test
Ana SayfaDijitalMobil Pazarlama nedir: Mobil Pazarlama Stratejisi nasıl olmalı

Mobil Pazarlama nedir: Mobil Pazarlama Stratejisi nasıl olmalı

Yazar

Tarih

Kategori

Mobil Pazarlama Stratejisi nasıl olmalı

Mobil pazarlama, pazarlama stratejilerinizi mobil cihaz kullanıcılarına hitap edecek şekilde optimize etme eylemidir. Çok sayıda kişi cep telefonlarını internette gezinmek veya çeşitli uygulamalar için kullandığından, bu tür pazarlama, işletmeniz için çok sayıda potansiyel müşteri kazanmanızı sağlar.

Şimdi soru, tüketicilerin mobil cihazlarda neler yaptığını anlayarak nasıl uygulanacağıdır. Müşterileri yeni ve benzersiz bir şekilde birleştirmek artık eskisinden daha önemli. Bu nedenle, burada mobil cihaz kullanıcılarını işletmeniz için potansiyel müşteriler olarak nasıl hedefleyebileceğiniz konusunda bazı ipuçları vermek istiyorum.

Mobil pazarlama işiniz için neden bu kadar önemli?

Masaüstü bilgisayarlarda yapılabilecek her şey artık mobil cihazlarda da yapılabilmektedir. Bir e-posta açmaktan web sitenizi ziyaret etmeye ve içeriğinizi okumaya kadar, hepsine küçük mobil ekrandan erişilebilir.

mobil pazarlama stratejinden para kazanmak
mobil pazarlama stratejinden para kazanmak

İstatistikler ve araştırmalar, kullanıcının ilgi süresinin yaklaşık % 40’ının mobil cihazlara harcandığını gösteriyor. Bu, pazarlama stratejilerinizde mobil cihaz kullanıcılarını göz ardı edemeyeceğiniz anlamına gelir.

Günümüzün dijital dünyasında, pazarlama stratejilerinizi daha mobil uyumlu bir yaklaşıma uygun hale getirmek son derece önemlidir. Alttaki yazıda mobil pazarlamayı ciddiye ve dikkate almanız gerektiğinin bazı nedenleri yer almaktadır.

  1. İnsanlar artık mobil cihazlarda eskisinden daha çok vakit geçiriyor.
  2. Büyük veya küçük olanlar da dahil olmak üzere diğer tüm işletmeler entegre mobil kampanyalar geliştirmektedir.
  3. Artık daha fazla müşteri çevrimiçi satın almayı tercih ettiği için, çevrimiçi alışveriş artık eskisinden daha fazla büyüyor.
  4. SMS açık ücretleri e-postadan daha yüksektir.
  5. Mobil pazarlama hiç olmadığı kadar geniş bir pazarı hedeflemektedir.

Mobil pazarlama stratejisi türleri

Sunduğunuz hizmetle cep telefonları ile daha fazla meşgul olan insanları hedefleyip  uygulayabileceğiniz bir çok strateji mevcuttur. İşletmenize, müşterilerinize ve bütçenize daha uygun olanı seçmeniz gerekir. İşte uygulayabileceğiniz farklı stratejiler.

  • Uygulama tabanlı pazarlama : Bu, mobil uygulamaları hedefleyen mobil reklamcılık türüdür. Mobil uygulamalarda harcanan sürenin% 80’i uygulama ile ilgilenmektedir. Ancak bu mutlaka bir mobil uygulamanız olması gerektiği anlamına gelmez. Reklamlarınızın üçüncü taraf uygulamalarında görünmesi için Google AdMob gibi hizmetleri kullanabilirsiniz .
  • Mobil oyun pazarlaması : Oyun içi mobil pazarlama, mobil oyunlarda görünen reklamları ifade eder. Oyun içi reklamlar, yükleme ekranları arasında görünen banner pop-up’ lar, tam sayfa resim reklamlar ve hatta video reklamlar olarak görünebilir.
  • Yere dayalı mobil reklamlar : Bu tür mobil reklamlar, müşterinin cihazında, bulunduğu yere göre görünür. Bu, yerel olarak hizmet veya ürün sunan işletmelere yardımcı olabilir.
  • SMS : Bu, mobil kullanıcının telefon numarasını almayı ve onlara reklam göndermeyi gerektirir.
mobil pazarlama stratejinden para kazanmak
mobil pazarlama stratejinden para kazanmak

Mobil pazarlama stratejisi ipuçları;

Mobil cihaz kullanıcıları olarak potansiyel müşterilerden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken en kullanışlı ipuçlarından bazıları şunlardır.

Uygulamanızı optimize edin.

İşletmeniz için bir mobil uygulamanız varsa, arama motoru için optimize etmeniz kesinlikle önemlidir. Çünkü orada çok fazla uygulama var ve optimize etmezseniz müşterilerinizin sizi fark etmesi zor olacaktır. Bu nedenle, yalnızca işletmeniz için bir mobil uygulamaya sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda insanların onu keşfedebileceğinden emin olmanız gerekir.

Web sitenizi mobil uyumlu hale getirin.

Mobil uygulamanız varsa, bu, web sitenizin mobil pazarlama için önemini göz ardı etmeniz gerektiği anlamına gelmez. İlk kez müşterilerinizin uygulamanıza değil, esas olarak web sitenize başvurduğunu bilmek önemlidir.

Pop-up’ lara veda edin.

Çoğu internet kullanıcısı, pop-upların internette sörf yapmanın en can sıkıcı kısmı arasında olduğuna inanır. Müşterileriniz için can sıkıcı pop-up’lar göz önüne alındığında, bunları devre dışı bıraktığınızdan emin olmanız gerekir. Açılır pencereler, ekranda küçük bir yer kapladıkları için masaüstü deneyiminde tolere edilebilir. Ancak, küçük bir mobil ekranda, pop-up’ lar müşterilerin web sitenizi hemen terk etmelerini sağlayabilir.

Büyük resimler ve videolar kullanmaktan kaçının.

Form pop-up’ larının yanı sıra, müşterilerinizin ciddi bir şekilde sıkılmasına sebep olan başka bir özellik de web sitenizin yükleme süresidir. İdeal bir mobil uygulama veya web sitesinin yüklenmesi 10 saniye kadar sürmemelidir ve bunu başarmanın yollarından biri, web sitenizi veya uygulamanızı yavaşlatan ağır videoları ve resimleri kullanmaktan veya optimize etmekten kaçınmaktır.

Kendinizi sadeliğe adayın.

İnsanlar kullanımı zor olan uygulamalardan her zaman uzak dururlar. Bu, kullanıcı arayüzünüzü çok basit ve son derece sezgisel tutmak için önemlidir. Web sitenizi ve uygulamanızı 12 yaşındaki bir kullanıcının bile kolayca dolaşabileceği şekilde tasarlayın.

Evden para kazanmak, internetten para kazanmak ve pasif gelir konularını sizler için araştırıyoruz. Araştırmamızı ve hakkında yazmamızı istediğiniz para kazanma ve pasif gelir konuları hakkında yorum yapın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar