraflarınızı nasıl bulacağıdır. Yani sadece fotoğraf için alakalı anahtar kelimeler eklemek, mümkün olduğunca yakın olarak tanımlamak gerekir, yani-bu çok önemli. Anahtar kelimeler eklemek sıkıcı bir iştir. Her zaman nefret ettim. Bu yüzden etrafında 2 yol buldum:

Bazı stok fotoğraf katılımcı programları, fotoğraflarınızdaki nesneyi tanıyarak anahtar kelimeler eklemenize yardımcı olur. Bu araçları kullanın ve hatta bu anahtar kelimeleri başka bir stok fotoğraf ajansına kopyalayın.
Üçüncü taraf yazılımı kullanın. Son zamanlarda Excire Foto & Search 2’yi buldum, fotoğraflarınızı yönetmenize yardımcı olmanın yanı sıra onlara otomatik olarak anahtar kelimeler ekliyor. Bu konuda daha fazla bilgi edinin.

 1. İlerlemenizi takip edin ve satışlarınızla öğrenin
  Satışlarınızı artırmanın en iyi yolu, satışlarınızı izlemektir. Bazı fotoğrafların diğerlerinden çok daha iyi sattığını görürseniz ve olan bu ise onları analiz edin. Bir eğilim veya ortak bir pay bulun.

Ücretli stok fotoğrafları yüklediğiniz siteler olduğu gibi ödeme yapmadan indirebileceğiniz ve kullanabileceğiniz stok fotoğraflar sunan siteler de vardır.

Bununla birlikte, bu ücretsiz stok fotoğraf sitelerinin görüntü vermediğini, yalnızca görüntüleri ücretsiz olarak kullanmak için lisans verdiklerini unutmayın – ücretsiz stok görüntüler hala telif haklarına, model haklarına vb. tabidir.

Ücretsiz fotoğraflar için çeşitli lisans türleri vardır:

Creative Commons ve birçok çeşidi, bunları Kamuya Açık Alana veya hatta özel lisans sözleşmelerine koymanız yeterlidir. Bazıları atıf gerektirir – yazarın / aldığınız web sitesinin kredilendirilmesi – bazıları değil. Ancak çok az istisna dışında, ücretsiz stok fotoğrafların yasal geçerliliği gerçekten doğrulanmamıştır, bu nedenle bunları ticari odaklı projeler için kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır. Kişisel kullanım için sorun yok.

Eğer bir Fotoğrafçıysanız;
Öte yandan, stok fotoğraf siteleri de fotoğrafçılar ve sanatçılar için bir gelir kaynağıdır. Resimlerinizi çeşitli stok fotoğraf sitelerine göndererek hobinizi paraya dönüştürün. Görüntünün münhasır hakları satılmadıkça, görüntüyü tekrar tekrar kullanma haklarını stok fotoğraf alıcılarına satarken görüntünün haklarını koruyacaksınız.

Son olarak böyle bir işe başlamadan önce:
Stok fotoğrafçılığı aramadan önce bile, stok fotoğraf türleri, lisanslama ve fiyat ile ilgili ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Her şirketin, projeniz için ihtiyaç duyduğunuz hakları içerebilecek veya içermeyebilecek kendi lisans koşulları vardır.

Haklar tarafından yönetilen veya telifsiz gibi farklı lisans türleri vardır. Bu lisanslar ticari kullanım için de genişletilebilir, bu da dikkate alınması gereken başka bir husustur. Görüntü kişisel kullanım içinse, uymanız gereken kısıtlamalar vardır veya yetkisiz kullanımınız için sonuç riski taşırsınız.

Yazımızda 2022’de Stok Fotoğrafçılığın 5 Püf Noktası‘nı sizlere aktardık.

Daha fazla internetten para kazanma odaklı fikirleri edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar